Propolisin 5 Zararlı Etkisi, Kimler Kullanamaz?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Propolisin 5 Zararlı Etkisi, Kimler Kullanamaz? Tarifi

Doz Aşımına Dikkat: Propolis Zararları ve Yan Etkileri

Propolis, arıların salgı bezlerinden salgıladığı ve reçine kıvamında olan bir üründür. Propolis bal kadar faydalıdır ve yıllardır insan sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Solunum ve bağışıklık hastalıklarını iyileştirmek için önerilen propolis, arıların yaşam döngüsü için de önemlidir.

Bal peteklerini korumak, enfeksiyondan uzak tutmak, petekleri güçlendirmek için ürettikleri propolis bilinçli tüketimde insanları da pek çok zararlı faktörden korumaktadır.

Propolis kendine has kokuya ve kahverengi bir renge sahiptir. Arı poleni ile birbirinden farklı özelliklere sahip olan propolis bazı durumlarda yan etkilerini gösterebilir. Propolis zararları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler bu yazımızdan birçok şey öğrenebilir.

Propolisi ilk defa tüketecek olanlar propolis zararı var mı diye düşünebilir. Bakın uzmanların görüşüne göre propolis zararı nedir hep beraber öğrenelim.

Hamilelikte, gelişme çağında, hastalık günlerinde yanlış tüketilen propolis hangi yan etkileri oluşturacak?

Polen Nedir? Mucizevi Faydaları Bakın Nelere İyi Geliyor!

propolis yan etkileri

Kaynak: www.medicalpark.com.tr

Propolis Zararları: Bilmediğiniz 5 Yan Etkisi

1) Bal Alerjisini Tetikler

 • Bazı kişilerin bala karşı alerjisi olabilir. Bu kişiler bal ve polen tükettiğinde rahatsızlık hissederler.
 • Bala karşı alerjisi olanların mide bulantısı, karın bölgesinde kasılma gibi şikayetleri oluşur. Propolis de böyle bir besindir. Eğer bala karşı vücudunuz çok hassas ise propolis tüketiminde de aynı şikayetler meydana gelebilir.
 • Propolisi ilk defa tüketecekseniz daha önce bala karşı alerji durumunu yaşayıp yaşamadığınızı hatırlamalısınız.

Balın Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, İyisi Nasıl Anlaşılır?

bal

2) Aşırı Tüketimde Mideyi ve Karaciğeri Yorar

 • Her besinin aşırı tüketimi mideyi yormaktadır. Besinlerin sindirimi için gerekli olan organlardan biri olan mide tıpkı karaciğer gibi hassastır. Bu nedenle propolisin karaciğere zararları oluşmaması için ölçülü tüketilmesi önerilir.
 • Gün içinde yarım çay kaşığı sıvı propolis tüketmek sağlığınız için en iyi ölçü olmaktadır.
 • Çok fazla tüketimde mide ağrısı ve karaciğer ağrısı yaşayabilirsiniz.

propolis kimler kullanamaz

3) Astım İlaçları ile Komplikasyon Oluşturabilir

 • Propolis solunum hastalıklarına iyi gelmesiyle bilinir; fakat ciddi derecede astım rahatsızlığınız varsa tüketimde ölçülü olmanız hatırlatılır.
 • İlaç kullanımı gerektiren ileri derecedeki astım hastalıkları için propolis önerilmez.
 • Propolis tüketmeden önce astım hastalığınızı takip eden doktorunuza danışmalısınız. İlaçlarla kullanıldığında yan etkiler gözlemlebilir.

astım

4) Ameliyattan 1 Hafta Önce Kullanmayı Bırakmalısınız

 • Propolisin kan pıhtılaşmasını yavaşlatma etkisi vardır. Eğer bir ameliyata girecekseniz ve kanama problemi yaşamak istemiyorsanız ameliyattan 1 hafta öncesine kadar propolis tüketimini bırakmış olmanız gerekiyor.
 • Bu bilgi hem katı hem de sıvı propolis zararları için geçerlidir.
 • Propolisin yapısındaki maddeler kanın pıhtılaşmasını etkileyeceği için kanama meydana getirebilir.

kan

5) Gebelik ve Emzirme Döneminde Önerilmez

 • Propolis hamilelikte zararları olan bir besin değildir; fakat uzmanlar genellikle gebelik ve emzirme döneminde propolis tüketiminin kontrollü şekilde yapılmasını önermektedir.
 • Eğer gebelik döneminde takviye ilaç kullanıyorsanız ilaçlar ile etkileşime girmemesi için propolis kullanmanız önerilmez.
 • Emzirme döneminde süt kalitesini korumak için gebeliğinizi takip eden doktora danışmanız gerekir. Her annenin biyolojik özellikleri farklı olacağı için genel bir yargıda bulunmak doğru olmamaktadır.

emzirme

Propolisi Kimler Kullanamaz?

Propolis ciddi sağlık sorunu olmayan kişilere önerilir. Peki, propolisi kimler kullanırken dikkat etmelidir? Kullanması tehlikeli olan kişiler kimlerdir? Hep beraber göz atalım!

 • Alkol tüketimi sonrasında propolis kullanımı tavsiye edilmemektedir. Şayet alkol tüketenler propolis kullanırsa kusma ve mide yanması gibi şikayetler meydana gelebilir.
 • Ameliyata girecek olan kişilerin propolis kullanımı durdurulmalıdır. 7 gün ya da 10 gün öncesinden tüketime ara verilmelidir.
 • Bal alerjisi olan kişilerin propolisi kullanması tehlikeli olmaktadır.
 • 2 yaşın altındaki çocuklara bal verilmediği gibi propolis de verilmemelidir. Bu çocukların sindirim sistemi propolisi sindirmeye henüz hazır değildir.
 • Astım hastalığı için ilaç kullananlara propolis önerilmez.

Kapak Görseli Kaynak: www.aksam.com.tr

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Propolis Nasıl Kullanılır? En Sağlıklı Tavsiyeler

Propolis Faydaları: Mideye, Cilde, Saça ve Kansere Faydaları

Sonbaharda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mucize: Propolis

Arı Poleni Nasıl Kullanılır? Mutlaka Denemek İsteyeceğiniz 6 Tavsiye

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Propolisin 5 Zararlı Etkisi, Kimler Kullanamaz? 10.03.2020 tarihinde yayınladı.