Mutluluk Hormonu Nedir? Mutluluk Hormonu Sağlayan 10 Yiyecek

Mutlu Hissettiren Hormonlar

Yiyecekler ve Tavsiyeler

Mutluluk, hoşnutluktan yoğun neşeye kadar değişen duygularla karakterize bir esenlik hali olarak tanımlanabilir. Mutluluk hissi beyindeki nörotransmitterler olarak adlandırılan belirli kimyasalların salınmasıyla ilgilidir. Bu kimyasallara hormon denir ve mutluluk hormonu adı buradan türemiştir. Makalede mutluluk hormonu ile ilgili aklınıza gelebilecek konuları bulabilirsiniz.

Mutluluk veren hormon nedir, mutluluk hormonu nasıl yükselir, hangi yiyecekler mutluluk hormonu sağlar ve mutluluk hormonu eksikliği gibi merak edilen soruların cevaplarına göz atabilirsiniz.

mutluluk hormonu adı

Mutluluk Hormonu Nedir?

Mutluluk aklın bir halidir ve bu hal beyindeki kimyasalların karmaşık etkileşimlerine bağlıdır. Onların kullanılabilirliği tüketilen gıdalara ve dış çevre ile olan etkileşimlerine göre gerçekleşir. Eylemler normal aralıkta olduğunda iyi olma hissi oluşur. Çok fazla veya çok az olmaları ise depresyon olarak ortaya çıkabilir. Dört adet mutluluk hormonu olmasına rağmen mutluluk hormonu olarak bilinen hormon serotonindir.

1) Dopamin

Dopamin beyindeki ödül mekanizmaları ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Kokain, afyon, eroin, alkol ve nikotin gibi maddeler dopamin seviyelerini arttırır. Dopamin eylemi, memnuniyet ve mutluluk duygusuna neden olmaktır. Bu nedenle mutluluk hormonu dopamin esas olarak duygu durum kontrolü ile ilişkili olduğu nigro-striatal yollarlaa salgılanır.

2) Serotonin

Serotonin; uyku, iştah, uyarılma ve saldırganlık gibi bir dizi davranışın düzenlenmesinde rol oynayan bir nörotransmitterdir. Aktivitesi kişilik ve duygu durumdaki varyasyonlarla ilişkilidir ve ayrıca mutluluk hormonu serotonin depresyonu önleyen en önemli hormondur. Güneş ışığına maruz kalındığında beslenerek serbest bırakılır. Serotonerjik hücre gövdelerinin ana bölgesi orta beyindir. Bu nöronlar limbik sisteme ve serebral kortekse bağlanır. Duygu durum bozuklukları hakkındaki hipotez, depresyonun çok az serotonin ile ilişkili olduğunu ve maninin çok fazla serotonin ile ilişkili olduğunu belirtir.

3) Oksitosin

Bu hormon “aşk hormonu” olarak anılır. Çünkü orgazm, sosyal tanıma ve bağlanma karşısında salgılanır. İyi oksitosin için protein bakımından zengin besinler, HDL ve meyve yağları (avokado ve muz) tavsiye edilir. Pozitif sosyal etkileşimleri takiben oksitosinin artan salınımı hastalıkların iyileşmesinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

4) Endorfin

Endorfin stres, ağrı ve ruh halinin düzenlenmesinde rol alır ancak mutluluk hormonu endorfin cinsel aktivite ve ritmik vücut hareketleri yaparken salınır. Morfin de benzer eylemlere sahiptir. Bu nedenle bu kimyasallara endojen opioidler denir. Endojen opioid içeren nöronlar; medial hipotalamus, diensefalon, pons, hipokampus ve orta beyin dahil olmak üzere çeşitli beyin bölgelerinde bulunur.

mutluluk hormonu sağlayan yiyecekler

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler Listesi

1) Kuşkonmaz

 • Kuşkonmaz vücuttaki serotonin seviyesini artırmaya yardımcı olur.
 • Kuşkonmazdaki yüksek folat seviyesi de mutluluğunuzu artırmanıza yardımcı olabilir.
 • Araştırmalar depresyonla yaşayan insanların yaklaşık yarısında folat seviyesinin düşük olduğunu göstermektedir.
 • Kuşkonmaz bir yiyecek olduğu kadar mutluluk hormonu sağlayan şeyler arasında da ilk sırada gelir.
kuşkonmaz

2) Avokado

 • Avokado, serotonin takviye edici B3 vitamini içerir.
avokado

3) Mavi Patates

 • Mavi patatesler cilt tiroid bezlerini düzenlemeye yardım eden iyot içerir.
mavi patates

4) Domates

 • Bütün domatesler derilerinde likopen içerir.
 • Likopenin en büyük yararlarından biri, araştırmacıların depresyonla bağlantılı olduğu pro-inflamatuar bileşiklerin birikmesini önlemesidir.
 • Araştırmalar organik domateslerde daha yüksek seviyelerde likopen olduğunu kanıtlamaktadır.
domates

5) Bitter Çikolata

 • Antioksidan zengini koyu çikolatalar öfori (hoşnutluk) hissetmeye, seks hormonlarını serbest bırakmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 • Koyu çikolata sütlü çikolatadan daha az şeker içerdiğinden kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Şeker düşüşü yaşamanız daha az olasıdır.
 • Çünkü çikolatadaki mutluluk hormonu bunun için yeterlidir.
bitter çikolata

6) Yumurta

 • Yumurtalar L-triptofan seviyeleri sayesinde mutluluklarınızı artırmanıza yardımcı olur.
 • Yumurtaların kolin içeriği de zihinsel keskinliği ve genel görünümü iyileştirmeye yardımcı olur.
yumurta

7) Otlu Et

 • B12 vitamini için yüksek çimle beslenen sığır eti yemek, beyni korumak için harika bir yoldur.
 • Çimenlerle beslenen et, aynı zamanda mutluluğu desteklemek için iyi bir demir kaynağıdır.
 • Her türlü ot çeşidi ve mutluluk hormonu sağlayan bitkiler et pişirmek için kullanılabilir.
et

8) Yoğurt

 • Düzenli yoğurt veya süt tüketmek daha yoğun kalsiyum almaya neden olur.
 • Daha fazla kalsiyum tükettiğinizde bedeniniz iyi hissettiren nörotransmitterleri serbest bırakacak sinyalleri alır.
yoğurt

9) Midye

 • Midye başka bir tiroid besleyici besindir. Tiroidin düzgün çalışmasını sağlayan çinko, iyot ve selenyum içerir.
 • İyot eksikliği depresyon ve yorgunluk ile ilişkilidir.
 • Çünkü büyük bir duygu durum düzenleyicisi olan tiroidi ateşler.
 • Midye ayrıca beyni enflamatuar hasara karşı koruyan B12 vitaminine sahiptir.
midye

10) Kuru Yemiş ve Yağlı Tohumlar

 • Kabak çekirdeği triptofan bakımından zengindir ve hatta yatmadan önce yendiğinde daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Susam tohumları kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.
 • Bu da vücudunuzun stresli bir durumdan daha huzurlu bir duruma geçmesine katkı sağlar.

kuru yemiş

Mutluluk Hormonu Nasıl Yükselir?

Doktorlar tarafından tam olarak bir mutluluk hormonu yükseltme tarifi verilmese de mutluluk hormonu arttırma için uygulanabilecek çok sayıda yöntem vardır:

1) Arkadaşlarınızla Zaman Geçirin

 • Güven, oksitosin yüksekliğini tetikleyen şeydir.
 • Yakınlarınızla bir etkinlikte olduğunuzda doğal olarak kendinizi iyi hissedersiniz.
mutluluk hormonu

2) Daha Çok Sarılın

 • Yakınlarınıza ve sevdiklerinize sarılın.
 • Güvendiğiniz biriyle otuz saniye boyunca kucaklaşmak nöronların ateşini almak için harika bir yöntemdir.
mutluluk hormonu

3) Aromaterapi

 • Özellikle balmumu, lavanta kokusu veya mum kokusu endorfin seviyenizi arttırır.
aromaterapi

4) Bol Bol Gülün – Nedensiz de Olsa!

 • Bir komedi filmi izleyebilir, komik bir kitap okuyabilir, bir arkadaşınızı arayabilir, kendinizi güldürecek her şeyi yapabilirsiniz.
mutluluk hormonu

5) Diyet & Perhiz

 • Midye, ıspanak, kuşkonmaz, yumurta, somon, koyu çikolata, bakliyat, fındık ve avokado gibi probiyotikler alabilirsiniz.
diyet

6) Egzersiz & Meditasyon

 • Egzersiz tüm mutluluk hormonlarını serbest bırakır.

egzersiz

Mutluluk Hormonu Eksikliği Nelere Yol Açar?

Serotonin regülasyonu, ruhsal ve fiziksel sağlığımızda önemli bir rol oynar ve serotonin eksikliğinin semptomlarını tanımak önemlidir. Serotonin eksikliklerinin belirtileri arasında anksiyete, ajitasyon, duygu durum değişiklikleri, güçlü şeker istekleri, aşırı endişe ve uykuda kalma yetersizliği, obsesif davranış, zayıf bellek ve azalmış motivasyon sayılabilir.

 • Depresyon: Eğer serotonin düzeyi çok düşükse depresyon ve bipolar bozukluk gibi duygu durum bozukluklarına neden olabilir. Depresyon genellikle bir kartopu etkisine yol açabilecek temel yaşam tarzı tetikleyicilerinin sonucudur. Bu tür tetikleyiciler stres, uyku yoksunluğu, yetersiz egzersiz ve kötü beslenme içerebilir.
 • Stres: Stres yaşamın zorluklarına normal bir tepki olsa da yüksek stres hormonları serotonin seviyelerini azaltabilir ve muhtemelen vücudun yorgun düşmesine neden olabilir. Uyku eksikliği, artan anksiyete, yoğun bir yaşam tarzı ve yetersiz egzersiz stresi büyük ölçüde artıran faktörlerdir.
 • Uykusuzluk: Serotonin eksikliklerinin bir diğer nedeni ve sonucu uyku bozukluklarıdır. Gün boyunca dopamin gibi eksitatör hormonlar yüksektir, günlük fonksiyonları yerine getirmek için enerji ve motivasyon sağlar. Akşam ise eksitatör hormon seviyeleri düşer ve vücudu uykuya hazırlayarak inhibe edici hormon (serotonin gibi) seviyeleri yükselir. Epifiz bezi, gece boyunca derin ve dinlendirici bir uyku almak için ayrılmaz olan bir nörotransmitter olan melatonin yapmak için serotonini kullanır. Melatonin serotoninden üretildiğinden bu kimyasaldaki eksiklikler uyku bozukluklarına ve uykusuzluğa neden olabilir.

mutluluk hormonu ilaçları

Mutluluk Hormonu İlaçları Hangileridir?

Mutluluk hormonu için özel ilaçlar bulunmasa da bazı psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan depresyon ilaçları mutluluk hormonunu düzenlemek için kullanılabilmektedir.

Prozac mutluluk hormonu hapı olan bu ilaçların en bilinenidir. Ketiapin içeren Serequel ve doğrudan dopamin yüklemesi yapan Xeplion gibi mutluluk hormonu ilacı olabilecek ilaçlar, oral yoldan ya da damardan enjekte edilmek suretiyle kullanılabilir.

mutluluk hormonu

Afrodizyak Nedir? Afrodizyak Etkili 15 Yiyecek ve 10 Bitki

Serotonin Nedir? Nelerde Var? Serotonin Değerinizi Uçuracak 10 Besin

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Mutluluk Pastası Tarifi

Mutluluk Pastası

10-12 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Mutluluk Keki Tarifi

Mutluluk Keki

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Mutluluk Tabağı Tarifi

Mutluluk Tabağı

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Muzlu Mutluluk Rulosu Tarifi

Muzlu Mutluluk Rulosu

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Ispanaklı Mutluluk Pastam Tarifi

Ispanaklı Mutluluk Pastam

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Çikolatalı Mutluluk Kurabiyesi Tarifi

Çikolatalı Mutluluk Kurabiyesi

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Susamlı Mutluluk Kurabiyesi Tarifi

Susamlı Mutluluk Kurabiyesi

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Kısır (Mutluluk Kaynağım) Tarifi

Kısır (Mutluluk Kaynağım)

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Mutluluk Lokması (Pudingli Kurabiye) Tarifi

Mutluluk Lokması (Pudingli Kurabiye)

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası Tarifi
Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası

Süper Besin Kürü: Keten Tohumu ve Yoğurt Adeta bir şifa kaynağı olan keten tohumu, keten…

Zeytin Yaprağı Çayının Hiç Bilmediğiniz 7 Müthiş Faydası Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayının Hiç Bilmediğiniz 7 Müthiş Faydası

Aradığınız Şifa Zeytin Yaprağı Çayında! Zeytin yaprağı çayı, bitki çayları arasında güçlü etkileri ile kendinden…

Kurdeşen Nedir? Ne İyi Gelir? 14 Doğal Çözüm Tarifi
Kurdeşen Nedir? Ne İyi Gelir? 14 Doğal Çözüm

Kurdeşene İyi Gelen Sağlıklı ve Doğal Yöntemler Halk arasında kurdeşen olarak bilinen cilt rahatsızlığının tıptaki…

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları: Cildi, Saçı Besler Tarifi
Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları: Cildi, Saçı Besler

Cilt Bakımında E Vitamini Kaynağı Kabak çekirdeği yağı bal kabağının çekirdeklerinden yapılan, sağlığa faydalı bir…

Zeytinyağı Çeşitleri ve Az Bilinen Özellikleri Tarifi
Zeytinyağı Çeşitleri ve Az Bilinen Özellikleri

Zeytinyağı Çeşitleri: Hangisi Nasıl Kullanılır? Zeytinyağı satın alırken sadece markaya karar vermeniz yetmez. Çünkü piyasada…

Zeyniler Köyü Nerede? Kahvaltısı, Gezilecek Yerler Tarifi
Zeyniler Köyü Nerede? Kahvaltısı, Gezilecek Yerler

Zeyniler: Çalıkuşu'nun Doğduğu Köy Bugün sizleri birçoğunuzun bildiği ünlü romancı Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu isimli…

Evde Diş Taşı Temizliği: 5 Doğal Kesin Çözüm Tarifi
Evde Diş Taşı Temizliği: 5 Doğal Kesin Çözüm

Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır? Diş bakımı, dikkat edilmesi gereken; fakat çoğu zaman ertelenen…

Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası Tarifi
Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası

Süper Besin Kürü: Keten Tohumu ve Yoğurt Adeta bir şifa kaynağı olan keten tohumu, keten…

Zeytin Yaprağı Çayının Hiç Bilmediğiniz 7 Müthiş Faydası Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayının Hiç Bilmediğiniz 7 Müthiş Faydası

Aradığınız Şifa Zeytin Yaprağı Çayında! Zeytin yaprağı çayı, bitki çayları arasında güçlü etkileri ile kendinden…

Kurdeşen Nedir? Ne İyi Gelir? 14 Doğal Çözüm Tarifi
Kurdeşen Nedir? Ne İyi Gelir? 14 Doğal Çözüm

Kurdeşene İyi Gelen Sağlıklı ve Doğal Yöntemler Halk arasında kurdeşen olarak bilinen cilt rahatsızlığının tıptaki…

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları: Cildi, Saçı Besler Tarifi
Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları: Cildi, Saçı Besler

Cilt Bakımında E Vitamini Kaynağı Kabak çekirdeği yağı bal kabağının çekirdeklerinden yapılan, sağlığa faydalı bir…

Zeytinyağı Çeşitleri ve Az Bilinen Özellikleri Tarifi
Zeytinyağı Çeşitleri ve Az Bilinen Özellikleri

Zeytinyağı Çeşitleri: Hangisi Nasıl Kullanılır? Zeytinyağı satın alırken sadece markaya karar vermeniz yetmez. Çünkü piyasada…

Zeyniler Köyü Nerede? Kahvaltısı, Gezilecek Yerler Tarifi
Zeyniler Köyü Nerede? Kahvaltısı, Gezilecek Yerler

Zeyniler: Çalıkuşu'nun Doğduğu Köy Bugün sizleri birçoğunuzun bildiği ünlü romancı Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu isimli…

Zerdali Nedir? Meyvenin 10 Önemli Faydası Tarifi
Zerdali Nedir? Meyvenin 10 Önemli Faydası

Zerdali: Kayısıdan Daha Küçük, Çilli ve Ekşi! Kayısının yabani türlerinden biri olan zerdali, kayısıyla kıyasla…

Yavan Ne Demek? Yemeği Lezzetlendiren 9 İpucu Tarifi
Yavan Ne Demek? Yemeği Lezzetlendiren 9 İpucu

Yemeği Yavanlıktan Kurtarmanın Püf Noktaları Bazı insanların eli lezzetlidir; en basit yemeği de en zor…

Trans Yağ Nedir? İçeren Besinler, Zararları Tarifi
Trans Yağ Nedir? İçeren Besinler, Zararları

Sağlık Tehdidi: Trans Yağlar Hangileri? Paketli ve dondurulmuş ürünlerde yaygın bir şekilde kullanılan trans yağ,…

Tapyoka Nişastası Nedir, Nasıl Kullanılır? Zararlı Mı? Tarifi
Tapyoka Nişastası Nedir, Nasıl Kullanılır? Zararlı Mı?

Tapyoka Nişastası: Beyaz Una Alternatif Brezilya, Güney Amerika, Tayland, Asya ve Hindistan mutfağında yaygın bir…

Omega 3 Nelerde Var? 8 Süper Besin Tarifi
Omega 3 Nelerde Var? 8 Süper Besin

Omega 3 İçeren Besinler Listesi Sanılanın aksine, omega 3 vücudumuz tarafından üretilemez. Vücut sağlığında önemli…

Tarifler Geri
Videolar Geri