Potasyum Nedir? Yüksekliği ve Eksikliği, Potasyum İçeren Besinler

Kemik Sistemi, Kas Dokusu ve Beyin Sağlığı İçin Vip Mineral
Potasyum

Potasyum, insanın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan önemli bir mineraldir. Fazlalığı gibi eksikliği de sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğal ürünlerle beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı ilke edinen insanlardansanız yeterince vitamin ve mineral aldığınızdan emin olmalısınız.

Bu yazıda insan sağlığı için değerli bir mineral olan potasyum hakkında öğrenmek isteyeceğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Potasyum yüksekliği ve eksikliğinin ne gibi sorunlara yol açtığını, faydalarının neler olduğunu ve potasyum özellikleri arasında nelerin bulunduğunu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Potasyum Nedir?

Potasyum, vücudun düzenli olarak çalışması için gerekli bir mineraldir. Potasyum eksikliği ve fazlalığı insan sağlığı için risk oluşturup bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Kanda görülen potasyum fazlalığı bir organın sağlıklı olarak çalışmamasından kaynaklanabilir. Bu durumun nedeni araştırılmalı ve çözümü bulunmalıdır. Aksi halde istenmeyen sorunlara neden olabilir.

Potasyum, vücudun her hücresinde bulunan bir mineraldir. Bedenimiz potasyumu hücrelerin düzenli çalışmasını sağlayan elektriği üretmek için kullanır. Bunun yanı sıra potasyum, kalp atışlarının belli bir ritimde olmasına yardımcı olur. Vücut sıvılarının osmotik basıncını ve asit-baz dengesini ayarlar. Sinirleri uyarmak, kan basıncını ayarlamak, kas dokusunun düzgün çalışmasına yardım etmek gibi hayati önem taşıyan görevleri vardır.

potasyum yüksekliği

Potasyum Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Neden Yükselir?

Kanda potasyum yüksekliği vücuttaki organlardan birisinin, çoğunlukla da böbreklerin görevini tam olarak yapamamasından oluşabilir. Hücrelerin düzenli çalışmasını sağlayan potasyum miktarı gereğinden fazla olunca hücreler ve kaslar zarar görür.

Potasyum fazlalığı tek bir nedenden kaynaklanmaz. Gün içinde çok fazla kahve tüketmek de ya da bazı yiyecekleri aşırı yemek de potasyum seviyesini artırabilir. Nedenini bulmak için tüm testlerin yapılması ve teşhisin konulması gerekir. Daha sonra tedavi yoluna gidilebilir.

Kanda potasyum yüksekliği belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Aniden oluşan kusmalar yaşanabilir. Yoğun kusma sorunu mide bulantısına da yol açabilir.
 • Süreklilik gösteren yorgunluk ve halsizlik yaşanabilir. Aşırı yorgunluk hali insanların iş, eğitim ve özel yaşamında olumsuz gelişmelere yol açabilir.
 • Kalp ritminde düzensizlikler yaşanabilir. Kalp atışlarını düzenlemeye yarayan potasyum yüksek oranlara ulaşınca kalp atışlarında sorun yaşanmasına neden olabilir.
 • Yüksek potasyum kalp sağlığını bozarak kalbin durmasına yol açabilir. Özellikle kalp rahatsızlığı olan insanlarda daha ciddi rahatsızlıklar yaratabilir.

Peki, Nasıl Tedavi Edilir?

Potasyum yüksekliği potasyum diyeti uygulanarak tedavi edilebilir. Doktor tavsiyesi ile yapılacak diyette potasyum içeren yiyecekler yasaklanır. Diyete rağmen potasyum seviyesi düşmez ve yükselmeye devam ederse hasta doktoru tarafından diyalize yönlendirilir. Diyaliz tedavisiyle kan temizlenir. Bir süre sonra sorun ortadan kalkar.

potasyum eksikliği

Potasyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Potasyum düşüklüğü birçok nedenden kaynaklanabilir. Potasyum eksikliğine neden olan etkenlerden birisi, vücuttan sıvı atan (diüretik) ilaçların kullanımıdır. Bu tarz ilaçlar potasyumun idrar yoluyla vücuttan atılmasına neden olur. İshal ve kusma sonucu da eksiklik oluşabilir.

Potasyum zengini besinlerin tüketilmemesi bir diğer nedeni oluştursa da çok nadir görülür. Tiroid bezinin aşırı çalışmasıyla tiroid hormonları yükselirse potasyum eksikliği yapabilir. Yoğun egzersiz yapan atletlerde meydana gelen potasyum düşüklüğü doğal bir durumdur. Vücutta yeterli miktarda potasyum olmaması kalp ritminin bozulmasına ve solunum yetmezliğine yol açar. Kaslarda yorgunluk ve genel bir halsizlik yaşanır. Sinirlerde uyarı iletimi azaldığı için kaslar da zarar görür.

Potasyum eksikliğinin belirtileri şunlardır:

 • Güçsüzlük, kas kramplarının yaşanması ve yorgunluk.
 • Kollarda ve bacaklarda karıncalanma, uyuşma.
 • Kalp ritminde bozukluk, çarpıntı ve kalp hastalarında ciddi komplikasyonların oluşması.
 • Aşırı idrara çıkma, çok susama ve kan basıncının düşmesi ya da artması.
 • Kabızlık, yoğun eksiklik durumunda bağırsak hareketlerinin durması ve tıkanması.

Peki, Nasıl Tedavi Edilir?

Potasyum eksikliği tanısı doktor denetiminde yapılan testler sonucunda konulabilir. Az orandaki düşüklükler için doktorun önerdiği miktarda potasyum takviyesi yapılır. Hasta potasyum ilacı kullanır. Yüksek orandaki eksiklikler için doktor denetiminde ve hastane ortamında, damardan potasyum takviyesi yapılır. Bu uygulama monitörle takip edilerek yavaşça yapılır.

potasyum içeren besinler

Potasyum İçeren Besinler Listesi

Yetişkin bir insanda normal düzeydeki potasyum miktarı 1 litre kanda 3.6 ile 5.2 milimol arasında olmalıdır. Kanda potasyum düzeyi (2.5 mmol/l) seviyelerine indiği zaman insan yaşamı için risk oluşturur. Doktor müdahalesi gerektiren bir durumdur.

Potasyum zengini besinlerin hangileri olduğunu aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz:

 • Fasulye: 100 gram fasulye günlük potasyum ihtiyacınızın %13’ünü karşılar.
 • Patates: 1 adet orta boy haşlanmış patatesin içerdiği potasyum miktarı 515 mg’dır. Bu oran günlük potasyum ihtiyacınızın %15’ine denk gelir.
 • Pancar: 100 gram haşlanmış pancar günlük potasyum ihtiyacınızın %9’unu karşılamaya yeter.
 • Ispanak: 100 gram haşlanmış ıspanak günlük potasyum ihtiyacınızın %13’ünü karşılar.
 • Mercimek: 100 gram mercimek günlük potasyum ihtiyacınızın %11’ini, demir ihtiyacınızın ise %19’unu karşılamaya yeterlidir.
 • Mantar: 100 gram mantar 318 mg potasyum içerir. Potasyum kaynakları arasında yer alan protein zengini bir besindir.
 • Kuru Kayısı: 65 gr kuru kayısı 755 mg potasyum içerir. Günlük ihtiyacınızın %22’sini karşılar.
 • Yağsız Yoğurt: Kalsiyum zengini yoğurt aynı zamanda potasyum zengini bir kaynaktır. 100 gram yağsız yoğurt günlük potasyum ihtiyacınızın %7’ini karşılar.
 • Kavun: 1 adet orta boy kavun günlük potasyum ihtiyacının yarısına denk gelir.
 • Somon: Somon ve soğuk deniz balıkları potasyum kaynakları arasında yer alır. 100 gram somon balığında 630 mg potasyum vardır.
 • Domates: 1 adet orta boy domates 292 mg potasyum içerir. Günlük ihtiyacınızın %8’ini karşılar.
 • Havuç: 1 adet havuç günlük potasyum ihtiyacınızın %6’sına denk gelir.
 • Muz: 118 gram ağırlığındaki muz 358 mg potasyum içerir. Toplum arasında en çok bilinen potasyum kaynağıdır.

Yukarıdaki liste yoğun potasyum içeren yiyeceklerin sıralandığı listedir. Bunlara ek olarak potasyumdan zengin şu yiyecekleri de sıralayabiliriz:

 • Asma yaprağı, pazı, semizotu, lahana, maydanoz, roka, marul, taze fasulye, dolmalık biber gibi yeşil sebzeler ve otlar.
 • Kurutulmuş sebze ve meyveler.
 • Kivi, nar, avokado, kereviz, enginar, brokoli, karnabahar, bamya, börülce ve barbunya.
 • Süt, çilek, rezene, Brüksel lahanası, karnabahar, portakal, soğan ve kuşkonmaz.

potasyum faydaları

Potasyum Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Potasyumun vücutta fazla ve az oranlarda olması birçok rahatsızlığa neden olabilir. Fakat bu mineral olmadan vücudun düzenli olarak çalışması mümkün değildir. Yaşamın devamlılığı için elzem olan bir mineraldir. En büyük faydası yaşamın sürekliliğini sağlamasıdır.

Potasyum faydaları ve vücuda olan katkıları hayati önem taşıyan bir mineraldir:

 • Kemik sağlığına faydalıdır. Kemiklerin güçlü ve dayanıklı olmasını sağlar. Potasyumun vücutta normal düzeyde bulunması kemik sağlığı için gereklidir.
 • Potasyum, kemiklerin yanı sıra kas dokularını da kuvvetlendirir. Vücudun güçlenmesine yardım eder, kasların zayıflamasına engel olur. Potasyum içerikli besinler tüketerek eksilen enerjinizi tazeleyebilirsiniz.
 • Hücre sağlığı ve hücrelerin düzenli çalışması için potasyum olmak zorundadır. Vücutta olması gereken potasyumun büyük kısmı hücrelerde yer alır. Hücrelerin zararlı bakterilere karşı korunmasında etkendir. Potasyum, hücrelerdeki ve vücuttaki oksijen seviyesini sağlıklı düzeyde tutmaya yarar.
 • Sinir ve ruh sağlığını korumaya faydalıdır. Potasyum eksikliği sinir sistemini olumsuz etkileyip stres yaratır. Potasyum görevleri arasında sinir sistemini ve ruh sağlığını koruma işi de vardır.
 • Potasyum, vücudun yağ ve karbonhidrat emilimi işlemini sağlıklı biçimde yapmasına imkân tanır. Sağlıklı çalışan böbrekler ve kalp için potasyuma ihtiyaç vardır.

Çinko Nelerde Bulunur? Eksikliği Belirtileri ve Faydaları

Folik Asit Eksikliği, Faydaları, Nelerde Var? Folik Asit İçeren Besinler

Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir? Kalsiyum Oranı Yüksek 10 Besin

Demir Eksikliği Belirtileri, Ne İyi Gelir? Demir Oranı Yüksek Besinler

Omega 3 Faydaları ve Görevleri, Omega 3 İçeren Besinlerin Listesi

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Bulduysam Salatası Tarifi
Ne Bulduysam Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama91
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Yulaflı Ne Varsa Kurabiyesi Tarifi
Yulaflı Ne Varsa Kurabiyesi4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama37
Evde Ne Varsa Piyazı Tarifi
Evde Ne Varsa Piyazı4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama17
Ne Bulduysan Koy Salatası Tarifi
Ne Bulduysan Koy Salatası1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama9
Tutmayan Yoğurttan Ne Yapılır ? Tarifi
Tutmayan Yoğurttan Ne Yapılır ?1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 5dk Hazırlama67
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri