Ramazan Ne Zaman Başlayacak? 2019 Güncel Ramazan Ayı Takvimi

(5 oy, puan: 5,00)
Ramazan Ne Zaman Başlayacak? 2019 Güncel Ramazan Ayı Takvimi Tarifi

11 Ayın Sultanı Ramazan Ne Zaman Başlayacak?

Birlik ve beraberliğin, paylaşmanın, ibadetlerin ve yardımlaşmanın en yoğun olduğu ramazan ayı her yıl olduğu gibi bu yıl da Müslüman toplumları tarafından heyecanla bekleniyor. Diğer aylardan farklı olarak gündelik hayatımızı etkileyen ramazan ayının İslam kültüründeki konumu oldukça önemlidir.

Bu nedenle tüm bir ay duaların, tövbelerin ve hayırların fazlalaştığı ve daha özen gösterildiği bir şekilde geçer. Aynı zamanda İslam inancı barındıran toplumlarda ramazan ayı ile gelen bir bereket olduğu yönündeki inanç, gerek tutulan oruçlarla gerek bağış ya da yardım gibi eylemlerle de ifade edilmektedir.

Üç aylar ile başlayan bu hazırlık sürecinin ramazan ayı ile son bulması, İslam inancında her yıl bolluk ve bereketin müjdelenmesi olarak adlandırılabilir. Bu sayede tövbe etmek ya da hayır işlemek isteyen herkes için bu fırsatı değerlendirebileceği bir kapı aralanmış olur da denilebilir.

ramazan ne zaman

Ramazan ayının bol ve bereketli bir ay olması kadar topluma canlılık kazandırması da önemli özellikleri arasındadır. Son yıllarda birçok ilde kurulan ramazan sokakları sayesinde tüm bir ay boyunca dini ve kültürel gelenekler devam ettirildiği gibi, toplumun da kaynaşması sağlanmış olur. Ramazan sokakları adeta tüm bir gün sonunda kişinin hem kendisine hem de ailesine verdiği bir ödül niteliğindedir. Aynı zamanda ramazan sokağı projesi kapsamında pek çok kültürel etkinlik, konserler, gösteriler ya da çocuklar için farklı programlar da düzenlenmektedir.

Ramazan ayının kendi içerisindeki manevi bütünlüğü kadar bu ay boyunca vücudun sağlığı ve beslenme şekilleri de farklılaşmaktadır. Vücudun tüm bir gün boyunca gıdalardan uzak kalması özellikle son yıllarda beslenme uzmanları tarafından dikkatle incelenmekte ve iftarda tüketilecek uygun besinler sunulmaktadır.

Peki siz de her yıl coşku ve sabırla beklenen ramazan ayı ne zaman başlıyor ya da 2019 yılında ramazan ne zaman diye merak ediyor musunuz? O halde yazımızı mutlaka okumalısınız!

ramazan ne zaman 2019

11 Ayın Sultanı – Yılın En Kıymetli 30 Günü! 2019 Ramazan Ne Zaman?

Manevi doyum ve farkındalığın en fazla olduğu aylardan olan ramazan ayı, bir aylık bir süreç olsa da her yıl aynı heyecanla ve pek çok hazırlıkla karşılanır. Ramazan için günler öncesinden yapılan alışverişler, iftar menüleri için belirlenen yemekler ve iftar sonrasında tüketilecek tatlılara kadar her şey özenle düşünülür. Bu nedenle her yeni yılın belirli zamanlarında ramazan beklenmeye başlanır ve akıllarda ramazan orucu ne zaman gibi sorular oluşur.

Hepimiz için merak konusu olan ramazan ayının 2019 yılında ne zaman başladığını merak ediyorsanız, ramazan ne zaman bitiyor ya da tam tarihler nasıl diye merak ediyorsanız gelin hep birlikte sizler için düzenlediğimiz yazımıza göz atalım!

İşte, 2019 yılı ramazan ayı başlangıç ve bitiş takvimi!

  • 6 Mayıs Pazartesi ramazan ayı başlangıç
  • 3 Haziran Pazartesi ramazan ayı bitiş

Her ne kadar bir aylık kısa bir süre olarak görülse de ramazan ayı, kişinin manevi anlamda tatmin olacağı ve aynı zamanda hem kendisi hem de toplum ile olan bağlarını kuvvetlendireceği bir ay olarak görülmektedir. Bu nedenle 11 ayın sultanı olarak nitelendirilen ramazan ayında bol bol ibadet edilir, oruçlar tutulur ve birlik ve beraberlik içinde iftarlar yapılır. Aynı zamanda küslüklerin son bulmaya başladığı bu ay, ramazan bayramı ile sonlanarak pekiştirilir.

Siz de 2019 yılında ramazan ayına dair planlar yapmaya başladıysanız ya da her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazan ayını heyecanla bekliyorsanız, yukarıda belirttiğimiz tarihlere göre planlamalar yapabilirsiniz.

Nefis Yemek Tarifleri ailesi hayırlı ramazanlar diler!

2019 ramazan ne zaman

2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlayacak? Kaç Gün Tatil?

Ramazan Bayramı Mesajları – 2019 Yılının En Hayırlı 10 Dileği

Ramazan Ayının Önemi – Bu Ayda Nelere Dikkat Etmeli? İşte O Bilgiler!

En Güzel Ramazan Manileri 2019 – Kısa ve Güldürücü Seçmeler

Ramazan Fitresi Ne Kadar? 2019 Güncel Bilgiler – Fitre Kimlere Verilir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ramazan Ne Zaman Başlayacak? 2019 Güncel Ramazan Ayı Takvimi 14.03.2019 tarihinde yayınladı.