Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları Tarifi

Balkonları Renklendiriyoruz :)

Sardunya Çiçeği

Bazen kimi evlerin balkonlarının rengarenk çiçeklerle örtülmüş olduğunu görürsünüz. İçinizden “Ne kadar renkli bir balkon!” diyebilirsiniz. Bu balkonları renklendiren çiçeklerden biri de sardunyadır, bilir misiniz? Yaz mevsimi geldiğinde çiçeklenip hemen açan ve balkonları, salonları süsleyen bu çiçeği daha yakından tanımak için; sizlere sardunya kokulu bir yazı sunmak istedik. Belki bu yaz sizler de balkonda ufak değişiklikler yaparak görenleri balkonunuza hayran edebilirsiniz.

Henüz duygularını dile getirememiş tatlı aşıklar için iyi bir seçim olacak sardunya anlamı ile pek çok duygusal engeli ortadan kaldırabilir. Sardunya çiçekleri genellikle bir kişiye duyulan sevgiyi açıklamak için hediye edilir. Bir kişi sevdiği insana karşı duygularını açıklayacak fırsat bulamıyorsa, sardunya ile muhteşem bir fırsat elde edebilir. Çünkü sardunya kokusu ve huzur veren görünümü ile kişide mutluluk etkisi yaratır. İlk görüşmeler için de önerimizdir :) Uzun yıllardır devam eden bu sardunya geleneğinin, pek çok aşık çifti birbirine kavuşturduğu da söylenmektedir.

sardunya çiçeği

Sardunya Çiçeği Özellikleri ve Çeşitleri

Ana vatanı Güney Afrika olan sardunya, ülkemizde de kendine hayat bulmuştur. Öyle bir güçlü yapısı vardır ki yazın birkaç gün susuz kalsa bile asla yılmaz ve solmaz. Kış mevsimine de uyum sağlayıp ömrünü korur. Uzun ömürlü bitkiler arasında yer alır. Genel olarak ülke sınırlarımızda Akdeniz şehirlerinde bolca görülür. Kırmızı, beyaz, sarı, pembe ve mor şeklinde görülen sardunya çeşitleri yer aldığı saksılarda adeta görsel şölen yaşatır.

Sardunya, salon ortamında yetiştirilse de asıl ihtiyacı olan açık havadır. Bu nedenle bahçelerde, balkonlarda ve teraslarda sardunya bakımı ve büyütmesi daha kolay olur. Sardunyanın bulunduğu bir ortamda gerginliğin yaşanması çok zordur. Çünkü sardunya yapısından dolayı gerginliği ve stresi alır. Bulunduğu çevreye pozitif enerji yayar. Zaten çiçeklerin genel yapısı da bu değil midir? Çiçekler, insan ruhunu en iyi anlayan ve tedavi eden bitkilerdir.

Bitki yapısından özel olarak bir madde salgılanmaktadır. Bu madde de bakteriler ile savaşır ve bitkinin kendini korumasını sağlar. Sardunya yapraklarını koklayan kişilerin, uyku problemini çözeceği de bilinmektedir. Renk renk büyüyen sardunyalar, rengine göre bir anlam taşır. Renklerine göre sardunya anlamı ise kırmızı; aşk ve güveni temsil eder. Mor ise romantizm ve sadık kalma duygusunu taşır.

Sardunya çiçeği fiyatı mevsimsel olarak değişmektedir. Ortalama 15 TL ödeyerek bir saksı sardunyaya sahip olabilirsiniz. Ayrıca tohum alıp evinizde yetiştirmek istediğinizde ise sardunya tohumu satın alabilirsiniz. Tohumların fiyatı da yaklaşık 2 TL olmaktadır.

sardunya bakımı

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Konumlandırma: Sardunyanın uzun ömürlü olması için ılık ve nemli havaların olması gereklidir. Akdeniz Bölgesi’nde sıkça evlerde ve bahçelerde görülen sardunyalar, cam önünde olduklarında daha da canlı hale gelir. Güneş ve yeterli oksijen onlar için olmazsa olmazdır. İlkbahar günlerinde çiçeklenen sardunya, kasım ayına kadar çiçeklenmesine ve açmasına devam eder.
 • Nasıl Dikilir?: Satın aldığınız sardunyayı evde yeni bir saksıya aktarmak için çiçeğin kökündeki toprakları temizleyin. Daha sonra bir saksının yarısına kadar toprağı dökün. Çiçeği ortaya yerleştirin ve çiçeğe zarar vermeden kalan toprağı dökün. Toprağın çok sık olmamasına dikkat edin. Can suyunu verdikten sonra ışıklı bir ortamda dinlenmesini sağlayın.
 • Sıcaklık: Sardunyayı kış günlerinde 7 derecenin altında bırakmamanızı öneririz. Eğer sardunyayı renkli ve canlı görmek istiyorsanız, ortalama 15 derecede kalmasına dikkat edebilirsiniz. Çiçeklenme dönemine geldiğinde biraz gölgede kalması da iyi olacaktır. Fazla rüzgara maruz kalırsa bitkinin yaprakları ve çiçekleri bu durumdan kötü şekilde etkilenecektir.
 • Saksı Değişimi: Her çiçekte gerektiği gibi sardunyanın da yıllık saksı değişimini yapmanız gereklidir. Mart veya nisan başında saksısını değiştirip gübreleyebilirsiniz. İlk gübreyi ilkbaharda son gübreyi de sonbaharda verirseniz, ömrü uzun olacaktır. Toprak değişiminden sonra toprağın çok sıkışmamasına özen gösterin. Biraz havadar kalırsa, oksijenle teması daha iyi olacaktır. Çiçeğinize evinizde yumurta kabukları ile doğal bir şekilde gübre de verebilirsiniz.

