Rokanın Faydaları Nelerdir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Rokanın Faydaları Nelerdir? Tarifi

Balığın Yanında En İyi Giden Yeşillik Roka

Akdeniz yemek kültürünün kokusuyla sofralara konuk olan lezzeti roka, acımtırak tadı ile eşsiz sebzeler arasına girer. İyi bir salatanın sırrı olarak tanınan bitki, balık yemeklerinin en popüler eşlikçisidir ve çorbadan mezeye kadar geniş bir kullanım alanı sunar.

Roka Nedir?

Roka, turpgiller familyasından gelen, yeşil etli yaprakları, tüylü sapları ve 30 – 40 cm arasında uzayan boyu olan otsu bir sebzedir. Özellikle İtalyan yemekleri ile adını sıkça duyduğumuz roka, pek çok yörenin mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır.

Rokanın genellikle yeşil etli yaprakları kullanılır. Olgunlaştıkça sertleşen yaprakları körpelerine oranla daha acı bir tada sahiptir. Taze halde iştah açıcı bir lezzet taşıyan sebze, klasik çoban salata sevenlere yeni bir deneyim yaşatır. Yaprakları dışında roka yağı olarak da bulunan roka bitkisi, halk arasında iki çeşit olarak tarif edilir. Daha hafif ve yalın tadı ile ismine münhasır olan su rokası ve daha yoğun tadı ile adının hakkını veren acı roka çeşitleri taze halde tüketilir.

Roka Besin Değeri Nedir? Roka Kaç Kaloridir?

Kolay yetişen ve özgün tadı ile dört mevsim sofraların aranan sebzesi olan roka besin değeri açısından oldukça zengindir. 100 gramında toplam yağ oranı 0,7 g, sodyum 27 mg, potasyum 369 mg, karbonhidrat 3,7 g, diyet lifi ise 1,6 g’dır.

İçerdiği vitaminler ile sağlık deposu olarak ün salan sebzenin içinde bilhassa yüksek oranda C vitamini bulunur. Vitamin grubu açısından A ve K vitaminlerine sahip olan roka sebzesinde B vitamini de yer alır. Aynı zamanda beta karoten, kalsiyum ve folat içeren sebzenin besin değerlerinden bahsedildiğinde hemen akla rokanın kalorisi ve roka zayıflatır mı soruları gelir. 100 gramında sadece 25 kalori bulunan sebze, kilo problemi olanların yemek listesine girer ve düşük kalorisi ile zayıflamak isteyenlerin favori bitkilerinden biri haline gelir.

Rokanın Faydaları Nelerdir?

  • Vitamin ve mineral açısından oldukça güçlü bir sebze olan roka, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle içerdiği C vitamini ile metabolizmayı güçlendirir ve hücrelerin yenilenmesini destekler.
  • Antioksidan özelliği ile kanın temizlenmesini sağlar ve sarılık gibi karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu görev üstlenmesi roka otunun faydaları arasına girer.
  • Roka faydaları söz konusu olduğunda “roka anne sütünü arttırır mı?” veya “roka süt yapar mı?” soruları merak edilir. İçerdiği K vitamini ile kemiklerin güçlenmesini sağlayan ve zengin bir kalsiyum kaynağı olan sebze, anne sütünü arttıran önemli yeşil sebzeler arasındadır.
  • Düşük kalorisi ile zayıflamaya destek olur ve diyet yapanların menülerde en sık yer verdiği sebzeler arasına girer. Aynı zamanda besleyici değerleri ile diyet sırasında oluşan halsizliğe karşı faydalıdır.
  • İlk çağlardan itibaren önemli bir afrodizyak olarak tanınan roka cinsel güç arttıran sebzelerden biridir.

Rokanın Yan Etkileri Nelerdir?

Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde herhangi bir yan etkisi bulunmayan sebze, vücuda gereğinden fazla alındığında vitamin ve minerallerin emilimini etkiler. Özellikle kalp hastası olanların doktora danışarak tüketmesi önerilen sebze, tansiyon üzerinde de etkilidir. Halk arasında “roka tansiyon yükseltir mi?” sorusunu akıllara getirir ve tansiyon hastası olanların sebzeyi oldukça dikkatli tüketmesi gerekir. Roka alerjisi ise sadece sebzenin yenmesi ile değil kokusuyla da ortaya çıkabildiği için alerjik bünyeye sahip kişilerin tedbirli davranması önerilir.

Roka Nasıl Ekilir ve Roka Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Akdeniz ikliminin en kolay yetişen sebzesi olan roka, yılda iki defa ekilir ve kısa sürede yetişmesi ile tanınır. Ekimi genellikle roka tohumu ile yapılır ve ilk ekim ilkbahar aylarının başında gerçekleşir. İkinci ekim ise yaz ortalarına ve sonbahar aylarına denk gelir. Roka tohumunun ekiminden bir gece önce nemli bir bezde bekletilmesi olumlu sonuç alma oranını arttırır. 6 – 8 günlük çimlenme sürecinin ardından kısa sürede yaprakları yetişmeye başlayan sebze, soğuğu hiç sevmediği için özellikle bahar aylarında ekilirken toprak sıcaklığına dikkat edilir.

Güneşlenme açısından ise Akdeniz sebzesi olmasına rağmen güneş sevmeyen sebzenin gölgelik alanlara dikilmesi önerilir. Bununla beraber doğada kendiliğinden büyüyen roka bitkisine yol kenarlarında, duvar diplerinde kolayca rastlamak şaşırtıcı olmaz.

Yetişme sürecinin yanında tohumla dikildiğinde meraklısı için roka tohumu nasıl elde edilir sorusu gündeme gelir. Roka tohumu, bitkinin çiçek açan uzun otlarından elde edilir ve çiçek açan kısımları önce kurutulur. İyice kurutulan bitkinin tohumu tek tek değil de demet yapılarak sıkılır ve ufalanır. Ufalanan demetlerdeki tohumlar kolayca düşer ve bir sonraki sene için hazır hale gelir.

Roka Mevsimi ve Roka Fiyatı Nedir?

Ekimi yapıldıktan 30 – 40 gün sonra olgunlaşan sebze, nisan ve mayıs aylarından itibaren mahalle pazarlarında ve manavlarda bağ halinde satılmaya başlanır. Sonbahar döneminde ise eylül ila ekim ayları arasında kolayca temin edilir. Sebzenin kasım ile aralık ayına kadar bulunması sofraya roka olmadan oturmayanlar için büyük bir şans olarak görülebilir.

Bahar başından kış aylarına kadar kolaylıkla bulabileceğiniz roka fiyatı açısından değerlendirildiğinde ise değişken bir seyir izler. Özellikle bölgeye bağlı olarak ürünün 100 gramı 2 TL ile 5 TL arasında fiyatlandırılır.

Roka Nasıl Tüketilir? Rokalı 3 Değişik Tarif

Roka bitkisi, genellikle mutfaklarda çiğ haliyle ve haşlanarak tüketilir. Haşlanarak çorbası yapılan veya birbirinden leziz sebzeler ile donatılmış sebze çorbasına katılan bitki, roka yemeği olarak da karşınıza çıkar.

Ağırlıklı olarak çiğ haliyle yani tazeliğini koruyarak masalara gelen roka, salata ve garnitür olarak geniş bir tarif yelpazesine sahiptir. Özellikle salatasız yapamayanları kararsız bırakacak rokalı tarifler arasında iştah kabartan birbirinden farklı salata çeşitleri bulunur.

1) Roka Yemeyen Kalmasın: Peynirli Roka Salatası İçin:

Taze haldeki roka yapraklarından hazırlanan salatalar içinde her türlü yemeğin yanında servis edebileceğiniz peynirli rokalı salata; domates ve soğan gibi mevsim sebzelerinin rengi ve nar ekşisinin olağanüstü lezzetini harmanlar. Acılı tadı ile kendi başına hoş bir aroma taşıyan sebze, limon ve zeytin eşliğinde sofraların en göz alıcı sunumlarından birine dönüşür. Roka Salatası

2) Yoğurt ve Rokayı Birleştirdik Bakın Ne Oldu: Mısırlı Roka Mezesi İçin:

Tarifler arasında ikinci sırada ise yoğurt eşliğinde sunulan mısırlı roka mezesi var. Yoğurtun ferahlatıcı tadı ile rokanın acı tadını birleştiren tarif hem kolay hazırlanır olması ile dikkat çeker hem de farklı yemekler ile uyumlu tadı sayesinde menülere çeşitlilik katar. Bu meze lezzetinin yanı sıra görünümü ile de roka sevenlerin gönlünü kazanır. Mısırlı Roka Mezesi

3) Canlı Kırmızı ve Ferah Yeşil: Köz Biberli Roka Salatası İçin:

Balık masalarını süsleyecek diğer bir salata tarifi ise köz biberli roka salatası olur. Domates, biber ve mısır ile hazırlanan bol renkli salata, iştah açıcı görünümü ile masadan eksik etmeyeceğiniz bir tariftir. Acımsı tadı ve özel sosu ile balık yemeklerinin lezzetine lezzet katan salata tarifinin yapılması da bir o kadar pratik olduğu için herkes tarafından kolayca hazırlanabilir ve yemekleri ziyafet sofrasının bir parçasına dönüştürür. Köz Biberli Roka Salatası

Tüm roka tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Rokanın Faydaları Nelerdir? 05.10.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: