Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm

4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm Tarifi

Hafif Bir Ağrı Olarak Görmeyin:

Kulak Ağrısı ve Doğal Tedavi Önerileri

Vücudunuzun herhangi bir bölümünde oluşan ağrılar günlük yaşamınızı etkileyebilir. Ağrı içindeyken işinize odaklanma problemi yaşayabilirsiniz. Bu durum da psikolojik açıdan sizi yorabilir. Kulak ağrısı da sizi etkileyen ve enerjinizi düşürebilen sağlık problemlerinden biridir. Kulak ağrısı üzerine hazırladığımız yazımızda kulak ağrısına neden olan faktörleri ve iyi hissetmeniz için gerekli olan çözüm önerileri yer alıyor. Sağlığınızı korumanız adına, uzman doktorların görüşlerinden faydalanarak hazırladığımız yazımız sizlerle.

kulak ağrısı nedeni

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısına neden olan pek çok durum vardır. Bu durumlar kulağınızın uzun süre ağrımasına ve rahatsızlık hissetmenize neden olur. Kulak ağrısı sebepleri nelerdir diye soracak olursanız; listemizi gözden geçirebilirsiniz. İşte kulağınızın ağrımasına neden olan faktörler:

 • Kulak ağrısının bilinen en basit nedeni üst solunum yollarının enfeksiyon almasıdır. Orta kulak enfeksiyonu olarak da adlandırılan bu durum özellikle çocukları rahatsız eden kulak ağrıları yaşatmaktadır. Grip, nezle ve anjin gibi durumlar ağrının nedenleridir.
 • Orta kulakta biriken sıvılar da kulağın ağrımasına neden olmaktadır. Kulak temizliğine önem verilmediği durumlarda daha çok yaşanır. Sıvılar biriktikçe kulak iltihabı meydana gelebilir. Kulak ağrısı da bu iltihabın bir işaretçisidir. Bu gibi iç kulak ağrısı durumlarında kulak temizliği ihmal edilmemelidir.
 • Dış kulak yolunda biriken sıvılar kulağın ağrısını şiddetlendirir. Sık ıslanan ve nemli kalan kulaklarda daha çok yaşanan bu durum özellikle yaz aylarında gözlemlenir. Deniz ve havuz etkisiyle kulak ağrısı daha çok görülmeye başlanır.
 • Zona hastalığının işaretçilerinden olan kulak ağrısı, kızarma ve şişlik ile kendini belli eder. Bazen hafif bir ağrı olarak görülse de kimi zaman ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.
 • Uçak yolculuğu sonrasında oluşan kulak ağrıları yüksek basınçtan dolayı kişiyi rahatsız eder. Bu kulak ağrıları geçicidir.
 • Dışarıdan bir darbe alan kulaklar, çok vakit geçmeden ağrımaya başlar. Dokuların hasar görmesinden dolayı kulak ağrısı kişiyi iyileşene kadar rahatsız edecektir.
 • Kulak ve boyun çevresinde oluşan sinir sıkışmaları da kulağı ağrıtan faktörler arasında yer alır.
 • Kulak kepçesinde oluşan yanıklar veya üşüme hali de kulağınızı ağrıtabilir.
 • Ağız içi yaraları ve çene ekleminde oluşan hastalıklar kulağınızı etkileyerek kulak ağrısına neden olur.
 • Kulak ağrısını oluşturan bir diğer rahatsızlık da sinüzit olacaktır. Sinüslerin iltihaplanması durumunda bir süre kulak ağrısı yaşanmaktadır.

kulak ağrısı nasıl geçer

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Doğal Çözüm

Hafif şiddetli kulak ağrısı bitkisel çözüm önerileri ile giderilebilir. Çok ciddi durumlarda doktora başvurulması gereklidir. İşte hafif derecede hissedilen kulak ağrıları için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler:

 • Sıcaklık: Gün içinde sizi rahatsız eden kulak ağrısı için yapacağınız ilk şey kulağınızı sıcak tutmak olacaktır. Çok üşüme durumunda saç kurutma makinesini 20 cm uzaktan kullanarak bir süre kulak çevrenizi ısıtabilirsiniz. Veya kulak ağrısı sıcak havlu masajı ile de giderilebilir. Havluyu ısıtın ve kulağınızı havlu ile kapatın. Çok kısa süre içinde ağrınız dinecektir.
 • Sakız: Uçak yolculuğu sonrasında oluşan kulak ağrısı için sakız çiğnemek oldukça etkili olacaktır. Östaki kanalınızı açmak için iyi bir yöntem olacaktır.
 • Soğan Suyu: Kulak ağrısı soğan suyu masajı ile de tedavi edilebilir. Bunun için 2 kalın dilim soğanı bir bez içine ekleyin. Bu bezi bağlayın ve sonrasında saç kurutma makinesi ile bezi ısıtın. Isıttığınız bezi kulak çevrenizde gezdirin. Soğan antiseptik özelliği ile kulağınızda oluşan ağrıyı yok edecektir.
 • Zeytinyağı: Kulak ağrısı zeytinyağı ile kısa sürede yok olabilir. Ilık olacak şekilde ısıttığınız zeytinyağını kulak içine sürün. Bir süre kulağınızda bekleyen zeytinyağı, ağrınızı ortadan kaldıracaktır.
 • Zencefil: Kulak ağrınızı dindirmek için zencefilden de faydalanabilirsiniz. Bir tutam zencefili biraz su ile karıştırın ve kulak çubuğu yardımı ile kulak içine sürüp 10 dakika bekledikten sonra kulağınızı temiz su ile yıkayın. Ağrı kesici özelliğini kulağınız için de gösterecektir.
 • Nane: Bir yaprak naneyi kulak çevrenize sürebilirsiniz. Bu uygulama dış kulak ağrısı için oldukça faydalı sonuçlar verecektir. Nane ferahlatıcı etkisi ile kulak bölgenizi rahatlatıp ağrıyı yok edecektir.

kulak ağrısı ne iyi gelir

Tedavisi: Şiddetli Kulak Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

 • Çok şiddetli boyutta kulak ağrısı yaşıyorsanız, buna neden olan farklı bir rahatsızlığınız olabilir. Öncelikle “Kulak Burun Boğaz” doktoruna gitmelisiniz.
 • Uzman yardımı ile kulağınızın temizlenmesi size iyi gelecektir. Doktorunuz uygun gördüğü takdirde antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verecektir.
 • Gün içinde sarımsak tüketerek vücudunuzda oluşan ağrıları yok edebileceğiniz gibi kulak ağrısını da dindirebilirsiniz.
 • Kulak ağrısını geçirmek için önerilen tedavi yöntemlerinden biri de kulak damlasıdır. Kulak damlası ile kulağınızda oluşan iltihabı yok edebilirsiniz. Aynı zamanda sinüs kanallarının temizlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Çözüm Önerileri, Doktor Tavsiyeleri

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler, Uzman Tavsiyeleri

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm 04.07.2018 tarihinde yayınladı.