Murt Meyvesi Faydaları Cilt, Mide ve Metabolizma Hastalıklarına Birebir!

Hambeles Olarak da Bilinir: Murt Meyvesi

Vücut için son derece faydalı bir besin olan murt meyvesi yumuşak dokulu ve küçük yapılıdır. Mayhoş bir tadı olan bu meyve Hambeles olarak da bilinir. Türkiye’de yetişen murt meyvesi temizlikten, cilt bakımına değin geniş bir fayda listesi sunar. Kendisi küçük fakat faydası büyük olan Hambeles, salata ve yemeklere katılarak da tüketilmektedir. Bu şekilde doğrudan besin değeri takviyesi sağlanır.

murt meyvesi

Murt Meyvesi Nedir? Nerede, Ne Zaman Yetişir?

Murt meyvesi Türkiye’de Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgede yetişen bir bitkidir. Latince adı “Myrtus Communis L.”dir. Ağaç ya da ağaçlık biçimli bitki en iyi Çukurova bölgesinin coğrafyasında yetişir. Dağlık alanlar ve yol kenarları bu bitkinin en fazla görüldüğü yerlerin başında gelir. Hambeles olarak da bilinen murt meyvesine aynı zamanda “Mersin” de denir.

Çalı formuna yakın olan gövde ve dal yapısı 5 metre boyuna kadar uzayabilmektedir. Maki bitki örtüsü içerisinde değerlendirilen meyveye Akdeniz bölgesi dışında Ege ve Marmara’da da rastlamak mümkündür. Rengi sarı ile beyaz tonlarındadır ve içi incir çekirdeğini andırır. Murt meyvesinin kırmızı ve siyah renk tonlarında olan türleri de mevcuttur. Beyaz tonlu olanlarına Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde rastlanabilirken siyah renkli olanları daha ziyade Antalya ve civarında doğal olarak yetişir.

Siyah murt meyveleriyle en sık aralık – şubat ayları arasında karşılaşılır. Bu küçük meyvenin tadı tabiri yerindeyse mayhoştur. Hafif tatlı bir aromaya sahip olmakla birlikte rengi dönmeye başladıkça bu tatlılık oranı artış gösterir. Hambeles ya da Mersin bitkisi kışın yaprak dökmemesiyle bilinir, kurak iklime dayanıklı olması ile dikkat çeker. Dolayısıyla Doğu Karadeniz bölgesinde yetişmeye uygun değildir.

Yabani denilebilecek olan formu onu yabani bitki bakımı ve aşılaması kategorisine yerleştirir. Raf ömrü kısa olan bu meyvenin dalından koparıldıktan sonra ya kısa sürede tüketilmesi ya da rafine hâle getirilerek muhafaza edilmesi gerekir.

murt meyvesi faydaları

Murt Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

 • Murt meyvesi cilde, metabolizmaya, organların çalışma biçimine ve vücuda oldukça faydalıdır. Antiseptik özelliği mikropların vücuttan uzak tutulmasında etkilidir.
 • Özel içeriği dolayısıyla doğal balgam sökücü olarak fayda sağlar.
 • Damarların sağlıklı kalmasında önemli rolü vardır. Kalp – damar hastalık ve rahatsızlıklarına karşı koruyucu olması ile dikkat çeker, varis oluşumunu önler ve varisli bölgelerin düzelmesinde etkili olur.
 • Mide sıkıntılarını bertaraf etmeye yardımcı olur; mide bulantısı ve kusma gibi sorunların yaşanmasının önüne geçer. Mideyi rahatlatma özelliği aynı zamanda sindirim sistemine pozitif yönlü katkı sağlar.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek iştah açıcı ve artırıcı bir etkisi de vardır.
 • İltihaplanmaları iyileştirir. Egzama gibi deri iltihaplarından akciğer iltihaplanmalarına kadar geniş bir düzeltici etkisi vardır.
 • Cilde sürüldüğünde akne ve sivilce oluşumunu önler, hâlihazırda bunlar varsa gidermeye yardımcı olarak cildin canlı, parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Kolesterol için faydalı olduğu bilinmektedir. Murt meyvesinden elde edilen “oligomeric acylphloroglucinol”lerin vücudu kolesterolden koruduğu bilinmektedir.
 • Yaprakları antibakteriyel özellik taşır.
 • Bağırsak ağrılarını giderme de murt meyvesinin faydaları arasında yer alır.

murt meyvesi nedir

Murt Meyvesinin Zararları ve Yan Etkileri

Murt meyvesinin bilinen büyük bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Fakat uzmanlar bilinçli tüketmeye özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizmektedir. “Her şeyin fazlası zarar” söylemini bu noktada belirtmekte fayda var. Dolayısıyla murt meyvesi de diğer tüm besinlerde olması gerektiği gibi kararında kullanılmalıdır.

Dalı, yaprakları ya da meyvesi, ister cilde uygulanıyor olsun ister oral yolla besin takviyesi şeklinde alınıyor olsun, belli bir oranda tüketilmelidir. Çünkü bu mayhoş ve ekşi aromalı küçük boyutlu meyve diğer pek çok meyve gibi tek seferde yoğun biçimde tüketime elverişli değildir.

İçerisinde yer alan Myricetin ve Usnone A gibi aktif maddeler normal kullanımda oldukça faydalıdır; fakat aşırı tüketmek bünyede çeşitli problemlere sebep olabilmektedir. Ne kadar kullanımdan sonrasının fazla geleceği ise bünyeden bünyeye değişkenlik gösterebilir. Bu noktada kişinin vücudunu tanıması esastır.

Temel olarak, murt meyvesini fazla ve sık tüketmek dilde kaşıntıya ya da boğazda gıcıklanma hissine yol açabilir. Doğal şeker içeriği aşırı tüketimde vücuttaki şeker oranını yükseltebilir. Alerjiye açık, hassas bir bünyesi olanların murt meyvesini tüketmeden önce doktoruna ya da bir beslenme uzmanına danışması ve doktor onayının akabinde bunları tavsiye edilen şekilde tüketmesi önerilir. Marmelat ya da reçel olarak tüketirken de aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

murt meyvesi kurusu

Murt Meyvesi Nasıl Tüketilir, Neye İyi Gelir?

Murt meyvesinin kullanım alanı geniştir. Murt ağacı meyvesi ve yaprakları bilhassa geniş bir kullanım alanı ve fayda sağlar:

 • İlkin, meyve olarak tüketilebilir; tada aşina olanlar için keyifli bir besindir.
 • Cilde uygulanabilir. Reyhan gibi diğer birtakım bitkilerle karışım hazırlanarak cilde uygulanması cildin arındırılması ve temizlenmesinde etkili olur.
 • Murt meyvesini suda bekleterek elde edilen sıvı bebeklerin vücudunu temizlemek için de kullanılır. Vücut sağlığı için kullanılmaktadır.
 • Antiseptik özelliği enfeksiyon oluşumunu önler.
 • Soğuk algınlığını gidermek için kaynatılıp içilmesi faydalıdır.
 • Meyvesinin bağışıklığı güçlendirme ve kanserli hücre oluşumunu giderme etkisi olduğu bilinmektedir. Murt meyvesinin içeriğinde yer alan sitrik asit, uçucu yağ ve doğal şeker, şeker rahatsızlıklarını gidermede kullanılır.
 • A vitamini barındırması göz sağlığı için tüketmeye elverişli bir alan sunar. Yaşın ilerlemesi ile oluşan görme zorluklarında göz sağlığına pozitif katkı sağladığı bilinmektedir.
 • En sık uygulanan tariflerden birinde yaklaşık 250 gram murt meyvesi yaprağı kaynatılır. Dinlendirildikten ve süzüldükten sonra içilir. Bu tarif mide ya da bağırsak ağrısını gidermede kullanılır. Cilt bakımı amacıyla kullanmak isteyenler yaklaşık 200 gram murt meyvesini 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 6 adet reyhan yaprağı ile karıştırarak maske yapabilir.
murt meyvesi

Murt Meyvesi Kurusu Nasıl Tüketilir?

Murt meyvesini hem tazeyken hem de kurutulduktan sonra kullanmak mümkündür. Organik yetiştiriciliğe de elverişli olan bitkinin meyvesini ya da yapraklarını kurutmak kullanım süresini uzatmak ve yıl içinde tüketmeyi mümkün kılmak anlamında önem arz eder.

Kurutulmuş murt meyvesinden bahsetmeden evvel bitkinin büyüme aylarında rahatlıkla yetiştirilebildiğini eklemek gerekir. Kendiliğinden yetişebilmesi tarımsal gübre gereksinimini en aza indirger ve bu da ilaç ve gübre kalıntısı içermemesi anlamında gelir. Bu ise doğal olarak, hem taze hâlinin hem de kurutulduktan sonraki hâlinin sağlıklı ve doğal olmasında etkili olur. Fakat, taze hambeles bitkisinin tüketim süresi sınırlı olduğu için kurutularak muhafaza edilmesi yaygındır. Böylece murt meyvesinin kurusu daha uzun kullanım imkânı ve süresi vadeder.

Yeşil yaprakları kurutulma işlemi sonrasında çoğunlukla çay olarak tüketilir. Kurutulmuş hambeles yaprakları sıcak suda demlendikten sonra arzu edilen tatlandırıcı ya da başka bitkilerle karıştırılarak içime hazır hâle getirilir.

Defne yapraklarına benzeyen hambeles yaprakları öğütülerek besinlerin, özellikle kırmızı etin üzerine baharat olarak da eklenmektedir. Murt meyvesi kurusu da taze versiyonundaki gibi mayhoş – ekşi bir tada sahiptir. Çiçek ve tomurcukları kurutulduktan sonra reçellere konulabilir. Murt meyvesi reçeli de yaygın biçimde yapılmaktadır. Beyaz hambeles meyvesi daha ziyade tazeyken tüketilmekteyken, siyah renkli hambeles ile hem reçel hem de reçel dışında marmelat ve likör de yapılmaktadır. Bu kullanım yöntemleri ile murt meyvesinin raf ömrü de uzatılmaktadır.

murt meyvesi ne zaman yetişir

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yılbaşı Meyvesi Tarifi
Yılbaşı Meyvesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama1
%100 Doğal Kış Çayı ( Hastalık İçin Birebir) Tarifi
%100 Doğal Kış Çayı ( Hastalık İçin Birebir)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama543
Magnolia (Meyvesiz) Tarifi
Magnolia (Meyvesiz)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama98
Meyvesiz Aşure Tarifi
Meyvesiz Aşure10-12 kişilik, 3 saat 30dk Pişirme, 25dk Hazırlama17
Yoğurtlu Yaz Meyvesi Tarifi
Yoğurtlu Yaz Meyvesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama6
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri