Safra Kesesi Taşı Belirtileri, Neden Oluşur? Ameliyatı ve Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Belirtileri, Neden Oluşur? Ameliyatı ve Tedavisi Tarifi

Safra Kesesi Taşı Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Safra kesesi safra sıvısının toplandığı ve depolandığı armut veya torba biçiminde bir organdır ve karaciğerin arkasında bulunur. Karaciğerde üretilen safra bu kesede birikir ve buradan yemek yendiğinde bağırsaklara aktarılarak bazı vitaminlerin emilmesine, toksik maddelerin de vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Safra kesesi taşı pek çok kişide olabilen ve uzun zaman belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Bu taşlar safra yollarında ve kesede bulunabilir.

Bu konu ile ilgili kafanızı kurcalayan safra kesesi taşı ne kadar sürede oluşur, safra kesesi taşı ne zaman ağrı yapar, safra kesesi taşı yan etkileri nelerdir gibi sorularınızın hepsinin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kesesi taşı kesede oluşabilen kristalize yapılara verilen isimdir. Temelde iki sebepten oluşur ve bu sebeplere göre görünümleri karakteristik olabilir. Kolesterol fazlalığı sebebiyle oluşan safra kesesi taşı yeşilden kahverengiye bir renk skalasındadır. Pigment taşları bilirubin ve kalsiyumdan meydana gelir ve koyu fümeden siyaha kadar görülebilen renktedir. Safra kesesinde sadece tek tip taş olacak diye bir kural yoktur. Her iki tip taş da kesede yer alabilir. Taşların büyüklükleri kum tanesinden pinpon topuna kadar olabilir.

safra kesesi taşı belirtileri

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi taşı belirtileri aslında gayet tipiktir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Yemeklerden sonra sağ kaburganıza yayılan ağrılar ki bunlar bazen artıp kola ve sırta da vurabilir.
 • Sürekli geğirme ihtiyacı olabilir.
 • Safra kesesi taşı rahatsızlığı olanlar çoğunlukla gaz sorunu yaşar.
 • Özellikle yağlı yendiğinde aşırı şişkinlik ve taş gibi sert karın problemi görülebilir.
 • Sık sık ishal sorunu yaşanabilir.
 • Yağlı veya ağır yemek yenildiğinde bulantı veya kusma görülebilir.
 • Sebepsiz yere ateşlenme ve idrar renginde koyulaşma da belirtilerden bazılarıdır.

Bu belirtilerden bir veya birkaçı sizde varsa safra kesenize baktırmanız faydalı olur. Sayılan belirtiler bazen ülser veya gastrit ile de karıştırılabilir. Doktorunuzun isteyeceği tahlillerle hastalığın ne olduğu ortaya çıkar. İdrar ve kan testlerinin yanı sıra ultrason muayenesi de yapılarak safra kesesi taşları kolaylıkla teşhis edilebilir.

safra kesesi taşı neden oluşur

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Bunun pek çok sebebi vardır. Bazıları doğumsal nedenli sebeptir ve bunlar safra kesesi taşı oluşumuna yatkınlığı artırır. Kadınlarda bu problem erkeklere nazaran daha sık görülür. Özellikle 40 yaşını geçen, fazla kiloları olan, bel-göbek çevresinde ve karaciğerinde yağlanma sorunları yaşayan beyaz ırka ait kadınlar risk altındadır.

 • Fazla sayıda doğum yapmış olmak
 • Yüksek kolesterol
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet sebeplerden birkaçıyken kısa sürede ani kilo kayıpları ve çok düşük kalorili diyetler de safra kesesi taşı oluşma riskini arttırır.

