Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? 7 Farklı Durum İçin Uzman Tavsiyeleri

Mide Yangınınızı Dindirecek Ferahlatıcı Bilgiler

Çağımızın hastalığı stres birçok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili olarak yaşadığımız birçok sıkıntının sebebi olarak görülen stres, mide yanmasının da baş sorumlularından biri olarak kabul edilir. Mide yanmasına ne iyi gelir? Konulu bu yazımız, mide yanması hakkındaki birçok sorunuza cevap niteliği taşımaktadır.

“Mide yanmasına ne iyi gelir bitkisel çözümler nelerdir?” gibi soruların yanıtlarının sıklıkla arandığı günümüzde bu gibi sorunlara doğal çözümler üretebilmek de oldukça önem taşır. İlaçlı tedavilerden önce doğal yöntemleri denemek isteyenler, bedenlerinin sesine kulak vererek kimi çözümler geliştirmektedir. Sindirime iyi gelen özellikleri ile bilinen nane, rezene ve sinameki çayları bitkisel çözümlerin arasında en sık tercih edilenler olarak dikkat çekmektedir.

“Mide yanmasına ne iyi gelir doğal çözüm önerileri nelerdir?” ya da “Mide yanmasına ne iyi gelir evde neler yapılabilir?” sorularının yanıtları da oldukça kolay ve herkesin ulaşabileceği ürünler ile gelmektedir. Evde bulunan taze zencefilin birkaç dilimini bir bardağa aktarıp üzerine sıcak su ekleyerek hazırlanan zencefil çayı midenin en yakın dostlarından biri olarak bilinmektedir. Bununla birlikte farklı sindirim sorunları için her mutfakta muhakkak bulundurulması gereken muzun da mide yanmasına iyi geldiği bilinen bir gerçektir.

Mide yanmasından yakınıyor, işlerinizi yapmakta midenizdeki sorun yüzünden zorluk çekiyor, midenizle birlikte yüzünüzü de ekşitiyorsanız bazı ferahlatıcı bilgilere ihtiyaç duymanız kaçınılmazdır.

Mide yanmasına ne iyi gelir reflü sıkıntısı ile birlikte sorulan soruların başında geldiğinden, mide yanmasından yakınan birçok kişi reflü tedbirlerinden fayda sağlayabilmektedir.

Dr. Feridun Kunak mide yanmasına ne iyi gelir sorusuna reflü için ürettiği çözüm önerileri ile yanıt vermektedir. Leblebi tozu, toz kepek ve yoğurtla hazırlanan bir bitkisel kür ile reflü sorununun dolayısı ile mide yanmasının önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Leblebi ve kepeğin mide asidini emmesi, yoğurdun ise içerdiği faydalı bakteriler ile mideyi rahatlatmasının beklendiği bu kür, mide yanmasından yakınan birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Soğandan mide yanmasına ne iyi gelir, acı yedikten sonra mide yanmasına ne iyi gelir, acı biber mide yanmasına ne iyi gelir gibi sorularınız varsa reflü ihtimalini düşünmeniz gerekir. Bu gibi şikayetlerin önüne geçmek için öncelikle mide sorunları yarattığı bilinen gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Soğan ya da acı biber tükettikten sonra muhakkak mide asidini dengeleyecek kefir gibi bol probiyotik içeren ürünler de tüketilmelidir. Anlık yanmalar için birkaç damla sütün de yanmaya geçici olarak iyi geldiği bilinmektedir.

hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir

1) Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelik değişen hormonların yanı sıra, genişleyen karın bölgesi nedeni ile fiziksel birçok değişikliğin de gerçekleştiği bir dönem olarak bilinmektedir. Hamilelik döneminde salgılanan progesteron hormonunun yanı sıra mideye gerçekleşen baskı nedeni ile mide kapakçığının da hamilelik reflüsünü dolayısıyla mide yanmasını tetiklediği görülür. Bu nedenle hamilelik döneminde mide yanmasına ne iyi gelir sorusu mide ile ilgili olarak yaşanan problemler arasında sıkça yer bulmaktadır.

Hamilelikte mide yanmalarını azaltmak için öncelikle anne adayının beslenmesine azami ölçüde özen göstermesi gerekmektedir. Kahve ya da çikolatanın yanı sıra asitli içecekler, limon, sirke, domates gibi asit oranı yüksek yiyecekler, baharatlı gıdalar, işlenmiş et ürünleri ve kızartma başta olmak üzere yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu’na da oldukça sık sorulan bir soru olarak bilinmektedir. Saraçoğlu hamilelik döneminde mide şikayetlerinin önüne zencefilin kaynatılıp soğutulması ile elde edilen çayın iyi geldiğini ifade ederken, aşırı mide yanmasına ne iyi gelir sorusu için birkaç damla süt içilmesi formülünün hamilelikte de işe yaradığını belirterek cevap vermektedir.

2) Alkolden Sonra Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Alkol kullanımı sonrası mide yanması çok sık rastlanan sorunlardan biridir. Mide şişkinliği ve yanmasına ne iyi gelir sorusu alkol alımı sonrası sıklıkla sorulmaktadır. Alkollü içeceklerin yüksek asit oranı, bazılarının mayalı yapısı, vücutta ciddi su kaybına sebep oluşu ve çoğu zaman alkolle birlikte tüketilen gıdaların mide hassasiyetini arttırışı nedeniyle alkol alımı ile mide yanması görülebilmektedir. Bu sorunun çözümü özellikle alkol alımını takip eden gün içinde probiyotik ağırlıklı beslenmekten, örneğin kefir ya da ev yoğurdu tüketmekten geçmektedir.

Alkol sonrası mide yanmasının önüne geçmek için basit tedbirlerin alınması sıkıntıların bir nebze de olsa azalmasına yardımcı olmaktadır. Alkol kullanımı sonrası sorulan soruların başında mide yanmasına soda iyi gelir mi sorusu gelse de kullanımın hemen sonrasında soda içmek uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Ancak takip eden gün tüketilen soda vücudun alkali değerleri açısından da faydalı olacaktır.

Alkol alımı sonrası mide asidini dengeleyecek kepekli gıdalar, leblebi ya da kraker tüketilebilir. Alkol alırken bir yandan da kaybedilen suyu dengeleyecek ölçüde su içilmesi vücudun su dengesi ile alkali dengesini korumaya yardımcı olurken, mide rahatsızlıklarının da önüne geçilmesini sağlayacaktır.

3) Kustuktan Sonra Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı bazen beraberinde kusmayı, akabinde mide yanmasını getirmektedir. Bunun sebebi genellikle midenin tamamen boşalmasının ardından midedeki asit oranının artması ve kusma sırasında mideden mide asidi çıkışı olmasıdır. Mide yanması ve kusmaya ne iyi gelir sorusu bu duruma yanıt bulmak isteyen kullanıcıların internette en çok aradıkları soruların ilk sıralarında gelmektedir.

Kusma sonrası mideyi rahat tutacak ve midedeki asit oranını dengeleyecek şekilde beslenmek en önemli tedbirlerin başında gelmektedir. Sık sık ve az az su içerek kusma ile gerçekleşen su kaybı telafi edilirken, mide asidinin tahriş ettiği yemek borusu ve midedeki yangıya da çözüm bulunabilmektedir.

Çok bilinen bir sağlık sorunu olarak gastrit de bulantıya neden olabilmektedir. Bu nedenle bulantı konusunda gastrit mide yanmasına ne iyi gelir sorusu da sıklıkla yanıtı aranan sorular arasında yer alır.

Muhakkak doktor kontrolünde olması gereken gastrit hastalarının hafif, yağsız yiyecekler tüketmelerinin bulantıyı rahatlattığı bilinmektedir. Sık aralıklarla küçük porsiyonlarda yemekler tüketmek, hafif çorbalar içmek, haşlanmış sebzelere yönelmek, sütten uzak durmak yine midenizdeki yanmayı tetiklememek için alınacak tedbirler arasındadır.

4) Gece Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gece mide yanmaları genellikle geç saatlerde yemek yemeye bağlı olarak görülmektedir. Bu durumun çözümü için sağlıklı bir yaşama geçiş yapmayı öneren doktorlar sadece gece beslenmelerinin kesilmesinin değil uyku düzeninin kurulmasının da önemli olduğunu kaydetmektedir. Yatmadan en az iki saat önce tüm yeme işlerine son verilmesi gerektiğini söyleyen doktorlar, bazı kürler ile bu sorunun önüne geçilebileceğini de belirtmektedir.

Mide yanmasına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu ‘nun belki de en çok karşılaştığı soruların başında gelir. Ünlü doktor gastrit ve ülser hastaları dışında herkes için kolaylıkla uygulanabileceğini kaydettiği önerisinde sadece süt ile bu sorunun aşılabileceğini belirtmektedir. Yanma başladığı anda sadece iki yudum süt içilerek mide asidinin yakıcı etkisinin durdurulabileceğini söyleyen Saraçoğlu, bu yöntemle reflünün de tedavi edilebileceğini belirtir.

5) Ramazanda Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ramazan ayı coşku içinde yenen aile yemeklerinin keyfi ile geçiyor olsa da uzun süreli açlığın ardından gerçekleşen gıda tüketimi neticesinde bazı fizyolojik sıkıntıların da görüldüğü bir dönem olma özelliği ile bilinmektedir. Bu dönemde artan mide sorunları sebebiyle boğaz ve mide yanmasına ne iyi gelir diye düşünen kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Ramazan döneminde mide yanmasına ne iyi gelir süt işe yarar mı diye düşünen birçok kişi kısa ve anlık çözümler ararken dikkatli bir beslenme ile mide yanması sorununu hiç yaşamadan ramazan dönemini atlatabileceğini bilmemektedir.

Ramazan döneminde mide yanması yaşamamak için sahuru da iftar vakti gibi özenli geçirmek, ağır yiyeceklere yüklenmemek, tek seferde çok fazla yiyecek tüketmemek alınabilecek başlıca önlemlerin arasında yer almaktadır. Yemeğin iftardan sahura kadar olan döneme yayılarak tüketilmesi, küçük porsiyonlar hazırlanması, özellikle kızartmalardan kaçınılması ciddi oranda fayda sağlarken, mide yaması şikayeti varken suyun da bir anda ve büyük miktarlarda içilmemesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Tatlı yerine muz, şeftali, elma, kavun, armut gibi lifli meyvelere yönelmenin mide asidini, dolayısıyla yanmayı azaltacağını ifade eden uzmanlar, tam tahıllı gıdaların da yanmaları ciddi oranda azalttığını ifade etmektedir. Çiğ sebze tüketiminin uzun vadede yanma sıkıntısına iyi geldiği bilinirken, domates gibi yüksek asitli yiyeceklerle brokoli gibi gaz yapıcı sebzelerden uzak durulması gerekmektedir.

6) Stresten Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ruh halinden en çok etkilenen organ olarak bilinen mide, stres kaynaklı yanmalarla birçoğumuzu zor durumda bırakır. Şiddetli mide yanmasına ne iyi gelir sorusuyla hayatımızdaki yerini keskinleştiren bu sorun, aslında alınabilecek günlük ve basit tedbirlerle ciddi ölçüde ortadan kalkar.

Hayatınızdaki stres kaynaklarından uzaklaşmanın uzun vadede fayda sağlayacağını kaydeden uzmanlar, bu yapılamıyorsa da strese karşı alınabilecek bir takım önlemlerin mide yanmalarına da çözüm olabileceğini ifade etmektedir. Tam tahıllı gıdaların tüketilmesinin yoğun demir, b vitamini, magnezyum ve selenyum alımı sağlayarak hem ruh haline hem de fiziksel sağlığa iyi geldiği bilinmektedir. Tam tahıllı gıdalar mide asidini de dengelediğinden mide yanması tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Sigarayı bırakmak stres faktörünü azaltırken, reflü kaynaklı yanmaların büyük ölçüde azalmasını sağlar. Strese bağlı mide yanması şikayeti olan kişilerin hayatlarına sporu dahil ettiklerinde sporun hem sindirimi kolaylaştırıcı etkisinden hem de salgılanan hormonlar dolayısıyla rahatlatıcı etkisinden faydalandığı bilinir.

7) Sabahları Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Özellikle sabahları yaşanan mide yanması sorunu birçok çalışan insanın en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Sabah erken saatlerde hazır poğaçalarla, koyu kahvelerle yapılan ofis kahvaltıları ise bu sorunun başlıca nedenleri arasında yer alır.

Bu nedenle ofis kahvaltılarının başlıca konularını mide yanmasına ne iyi gelir içecek mi yoksa yiyecek mi, mide yanmasına limon iyi gelir mi ya da elma mide yanmasına iyi gelir mi gibi sorular oluşturmaktadır. Kısaca yanıtlamak gerekirse içecekler gıdalardan ayrı olarak tüketilmeli, çok miktarda içecek tek seferde hızlı olarak içilmemelidir. Asitli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Limon asit içeriğinden dolayı mide yanmasını artırma riski taşır. Elma ise lifli yapısı ile mide yanmasına iyi gelecek gıdalar arasında yer alır.

Ofis kahvaltılarında gerçekleşen bu sohbetlerin yanıtını aslında yine o kahvaltı masalarında yer almaktadır. Sabah kahvaltılarında koyu kahve yerine açık bir çay ya da bitki çayı tercih etmek, hazır pastane poğaçalarına yönelmek yerine lifli meyveler tüketmek, tam tahıllı bir ekmekle hazırlanmış yağsız bir tost ya da az yağlı bir omlet ile güne başlamak sabah başlayıp akşam saatlerine dek sürecek mide yanmalarının da önüne geçmektedir. Kahvaltıyı erken saatlere almak, mümkünse yavaş ve sindirerek yemek, güne kahvaltısız başlamamak da sabah mide yanmalarınızı ciddi oranda azaltır.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra mide sorunları sık karşılaşılan ciddi sorunlardır. Bütün bu yöntemlere rağmen sorunlarınıza çözüm bulamıyorsanız mutlaka bir doktor görüşü almanız gerekmektedir.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Gribal Durum İçin Tarifi
Gribal Durum İçin1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama20
Bulamaç (Hanımlarda Karın Ağrısına İyi Gelir) Tarifi
Bulamaç (Hanımlarda Karın Ağrısına İyi Gelir)4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama56
7 Farklı Şekilde Tuzlu Kurabiye Tarifi
7 Farklı Şekilde Tuzlu Kurabiye6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama17
Lezzetli Mi Lezzetli Farklı Kabak Çorbası Tarifi
Lezzetli Mi Lezzetli Farklı Kabak Çorbası4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama10
Kek Mi? Kurabiye Mi? Tarifi
Kek Mi? Kurabiye Mi?12-14 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama1185
Acil Durum Pastası Tarifi
Acil Durum Pastası2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 20dk Hazırlama10
Fajita Durum (Muhteşem) Tarifi
Fajita Durum (Muhteşem)2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama52
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri