Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Yapılacak İbadetler

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Yapılacak İbadetler Tarifi

Kurban Bayramı Arefesi Dinen Nasıl Değerlendirilir?

Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü denilmektedir. Arife günleri İslam alemi için özel günlerdir. Müslüman dünyası için özel olan diğer günler gibi arife günü de yapılması gereken ibadetler vardır.

Peki, Kurban Bayramı arefesi 2020 ne zaman, bu özel günde hangi ibadetler yapılmalı, Kurban Bayramı arefesi oruç tutmanın fazileti nedir? Eğer bu sorular aklınızı kurcalıyorsa, doğru yerdesiniz! Çünkü tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası yazımızın devamında sizi bekliyor.

kurban bayramı arefesi ne zaman

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman?

 • Kurban Bayramı’na her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Önümüzdeki mübarek günlere hazırlanırken birçok insanın aklında “kurban bayramı arefesi hangi gün?” sorusu var.
 • Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı takvimde, bu yıl kurban arefesi 30 Temmuz Perşembe olarak gösteriliyor.
 • Yine aynı takvime göre 31 Temmuz – 1 – 2 – 3 Ağustos tarihleri arasında ise mübarek Kurban Bayramı idrak edeceğiz.
 • Kurban bayramıyla ilgi kafa karıştıran bir diğer soru ise “kurban bayramı arefesi resmi tatil mi?” sorusudur.
 • Kurban Bayramı arifesinde yarım gün resmi tatil ilan edilmiştir.

kurban arefesi

Kurban Bayramı Arefesinde Yapılacak İbadetler

 • İbadet, yerlerin ve göklerin yaratıcısı olan Allah’a itaat etmek ve ona gönülden yönelmek demektir. Allah’a yönelmek ve ona olan sevgisini göstermek isteyen Müslümanlar, Kurban Bayramı’nda kurban ibadetini yerine getirirler.
 • Kurban Bayramı’ndan bir önceki gün olan kurban arifesinde de yapılması gereken bazı ibadetler vardır. Arife gününü en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler tövbe ve mahsus namazı kılabilirler.
 • Tövbe namazı kılmak isteyenler; ikindi namazını kıldıktan sonra, arife duasına başlamadan önce, göğün altında (açık alanda) 2 rekat namaz kılmalı ve Allah’tan günahlarını bağışlamasını dilemelidir.
 • Mahsus namazı kılmak için zeval vaktinde (gün ortası, öğle vakti) açık havaya çıkılmalı, göğün altında öğle ve ikindi namazları eda edilmeli. İkindi namazı da bittikten sonra 2 rekat daha namaz kılınmalı. Bu namazın ilk rekatında
 • Fatiha suresinden sonra İhlas suresi, ikinci rekatında ise Fatiha suresi sonrasında Kâfirun suresi okunmalıdır. Bu namazın ardından 2+2 şeklinde 4 rekat namaz kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere İhlas suresi okunmalıdır.
 • Mahsus namazı Hz. Ali’nin kıldığı ve o günden bugüne dileyen Müslümanların eda ettiği bir namazdır.

“Duanın hayırlısı arife günü yapılan duadır” diye buyuran Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) arife günü şu duayı okuyana Allah’ın istediğini vereceğini müjdelemiştir:

“Sübhânellezi fis-semâvâti arşuhu. Sübhânellezi fil-ardı mevtıuhu. Sübhânellezi fil-bahri sebîlühu. Sübhânellezi fin-nâri sultânühu. Sübhânellezi fil-cenneti rahmetühu. Sübhânellezi fil-kubûri kadâuhu. Sübhânellezi fil-hevâi rûhuhu. Sübhânellezi rafaas-semâe bi-gayri amedin. Sübhânellezi vadaal-arda. Sübhânellezi lâ melcee illâ ileyhi.”

Buhari’de geçen bir hadise göre; arife günü şu duayı okuyan kişi şeytanın şerrinden kurtulur.

“Lâ ilâhe illâllahü vahdehu lâ şerîke leh. Lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ küli şeyin kadîr.”

Ebu – Ş –Şeyh’in rivayetine göre arife günü besmele ile birlikte bin tane İhlas suresi okuyan kişinin tüm günahları afolur, her dileği kabul edilir.

kurban bayramı arefesinde yapılacak ibadetler

Kurban Bayramı Arefesi Mesajları

Arife günleri İslam aleminin en özel günlerinden biridir. Sevdiklerinizin bu özel gününü güzel bir mesaj ile kutlayarak onlara verdiğinizi değeri gösterebilirsiniz. İşte sevdiklerinizi derinden etkileyecek, birbirinden güzel ve anlamlı arife günü kutlama mesajları…

 • Duanın faziletlisi arife günü yapılandır. Duanız kabul arife gününüz mübarek olsun.
 • Her gününüz bayramı muştulayan arife günü gibi olması dileğiyle… Arife gününüz mübarek olsun.
 • Bayramı müjdeleyen, Allah katında mübarek bir gün olan arife gününüzü kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.
 • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) diyor ki: “Allahu Teala’nın kullarını cehennemden en çok azat ettiği gün arife günüdür.” Arife gününüz mübarek olsun.
 • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) diyor ki: “Arife ne güzel gündür. O gün rahmet kapıları açılır.” Arife gününüzü kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

kurban bayramı arefesi 2020

Kurban Bayramı Arefesi Oruç Tutulur Mu?

Geçmişten günümüze aktarılan kaynaklara göre Kurban Bayramı arefesi oruç tutmak çok sevaptır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bu konuyla ilgili olarak şöyle demiştir:

 • “Arife günü oruç tutana, Adem Aleyhisselam’dan sura üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının 2 katı kadar sevap yazılır.”
 • Ayrıca “Arife günü tutulan oruç, bin günlük nafile orucuna bedeldir.” diye buyurmuştur.

Peygamber efendimizin arife günü oruç tutmakla ilgili söylediği diğer sözler şunlardır:

 • “Aşure günü orucu bir yıllık, arife günü orucu da 2 yıllık nafile orucuna bedeldir.”
 • “Arife günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman cennete girer.”
 • “Arife günü tutulan oruç, biri geçmiş biri de gelecek yılın günahlarına kefaret olur.”
 • “Arifede tutulan oruç, 2 bin köle azat etmeye, 2 bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihat için verilen 2 bin ata bedeldir.

Dinimizde Kaç Çeşit Kurbanlık Vardır?

Kurban Bayramı Nedir? Anlamı ve Önemi

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? 2020

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Yapılacak İbadetler 26.06.2020 tarihinde yayınladı.