Şalgam Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Şifa Kaynağı Şalgam Suyu Hakkında Her Şey

Şalgam suyu denildiği zaman akıllara marketlerde şişe halinde satılan ya da büfelerdeki yiyeceklere eşlik eden hafif acı tatlı içecek gelir. İçildiği zaman acı bir tat bıraksa da iştah açan ve zamanla bağımlılık yaratan şalgam suyu bir efsane haline gelmiştir demek doğru olur.

Ülkemizin güney bölgeleriyle özdeş duruma gelmiş olan şalgam suyu lezzetli tadıyla olduğu kadar faydalarıyla da önemlidir. Özellikle kebap yemeklerinin yanında içilmesi bir gelenek sayılır. Ürünün diğer yönlerinin incelenmesi sonucunda bir hazine ile karşılaşmak mümkün olur.

Siyah Havucun Faydaları Nelerdir? Besin Değerleri, Nasıl Tüketilmeli?

şalgam suyu faydaları

Şalgam Suyu Nedir? İçindekiler Nelerdir?

 • Şalgam turpgiller familyasına ait olan bir tür bitkidir. En önemli özelliği ise şalgam suyunun bu bitkiden üretilmesidir.
 • Şalgam suyunu daha yakından tanımak isteyenler “şalgam suyu neden yapılır?” diye düşünüyor olabilir.
 • Bir çeşit pancar olarak da görülebilen şalgam bitkisinin su ile ve siyah havuç ile bir araya gelmesi sonucunda birçok kişinin vazgeçilmezi olan şalgam suyu meydana gelir.
 • “Şalgam suyu içindekiler nelerdir? “ sorusu ise bir başka önemli unsurdur. İsmini aldığı şalgam bitkisi tabi ki en önemli malzemedir. Şalgam suyu içilirken bir yandan tadılan kırmızı havuç ise diğer önde gelen parçasıdır.
 • Bulgur unu, maya ve tuz malzemeleri ise şalgam suyunun tamamlanmasına katkıda bulunan diğer malzemelerdir. Şalgam suyu yapımı esnasında bu ürünler mutlaka kullanılmalıdır.
 • Şalgam suyu tiroid bezindeki olumsuz tepkimeleri arttırabilir. Bu nedenle tiroid ile ilgili olarak sıkıntı yaşayanların dikkatli olması gerekir.
 • Şalgam suyu konusuyla ayrıntılı olarak ilgilenerek “Şalgam suyu helal mi?” sorusunu soranlar ise mayalanmış olduğu sürece endişe etmeden içeceğin tadını çıkarabilirler.
 • “Şalgam suyu tansiyonu yükseltir mi?” sorusunun cevabı ise tuz oranıyla ilgili bir durumdur. Fazla tuz tüketmekten kaçınması gereken kişilerin tansiyon yükselmesi problemi yaşamaları söz konusu olabilir.

Şalgam Suyu Faydaları

 • Şalgam suyu içeriğinde bulunan maddeler stres, endişe ve kaygı gibi olumsuz hislerin azalmasını sağlar.
 • “Şalgam suyu neye yarar?” sorusunun bir diğer önemli cevabı ise afrodizyak etkisi yapmasıdır. Şalgam suyu cinsellik açısından içenlere yardımcı olur ve daha iyi bir cinsel hayata adım atmalarını destekler.
 • Şalgam suyunun içindeki maddeler kemik sağlığını ve diş yapısını güçlendirir. Böylelikle daha iyi bir ağız sağlığı söz konusu olur. Ayrıca vücut daha güçlü ve dirençli duruma gelir.
 • Vücutta zamanla birikmiş olan toksinlerin atılması şalgam suyu sayesinde mümkün hale gelir.
 • Şalgam suyunda bulunan yüksek laktik asit yardımıyla sindirim sistemi daha iyi çalışmaya başlar.
 • “Şalgam suyu kan yapar mı?” sorusunun cevabı da olumludur. Şalgam suyunun kan dolaşımını hızlandırması sonucunda vücuttaki kan oranının arttığı görülür.
 • “Şalgam suyu şekeri düşürür mü?” sorusunun yanıtı olumludur. Diyabet hastalığı bulunan kişilerin şalgam suyu tüketmeleri zararlı değildir aksine şeker oranı fazla olmadığı için yararlıdır.

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Ev ortamında hazırlandığı zaman şalgam suyu probiyotik özellik göstermektedir. Fabrikasyon üretim sonucunda yapılıp satılan şalgamlarda katkı maddeleri bulunduğu için bu özellik tam anlamıyla görülmemektedir.

 • Öncelikle şalgam, kırmızı havuç ve kırmızı pancar bitkileri temin edilmelidir.
 • 2 tane toz kefir mayası, içme suyu ve kaya tuzu malzemeleri de satın alınmalıdır.
 • Daha sonrasında ise tüm malzemeler karıştırılır.
 • Karışımın serin bir ortamda 2 ay civarında bir süre bekletilmesi sonucunda şalgam suyu elde edilir.

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Şalgam Suyu

Şalgam Suyu Kalori ve Besin Değeri Nedir?

 • Diyet yapmak isteyenler ya da formunu koruma amacında olanlar “1 bardak şalgam suyu kaç kalori?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilir.
 • Bir bardak şalgam suyunda diğer bir deyişle 100 gr oranındaki içecekte yaklaşık 5 oranında kalori vardır. Kalori değerinin az olması şalgam suyunun gönül rahatlığıyla içilmesini destekleyen bir özelliktir.
 • Şalgam suyu besin değerlerine bakıldığı zaman karbonhidrat oranının yüksek olduğu görülür. Protein oranı ve lif oranı açısından ideal olması da şalgam suyunu diyet listesine eklemek için ideal duruma getirir.
 • Şalgam suyunda belirli bir düzeyde yağ bulunur ancak olumsuz etkisi yoktur. Sonuç olarak “şalgam suyu kilo aldırır mı?” kaygısı yaşanmadan rahatlıkla tüketilebilir.
 • “Şalgam suyu ne kadar içilmeli?” sorusunun belirli bir sınırı yoktur. Ancak her gün bir bardak kadar içilmesinin yararlı olduğu söylenebilir. Gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda yan etkiler meydana gelebilir.
 • “Şalgam suyu bebeğe gaz yapar mı?” sorusunun yanıtı içirilecek olan bebeğin bünyesine göre değişir. İçeceğin bebeklere sekizinci aydan sonra verilmesi idealdir.
 • Sindirim sistemi sorunu olan bebeklere şalgam suyu verilmemesi daha iyi bir seçenektir.

Şalgam Suyu Zararları

 • Her besini tüketirken olduğu gibi şalgam suyunu tüketirken de aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir. Tuz içeriğinden kaynaklı tansiyon hastalarının şalgam içmesi pek önerilmez veya bu hastalar ev yapımı az tuzlu şalgam içmeyi tercih edebilir.
 • Şalgam, asidik yapısı ile mide yanması yaşayan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir içecektir.

Şalgam Suyu Zayıflatır Mı?

 • Her gün düzenli olarak bir bardak şalgam suyu tüketilmesi sonucunda zayıflama konusunda yarar görülebilir. “Şalgam suyu metabolizmayı hızlandırır mı?” diye merak edenler sonuçların olumlu olduğunu görüp kendilerini mutlu hissedebilir.
 • İçecekteki maddelerin vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olması da şalgam suyunun zayıflatıcı özelliğini arttırır.
 • “Şalgam suyu diyeti bozar mı?” diye düşünenler tam tersinin söz konusu olduğunu zaman içinde deneyim edebilir. Şalgam suyu ile zayıflayanlarda şalgam suyunun bu etkisini onaylamaktadır.
şalgam suyunun faydaları
Kaynak: www.neoldu.com

Şalgam Suyu Nereden Alınır?

 • Şalgam yemeklere eşlik eden ya da tek başına tüketilen popüler bir içecek olduğu için birçok yerde rahatlıkla bulunur.
 • Marketlerden alınabilecek olan şalgam suyunu online internet sitelerinden organik şekilde satın almak da mümkündür.
 • Fermantasyon özelliğine sahip şalgam suyu içmek isteyenler ise ev ortamında gerekli malzemeleri satın alarak şalgam suyu yapabilir.
 • Acil olarak tüketilmek isteniyorsa market, bir süre bekleme imkanı varsa evde yapmak tercih edilebilir.

Şalgam Suyu Fiyatı Ne Kadardır?

 • Şalgam suyu birçok kişinin rahatlıkla temin edebileceği bir üründür. Ekonomik fiyatlar karşılığında şalgam suyu alarak sofraya eklemek mümkündür.
 • Cam şişedeki litrelik şalgamı 5 TL civarında hatta daha az fiyat karşılığında bulma şansı vardır. Fazla miktarda şalgam suyu tüketmek isteniyorsa koli olarak satın almak da tercih edilebilir.
 • “Şalgam suyu bozulur mu?” sorusunun cevabı saklama yöntemlerine göre değişir. Bozulma durumunun mevsimlerle de ilgisi vardır.
 • Kış aylarında uzun süre bozulmadan saklama imkanı bulunur.
 • Yaz aylarında ise sıcak hava durumu nedeniyle tadında bozulmalar görülebilir. Bu nedenle koli halinde şalgam suyu alındığı zaman dikkatli olmakta fayda vardır.
şalgam suyu
Kaynak: www.anadoluhaber.org

Ev Yapımı Nefis Şalgam Sulu Tarifler

Gerçek anlamda organik bir şalgam suyu yapmak isteyenlerin gerekli malzemeleri almaları durumunda evde bu içeceği yapma imkanları vardır. Malzemelerin doğru oranda karışmış olmalarına özen göstermek bu noktada önemli olan husustur.

1) Evinizde Şalgam Suyu Yapıp Bol Bol Tüketin

Linkte yer alan pratik tarifi uygulayarak kısa sürede bol miktarda şalgam suyu yapma şansı yakalayabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz zaman yemeklerinize eşlik edecek iyi bir alternatif bulabilirsiniz. Büyük bir bardağa koyduğunuz soğuk şalgam suyuna kırmızı havuç eklemeyi de mutlaka denemeniz iyi bir tercih olur.

Şalgam Suyu

Ev Yapımı Şalgam Suyu

2) Şalgam Suyu İçeren Alternatif Bir Tarif: Kuskus Salatası

Şalgam suyunu şimdiye kadar sadece tek başına tüketilen bir içecek şeklinde benimsemiş olabilirsiniz. Aşağıdaki sıra dışı tarifi uygulayarak şalgam suyu tadını hissedeceğiniz kuskus salatası yaratabilirsiniz. Diyet yapıyorsanız salatayı bir öğün olarak tüketebilirsiniz. Salatayı yemeklerinizin yanındaki bir aperitif olarak da değerlendirebilirsiniz.

Şalgamlı Kuskus Salatası

Şalgamlı Kuskus Salatası

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Nedir? Faydaları Nelerdir?

Probiyotik Kaynağı Turşunun 6 Şaşırtıcı Faydası

Turşu Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Acılı Şalgam Suyu Tarifi
Acılı Şalgam Suyu1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Enfes Şalgam Suyu Tarifi
Enfes Şalgam Suyu12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Şalgam Tarifi
Şalgam8-10 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama
Rengiyle Lezzetiyle Efsane Şalgam Suyu Tarifi
Rengiyle Lezzetiyle Efsane Şalgam Suyu12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama
Renkli Şalgam Salatası Tarifi
Renkli Şalgam Salatası6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Şalgam Salatası Tarifi
Şalgam Salatası2-4 kişilik, 1 saat Pişirme, 5dk Hazırlama
Ev Yapımı Şalgam Tarifi
Ev Yapımı Şalgam12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?

Kış Hazırlığı Niteliğinde Bilgiler: Kuşburnu Çayı Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif Tarifi
Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif

Evde En İyi Yüz Peelingi Nasıl Yapılır? Cildimiz gün boyu çeşitli toza, kire, makyaja ve…

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı
Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı

Çıtır Çıtır Enfes Tariflerin Sırrı! Sade Yağ Hemen her yemek tarifi "Önce yağımızı tavaya alıyoruz"…

Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?

Kış Hazırlığı Niteliğinde Bilgiler: Kuşburnu Çayı Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif Tarifi
Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif

Evde En İyi Yüz Peelingi Nasıl Yapılır? Cildimiz gün boyu çeşitli toza, kire, makyaja ve…

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı
Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı

Çıtır Çıtır Enfes Tariflerin Sırrı! Sade Yağ Hemen her yemek tarifi "Önce yağımızı tavaya alıyoruz"…

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm Tarifi
Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm

Sindirimi Kolaylaştıran Doğal Tavsiyeler Şüphesiz dünyanın en güzel şeylerinden biri yemek yemek! Fakat herkesin bildiği…

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer? Tarifi
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu Kalabalık şehirlerde doğal ürünlerin zor bulunması, iş telaşından dolayı sıkça tüketilen…

Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri Tarifi
Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri

Gıda İntoleransı: Alerji, Hassasiyet Vücudumuz öyle bir mekanizmaya sahiptir ki; aldığı besinlere karşı neyi nasıl…

Yulafta Gluten Var Mı? Glutensiz Yulaf Olur Mu? Tarifi
Yulafta Gluten Var Mı? Glutensiz Yulaf Olur Mu?

Yulaf Ezmesi Glutenli Mi Glutensiz Mi? Yulaf ezmesi pek çok kişinin sağlıklı öğünlerine eşlik eden…

Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri Tarifi
Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri

Çeşit Çeşit Mum Yapımı Evinizi dekore etmek ya da arkadaşlarınıza hediye etmek için mum almak…

Gluten İçeren Besinler Listesi Tarifi
Gluten İçeren Besinler Listesi

Hangi Yiyecek ve İçeceklerde Gluten Var? Buğday ve arpa gibi tahılların içinde yer alan gluten…

Tarifler Geri
Videolar Geri