Muşmula Nedir? Muşmula Meyvesi Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

 Bol Vitaminli Mayhoş Muşmula Meyvesi

İklim çeşitliliği en çok sebze ve meyvelere iyi gelir. Birden fazla iklim demek çeşitli ve lezzetli yiyecek demektir. Değişen hava şartlarıyla pazarlardaki görseller de değişmektedir. Yazın rengarenk bir hale bürünen sebze ve meyve tezgahları kışın da sizler için faydalı ürünlerini misafir edecektir.

Ülkemizin verimli toprakları sayesinde, pek çok türde meyveleri tatma imkanı bulunmaktadır. Sizlerin sağlığını ve ağız tadını düşünerek hazırlanan bu yazıda, muşmula meyvesi hakkında detaylı bilgilere yer verildi. Kahvaltılarınızda size eşlik edebilecek muşmula reçeli ile birçok hastalığınızı iyileştiren muşmula çayı sizlere bu yazıda şifa kaynağı olacak.

muşmula ağacı

Muşmula Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sağlıklı besin kaynaklarından biri olan muşmula meyvesi ufak taneli ve mayhoş tatlı bir yiyecektir. Pek çok yörede döngel veya töngel adında bilinir. Güller familyasından gelen faydalı bir meyve olan muşmula, orta boyda bir ağaçtan elde edilir. Muşmula ağacı eğri dallara sahip, kışın yaprak döken bir meyve ağacıdır. Her ne kadar yurdumuzda Ereğli ile meşhur olsa da muşmula, Japonya topraklarında duyulan bir meyvedir. Japonya sınırlarını aşıp Ukrayna ve Hindistan gibi ülkelerde de yetişmeye başlamıştır. Bu ülkelerin iklimini de benimsemede zorluk yaşamamıştır.

Muşmula yöreden yöreye çeşitlilik gösterebilir. Kimi bölgelerde rengi kırmızıya daha yakındır. Kimi kırsal yerlerde ise açık yeşil tonlarındadır. Rengi değişkenlik gösterse de tadı hep aynıdır. Mayhoş ve ekşi bir lezzettedir. Muşmulanın içi elma içine benzer. Çekirdekli ufak bir meyve olarak bilinir. Aynı zamanda muşmula kalori açısından tatmin edici değerdedir. Herkes tarafından tüketilebilir.

muşmula meyvesi

Muşmula Meyvesi Nerede Yetişir?

Ülkemizde muşmula yetiştiriciliği için kırsal ve kıraç topraklar müsaittir. Karadeniz Bölgesi muşmula için en uygun bölgedir. Yaz aylarının sonuna doğru meyveler çıkmaya başlar. Ülkemizde muşmula mevsimi sonbahar dönemidir. Meyve verecek muşmula ağacının çiçekleri pembe ve beyaz renkte açar. Her yıl ürün veren muşmula ağacı Ekim ile Kasım ayların arasında hasat edilir.

Dallarında yeşil renkte büyümeye başlayan muşmula nasıl olgunlaşır? Rengine bakarak ve yaşayarak bu sorunun cevabını verebilirsiniz. Olgunlaşan meyvenin kabuğu ve kendisi kahverengi tonlarına yaklaşacaktır. Dalından ilk koparıldığında hafif buruk bir tadı vardır. Daha sonra tadı daha yumuşak olacaktır. Sonrasında tüketmek için muşmula nasıl saklanır? Kurutarak ve reçel yaparak muhafaza edebilirsiniz.

muşmula

Muşmula Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Muşmula besin değeri yüksek bir meyvedir. 1 adet muşmula kalori değeri 10 kcal gibi ideal bir değerdir. Orta büyüklükteki 1 adet meyve içinde 2.12 karbonhidrat, 0.1 protein, 0.04gram yağ, 2 gram lif, 1.2 sodyum, 50 potasyum bulunur. Aynı zamanda 6 kalsiyum, 1.6 A vitamini, 0.4 C vitamini, 0.1 demir vardır. Potasyum, folik asit, fosfor, magnezyum açısından güçlü bir meyvedir. %12 oranında invert şekeri içerir. İnvert şekeri ise, sofra şekerinin kendi bileşenleri arasında ayrılmasından oluşan şeker türüdür.

muşmula resmi

Muşmula Faydaları Nelerdir?

 • Bol miktarda C vitamini içerir. Böylece bağırsak sisteminizi düzenler ve sindirim faaliyetlerini kolaylaştırır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de olumlu yönde etkiler.
 • Böbrek rahatsızlığı yaşayanlara muşmula yaprağı ile tedavinin mümkün olduğunu belirtelim. İyi öğütülmüş muşmula yaprağı ile yapılan çay, böbrek taşını düşürücü etkiye sahiptir. Bitki çayı olarak düzenli tükettiğiniz durumda böbrek taşı oluşma ihtimalini de ortadan kaldırır.
 • Bağırsaklarda meydana gelen iltihap için muşmula çayı tüketilmesi tavsiye edilir. Sonrasında oluşacak enfeksiyonları da önleyecektir.
 • Kan dolaşımını hızlandıran muşmula bitkisi meyve olarak yenildiğinde ve çay olarak tüketildiğinde vücutta biriken toksinleri atacaktır. İçeriğindeki lif sayesinde metabolizmanızı da hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olacaktır.
 • Muşmula, kan dolaşımını hızlandırarak merkezi sinir sistemini etkileyecektir. Rahatlayan ve gevşeyen damarların etkisi ile yorgunluğunuzu alacaktır. Aynı zamanda stresli günlerinizde tüm stresinizi yok eder.
 • Zayıflama sürecinizde muşmula hoşafı tüketmeye özen gösterin. Hoşaf sayesinde vücudunuzda boşaltım faaliyetleri daha rahat gerçekleşecektir.

muşmula fidanı

 • Enerji veren ve dinç tutan bir meyvedir. Anadolu’nun birçok kesiminde muşmula kurusu çay ile beraber tüketilir.
 • Çay olarak tüketildiğinde boğaz kuruluğunu giderir ve ağrılarını dindirir.
 • Muşmula çayı astım krizlerinin şiddetini azaltır. Öksürüğü keser ve boğazı yumuşatır.
 • İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde, göz sağlığına olumlu etkileri vardır.
 • Muşmulanın yaprakları ile kaynatılan su, romatizma ağrıları için etkili olacaktır. Suyu ağrıyan bölgeye sürebilirsiniz. Aynı zamanda yaprakları ile içilen su ciğerleri temizler. Ciğerlerinizin rahatlaması için muşmula çayı da tüketebilirsiniz.
 • Muşmula meyveleri suda kaynatılıp içilirse, ishal rahatsızlığını giderir.
 • Mide bulantısı ve kusmalarda muşmula çayını içerek kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.
 • Kolon kanserini önlediği de söylenir.
 • Muşmula yaprağı kaynatılarak elde edilen su ağrı kesici özellik taşır. Su ile ağız çalkalandığında ağız içi yaralarını temizler ve kötü kokular giderilir.
 • Yorucu günlerin ardından içeceğiniz bir fincan muşmula çayı kaybettiğiniz enerjiyi size yeniden kazandıracaktır.

muşmula çeşitleri

Muşmula Meyvesi Nasıl Tüketilir?

 • Her yıl Ekim ile Kasım aylarında hasat edilen muşmula pek çok şekilde tüketilir. Güneşte kurutularak elde edilen muşmula kurusu kuru yemiş tercihiniz olabilir.
 • Şekerli gıdalarla kahvaltı yapmayı sevenler için ekmeklerine yeni bir lezzet olabilir. Mevsiminde toplanan meyveler ile muşmula marmelatı yapılmaktadır.
 • Yapraklarını kurutup sıcak su ile demleyerek muşmula çayı içebilirsiniz. Soğuk günlerde çok iyi gelecektir.
 • Yoğun olarak Erzurum civarında yapılan muşmula turşusu yemeklerin yanında servis edilir.
 • Muşmulanın faydalarını fark eden Karadeniz halkı muşmula sirkesi yapmaya başlamıştır. Daha sonra her şehirde yaygınlaşan sirke kullanımı bağırsak sistemi için oldukça faydalıdır.
 • Muşmula meyvesinden elde edilen ürünleri tüketirken, aşırıya kaçmamalısınız. Fazla tüketimde vücudunuzda şiddetli su kaybı meydana gelecektir.
 • Hamilelik döneminde kullanmak istediğinizde, bir doktora danışarak hareket etmek daha sağlıklı olacaktır.

muşmula bitkisi

Tadını Çok Seveceğiniz Muşmula Reçeli ve Muşmula Turşusu Tarifleri

1) Kahvaltılar İçin Enerji Deposu: Muşmula Reçeli

Muşmulanın mayhoş tadını şekerle tatlandırarak, kahvaltınızda taze ekmeğiniz ile tüketebilirsiniz. Muşmulanın lif ve enerji kaynağı olduğunu unutmayın! Kahvaltı sofralarınızdan eksik olmayacak bir reçel tarifi sizlerle. Muşmula Reçeli

Tarif: Muşmula Reçeli

2) Ev Yapımı Muşmula Ezmesi

Gün içinde birden acıktığınız anlarda, mutfağa gidip ekmeğinize bir şeyler sürmek istersiniz. Bu kimi zaman reçel kimi zaman da çikolata olur. Bu tarifi denedikten sonra daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Muşmula ezmesini keşfedin. Muşmula Ezmesi

Tarif: Muşmula Ezmesi

3) Mayhoş Bir Lezzet: Muşmula Turşusu

Ne tatlı ne de ekşi. Bazen muşmula denilir bazen de döngel meyvesi. Mevsiminde dalından koparılan bu faydalı meyve ile yapacağınız nefis bir lezzet. Denemek için tarifimiz sizlerle. Muşmula Turşusu

Tarif: Muşmula Turşusu

Bonus: Hamurdan Muşmula Tatlısı

Lokma tatlısının yepyeni hali, muşmula şekli ile bu tarifte yer alıyor. Pek lezzetli tam ölçülü bir tarif denenmek için sizi bekliyor. Hamur tatlısı sevenler bu lezzet toplarını sakın kaçırmasın! Deneyenler çok sevecek. Muşmula Tatlısı

Tarif: Muşmula Tatlısı

Malta Eriği Faydaları Nelerdir? Ağacı Nerede Yetişir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Muşmula Tarifi
Muşmula8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama64
Yılbaşı Meyvesi Tarifi
Yılbaşı Meyvesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama1
Magnolia (Meyvesiz) Tarifi
Magnolia (Meyvesiz)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama97
Meyvesiz Magnolia Tarifi
Meyvesiz Magnolia4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 20dk Hazırlama5
Meyvesiz Aşure Tarifi
Meyvesiz Aşure10-12 kişilik, 3 saat 30dk Pişirme, 25dk Hazırlama17
Besin Değeri Yüksek Diyetlik Pırasa Yemeği Tarifi
Besin Değeri Yüksek Diyetlik Pırasa Yemeği4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 35dk Hazırlama10
Yoğurtlu Yaz Meyvesi Tarifi
Yoğurtlu Yaz Meyvesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama6
Cennet Meyvesi Smootie Tarifi
Cennet Meyvesi Smootie1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama14
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı? Tarifi
Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

Düzenli Su İçmek Zayıflatır Mı? Hem medeniyet hem de insanlık tarihinin en önemli kaynağı olan…

Dut Faydaları: Güçlü Bağışıklığa Birebir! Tarifi
Dut Faydaları: Güçlü Bağışıklığa Birebir!

Dut Meyvesinin Az Bilinen Faydaları Meyvesi ile hem çiğ olarak hem de kurutulmuş haliyle tüketilebilen…

Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri

Tira mi su! Sizi Kendinize Getirecek Kahveli Pasta! Peki Tiramisu Kaç Kalori? Buram buram kahve…

Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Mini Sandviç Pasta Ekler Kalori Değerleri Gün içinde ara öğünlerde, ani tatlı krizlerinde, çay saatlerinde…

Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek Tarifi
Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek

Lokantalarda yiyip, diğer sakatatlara kıyasla evlerde daha sık yapmaya alışkın olunan bir lezzet: Ciğer! Kurban…

Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif Tarifi
Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif

Bazen yapımının zorluğu bazen de mutfakta eksik olan bir malzeme yüzünden başvurulan, sonucunda enfes tarifler…

Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit Tarifi
Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit

Evde Starbucks kurabiye yapımı farklı kurabiye tarifleri deneyenlerin epey merak ettiği bir konu. Biz de…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif Tarifi
Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif

Karnabahar sebzesinden değişik tarifleri denemediyseniz, karnabahar yemeği çeşidinin bol olduğu bu listeye hoş geldiniz. Karnabaharla,…

Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif Tarifi
Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif

Yazın pazardan, marketten taze taze aldığımız kışınsa konservedeki, buzluktaki haliyle hasret giderdiğimiz sebzedir taze fasulye.…

Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek Tarifi
Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek

Atamızın aşçısının anlatımları ile derlenmiş, onun en sevdiği 10 yiyeceğin bir arada bulunduğu listesi! Atatürk'ün…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Tarifler Geri
Videolar Geri