Kurban Bayramı Gelince Herkesin Mutlaka Yaşadığı 12 Durum

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kurban Bayramı Gelince Herkesin Mutlaka Yaşadığı 12 Durum Tarifi

İşte, Her Kurban Bayramı Aşina Olduğumuz O Anlar ;)

Acısıyla tatlısıyla geçen günlerin ardından ne kadar çok zaman geçti de, 2018 Kurban Bayramı geldi öyle? Su misali akıp geçen zamana ayak uydurmak da epey zor şu günlerde. Kurban Bayramı geldi geliyor derken her sene yaşadığınız ve unutamadığınız anları, bir de biz hatırlatalım istedik. Et kokuları, kesilen kurbanlıkların ardından ağlayan çocuklar, et ve baklavadan bir tabak daha yemeniz konusunda ısrarcı olan akrabalar ve daha fazlası bu yazıda. Hepsi size ve bize çok tanıdık. Ne dersiniz bu tatlı anıları bir daha hatırlayalım mı?

1) Vejetaryenlere Israrcı Olmayın Deriz

Kurban Bayramı geldiğinde, eğer bir ortamda vejetaryen varsa bu bayram inatlarından vazgeçilmesi ısrarla vurgulanır. Hatta kimi zaman biraz mahalle baskısı yapılır ve “Bak rengin solmuş, yesene biraz.” gibi damardan giren teyzeler bir anda belirir. Bu bayram da bu sahnelere alışmak gerekli bizce :)

vejetaryen

2) Her Öğünde Kavurma

Kurban eti kesildikten sonra tavuk etine hasret duyan kişiler, bu bayramda popüler olacak galiba. Her öğünde sunulan kavurmalar, etli yemekler kısa süre içinde kan değerlerini yükseltecek gibi görünüyor. Mutfağa girdiğinizde “Anne yemekte ne var?” diye sormayın aman ha! Tabi ki kavurma sizi mutfakta bekliyor olacak.

kavurma

3) Buzdolabı mı, et dolabı mı?

Kurban kesilen evlerin buzdolabında bir süre yığınla et görebilirsiniz. Şu domates neredeydi? Yoğurdu neden göremiyorum? diye telaşa düşebilirsiniz. Aradığınız her neyse muhakkak et tepsilerinin ardında kalmıştır. Biraz arkalara bakmanızı tavsiye ederiz :)

dondurulmuş et

4) Çay Sohbetlerinde Kurban Kıyaslamaları

Akrabalar ve eş dost bir araya geldiyse, konu tabi ki de kesilen kurbanlıklar olacaktır. Hangi kurbanlık kaç kilo et vermiş hepsi hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bu tatlı sohbetler, bir süre zihninizi meşgul edebilir. Keyfini çıkarın.

çay

5) Her Taraf Kırmızıya Bürünür

Malum kesilen kurbanlardan epey kan akar. Eğer ki köy veya açık alanda iseniz, zemin rengi bir süre kırmızı olur. Güneşin vurduğu bu kırmızılık üzerinde hafiften bir sanatsal hava da hissedilir hani. Et parçalarken etrafa dağılan küçük küçük etlerden hiç bahsetmiyoruz bile…

kurbanlık koç

6) Kasap mı, ev mi? Diyenlere…

Kesilen kurban etleri eve geldiyse, birkaç saat saklama işlemi ile meşgul olabilirsiniz. En eski kıyafeti giydikten sonra belki onlarca buzdolabı poşetini hazırlamış olmanız gerekli. Eh etleri saklamaya hazır hale getirirken, kapı cam ne varsa açın deriz. Yoksa eve sinen et kokusunu hiçbir lavanta kokusu geçiremeyecek!

kasap

7) El Öpenleriniz Çok Olsun ;)

Bayram namazı kılındıktan sonra başlayan bayramlaşma merasimi, kalabalık ailelerde neredeyse saatlerce sürüyor. Büyüklerin eli öpüldüğünde dikkat kesilen eller, cüzdana doğru gidiyor mu diye de ufaktan bir heyecan olmuyor değil. Bayram harçlığı geldi gelecek diye yapılan bu heyecanlar, genelde çok ufak çocukları mutlu ediyor. Üniversiteli dostlarımızda yine hüsran, yine hüsran…

el öpmek

8) Trafiği Paylaşan Kaçaklar

Kurban Bayramı’nda sokaklarda tur atan kaçak kurbanlıklar da bayramın en çok dikkat çeken konusudur yıllardır. Kesim alanına doğru giderken sahibinin elinden kaçması ile mahalle değiştirmesi saniyeler alabilir. Bu gibi durumlarda panik yapmamanız ve kaçağı korkutmamanız tavsiye edilir.

kurban

9) Kurbanlıkların Ardından Dökülen Gözyaşları

Kurbanlık hayvanlara alışan minikler, bayramın ilk günü evcil hayvan olarak benimsedikleri koyunları veya koçları ortalıkta göremediğinde evde ufak çaplı bir kriz yaşanabilir. Bu krizleri önlemek adına çocuklara kurban ibadeti hakkında bilgi verilmesi daha doğru olacaktır. Aksi halde avazı çıkana kadar ağlayan çocukları sakinleştirmek epey zaman alıyor.

kuzu

10) Bu Bayramda Vizyondakiler: Kurban Kesimi

Kurban Bayramı geldiğinde kesim anını izleyenler ve izlemekten korkanlar diye bir takım oluşsa hangi tarafta yer alırdınız? Evet her bayram olduğu gibi kesim alanından çocuklar korkmasın diye alınır. Büyükler ise merakla kesim anını izler. Bu bir gelenektir!

kurban kesimi

11) Kurban Samimiyeti

Büyükbaş kurban kesimi için ortak olunan aileler ile yapılan keyifli bir sohbet, olmazsa olmazdır. Memleket, siyaset, çocukların eğitimi derken çoktan kurban kesilmiştir hatta paylar bile dağıtılmıştır. Bayram demek samimiyet demektir.

kurban bayramı

12) Aman Dikkat! Gün 112 Acilde Bitmesin

Kurban kesimi sonrasında deriyi yüzenler, etleri parçalayanlar telaş yapmasın. Heyecanlı ve bereketli başlayan gün, ufak ihmaller yüzünden hastane koridorunda bitebilir. Tedbirli olmakta fayda var.

kurban kazaları

En Komik Kurban Karikatürleri

20 Soruda Kurban Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Capsleri Gülme Garantili 10 Tespit

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kurban Bayramı Gelince Herkesin Mutlaka Yaşadığı 12 Durum 06.08.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , , , , , , , , , ,