Kulağa Su Kaçması Halinde Ne Yapılmalı? Nasıl Geçer? Önlenir?

Kulağa Su Kaçması Halinde Ne Yapılmalı? Nasıl Geçer? Önlenir? Tarifi

Kulağıma Su Kaçtığını Nasıl Anlarım?

Ne Yapmalıyım?

Kulağa su kaçması, özellikle yazın havuzda ve denizde, bazen de banyoda duş alırken oldukça sık yaşanabilen tatsız bir durumdur. Üstelik gerekli önlemler alınmazsa ve kulağa su kaçma durumu olağandan daha uzun bir süreye yayılırsa, yaşanan rahatsızlığın şiddeti de artabilir. Bu tür bir durumda kişi kendini istemeden doktorda bulabilir ve ilaç kullanmak zorunda kalabilir.

Havuzda kulağa su kaçması, havuz suyunun hiçbir zaman tamamen steril olmamasından kaynaklı daha fazla sıkıntıya neden olabilir, ağrılı ve iltihaplı bir durumun oluşmasının önünü açabilir.

Denizde kulağa su kaçması ise her ne kadar deniz suyu havuza nazaran çok daha temiz olsa da yine de dikkat edilmediği takdirde benzer sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kulağa su kaçması durumu hafife alınmamalı, gerekli önlemler alınmalı ve mutlaka bazı önemli durumlarda doktora gidilmelidir.

kulağa su kaçması halinde ne yapılmalı

Kulağa Su Kaçması Halinde Ne Yapılmalı? 3 Pratik Yöntem

Kulağa su kaçması halinde yapılabilecek herkesin bildiği bazı basit müdahale yöntemleri vardır.

 1. Tek ayağın üzerinde zıplayarak kulağın içine kaçan suyun dışarı çıkmasını sağlamak gelir. Bu yöntemde, eğer su sağ kulağa kaçtıysa baş sağa doğru eğilir ve sağ ayak üzerinde tek ayakla zıplanır. Bunu başı çok sarsmadan yapmak önemlidir.
 2. Bir diğer yöntem ise vakum yöntemidir. Bu yöntemde de su kaçan kulak zemine paralel gelecek şekilde yatılır ve elle bir süre kulak kapatılır. Bu şekilde oluşacak basınç, kulaktaki suyun dışarı çıkmasını sağlayabilir.
 3. Çiğneme ve esneme de kulaktaki suyun dışarı çıkmasına yardımcı olabilen eylemlerdir. Bu nedenle kulağa su kaçması durumunda sakız çiğnemek ya da sık sık esnemek işe yarayacaktır.

kulağa su kaçması nasıl geçer

Kulağa Su Kaçması Nasıl Geçer? Nasıl Çıkarılır?

Kulağa su kaçması durumunda suyu çıkarmak için pek çok farklı bilinen yöntem mevcuttur. Zıplamak, başı sarsmak, çiğneme ve esneme yoluna gitmek, kulağa vakum uygulamak gibi belirtilen yaygın yöntemlerin yanı sıra uzmanlar tarafından önerilen farklı uygulamalar da mevcuttur.

 • Valsava manevrası dikkatle yapıldığı takdirde işe yarayan bir yöntemdir. Yöntemde öncelikle ağız kapatılır ve parmaklarla burun sıkılarak derin bir nefes alınır. Bu hava hafifçe burundan dışarı doğru verilir. Doğru yapıldığı takdirde kulağın açılmasını sağlayan yöntemde kulak zarına zarar vermemek için burnu zorlamamak kritiktir.
 • Saç kurutma makinesi de suyun buharlaşmasını sağlayabileceğinden denenebilecek bir başka yöntemdir. Kulağınızdan yaklaşık 15-20 cm uzakta tutacağınız saç kurutma makinesini en fazla bir ya da iki dakika kulağınıza düşük basınçla tutmak suyun buharlaşmasını sağlayacaktır.

kulağa su kaçması ağrı nasıl geçer

Kulağa Su Kaçması Sonucu Oluşan Ağrı Nasıl Geçer?

Kulağa su kaçması sonucunda kulakta ağrı oluşabilir. Kulağa su kaçması ağrı ile beraber seyrettiğinde mutlaka önlem almak ve gerekirse doktora giderek duruma müdahale etmek gerekir. Aksi halde kulakta iltihap ve hatta kalıcı hasara neden olabilecek sorunlar oluşabilir.

Kulağa su kaçması en sık olarak kendini dış kulak iltihabı şeklinde gösterir. Bu tür bir kulağa su kaçması ve iltihaplanması durumunda kulakta ağrı oluşabilir. Bu ağrı bazen çok şiddetli bazen de az şiddetli ama rahatsız edici boyutta seyreder. Kulağa su kaçması sonucunda oluşan ağrı ve enfeksiyonu gidermek için mutlaka doktor desteği alınmalı, doktor tarafından önerilen antibiyotik ve kortizonlu damlaların kullanımı yoluna gidilmelidir. Bazı durumlarda doktorun hastaya kulak bakımı yapması gerekebilir.

Kulak ağrısı kulak kirinden de kaynaklanabilir. Bu durumda kulak kirini kulak çubuğuyla temizlemeye çalışmak sorunun büyümesine neden olacağından, kulak temizliğini doktora bırakmak oldukça önemlidir.

kulağa su kaçması belirtileri

Kulağa Su Kaçması Belirtileri Nelerdir?

Kulağa su kaçması belirtileri kolaylıkla anlaşılan belirtilerdir. Havuzda, denizde ya da duş alırken kolaylıkla başımıza gelebilecek kulağa su kaçması durumunda kulağa giren sıvı içeri doğru ilerler ve sanki katıymış gibi içeride hapsolur. Eğer su birkaç dakika içinde dışarı çıkmazsa içeride kulak kiri var demektir ve kulak kiri suyla şişerek suyun çıkış yolunu tıkamış anlamına gelir. Ayrıca kulağa su kaçması ve çınlama da bunun diğer göstergelerinden biri olabilir.

Ayrıca:

 • Ağrı
 • Uğultu
 • Çınlama
 • Kulakta doluluk hissi
 • Tıkanıklık
 • İlerleyen durumlarda kulakta duyma sorunu
 • İlerleyen durumlarda iltihaplanma ve ateş gibi belirtilerle de kendini gösterebilen kulağa su kaçması durumunda bu belirtiler mutlaka gözlenmeli ve gerekli müdahale geciktirmeden yapılmalıdır.

kulağa su kaçması ilaç

Kulağa Su Kaçmasına Hangi İlaç İyi Gelir?

Kulağa su kaçması ve tıkanması durumunda rahatsızlık hissi bazen büyüyebilir ve farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumda kulağa su kaçması tedavisi uygulanması önemlidir. Bunun için uzman doktorların önerilerine kulak vermek ve ev yapımı, etkisi bilinmeyen bitkisel karışımları kulağa uygulamamak çok önemlidir.

Kulağa su kaçması için damla sık kullanılan bir ilaçtır. Doktor tarafından önerilen kulak damlaları kulağa su kaçması durumunda uygulanabilir. Bir diğer yöntem de gliserindir. Eczanelerde satılan gliserin yine doktor tavsiyesi durumunda kulağa günde bir kaç defa uygulanabilir. Gliserin, kulak kiriyle birleşen suyun jelleşerek dış kulak yoluna doğru ilerlemesini sağlar. Oksijenli su, yani hidrojen peroksit de kulakta sıkışan sıvıyı çıkarabilir. Doktora danışarak damlalık eşliğinde oksijenli su tedavisi de tercih edilebilir.

kulağa su kaçmasını önleyen bone

Kulağa Su Kaçması Nasıl Önlenir?

Kulağa su kaçmasını önlemek için suda bazı önlemler almak önemlidir.

 • Eğer kulağınıza kolaylıkla su kaçıyorsa suda ani hareketler yapmamanız, bir kulak tıkacı kullanmanız ve kulağınıza su kaçacak pozisyonlardan kaçınmanız gerekir.
 • Kulak kiri problemi yaşıyorsanız kulağınıza kaçan su daha çok sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle doktora giderek kulak bakımı yaptırmak da kulağınıza su kaçması durumunu daha rahat geçirmenizi sağlar.
 • Bir başka yöntem olarak vazelin sürülen pamuğu kulağa koyarak suya girme tercih edilebilir.
 • Yine bone kullanımı kulağa su kaçmasını önemli ölçüde önleyecektir.
 • Kulak zarı delik olan kişilerin ise mutlaka doktora danışarak daha ciddi önlemler alması gerekir.

kulağa su kaçması

Kulağa Su Kaçması Zararlı Mıdır?

Kulağa su kaçması çoğu kez ciddi sorunlara yol açmayan ve herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Dikkat edilmeyen bazı özel durumlarda ise daha kalıcı ve ciddi sorunlara neden olabilir.

 • Kulağa su kaçması, enfeksiyon ve iltihaplanma oluşması durumunda dış kulak veya orta kulak iltihabına yol açarak ağrı ve ateş yapabilir. Bu durumlarda uzman doktor önderliğinde tedavisinin yapılması şarttır.
 • Kulak zarı delik olan ya da kulağıyla ilgili ciddi bir sorunu olan kişiler için de kulağa su kaçması ciddi bir durumdur ve bu kişilerin kulağa su kaçması sorununa karşı daha iyi önlem alması gerekir.
 • Kulak kiri sorunu olanlar için de kulağa kaçan su, kirin şişmesine ve suyun dışarı çıkmasının zorlaşmasına neden olduğundan önemli bir sorun haline gelebilir.
 • Kulak çöpü kullanan kişiler kulağın koruyucu tabakasına zarar verdiklerinden, kulağa su kaçması durumunda daha ağrılı ve sıkıntılı bir süreç geçirebilirler.
 • Bir diğer sorun da havuzda kulağa su kaçması durumunda gerçekleşebilir. Havuz ne kadar iyi temizlense de mikrobun sık rastlandığı bir alan olduğundan, kulağa kaçan havuz suyu kulakta mantar sorununa neden olabilir.
 • Kulağa kaçan suyun bir başka zararı ise su çok soğuk olduğunda kendini gösterir. Kulağa kaçan suyun soğuk olması baş dönmesine neden olacağından sıkıntı yaratabilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Oluşur? Bitkisel Tedavisi

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Kulak Çorbası Tarifi

Kulak Çorbası

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kulak Çorbası Tarifi

Kulak Çorbası

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kuzu Kulağı Salatası Tarifi

Kuzu Kulağı Salatası

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Kayısı Suyu Nasıl Yapılır?

Kayısı Suyu Nasıl Yapılır?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Kuzu Kulağı Salatası Tarifi

Kuzu Kulağı Salatası

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kuzu Kulağı Salatası Tarifi

Kuzu Kulağı Salatası

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Kulak Çorbası Lezzeti Bambaşka Tarifi

Kulak Çorbası Lezzeti Bambaşka

6-8 kişilik, 45dk Hazırlık, 15dk Pişirme
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Tarifler Geri
Videolar Geri