Beslenmenin safra kesesi taşının oluşmasında birincil rol oynadığı düşünülmese de süreçte etkili olduğu bilinir. Yumurta, kızartmalar, süt ürünleri, şekerli gıdalar rahatsızlığın dozunu artırıp safra ataklarının başlamasına sebep olabilir.

safra kesesi taşı

Safra Kesesi Taşı Olanlar Ne Yemeli? Evde Doğal Yöntemler

Safra kesesi taşı tedavisi planlanırken ilk adım daima diyeti düzenlemektir. Bazı yiyecekler diyetten tamamen çıkarılır veya tüketimi azaltılırsa safra ataklarının gelmesi de önlenmiş olur. Safra kesesi taşı diyeti için temel kurallar basittir. Safra kesesi taşı zararlı yiyecekler listesinin başında aşırı yağlılar gelir, bunları beslenmenizden çıkarmalısınız. Asidik yiyecekler menülere daha fazla dâhil edilebilir. Bu yiyeceklerin safra kesesi taşı eritme konusunda etkili oldukları düşünülür. Hayvansal proteinleri alırken ölçülü davranmak gerekir. Aşırı kilo almaktan ve sürekli kilo dalgalanmaları yaşamaktan uzak durmaya dikkat edilmelidir.

Evde doğal yöntemlerle de safra kesesi taşı kürü uygulamaları yapılabilir. Bunları yapmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve onay aldıktan sonra uygulamaları başlatmalısınız. Başlıcaları:

 • Safra kesesi taşı zeytinyağı limon karışımı bir bardak sıcak suya 4 yemek kaşığı ölçüsünde eklenerek her gün içilebilir.
 • Safra kesesi taşı bitkisel tedavi Ömer Coşkun tavsiyesi ise karahindiba bitkisi çayının 3 ay boyunca sabah akşam içilmesidir. Bazı vakalarda taşın küçülmesini sağladığı görülür.
 • Bir ay süresince iğde çayının sabah ve kırk kilit çayının akşam içilmesi şeklinde uygulanan kürün de faydalı olabileceği düşünülür.

safra kesesi taşı ameliyatı

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı ve Tedavisi

Ameliyatsız yöntem litotripsi isimli şok dalgalarıyla taş kırma işlemidir. Ne yazık ki böbrek taşında olduğu gibi, safra kesesi taşı rahatsızlığında taş kırma alternatifi çok verimli olmayabilir. Eskiden açık ameliyatlar yapılırken günümüzün gelişen teknolojisiyle laparoskobik, yani büyük kesi açmadan yapılan safra kesesi ameliyatları hastaya olası en az zararı vererek yapılır. Bunlar kapalı ameliyat yöntemleridir. Karına 1 cm çapında delikler açılarak girilir ve safra kesesi alınır. Açılan delik sayısı 4-5 civarında olabilir. Ameliyat süresi uzun değildir. Öncesi ve sonrasıyla beraber hastanede kalış süresi 3-4 gün civarında seyreder. Problemsiz geçen ameliyattan sonra hasta hızla iyileşir ve büyük çoğunlukla ameliyatın ertesi günü veya ikinci gün taburcu edilir. Hastalar 4-5 gün içerisinde normal yaşamlarına döner.

Başka ikincil problemlerin söz konusu olabileceği durumlarda ameliyat esnasında açık yönteme de geçilebilir. Genelde çok kilolu kişilerde veya safra kesesi beklenenden daha fazla iltihaplanmışsa bu yönteme başvurulabilir. Ama genel olarak doktorunuz yönteme tüm tetkikleri inceleyerek karar verir, acil ve beklenmedik bir durum oluşmadığı sürece de bu karar değiştirilmez.

Ameliyattan sonra özel bir diyet programı uygulanır. Hastaların ilk günlerde sıvı ağırlıklı beslenmesi gerekirken ara verilen yiyeceklere zaman içerisinde yavaş yavaş dönülebilir. Safra kesesi taşı ameliyatlarından sonra ishal gibi problemler yaşamamak için bağırsakları irrite etme olasılığı olan agresif besinler hemen alınmamalıdır. Bunların başlıcaları asitli içecekler, kahve, çikolata, süt ürünleri, şekerli gıdalardır. Su tüketimi mutlaka titizlikle takip edilmelidir. Bu süreçteki diyetinizi doktorunuz belirleyecektir.

safra kesesi taşı

Safra Kesesi Taşı Kaç mm Tehlikeli?

Safra kesesi taşlarının incelemesi yapıldığında kesedekinin taş mı, çamur mu olduğu ya da taşın büyüklüğü nedir gibi soruların cevabı gerekirse ek tetkikler istenerek net olarak belirlenmelidir. Taşın tehlikeli olup olmadığına belirtilere bakarak doktorunuz karar verebilir. Hastada fizyolojik belirtiler yoksa, rahatsızlık yaşamıyorsa, yalnız besinlere bağlı ağrı veya rahatsızlıkları oluyorsa bu durumda diyet verilerek süreç ameliyatsız olarak izlenebilir. Genel olarak 1 cm üzerinde büyüklüğe sahip taşlar için safra kesesinin alınması yönünde karar çıkabilir. Elbette safra atakları yaşanıyorsa ve karaciğer enzimlerinde sıkıntı varsa ameliyat çözümlerden biri olabilir.

7 mm den büyük taşlar safra kesesine düştüğünde safra kanalının tıkanmasına yol açabileceğinden tehlikeli olabilir. Safra kanalı tıkandığında iltihaplanma oluşabilir ve sarılık hastalığı görülür. Bu hastalık hem genel sağlığı olumsuz etkiler hem de pankreası yorduğundan daha ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Safra kesesi ameliyatları çok acele edilmesi gereken ameliyatlar değildir ama tetkik ve izleme yapılması şarttır.

Safra Kesesi Taşı İdrarla Düşer Mi?

Safra kesesi taşlarının böbrek taşları gibi idrarla düşürülmesi mümkün değildir. Karaciğer ve safra yollarının anatomisi böbrek ve idrar yolundan farklıdır. Her safra kesesi taşı alınmaz ama ameliyat gerektirecek büyüklük veya çoklukta olanların da başka bir yöntemle çözümü mümkün değildir. Her hastanın yapısı, safra kesesinin durumu, taşların oluşumu ve bulundukları yer farklı olduğundan kesin bir teşhis konmadan önce tüm tetkiklerin yapılmasına ve konunun uzmanı doktorlarla görüşülmüş olmasına özen göstermek gerekir.

safra kesesi taşı tedavisi

Safra Kesesi Taşı Hangi Bölüm Bakar?

Safra kesesi taşınızın olduğunu ve yukarıdaki belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmeli ve tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Safra kesesi taşı zamanla iyileşen, kendi kendine düzelen bir rahatsızlık değildir. Bu hastalık için hangi doktora gideceğinizi bilemiyorsanız ilk aklınıza gelen bölüm Dâhiliye-İç Hastalıkları olmalıdır. Bu bölümde tetkik yaptırdığınız doktor da sizi yönlendirebilir. Genel Cerrahi veya Gastroenteroloji bölümü doktorları başvurabileceğiniz bölümlerden diğer ikisidir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşer? İyi Gelen Şifalı Bitkiler

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Altın Kesesi Tarifi

Altın Kesesi

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Prenses Kesesi Tarifi

Prenses Kesesi

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Safran,Havuçlu Pirinç Pilavı Tarifi

Safran,Havuçlu Pirinç Pilavı

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Taş Kadayıf Tarifi

Taş Kadayıf

8-10 kişilik, 45dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Taş Kadayıf Tarifi

Taş Kadayıf

8-10 kişilik, 45dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Taş Kadayıf Tarifi

Taş Kadayıf

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Taş Kebabı Tarifi

Taş Kebabı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Taş Kadayıf Tarifi

Taş Kadayıf

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Taş Kadayıfı Tarifi

Taş Kadayıfı

10-12 kişilik, 1 saat Hazırlık, 25dk Pişirme
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri