Protein Tozu Kilo Aldırır Mı? Zayıflatır Mı? Kalori ve Besin Değerleri

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı? Zayıflatır Mı? Kalori ve Besin Değerleri Tarifi

Protein Tozu Kilo Alma veya Vermede Etkili Midir?

İnsan vücudunun sağlıklı işleyişini sürdürebilmesi için günlük belirli miktarda proteine ihtiyacı vardır. Proteinler vücutta enzim ve hormon üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, doku onarımında ve kasların güçlenmesinde önemli rol oynar. Spor veya düzenli antrenman yapan kişiler kas oluşumunu hızlandırmak için genellikle protein tozu kullanırlar. Protein tozlarının içinde yumurta, amino asit, süt ve soya proteini bulunabilir.

Spor sırasında kaslar çalışır. Çalışan bu kaslarda yıkım oluşur. Protein tozu etkileri tam da bu noktada devreye girer. Protein tozu kas yıkımının onarılmasını destekler. Bu sebeple spor yapanlar arasında protein tozu ile kas kütlesini korumak oldukça popülerdir. Protein tozu genellikle ağırlık çalışan ve sık sık egzersiz yapan kişiler tarafından tercih edilir. Alınan protein miktarının vücudun ihtiyaç duyduğu günlük protein miktarından az olması durumunda takviye protein tozu kullanılmaya ihtiyaç duyulabilir.

Peki, protein tozu kullanmak zamanla kilo aldırır mı veya kişiyi zayıflatır mı? Protein tozu kullanmanın kilo kontrolü üzerine etkilerini bu yazımızda mercek altına aldık. İşte, bilimsel araştırmalar ışığında merak ettiğiniz o bilgiler!

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Protein tozları, doğru kullanıldığında kilo kaybını destekleyebilir veya kilo alımına neden olabilir. Bu etkiler; bireyin genel diyet düzenine, kalori alımına ve fiziksel aktivite düzeyine bağlıdır. Protein tozu kullanımının etkilerini optimize etmek için kişisel sağlık hedeflerine ve ihtiyaçlarına uygun şekilde kullanılması önemlidir.

Protein tozu kullanırken bir spor ve sağlık profesyoneli ile görüşmekte fayda vardır. Kilo almak ya da zayıflamak için fark etmeksizin protein tozunun en iyi sonuçlarını elde etmek için bilinçli ve doğru kullanım esastır.

Protein tozu kullanımı, kilo alımı veya kaybı üzerinde dolaylı olarak etkili olabilir. Bu etkiler, tüketilen toplam kalori miktarına, fiziksel aktivite düzeyine ve bireyin metabolizmasına bağlıdır. Protein tozlarının kilo alımı üzerindeki etkilerini anlamak için bilimsel çalışma ve kaynakları bu alt başlıkta sizin için derledik.

Protein tozu hangi durumlarda kilo alımına neden olur?

Kalori Alımındaki Artış

Kilo alımı temel olarak tüketilen kaloriden çok daha fazla kalori alındığında gerçekleşir. İhtiyacınız olan kalori miktarının üzerine çıktığınızda yağ miktarında artış ve kilo alımı gözlemlenir. Eğer kişi, günlük beslenme rutininde gerekli kalori miktarını aldığı halde üzerine ilave olarak protein tozu kullanıyorsa bu durum kalori alımını artırabilir ve dolaylı olarak kilo alımına neden olabilir.

Kas Kütlesindeki Artış

Kas kütlesi artışı kilo artışı olarak gözlemlenebilir. Bir kişinin kas kütlesindeki artış total kilo miktarında da artışa neden olabilir. Ağırlık çalışan sporcular, sık antrenman yapan sporcular beslenmelerini desteklemek ve kas kütlelerini artırmak amacıyla protein tozu kullandığında direkt olmasa da kas kütlesindeki artış yoluyla kilo alımına neden olabilir.

Protein Tozundaki Şeker İçeriği

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu protein tozunun kaliteli olup olmadığıdır. Kalitesiz markaların protein tozlarında fazla miktarda şeker bulunabilir. Fazladan şeker alımı kilo artışına ve yağlanmaya neden olabilir.

Yanlış Beslenme ve Diyet

Düzensiz beslenen ve vücuduna uygun olmayan yanlış diyet programını uygulayanlar aynı zamanda protein tozu alırlarsa bu da kilo alımına neden olabilir.

Yetersiz Spor ve Egzersiz

Eğer kişi çok az spor yapıyor ve buna rağmen protein tozu kullanıyorsa bu da kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle eğer düzenli ve yeterli seviyelerde spor yapmıyorsanız protein tozu kilo aldırıcı etkisi olabileceğini aklınızda bulundurabilirsiniz. Öte yandan egzersiz yapılan veya yapılmayan günlerde protein tozu miktarını ayrı belirlemekte fayda vardır.

Protein Tozu Zayıflatır Mı?

Kilo vermek için temel mantık günlük alınan kalori miktarını azaltmaktan geçer. Günlük alınan kalori miktarının harcanan kalori miktarından daha az olması durumunda yani harcadığınız kaloriden daha azını besin yoluyla aldığınızda kilo kaybı gerçekleşir.

Protein tozu kilo vermeyi destekleyebilir; ancak doğrudan bir etki sağlamaz. Kilo vermek kişinin beslenmesine, metabolizma hızına, yaşına, cinsiyetine ve egzersiz rutinine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yani, kilo verme sürecine bütüncül yaklaşmak gerekir.

Bir diğer açıdan eğer zayıflama sürecindeyseniz protein tozu kullanmak mevcut kas kütlenizi koruyabilir veya kas kütlesi oluşturmaya yarayabilir. Kilo verirken kas kaybı yaşanmasını önlediği için zayıflama sürecinde sağlık profesyoneli ile görüşülerek protein tozu kullanılabilir.

Peki, protein tozları zayıflatır mı, protein tozu kullanmak kilo verdirir mi? Direkt kilo vermeye neden olmasa da protein tozu şu durumlarda kilo vermeyi destekleyebilir:

Doygunluk Hissi Verebilir

Protein, diğer makro besinlere göre daha uzun süre tok tutar. Bu, öğünler arasında atıştırma ihtiyacını azaltabilir ve toplam kalori alımını düşürebilir. Bir çalışmada, yüksek proteinli diyetlerin, düşük proteinli diyetlere kıyasla daha fazla doygunluk sağladığı ve günlük kalori alımını azalttığı gösterilmiştir.

Metabolizmayı Hızlandırabilir

Proteinlerin sindirimi ve metabolize edilmesi daha fazla enerji gerektirir. Bu, vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabilir. Protein tüketiminin termik etkisi, enerji harcamasını artırarak kilo kaybını destekleyebilir.

Protein Tozu Kalori ve Besin Değerleri

Protein tozu kalori ve besin değerleri üretim ham maddesine ve markasına göre değişkenlik gösterebilir. Fikir vermesi amacıyla tipik bir whey protein tozunun (peynir altı suyu proteini) ortalama besin değerlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

Tipik Whey Protein Tozu Besin Değerleri (1 Ölçek = 30 gram)

Kalori

Kalori: 110-130 kcal. Genellikle protein tozunun bir kaşığı yani 30 gramı yaklaşık 117 kaloridir.

Makro Besinler

 • Protein: 20-25 gram
 • Karbonhidrat: 1-5 gram (bunun 1-2 gramı şeker olabilir)
 • Yağ: 1-3 gram

Mikro Besinler

 • Kalsiyum: 100-150 mg
 • Demir: 0.5-1 mg
 • Sodyum: 50-150 mg

Diğer Bileşenler

 • Lif: 0-1 gram
 • BCAA (Dallı Zincirli Amino Asitler): 4-6 gram (leucine, isoleucine, valine)
Besin Değeri (1 Ölçek 30 gr) Miktar (Ortalama)
Kalori 110-130 kcal
Protein 20-25 gram
Karbonhidrat 1-5 gram
Yağ 1-3 gram
Kalsiyum 100-150 mg
Demir 0.5-1 mg
Sodyum 50-150 mg
Lif 0-1 gram
BCAA (Dallı Zincirli Amino Asitler) 4-6 gram (leucine, isoleucine, valine)

Protein Tozunun Kiloya Etkileri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1 Ölçek Protein Tozu Kaç Kalori?

1 ölçek protein tozunun kalori içeriği markaya ve ürünün içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak, standart bir whey protein tozunun 1 ölçeği (yaklaşık 30 gram) 110-130 kalori içerir. Bu kalorilerin büyük bir kısmı protein kaynaklıdır; ancak küçük miktarlarda karbonhidrat ve yağ da içerebilir. Kalori içeriği, protein tozunun izolat, konsantre veya karışım olmasına göre değişiklik gösterebilir.

Spor Yapmadan Protein Tozu Kullanmak Kilo Aldırır mı?

Spor yapmadan protein tozu kullanmak, ek kalori alımına neden olabilir ve bu durum, günlük kalori ihtiyacını aşmanıza yol açabilir. Kalori fazlası oluşturduğunuzda, vücudunuz bu fazla enerjiyi yağ olarak depolayabilir, bu da kilo alımına sebep olabilir. Protein tozundan verimli sonuçlar kazanabilmek için egzersiz programı ve sağlıklı beslenme düzeni ile bütüncül değerlendirmek gereklidir. Egzersiz veya spor disiplini olmadan sadece protein tozu kullanmak istenen etkiyi getirmeyebilir; protein tozu mucize bir besin takviyesi ya da ilaç değildir.

Protein Tozu İştah Keser mi?

Protein tozu, yüksek protein içeriği sayesinde tokluk hissini artırabilir ve iştahı azaltabilir. Protein, mide boşalmasını yavaşlatır ve tokluk hormonlarının salınımını artırır, bu da daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bazı çalışmalar, yüksek proteinli diyetlerin ve protein takviyelerinin iştahı azaltarak toplam kalori alımını düşürebileceğini göstermektedir.

Kilolu Bir İnsan Protein Tozu Kullanabilir mi?

Kilolu bireyler, kilo kaybını desteklemek veya mevcut kas kütlesini korumak amacıyla protein tozu kullanabilirler. Yüksek protein alımı, tokluk hissini artırarak ve kas kütlesini koruyarak kilo verme sürecine yardımcı olabilir. Ancak, protein tozu kullanırken toplam kalori alımını ve genel diyet düzenini dikkatle planlamak önemlidir. Protein tozu, dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz programının parçası olarak kullanılmalıdır.

Zayıflamak İsteyen Biri Protein Tozu Kullanmalı mı?

Zayıflamak isteyen biri, protein tozunu diyetine ekleyebilir; ancak bu, kişinin toplam kalori alımını ve besin dengesini dikkate alarak yapılmalıdır. Protein, tokluk hissini artırarak ve kas kütlesini koruyarak kilo verme sürecini destekleyebilir. Yeterli protein alımı, diyet yaparken kas kaybını önlemeye yardımcı olur ve metabolizma hızını korur. Ancak, protein tozu tek başına mucizevi bir çözüm değildir; dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz ile birlikte kullanılması en etkili sonucu verecektir.

Kaynaklar:

 • Effect of High-Protein Diets on Weight Loss and Energy Expenditure: A Meta-Analysis. PubMed. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21775530/)
 • Dietary Protein and Energy Expenditure: Mechanisms and Clinical Implications. National Center for Biotechnology Information. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258944/)
 • Preserving Lean Mass During Weight Loss: The Role of Protein and Resistance Training. Journal of the American College of Nutrition. (https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2014.11001345)
 • Protein Supplementation During Resistance Training in Older Adults: A Meta-Analysis. British Journal of Sports Medicine. (https://bjsm.bmj.com/content/48/1/8)
 • Effect of Protein Supplementation on Weight Gain in Adults: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Nutrition and Metabolism. (https://www.hindawi.com/journals/jnme/2015/723181/)
 • Resistance Training and Protein Supplementation in the Elderly: A Meta-Analysis. Journal of the American Medical Directors Association. (https://www.jamda.com/article/S1525-8610(19)30480-7/fulltext)

Yüksek Protein İçeren 13 Sağlıklı Besin

Protein Tozu Zararlı Mı? Yan Etkileri Nelerdir?

En İyi Protein Tozu Önerileri, Hangi Protein Tozunu Almalıyım?

Protein Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 3 Günlük Protein Diyeti Listesi

Kas Yapmak İsteyenler İçin En Etkili 12 Yiyecek, Beslenme Tüyoları

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Protein Tozu Tarifi

Protein Tozu

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Ayva Reçeli Nasıl Mı Yapılır? Tarifi

Ayva Reçeli Nasıl Mı Yapılır?

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Patatesli Çıtır Mı Çıtır Börek Tarifi

Patatesli Çıtır Mı Çıtır Börek

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Kolay Mı Kolay (Domates Çorbası) Tarifi

Kolay Mı Kolay (Domates Çorbası)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Şekerpare ( Hazır Mı Diye Soracaklar) Tarifi

Şekerpare ( Hazır Mı Diye Soracaklar)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Yoğurtsuz Mantı Yemeği Nasıl Mı Olur? Tarifi

Yoğurtsuz Mantı Yemeği Nasıl Mı Olur?

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri

Kek Kalıbı Çeşitleri Birbirinden lezzetli kek tariflerini özenli ve iştah açıcı bir sunumla servis etmek…

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Tarifi
Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En çok magnezyum içeren besinler arasında; kabak çekirdeği, badem, ay çekirdeği,…

Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Kek Kalıbı Modelleri Kek kalıbı modelleri, birbirinden lezzetli kek ve pasta…

Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı Tarifi
Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı

Kahve Makinesi Modelleri ve Çeşitleri Kahve sevenlerin lezzetli kahveleri tatması ve hazırlaması için üretilen kahve…

Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur? Tarifi
Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur?

Melatonin Nedir? Faydaları Melatonin, uykuya geçiş sürecini hızlandıran ve uyku kalitesini iyileştiren doğal hormonlardan biridir.…

2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi

Haziran ayının son günlerinde ayın en popüler tarifleri enfes listesi ile karşınızdayız! Güzel bir yaza…

Tarifler Geri
Videolar Geri