Ruj Nasıl Yapılır? Nasıl Sürülür? Çeşitleri Nelerdir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ruj Nasıl Yapılır? Nasıl Sürülür? Çeşitleri Nelerdir?

Bakımlı ve Renkli Dudaklar: Ruj Sürme Teknikleri

Kozmetik ürünlerinin neredeyse en çok satılan ve en çeşitli ürünüdür rujlar. Kusursuz makyajların tamamlayıcısı olmaktadırlar. Yorgun anlarınızda bile biraz ruj kullandığınızda, yüzünüze gelen rengi hemen fark edebilirsiniz. Her renk zevkine göre üretilen rujlar, makyaj çantalarından eksik olmaz. Üstelik bir tane de yetmez. Kırılır, ezilir endişesi ile iki veya üç tane yedekte tutulur.

Kadınların makyaj unsurlarından olan ruj setleri, tüm özel anlarınızda dudaklarınıza canlılık ve renk katacak kurtarıcılardır. Kozmetik mağazalarında epeyce yer ayrılan rujların kaynağı hakkında hiç düşündünüz mü? Dudaklarınıza renk veren bu ufak ve büyük etkili makyaj malzemesi neyden yapılmaktadır? İşte bu yazımızı kadınların sıkça kullandığı rujlar ve ruj yapımı üzerine hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonraki ruj kullanımlarında daha hassas olabilirsiniz. En azından içeriklerine dikkat ederek daha bilinçli bir kozmetik alışverişi gerçekleştireceksiniz. Ufak bir bilgi: Rujların tarihi neredeyse 5000 yıl öncesine kadar gitmektedir.

ruj çeşitleri

Ruj Yapımı: Ruj Nasıl Yapılır?

Ruj üretimlerinde genel olarak Hint yağı tercih edilmektedir. Marka politikalarına göre kimi zaman domuz sinir sistemi hücrelerinden de faydalanılır. Domuz hücreleri tercih etmeyen markalar ise, sığır sinir hücreleri ile ruj üretimi gerçekleştirirler. Rujların içeriğinde vitaminler, renklendiriciler, eğer bitkisel kaynaklı ise sebze ve bitki özleri ve koruyucu maddeler bulunmaktadır.

Ruju elde etmek için ısıl işlem uygulanır. Renklendiriciler ve kullanılan yağlar ısıl işlemden geçerek bir karışım oluşturulur. Daha sonra renklendiriciler eklenir ve renk renk ayrılır. Pürüzsüz olması için mekanik silindirlerden bu karışım geçer. Piyasada görülen farklı renklerin elde edilmesi için birkaç renk karıştırılmaktadır. Elde edilen karışım metal kalıplarda soğutulmak için bekletilir. Ortalama 15 dakika boyunca soğuması yeterlidir. Soğuma işlemi kimi zaman dondurucuda gerçekleşir. Bekledikten sonra dondurucudan çıkarılır ve pürüzler varsa giderilir. Kalıplardan çıkarılarak ruj üretimi gerçekleşir.

İçeriğinde kurşun, katrandan üretilen boyalar, yapay kokular olan rujları sağlığınız için tercih etmemelisiniz. Ruj satın alırken içeriğini özenle incelemenizi tavsiye ediyoruz. Bu 3 maddeyi içeren rujlar, kansere yol açacaktır. Sadece kanser değil, kansızlığa ve öğrenme güçlüğüne de sebep olabilir.

ruj renkleri

Ruj Çeşitleri ve Renkleri

Kozmetik ürünlerinin hızla çeşitlenmesinden ve tüketicilerin de çoğalmasından dolayı, ruj çeşitleri ve ruj renkleri de gittikçe artmaktadır. Her anda tercih edilebilen kırmızı ruj yıllardır popülerliğini korumaktadır. Kırmızı rujla beraber mor, bordo, pembe ve tonları, kiremit, kahverengi gibi pek çok türde ruj tonları mevcuttur. Üretici firmalar, her zevke göre ruj renklerini çeşitlendirmişlerdir. Markalar ruj fiyatları konusunda da farklılık göstermektedirler. 5 TL’ye ruj bulabileceğiniz gibi 100 TL’ye de ruj satın alabilirsiniz. Birden çok tonu tercih eden biri iseniz; markaların özel olarak seçtiği renklerden oluşan ruj paletleri tercih edebilirsiniz. Paletlerin içerisinde birkaç renkten oluşan ruj seçenekleri vardır.

Kozmetik mağazalarına gittiğinizde, dudak yapınıza ve kullanım alanınıza göre tercih edebileceğiniz ruj çeşitleri ve ruj önerileri şu şekilde olabilir:

 • Klasik Rujlar: Dudakları renklendiren, kalıcılığı kısa süren her renkte bulunan ruj türüdür.
 • Mat Rujlar: Dudakları kuru olanlar için mat ruj önerilir. Dudakları klasik rujlara göre daha dolgun gösterirler. Mat rujların da her tonda çeşitleri bulunmaktadır.
 • Dudak Parlatıcıları: Genelde bir fırça yardımıyla dudağa uygulanırlar. Islak ve parlak bir görünüm bırakırlar. Dudaklarınız kuru ve pürüzlü bir yapıdaysa dudak parlatıcıları size uygun bir seçenek olabilir.
 • Dudak Balmları: Genel olarak dudağı nemlendirmek ve canlılık kazandırmak için kullanılır. Meyve özlerinden yapılanları yaygındır. Günlük kullanımlar için sıkça tercih edilir. Özellikle soğuk ve kurak bölgelerde yaşayan kadınların vazgeçemediği bir dudak bakım ürünüdür.
 • Kalem Rujlar: En uzun süre kalabilen ruj türüdür. İnce uçlu ve kalın uçlu olmak üzere kozmetik ürünleri mağazalarında satılır. Dudak çizgisini keskinleştiren bir yapıya sahiptir.
 • Nemlendirici Rujlar: Genelde açık pembe veya dudak renginde üretilir. Dudakları nemlendirmek amacıyla tercih edilir. Mat rujların üzerine parlaklık vermesi için de tercih edilir.
 • Kutu Rujlar: Daha profesyonel ruj türüdür. İnce uçlu bir ruj fırçası yardımıyla dudağa uygulanır. Birkaç saat kalıcılığa sahiptir.

ruj sürme

Ruj Sürme Teknikleri: Ruj Nasıl Sürülür?

Dolgun ve canlı dudakların sırrı, doğru sürülmüş bir ruja bağlıdır. Özenle sürülen rujlar ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bunun için birkaç püf noktasını bilmekte fayda var:

 • Rujunuzla aynı renk veya bir açık tonda dudak kalemi ile, dudak çizgilerinizi keskinleştirin.
 • Dudak çizgilerinizi taşırmadan rujunuzu özenle sürün. Küçük ve sert bir dudak fırçası size yardımcı olacaktır.
 • Fazla geldiğini düşündüğünüz ruju, hafif dokunuşlarla alın. İnce bir kağıt mendili dudaklarınıza bastırın ve birkaç saniye sonra çekin. Fazlalıklar gidecektir.
 • Mat ruj sürdüyseniz, biraz parlaklık vermek için üzerine parlatıcı sürebilirsiniz.
 • Ruj renginizi güçlendirmek istediğinizde, mendille fazlalığını aldığınız rujun üzerinden bir kere daha geçebilirsiniz.
 • Kullandığınız ton pastel ruj tonlarında ise, dudak kalemini çok koyu seçmemelisiniz.
Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ruj Nasıl Yapılır? Nasıl Sürülür? Çeşitleri Nelerdir? 15.05.2018 tarihinde yayınladı.