Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları

Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları Tarifi

Balkonları Renklendiriyoruz :)

Sardunya Çiçeği

Bazen kimi evlerin balkonlarının rengarenk çiçeklerle örtülmüş olduğunu görürsünüz. İçinizden “Ne kadar renkli bir balkon!” diyebilirsiniz. Bu balkonları renklendiren çiçeklerden biri de sardunyadır, bilir misiniz? Yaz mevsimi geldiğinde çiçeklenip hemen açan ve balkonları, salonları süsleyen bu çiçeği daha yakından tanımak için; sizlere sardunya kokulu bir yazı sunmak istedik. Belki bu yaz sizler de balkonda ufak değişiklikler yaparak görenleri balkonunuza hayran edebilirsiniz.

Henüz duygularını dile getirememiş tatlı aşıklar için iyi bir seçim olacak sardunya anlamı ile pek çok duygusal engeli ortadan kaldırabilir. Sardunya çiçekleri genellikle bir kişiye duyulan sevgiyi açıklamak için hediye edilir. Bir kişi sevdiği insana karşı duygularını açıklayacak fırsat bulamıyorsa, sardunya ile muhteşem bir fırsat elde edebilir. Çünkü sardunya kokusu ve huzur veren görünümü ile kişide mutluluk etkisi yaratır. İlk görüşmeler için de önerimizdir :) Uzun yıllardır devam eden bu sardunya geleneğinin, pek çok aşık çifti birbirine kavuşturduğu da söylenmektedir.

sardunya çiçeği

Sardunya Çiçeği Özellikleri ve Çeşitleri

Ana vatanı Güney Afrika olan sardunya, ülkemizde de kendine hayat bulmuştur. Öyle bir güçlü yapısı vardır ki yazın birkaç gün susuz kalsa bile asla yılmaz ve solmaz. Kış mevsimine de uyum sağlayıp ömrünü korur. Uzun ömürlü bitkiler arasında yer alır. Genel olarak ülke sınırlarımızda Akdeniz şehirlerinde bolca görülür. Kırmızı, beyaz, sarı, pembe ve mor şeklinde görülen sardunya çeşitleri yer aldığı saksılarda adeta görsel şölen yaşatır.

Sardunya, salon ortamında yetiştirilse de asıl ihtiyacı olan açık havadır. Bu nedenle bahçelerde, balkonlarda ve teraslarda sardunya bakımı ve büyütmesi daha kolay olur. Sardunyanın bulunduğu bir ortamda gerginliğin yaşanması çok zordur. Çünkü sardunya yapısından dolayı gerginliği ve stresi alır. Bulunduğu çevreye pozitif enerji yayar. Zaten çiçeklerin genel yapısı da bu değil midir? Çiçekler, insan ruhunu en iyi anlayan ve tedavi eden bitkilerdir.

Bitki yapısından özel olarak bir madde salgılanmaktadır. Bu madde de bakteriler ile savaşır ve bitkinin kendini korumasını sağlar. Sardunya yapraklarını koklayan kişilerin, uyku problemini çözeceği de bilinmektedir. Renk renk büyüyen sardunyalar, rengine göre bir anlam taşır. Renklerine göre sardunya anlamı ise kırmızı; aşk ve güveni temsil eder. Mor ise romantizm ve sadık kalma duygusunu taşır.

Sardunya çiçeği fiyatı mevsimsel olarak değişmektedir. Ortalama 15 TL ödeyerek bir saksı sardunyaya sahip olabilirsiniz. Ayrıca tohum alıp evinizde yetiştirmek istediğinizde ise sardunya tohumu satın alabilirsiniz. Tohumların fiyatı da yaklaşık 2 TL olmaktadır.

sardunya bakımı

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Konumlandırma: Sardunyanın uzun ömürlü olması için ılık ve nemli havaların olması gereklidir. Akdeniz Bölgesi’nde sıkça evlerde ve bahçelerde görülen sardunyalar, cam önünde olduklarında daha da canlı hale gelir. Güneş ve yeterli oksijen onlar için olmazsa olmazdır. İlkbahar günlerinde çiçeklenen sardunya, kasım ayına kadar çiçeklenmesine ve açmasına devam eder.
 • Nasıl Dikilir?: Satın aldığınız sardunyayı evde yeni bir saksıya aktarmak için çiçeğin kökündeki toprakları temizleyin. Daha sonra bir saksının yarısına kadar toprağı dökün. Çiçeği ortaya yerleştirin ve çiçeğe zarar vermeden kalan toprağı dökün. Toprağın çok sık olmamasına dikkat edin. Can suyunu verdikten sonra ışıklı bir ortamda dinlenmesini sağlayın.
 • Sıcaklık: Sardunyayı kış günlerinde 7 derecenin altında bırakmamanızı öneririz. Eğer sardunyayı renkli ve canlı görmek istiyorsanız, ortalama 15 derecede kalmasına dikkat edebilirsiniz. Çiçeklenme dönemine geldiğinde biraz gölgede kalması da iyi olacaktır. Fazla rüzgara maruz kalırsa bitkinin yaprakları ve çiçekleri bu durumdan kötü şekilde etkilenecektir.
 • Saksı Değişimi: Her çiçekte gerektiği gibi sardunyanın da yıllık saksı değişimini yapmanız gereklidir. Mart veya nisan başında saksısını değiştirip gübreleyebilirsiniz. İlk gübreyi ilkbaharda son gübreyi de sonbaharda verirseniz, ömrü uzun olacaktır. Toprak değişiminden sonra toprağın çok sıkışmamasına özen gösterin. Biraz havadar kalırsa, oksijenle teması daha iyi olacaktır. Çiçeğinize evinizde yumurta kabukları ile doğal bir şekilde gübre de verebilirsiniz.

sardunya çeşitleri

Sardunya Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Sardunyalar ölmesin ve bitmesin diyorsanız en iyisi sardunya çoğaltılması hakkında sağlam bilgilere sahip olmaktır. Bu bilgiler ise bu satırlarda gizlidir. Sardunyayı çoğaltmak istediğinizde öncelikle bitkinin köküne bir göz atın. Eğer dışarı çıkmış kökler görüyorsanız o köklerden uzayan dalları zarar vermeden ayırın. Aldığınız köklü yaprağı farklı bir saksıya dikebilirsiniz.

Yapraktan sardunyayı çoğaltmak istediğinizde size suda bekletme yöntemini tavsiye edebiliriz. Bu yöntemde bitkiden yaprak alınır ve bir iki gün bu yapraklar yarım bardak suyun içinde bekletilir. Bekleme süresi geçince bitkinin kökünde gelişme ve büyüme görülür. Bu şekilde olan kök bitkiyi dilediğiniz saksıya aktarabilirsiniz.

sardunya çiçek

Sardunya Nasıl Budanır?

Sardunyayı budadığınız zaman çiçeğin ömrünü uzatırsınız. Budama işleminde kurumuş ve sararmış yapraklar alınmalıdır. Bu ölü yapraklar alındığında diğer yapraklara zarar vermesi önlenir. Ayrıca alınan yapraklarda bir bakteri varsa, çiçeğin tamamına yayılması engellenir. Genellikle Şubat veya Mart ayında budama işlemi tercih edilir. Saksıda çok fazla uzayan dalların budanması da diğer çiçeklerin yeterli oksijen almasını sağlayacaktır. Budama sonrasına bir miktar su verebilirsiniz.

sardunya çiçeği

Sardunya Sulama Teknikleri

Sardunyanın su ile arası ne çok iyidir ne de çok kötü. Susuz kalırsa ömrünü bir süre daha devam ettirebilir. Fakat yoğun suya da dayanamaz. Çok az bir miktardaki su ile canlılığını koruyabilir. Toprağı elinizle kontrol edin ve nemsiz kaldığını düşündüğünüzde sulayın. Çiçeklenme döneminde suya ihtiyacı olan sardunyayı soğuk günlerde haftada 1 defa; çok sıcak günlerde ise haftada 2 defa sulamanız iyi olacaktır.

Sardunyayı sularken dikkat etmeniz gereken nokta suyun her bölgeye eşit olarak dağıtılmasıdır. Sudan yeterince faydalanması ve verimli olması için sabah saatlerinde sulamanızı önermekteyiz. Suyun da sıcaklığı bu noktada önemli olacaktır. Oda sıcaklığındaki bir bardak su, sardunyayı canlandıracak ve doyuracaktır.

sardunyalar

Sardunya Nasıl Çiçek Açtırılır?

Sardunyayı çoğalttınız ve büyük bir heyecanla çiçeklenmesini bekliyorsanız, dikkatinizi şu cümlelere vermenizi öneririz. Çiçeklenmeyen sardunyanın sağlığında olumsuz bir gelişme var diyebiliriz. Sardunyanın rengarenk çiçeklenmesi için listede yer alan tavsiyelerimiz, çok etkili olacaktır:

 • Sardunyanın konumunu gözden geçirin. Evin doğru yerinde mi diye bir defa daha düşünün. Unutmayın eğer iç mekanda olacaksa ışıklı bir ortamı isteyecektir.
 • Mevsimlere göre günlük olarak toprağını kontrol edin. Nem oranı düştüyse susamıştır. Sulamayı unutmayın.
 • Böceklenme meydana geliyorsa, çiçekler için üretilen böcek ilacını kullanın. Sonrasında sağlığına kavuşması için sardunya vitamini alın ve uygulayın.
 • Vitaminler aylık bakım ürünleridir. Ayda bir defa uygulamanız yeterli olacaktır.
 • Eğer bitkinin toprağı çok sıksa, biraz gevşetin. Çiçeğin köklerine de hava gitmesi gereklidir.
 • Sulama suyunda seçici olun. Çok kireçli sular bitkinin büyümesini önler. Çok soğuk su da uygun değildir. Dinlendirilmiş su ile sardunyayı sulayın. Çünkü sardunya çiçeği bakımı oldukça hassas ve özenli bir konudur. Detaycı olun.
 • Rüzgardan koruyun. Tam çiçekleneceği dönemde rüzgara maruz kalan sardunya, yıpranır ve çiçeklenmesi ertelenir.

Çuha Çiçeği Bakımı, Faydaları, Yağı Nasıl Kullanılır? Çayı Neye İyi Gelir?

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir, Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Sümbül Çiçeği Bakımı: 6 Adımda İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

Mürver Çiçeği Faydaları Nelerdir? Çayı Neye İyi Gelir?

Kadife Çiçeği Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Ev Bitkileri İsimleri, Çeşitleri ve Bakımı İçin Püf Noktalar

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sufle (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Sufle (Püf Noktalarıyla)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Revani (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Revani (Püf Noktalarıyla)

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Aşure (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Aşure (Püf Noktalarıyla)

10-12 kişilik, 1 saat Hazırlık, 1 saat Pişirme
Püf Noktalarıyla Ekler Tarifi

Püf Noktalarıyla Ekler

10-12 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Trileçe (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Trileçe (Püf Noktalarıyla)

12-14 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Karnıyarık Püf Noktalarıyla Tarifi

Karnıyarık Püf Noktalarıyla

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kayısı Reçeli Püf Noktalarıyla Tarifi

Kayısı Reçeli Püf Noktalarıyla

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Pirinç Pilavı (Püf Noktaları) Tarifi

Pirinç Pilavı (Püf Noktaları)

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri