Sakinleştirici Çaylar: Sinirlerinizi Anında Yatıştıracak 12 Bitki Çayı

Kokusunda Huzur Aromasında Sakinlik!

Psikolog Etkili, Rahatlatıcı Bitki Çayları

Asırlardır etkisini devam ettiren bitkisel tedavi yöntemlerinden, bu yazımızla beraber stres için en etkili olanları seçeceğiz. Doğanın sizlere sunduğu ücretsiz ilaç evinden stres için en iyi bitkileri seçip biraz sıcak su ile demleyip anında şifa bulacağız. Tüm gerginliğinizi yok edecek sinir strese iyi gelen sakinleştirici çaylar listemizden hangisini denemek istiyorsanız, sizlere etkilerini anlatıyoruz. Daha önce bitki çayı içmemiş kişiler, bu şifalı ve sağlıklı yazımızdan sonra evinde ufak bir bitki çayı dolabı hazırlayabilir. Çünkü bir kaşık bitki çayı, çoğu zaman sizi iyileştirecek etkili bir yöntem olacaktır.

Strese iyi gelen bitkiler konulu yazımızda buralar biraz çiçek ve bitki kokacak. Bazılarının adını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Sizleri yeni ve etkili bitkilerle tanıştırmak için karşınızdayız. Gergin ve yorgun geçen günlerin ardından strese iyi gelen çaylar listemizden birini seçin ve dinlenirken tüketin. Vücudunuzdaki ve zihninizdeki gevşemeyi anında hissedeceksiniz. Şimdi sizlere birbirinden etkili ve faydalı bitki çaylarını sunalım.

Hayatınızda strese yer yok; bitki çayları var! İşte, sakinleştirici etkisi olan çaylar!

sakinleştirici çaylar

1) Papatya Çayı

Sakinleştirici bitkisel çaylar için ilk sırada elbette papatya çayı var! Papatya çayı çok eski zamanlarda bile sakinleştirici etkisinden dolayı içilmekteydi. Kaslarda oluşan gerginliği yok etme özelliğine sahiptir. Genellikle uyku problemleri ile mücadele eden kişilere papatya çayı tavsiye edilir. Papatya çayı içen kişinin kısa bir süre sonra uykusu gelecektir. Stresli ruh halini benden uzaklaştırır ve kişiye sakinlik verir. Bahar kokulu papatya çayı işten yorgun döndüğünüz günlerde vücut yorgunluğunuzu alır ve gerginliği yok eder. Regl günlerinde oluşan psikolojik gerginliği de üzerinizden atar. Eğer papatya çayı ile sakinleşip zihninizi dinlendirmek isterseniz, aşağıdaki tarif tam size göre!

Tarif için: Papatya Fantazisi Çayı

Detaylı bilgi için: Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Tarif: Papatya Fantazisi Çayı

2) Melisa Çayı

Son günlerde depresyon belirtileri içindeyseniz, size en iyi morali ve huzuru verecek bir bitki çayı olacaktır melisa çayı. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 bardak melisa çayı tüketebilirsiniz. Melisa çayını içtiğinizde kısa bir süre sonra zihninizde oluşan karmaşık duygular sona erecektir. Melisa çayı sadece sinir ve strese değil vücutta oluşan mikroplara karşı da etkili olmaktadır. Uykusuzluk, gergin ruh hali, endişeli günler ve bebeklerdeki gaz sancısı tedavisi için bir bardak melisa çayı iyi gelecektir.

Detaylı bilgi için: Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

melisa çayı

3) Biberiye Çayı

Stresli günlerde genellikle yoğun bir baş ağrısı yaşanır. Bu baş ağrısını biberiye çayı demleyerek yok edebilirsiniz. Biberiye çayı tükettiğinizde baş ağrısı problemini giderdiğiniz gibi beden yorgunluğunu da atacaksınız. Her akşam, günün yorgunluğunu ve telaşını önce zihninizden sonra bedeninizden atmak için; 1 fincan biberiye çayı içebilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandırarak, beyne giden oksijene yardım eder ve böylece kişi kendini daha iyi hisseder.

Detaylı bilgi için: Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Demlenir?

biberiye çayı

4) Adaçayı

Adaçayının sayısız şifalarından biri de stresi yok etmesidir. Son zamanlarda hayatınızda oluşan bazı değişimlere alışamamış olabilirsiniz. Yahut iş ortamında bazı sorunlarla mücadele içindesiniz. Böyle anlarda ise zihninizi hiç yoktan stresle meşgul ediyorsunuz. Adaçayı bu günlerde yanınızda olacak etkili bitkili çaylarından biridir. Kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğiniz anlarda bir bardak adaçayı demleyin ve sakince tüketin. Adaçayı ne sinir ne de stres bırakacaktır. Yeni bir güne daha iyi başlamak için adaçayı tarifini deneyebilirsiniz.

Tarif için: Kilo Verdiren Adaçayı

Detaylı bilgi için: Adaçayının Faydaları Nelerdir? Yağının Faydaları, Uzman Görüşler

Tarif: Kilo Verdiren Adaçayı

5) Sarı Kantaron Çayı

Sık sık baş ağrısı çekenlere muhteşem bir çay öneriyoruz. Sarı kantaron çayı! Bu bitki çayını içenler adeta yeniden doğuyor. Kuru sarı kantaron bitkisinin bir fincan sıcak suda demlenmesi ile ortada stres gibi istenmeyen durumlar kalmayacak. Uyku problemleri çekenler ise hiç durmasın, hemen bir fincan sarı kantaron çayı hazırlamalı. Çünkü sarı kantaron çayının stresi yok etme, uyku problemini giderme ve zihni rahatlatma gibi harika etkileri vardır.

Detaylı bilgi için: Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

sarı kantaron çayı

6) Kedi Otu Kökü Çayı

Canınızı sıkan bir şeyler mi oluyor? Bu anlardan uzaklaşmak için bir fincan kedi otu kökü çayınızı alın ve sessizce bir odada dinlenin. Çok geçmeden uyku etkisi oluşturan bu bitki çayı, sinir ve stres ile mücadele ediyor ve sonunda kazanıyor. Ruhunuza ve bedeninize iyi bakmak için kedi otu kökü çayı içmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü kedi otu kökü çayı, tüm psikolojik problemleri yok etmek için iyi bir seçim olacaktır.

Detaylı bilgi için: Kedi Otu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Çayı Neye İyi Gelir?

kedi otu çayı

7) Tarhun Otu Çayı

Tarhun otu birçok mineral içermektedir. Sahip olduğu mineral ve vitaminler sayesinde vücudun sağlıklı kalmasını sağlar. Organların faaliyetlerinin yerini getirilmesinde etkili olduğu kadar ruhsal sağlığı da korur. Sinir ve stresi tamamen uzaklaştırmada etkilidir. Her akşam bir bardak tarhun otu çayı ile kendinizi daha keyifli ve sakin hissedebilirsiniz. Ayrıca sabahları içildiğinde vücut enerjinizi yükseltecektir. İş yaşamındaki stresleri ofiste bırakıp tarhun otu çayı içmek size çok iyi gelecek!

Detaylı bilgi için: Tarhun Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

tarhun otu çayı

8) Yeşil Çay

Yeşil çay her derde deva olan bir bitkidir. Kilo vermek isteyenlerin en sevdiği sıcak içecektir. Uyku problemi yaşayanların uykudan önceki son çaresidir. Eh stres ve kaygılı dönemlerde olanların ise en iyi antidepresan ilacı olacaktır. Bir koşuşturma içindeyseniz ve bu düzenden yorulduysanız en iyisi yeşil çay demleyip içmek olacak. Antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzdaki zararlı maddeleri atarak bedenen rahatlık verecektir. Kanınızdaki mutluluk hormonlarının salgılanmasında da oldukça etkilidir. Yeşil çay ile ferahlayıp stresinizi atmak istediğinizde aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz.

Tarif için: İncelten Yeşil Çay Tarifi

Detaylı bilgi için: Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

Tarif: İncelten Yeşil Çay Tarifi

9) Nane Çayı

Buram buram nane kokan bu bitki çayı, size anında ferahlık verecektir. Nanenin antioksidan özelliği ile ruhunuzu yoran tüm durumları bir kenara atabilirsiniz. Nane çayı kasları rahatlatan ve sinirleri yatıştıran maddeleri içermektedir. Regl günlerinde oluşan kasılmalar ve stresli ruh hali için oldukça etkili olacaktır. Nane çayı ile içinizi hem ısıtmak hem de rahatlatmak isterseniz, linkte yer alan tarifimizi deneyebilirsiniz.

Tarif için: Nane Çayı

Detaylı bilgi için: Nanenin Faydaları, Neye İyi Gelir? Az Bilinen Mucizevi Etkileri

Tarif: Nane Çayı

10) Ginseng Çayı

Ginseng, depresyon tedavisi için önerilen bitkilerden biridir. Beyni uyarıcı etkilere sahiptir. Sinirleri yatıştırarak stresli günleri bir an önce atlatmanızı sağlar. Enerji verici yönüyle kendinizi daha iyi hissetmenize destek olur. Bir çay kaşığı kadar toz ginsengi sıcak suda demleyerek etkilerini görebilirsiniz. Stresli günlere son vermek istediğinizde ginseng aklınıza gelebilir.

Detaylı bilgi için: Ginseng Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl İçilir?

ginseng çayı

11) Melek Otu Çayı

Sık sık duygu geçişleri yaşayanlara önerilen melek otu çayı, kendinizi daha iyi hissetmeniz adına etkili ve şifalı bir çay olacaktır. Depresyonun etkilerini kısa sürede iyileştirir. Özellikle stresli günlerde kaybedilen iştahı düzenler ve mide sağlığınızın da korunmasında etkili olur. Yetişkinler için uygun olan melek otu çayı ile psikolojik gerginliklere son verebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Melek Otu Faydaları Nelerdir? Melek Otu Kökü Ne İşe Yarar?

melek otu çayı

12) Karanfil Çayı

Keskin ve hoş kokuya sahip karanfili sıcak suda bekleterek karanfil çayı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu çay stresli günleri aşmanızda size büyük destek olacaktır. Karanfilin antioksidan etkisi ile vücudunuz tüm toksinlerden arınacak ve daha ferah hissedecektir. Ayrıca karanfil çayı stresi yok ettiği gibi fazla kiloları da zamanla ortadan kaldıracaktır. Hayatınızdaki olumsuzlukları yok ederken sıcak bir içeceğe ihtiyacınız olduğunda tarifi deneyebilirsiniz.

Tarif için: 1 Haftada 3 Kilo Garantili Karanfil Çayı

Detaylı bilgi için: Karanfil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

Tarif: 1 Haftada 3 Kilo Garantili Karanfil Çayı

Bitki Çayları Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Adet Söktürücü Bitki Çayları, Yiyecekler ve Doğal Yöntemler

Şifalı Bitkiler: Her Derde Deva En Faydalı 10 Bitki, Kullanım Tavsiyeleri

Karın Arısına Ne İyi Gelir? Ağrıyı Anında Kesen 5 Bitki Çayı

Bitki Çayı Faydaları Hangi Çay Neye İyi Gelir?

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler 7 Doğal Bitki Çayı

Form Çayı Ne Zaman İçilmeli? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bitki Çayı (Sakinleştirici Etkili) Tarifi
Bitki Çayı (Sakinleştirici Etkili)1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama26
Bitki Çayı Tarifi
Bitki Çayı2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama10
Grip Bitki Çayı Tarifi
Grip Bitki Çayı1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama20
Karışık Bitki Çayı Tarifi
Karışık Bitki Çayı Tarifi4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama18
Bitki Çayı-Hasta Kaldıran Tarifi
Bitki Çayı-Hasta Kaldıran2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama45
Ödem Attıran Bitki Çayı Tarifi
Ödem Attıran Bitki Çayı1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama17
Virüslere Griplere Karşı Bitki Çayı Tarifi
Virüslere Griplere Karşı Bitki Çayı4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama40
Soğuk Algınlığı İçin Bitki Çayı Tarifi
Soğuk Algınlığı İçin Bitki Çayı1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama4
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı? Tarifi
Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

Düzenli Su İçmek Zayıflatır Mı? Hem medeniyet hem de insanlık tarihinin en önemli kaynağı olan…

Dut Faydaları: Güçlü Bağışıklığa Birebir! Tarifi
Dut Faydaları: Güçlü Bağışıklığa Birebir!

Dut Meyvesinin Az Bilinen Faydaları Meyvesi ile hem çiğ olarak hem de kurutulmuş haliyle tüketilebilen…

Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var? Tarifi
Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var?

Sağlıklı Yaşamın Şifresi: Vitaminler Ne İşe Yarar? Hayatınızın gerekli sağlık koşulları altında devam etmesi ve…

Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Mini Sandviç Pasta Ekler Kalori Değerleri Gün içinde ara öğünlerde, ani tatlı krizlerinde, çay saatlerinde…

Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek Tarifi
Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek

Lokantalarda yiyip, diğer sakatatlara kıyasla evlerde daha sık yapmaya alışkın olunan bir lezzet: Ciğer! Kurban…

Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif Tarifi
Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif

Bazen yapımının zorluğu bazen de mutfakta eksik olan bir malzeme yüzünden başvurulan, sonucunda enfes tarifler…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit Tarifi
Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit

Evde Starbucks kurabiye yapımı farklı kurabiye tarifleri deneyenlerin epey merak ettiği bir konu. Biz de…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif Tarifi
Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif

Karnabahar sebzesinden değişik tarifleri denemediyseniz, karnabahar yemeği çeşidinin bol olduğu bu listeye hoş geldiniz. Karnabaharla,…

Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif Tarifi
Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif

Yazın pazardan, marketten taze taze aldığımız kışınsa konservedeki, buzluktaki haliyle hasret giderdiğimiz sebzedir taze fasulye.…

Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek Tarifi
Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek

Atamızın aşçısının anlatımları ile derlenmiş, onun en sevdiği 10 yiyeceğin bir arada bulunduğu listesi! Atatürk'ün…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı? Tarifi
Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

Düzenli Su İçmek Zayıflatır Mı? Hem medeniyet hem de insanlık tarihinin en önemli kaynağı olan…

Lokma Tatlısı Kaç Kalori? Çikolatalı, Şerbetli Tarifi
Lokma Tatlısı Kaç Kalori? Çikolatalı, Şerbetli

Çıtır Tatlı Bombası: Lokma Kaç Kalori? Lokma tatlısı, yumuşacık hamur toplarının kızgın yağda kızarması ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri