Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler, Uzman Tavsiyeleri

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler, Uzman Tavsiyeleri Tarifi

Mide Ağrısı İçin Ne Yapabilirim?

Mide yemek borusu ile onikiparmak borusu arasında kalan bir iç organdır. Sindirim sisteminde büyük rolü vardır. Hatta sindirim sisteminin en geniş bölümünü, mide oluşturmaktadır. Yenilen yemekler yemek borusundan geçerek mideye ulaşır. Yemekler midede bir süre durduktan sonra mekanik ve kimyasal sindirime uğrar. Yemeklerin sindirilmesi için aktif olarak çalışan mide zaman zaman yorulur ve ağrımaya başlar. Bu ağrılar ise tüm gününüzü etkileyecek kadar sizi rahatsız eder.

Bu yazımızı mide ağrısına doğal ve kolay yöntemler ile son vermek için hazırladık. Pek çok nedenden dolayı ağrı hisseden midenizi sağlığına kavuşturmanın sırrı bu yazımızda yer alıyor. Mide ağrısı için ilaçlar kullanmadan önce evde bitkisel yollar ile midenizdeki ağrıları dindirebilirsiniz. Mide ağrısı ve detayları şimdi sizlerle.

mide ağrısına

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrılarının birden fazla nedeni vardır. Psikolojik ve biyolojik olarak bu nedenleri iki gruba ayırabiliriz. Vücudunuz kimi sosyal durumlara ani tepki verir ve midenize yansır. Veya bazen içtiğiniz su bile midenizin ağrımasına bir nedendir. Şimdi bu mide ağrıları neden olur sorusunu daha detaylı inceleyelim:

 • Yemek yemek: Yanlış yemek yenildiğinde yani hızlı veya ölçüsünden fazla yenildiğinde mide pes edecektir. Mideniz ağır ve fazla yemeği bir anda sindiremediği için zorlanabilir. Bu zorlanma durumu da ağrı olarak vücudunuzda hissedilir.
 • Kabızlık: Bağırsak sistemi aktif olarak çalışmayan kişilerde de mide ağrıları görülebilir. Gün içinde yeterince sıvı ve lif almadıysanız bağırsaklarınız sindirim sisteminiz yavaşlar ve sindiremediği için ağrı hissedilir.
 • Enfeksiyon: Vücudunuzda bakteri yayıldığı durumlarda vücut savunmaya geçer ve bunun sonunca kusma gibi durumlar meydana gelir. Bu savunma anında ise mide ağrıları yaşanır.
 • Tahriş: Çok acı, çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler yenildiğinde midede tahriş söz konusu olabilir. Mide kendini iyileştirirken ağrı gibi belirtiler gösterebilir.
 • Kilo problemi: Fazla kilo, mideye baskı uyguladığından ağrılar hissedilir. Mide ağrısı ile beraber reflü gibi sorunlarda meydana gelebilir. Vücut ağırlığı arttığında safra taşı oluşumu ihtimali de arttığı için kilonun mide ağrısındaki etkisi oldukça fazladır.
 • Stres: Stresli günlerde beslenme alışkanlıkları değiştirilir. Bu günlerde tüketilen besinler mideye yabancı ve ağır geleceğinden mide ağrısı oluşmaktadır. Aynı zamanda stres tüm hormonları ve kasları etkilediğinden bir mide ağrısı nedenidir.
 • Anatomik etkenler: İç organlarında oluşan bir rahatsızlık veya işlev bozukluğu tüm bedeni etkilediği gibi mideyi de etkiler. Böbreklerin, safra kesesinin veya bağırsakların işlevinde bir aksama olduğunda vücut mide ağrısı olarak buna tepki gösterecektir.

şiddetli mide ağrısı nasıl geçer

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Bitkilerin kimyasını araştırmaya gönül veren bilim insanı İbrahim Saraçoğlu, mide ağrıları için şifalı önerilerde bulunmaya devam ediyor. İşte tavsiyeleri:

 • Karnabaharın suyunu ve kendisini tüketmenizi önermektedir. Karnabahar suyu mide rahatsızlıklarını ve ağrılarını dindirmektedir.
 • Taze sıkılmış havuç suyunun da mide ağrıları için iyi bir ilaç olduğunu ifade ediyor.
 • Aynısafa bitkisi ile hazırladığınız kür; mide ağrılarınızı yok edecektir.
 • Süt de ölçülü içildiğinde mide yanmasıyla beraber mide ağrılarını da iyileştirmektedir.

mide ağrısı

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Feridun Kunak Tavsiyeleri

Doktor Feridun Kunak mide ağrılarına iyi gelen ve ağrıları hafifleten önerileri ile dikkat çekmektedir. İşte sizler için tavsiye ettiği mide ağrılarını giderecek çözüm:

1,5 litre sızma zeytinyağı içine bir fincan nane, bir fincan çörekotu, bir fincan kimyon, bir fincan leblebi tozu ve bir fincan rendelenmiş patates eklenir. Tüm malzemeler blender yardımı ile pürüzsüz hale getirilir. Bir saat sıcak su içinde bekleyen bu karışım 15 gün boyunca serin yerde bekletilir. Bekleme süresi geçtikten sonra bu yağ süzülür ve ayrı bir kaba alınır.

Mide ağrıları yaşadığınız günlerde 1 yemek kaşığı tüketerek mide ağrınızı kısa bir zaman içinde yok edebilirsiniz. “Mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel bir çözüm var mıdır?” dediğiniz anda bu kür aklınızda bulunmalıdır.

mide ağrısı ilaçları

Mide Ağrısına Evde Çözüm Önerileri

Zaman zaman yaşanan mide ağrısına ne iyi gelir evde neler yapabilirim diye düşündüğünüzü duyar olduk ve sizlere ağrılarınızı dindirecek tavsiyeler eklemeye devam ettik. Evinizde kolayla uygulayabileceğiniz yöntemleriniz ve çözümleriniz şöyle olacaktır:

 • Mide ağrılarınızı önlemek için öğünlerinizde kontrollü olmalısınız. Mide ağrısı hissettiğinizde ise öncelikle yağlı ve ağır yemekler yemeye o an ara vermelisiniz. Kimi durumlarda yemek yerken aniden gelen mide ağrıları kişiyi rahatsız edebilir.
 • “Stresten mide ağrısına ne iyi gelir?” sorunuzun cevabı iyi bir uykuda olacaktır. Kimi zaman uykusuz kalınan durumlarda vücut tepki gösteri ve mideniz hissedilecek şekilde ağrımaya başlar. Bu gibi durumlarda bir ıhlamur çayı size iyi gelecektir. Ihlamur çayı gibi papatya çayı da sizi hem sakinleştirecek hem de ağrınızı dindirecektir.
 • Uykuda veya uykudan önce yaşanan “Gece mide ağrısına ne iyi gelir?” dediğinizde ise bir bardak süt tavsiye edilmektedir. Süt midenizi dinlendirecektir. Ek olarak karanfilli ve tarçınlı su içerek mide ağrınızı geçirebilirsiniz.
 • Şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir? Neler yapmalıyız diyenler için de çözüm önerimiz var: Bir kase yoğurt tüketerek, midenizde oluşan enfeksiyonları ortadan kaldırabilirsiniz. Midenize zarar veren maddeleri de yine yoğurt sayesinde yok edebilirsiniz. Böylece bakteri kaynaklı ağrılar da dinecektir.
 • Stresli bir süreç olarak bilinen hamilelikte mide ağrısına ne iyi gelir diyen anne adaylarımız için ise; her sabah düzenli olarak kahvaltı yapmalarını önereceğiz. Tüm uzmanlar iyi bir kahvaltının mutlu ve sağlıklı bir mide oluşturduğunu ifade eder. Mide ağrılarını geçirmek için ilaç kullanamadıklarından bolca su içmeleri de önerilir. Bir bardak ılık süt mide yanmasını ve ağrısını giderecektir.
  Eğer anne adayı mide ağrısı için ilaçlar kullanmak istiyorsa kesinlikle doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Hamilelik döneminde yaşanılan mide ağrıları için muz tüketmek de bir seçenek olabilir. Muz mide enzimini ve hücrelerini yenilediğinden ağrıları ortadan kaldırmaktadır.
 • “Sırta vuran mide ağrısına ne iyi gelir?” diye sorduğunuzda işler biraz daha ciddileşecektir. Kaburgalardan sırt kısmına doğru ilerleyen mide ağrıları kimi zaman kalp krizi kimi zaman da ülserin habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda su içerek kan akışınızı sağlamalısınız. Gün içinde hissedildiğinde ise doktora danışmalısınız.
 • Midenizi susuz bırakmayın. Mümkün olduğunca su içerek midenizdeki su seviyesini koruyun. Susuz kalan bağırsaklar ve mide kasılacak bu durum da ağrıya neden olacaktır.

mide ağrısına ne iyi gelir

Mide Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitki Çayları

 • Zencefil çayı, mide hazımsızlığını gidermek için sıkça tercih edilmektedir. Midenizde oluşan sancılardan dolayı yaşadığınız ağrıları zencefil çayı ile kısa bir zaman içinde yok edebilirsiniz.
 • Nane çayı da midenizi ferahlatan, yanma varsa iyileştiren ve ağrıları dindiren bir bitki çayı olarak aklınızda bulunabilir.
 • Papatya çayı ise mide asitlerini dengelemek ve oluşan ağrıyı yok etmek için tüketilen bitki çayları arasındadır.
 • Ihlamur çayı, sadece kış hastalıklarında değil, mide ağrısı yaşadığınız günlerde de sizlere şifa olacaktır.
 • Nane ve limon çayı da midede oluşan gazdan dolayı yaşanılan ağrıları gidermek için tercih edilebilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Neler İyi Gelir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler, Uzman Tavsiyeleri 12.06.2018 tarihinde yayınladı.