Küçüksu Kasrı Kahvaltı Menüsü Enfes Boğaziçi Manzarası Sizi Bekliyor!

Bağçe-i Göksu – Gümüş Selvi

Zarif Osmanlı Mirası Küçüksu Kasrı

Nefis Yemek Tarifleri gezgin gurme ekibi olarak sizlere bugün Küçüksu Kasrı’nı tanıtıyoruz! İstanbul’da yer alan saray ve koru alanlarını gezip gördükten sonra, sıradaki gezi rotanız Küçüksu Kasrı olsun ister misiniz? Üstelik burada kahvaltı ve doyumsuz manzara keyfi de var!

Osmanlı Dönemi mimari yapılarından günümüze tarihi hediye olarak bırakılan Küçüksu Kasrı’nı en iyi şekilde tanımak için, sayfanın tamamına göz atmanız gerekecek. Çünkü şimdi sizlere Küçüksu Kasrı hakkında bilmeniz gerekenleri açıklayacağız. İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi daha sizlerle: Küçüksu Kasrı!

küçüksu kasrı

Küçüksu Kasrı Nerede? Nasıl Gidilir?

Küçüksu Kasrı’na ulaşmak ve bu tarihi yapıya daha yakından bakmak için öncelikle İstanbul’un Beykoz semtine gelmeniz gerekiyor. En rahat şekilde ulaşım sağlamak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Küçüksu Kasrı’na toplu taşıma araçları ile gitmeniz mümkündür. Bunun için Kadıköy’den hareket eden 15F numaraları otobüsü kullanabilirsiniz.
 • Üsküdar civarından Küçüksu Kasrı’na ulaşmak istediğinizde ise Üsküdar’dan kalkan 15, 15H, 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15T, 15Y ve 15ŞN kodlu otobüslere binmeniz gerekecek. Küçüksu durağına geldiğinizde inip birkaç dakika yürüme mesafesi kadar yakın olacaksınız.
 • Küçüksu Kasrı’na kendi arabanız ile gitmek istediğinizde ise; Anadolu Yakası’ndan sahil yolunu takip edin.
 • Göksu Mahallesi’ne girdiğinizde Küçüksu Kasrı sizi ihtişamlı yapısı ile karşılayacaktır.
 • Yola Avrupa Yakası tarafından başlayacaksanız, bu defa Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçmelisiniz.
 • Anadolu Hisarı sapağından sağa doğru devam ederseniz, Küçüksu Kasrı’na kolayca varabilirsiniz.
küçüksu kasrı kahvaltı menüsü

Küçüksu Kasrı Tarihi ve Mimari Özellikleri

Küçüksu Kasrı, mimari özellikleri ile tarih boyunca ilgi gören bir yapı olmuştur. Görenleri kendine hayran bırakan ve dakikalarca izlettiren bir görünüme sahiptir. Bu özelliğine bir de tarihi eklendiğinde, neden Küçüksu Kasrı’nı ziyaret edeceğinizi çok iyi anlayabilirsiniz. O halde bu soru işaretini giderelim.

Küçüksu Kasrı’nı kim yaptırdı? Küçüksu Kasrı’nın önemi nedir? gibi tüm sorulara yanıt bulalım!

 • 17. yüzyılda ‘Bağçe-i Göksu’ olarak adlandırılan bu kasr, mimari yapısı yönüyle batılı mimari eserlerin özelliklerini taşır. Bu yapıyı oluşturan mimar Nikogos Balyan’dır. Bazı kaynaklarda ise mimarın adının gizli olduğu bilgisi yer alıyor.
 • Toplamda 3 katlı bir yapıya sahiptir ve her bir katında ayrı bir işçilik göze çarpar. Osmanlı zamanında av köşkü olarak da işlev görmüştür. Kasr içinde mutfak ve çeşitli odalar bulunur. Bu yönüyle tam bir Türk tipi evidir.
 • Küçüksu Kasrı’nın 4 farklı yönde 4 ayrı kapısı bulunur. Zaman içinde çeşitli tadilatlar yapılmış ve son halini alana kadar pek çok şekilde süslenmiştir. Duvarda yer alan kaplamalar, kabartmalar, bahçe içi düzenlemesi ve odaların zarifliği bu onarım sürecinde oluşmuştur.
 • Odalar klasik bir oda olarak hazırlanmamıştır. Tüm odalarda kıymetli sanat eserlerine yer verilmiştir. Bu ise odaların daha özel ve özenli olmasını sağlamıştır.
 • IV. Murat Küçüksu Kasrı’nı çok sevdiği için bu yapıya, ‘Gümüş Selvi’ adını vermiştir. Küçüksu Kasrı’nın yapılması aslında Sultan I. Mahmut döneminde başladı. Divittar Mehmet Paşa’nın temellerini attırıp ahşap şekilde yapıyı tamamlaması, daha sonra yapılacak yeniliklere zemin hazırlamıştır. III. Selim ve II. Mahmut dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçerek, pek çok şekilde kullanılmıştır.
 • Küçüksu Kasrı inşa edilirken her detayında özenli davranılmıştır. Şöminenin mermerleri bile İtalyan mermerinden seçilmiştir. Denize bakan odalarda ikişer adet şömine bulunması ise gezenlerin dikkatini çekiyor.
 • Şöminelerin estetik açıdan zenginlik katması için yapıldığını belirtenler de vardır. Çünkü Osmanlı aileleri şömine yerine mangal ile ısınmaktaydı.
 • Küçüksu Kasrı, Cumhuriyet Dönemi’nde misafir evi olarak kullanılmıştır. Şimdilerde ise halka açılan bir tarihi mekan olmuştur. Hem müze hem de saray olarak, halkın tarihi açıdan daha da beslenmesi hedeflenmiştir. Eski zamanları yansıtan her detay gelen ziyaretçilere görsel kaynak olmaktadır.
küçüksu kasrı tarihçesi

Küçüksu Kasrı Kahvaltı Menü ve Fiyatları 2019

Küçüksu Kasrı, şimdilerde halka açık ve sosyal bir alan olarak ilgi görüyor. Küçüksu Kasrı’nda bulunan kafe sayesinde pek çok kişi İstanbul manzarasına karşı kahvesini ya da çayını yudumlayabiliyor. Ayrıca kahvaltı imkanı da bulunuyor. Küçüksu Kasrı’na kahvaltı yapmak için gitmek istediğinizde size şu imkanlar sunulacak:

 • Küçüksu Kasrı içinde Küçüksu Kasrı Restoran Kafe adıyla bir sosyal tesis bulunuyor. Bu kafede ise gözleme, çorba, kahvaltı tabağı, tost, tatlı ve içecek çeşitleri sizler için hazırlanıyor.
 • 1 kişi için ortalama 30 TL ödeyerek güne doyurucu bir kahvaltı ile başlama fikri kulağa hoş gelebilir.
 • Bu mekanda bir çay içimlik oturup dinlenebilirsiniz. Müzeyi gezdikten sonra gün batımını Küçüksu Kasrı Cafe bahçesinde izlemek keyifli olacak!
 • Küçüksu Kasrı kahvaltı menüsünde neler mi var? Sıcak ve soğuk şekilde hazırlanan tüm kahvaltılıklar masanızda yer almakta. İstanbul’da kahvaltı duraklarınızdan biri de Küçüksu Kasrı Restaurant neden olmasın?
küçüksu kasrı kahvaltı

Küçüksu Kasrı Düğün ve Fotoğraf Çekimi 2019

En özel gününüzü Küçüksu Kasrı’nda organize etmek ister misiniz? Küçüksu Kasrı bahçesinde Küçüksu Kasrı düğün organizesi ile ailenize ve davetlilerinize çok özel bir gece yaşatabilirsiniz. Düğün ve fotoğraf çekimi hakkında bilgi almak istediğinizde, bakalım sizleri neler bekliyor olacak?

 • Küçüksu Kasrı iç mekan kapasitesi yaklaşık 500 kişidir. 500 kişiye kadar olan davetlerinizi burada güvenle düzenleyebilirsiniz.
 • Bahar ve yaz günlerinde ise dış mekanda neredeyse 1000 kişiyi ağırlayabiliyorlar.
 • Düğünde yemek hazırlanmasını isterseniz, yemekli organizasyon imkanı da var.
 • Küçüksu Kasrı çalışanları, sizi hiçbir şekilde yormadan tüm hayalinizi gerçekleştirmek için iş başına geçiyor.
 • Masa süslemesinden yemeklerin servisine kadar her şey dilediğiniz gibi olsun isterseniz, Küçüksu Kasrı idaresi ile iletişime geçmeniz gerekecek.
 • Dış çekim mekanı arıyorsanız, Küçüksu Kasrı size bu konuda da destek oluyor. Bahçe ve bina önünü fon olarak kullanarak düğün ve özel gün fotoğraflarınızı ölümsüz kılabilirsiniz. Bunun için ise TBMM Genel Sekreterliği’ne bu konu ile ilgili bir dilekçe yazmanız gerekecek. Eğer anlaştığınız bir fotoğraf firması varsa, bu konuda size aracı olabilir. Yazılı işlemleri sizin adınıza gerçekleştirebilir. En geç 1 hafta içinde dilekçenize dönüş yapılacaktır. Dış çekim onayını aldıktan sonra bir de ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücretin ise dönem dönem değiştiği bilinmektedir.
küçüksu kasrı düğün fiyatları

Küçüksu Kasrı Ziyaret Saatleri & İletişim & Rezervasyon Bilgileri

Küçüksu Kasrı’nı ziyaret etmek istediğinizde, gitmeden önce bilmeniz gereken bazı kurallar var. Bu kuralları daha rahat bir şekilde gezin diye listeliyoruz:

 • Küçüksu Kasrı pazartesi ve perşembe günü ziyarete kapalı oluyor. Ziyarete 09.00’da kapılarını açıp 17.00 olduğunda kapatıyor.
 • Öğrenciler için giriş ücreti son bilgilere göre 2.5 TL olarak belirlenmiştir. Siviller ise 5 TL oluyor.
 • Ne yazık ki Müzekart ile Küçüksu Kasrı’na giriş yapamıyorsunuz.
 • Küçüksu Kasrı’nın iç mekanında fotoğraf çekimi de yapamayacaksınız. Çünkü ziyaret kurallarından biri de bu madde. Fakat dış mekanda ve merdivenlerde bolca fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Ayrıca bireysel olarak içeride gezme imkanınız da yok. Görevli rehber eşliğinde yaklaşık 15 dakika boyunca yapı içinde gezebilirsiniz.

Kafe yahut organizasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için sizlere verilen iletişim numarasını kullanabilirsiniz. Samimi ve güler yüzlü personelleri sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır:

İletişim: 0216 332 33 03

küçüksu kasrı cafe

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi – Huzur Bulabileceğiniz En İyi 6 Kahvaltı Mekanı

Yıldız Parkı’nda Doğayla İç İçe Enfes Kahvaltı Menüsü 2019

Hidiv Kasrı’nda Sultanlara Layık Osmanlı Kahvaltısına Ne Dersiniz?

Beykoz Korusu – Parmaklarınızı Yiyeceğiniz Açık Büfe Kahvaltı 2019

Cemile Sultan Korusu Enfes Manzaralı Kahvaltı Menüsü Sizi Bekliyor!

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda nerede ne yenir sorunuza yanıt verebilecek yemek & mekan rehberi konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride yurt içi ve yurt dışından pek çok farklı şehir için derlediğiniz restoran ve yemek mekanlarına, söz konusu şehrin mutfak kültürüne, tadılması gereken meşhur yemeklerine dair bilgilere tek yazı içerisinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ziyaret etmeyi planladığınız şehir veya bölge için özel olarak listelenmiş fotoğraflı lezzet durakları, adres ve iletişim bilgileri, ün salmış yemekleri içeren rehber yazılar seyahatinizi kolaylaştırmayı hedefler. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra bilgilerin zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebileceğini önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Enfes Kahvaltı Dürümü Tarifi
Enfes Kahvaltı Dürümü1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama96
Örnek Diyet Kahvaltı Menüsü Tarifi
Örnek Diyet Kahvaltı Menüsü1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama6
Yumurtasız Enfes Kahvaltı Tarifi
Yumurtasız Enfes Kahvaltı1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama109
Enfes Kahvaltı Keki (Tavada) Tarifi
Enfes Kahvaltı Keki (Tavada)4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama19
Tok Tutan Vitamin Menüsü (Diyet Kahvaltım) Tarifi
Tok Tutan Vitamin Menüsü (Diyet Kahvaltım)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama53
Adını Siz Koyun Enfes İrmikli Tatlı Tarifi
Adını Siz Koyun Enfes İrmikli Tatlı6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama5 B
Sürpriz Yumurta (Kahvaltı İçin Enfes Tarif) Tarifi
Sürpriz Yumurta (Kahvaltı İçin Enfes Tarif)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama123
Kahvaltı İçin Enfes Patatesli Sucuklu Yumurta Tarifi
Kahvaltı İçin Enfes Patatesli Sucuklu Yumurta2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama19
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif Tarifi
Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif

Bu listede Ege'den Doğu Anadolu'ya, Trakya'dan Akdeniz'e, Karadeniz'den İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya en…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Tarifler Geri