sardunya çeşitleri

Sardunya Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Sardunyalar ölmesin ve bitmesin diyorsanız en iyisi sardunya çoğaltılması hakkında sağlam bilgilere sahip olmaktır. Bu bilgiler ise bu satırlarda gizlidir. Sardunyayı çoğaltmak istediğinizde öncelikle bitkinin köküne bir göz atın. Eğer dışarı çıkmış kökler görüyorsanız o köklerden uzayan dalları zarar vermeden ayırın. Aldığınız köklü yaprağı farklı bir saksıya dikebilirsiniz.

Yapraktan sardunyayı çoğaltmak istediğinizde size suda bekletme yöntemini tavsiye edebiliriz. Bu yöntemde bitkiden yaprak alınır ve bir iki gün bu yapraklar yarım bardak suyun içinde bekletilir. Bekleme süresi geçince bitkinin kökünde gelişme ve büyüme görülür. Bu şekilde olan kök bitkiyi dilediğiniz saksıya aktarabilirsiniz.

sardunya çiçek

Sardunya Nasıl Budanır?

Sardunyayı budadığınız zaman çiçeğin ömrünü uzatırsınız. Budama işleminde kurumuş ve sararmış yapraklar alınmalıdır. Bu ölü yapraklar alındığında diğer yapraklara zarar vermesi önlenir. Ayrıca alınan yapraklarda bir bakteri varsa, çiçeğin tamamına yayılması engellenir. Genellikle Şubat veya Mart ayında budama işlemi tercih edilir. Saksıda çok fazla uzayan dalların budanması da diğer çiçeklerin yeterli oksijen almasını sağlayacaktır. Budama sonrasına bir miktar su verebilirsiniz.

sardunya çiçeği

Sardunya Sulama Teknikleri

Sardunyanın su ile arası ne çok iyidir ne de çok kötü. Susuz kalırsa ömrünü bir süre daha devam ettirebilir. Fakat yoğun suya da dayanamaz. Çok az bir miktardaki su ile canlılığını koruyabilir. Toprağı elinizle kontrol edin ve nemsiz kaldığını düşündüğünüzde sulayın. Çiçeklenme döneminde suya ihtiyacı olan sardunyayı soğuk günlerde haftada 1 defa; çok sıcak günlerde ise haftada 2 defa sulamanız iyi olacaktır.

Sardunyayı sularken dikkat etmeniz gereken nokta suyun her bölgeye eşit olarak dağıtılmasıdır. Sudan yeterince faydalanması ve verimli olması için sabah saatlerinde sulamanızı önermekteyiz. Suyun da sıcaklığı bu noktada önemli olacaktır. Oda sıcaklığındaki bir bardak su, sardunyayı canlandıracak ve doyuracaktır.

sardunyalar

Sardunya Nasıl Çiçek Açtırılır?

Sardunyayı çoğalttınız ve büyük bir heyecanla çiçeklenmesini bekliyorsanız, dikkatinizi şu cümlelere vermenizi öneririz. Çiçeklenmeyen sardunyanın sağlığında olumsuz bir gelişme var diyebiliriz. Sardunyanın rengarenk çiçeklenmesi için listede yer alan tavsiyelerimiz, çok etkili olacaktır:

 • Sardunyanın konumunu gözden geçirin. Evin doğru yerinde mi diye bir defa daha düşünün. Unutmayın eğer iç mekanda olacaksa ışıklı bir ortamı isteyecektir.
 • Mevsimlere göre günlük olarak toprağını kontrol edin. Nem oranı düştüyse susamıştır. Sulamayı unutmayın.
 • Böceklenme meydana geliyorsa, çiçekler için üretilen böcek ilacını kullanın. Sonrasında sağlığına kavuşması için sardunya vitamini alın ve uygulayın.
 • Vitaminler aylık bakım ürünleridir. Ayda bir defa uygulamanız yeterli olacaktır.
 • Eğer bitkinin toprağı çok sıksa, biraz gevşetin. Çiçeğin köklerine de hava gitmesi gereklidir.
 • Sulama suyunda seçici olun. Çok kireçli sular bitkinin büyümesini önler. Çok soğuk su da uygun değildir. Dinlendirilmiş su ile sardunyayı sulayın. Çünkü sardunya çiçeği bakımı oldukça hassas ve özenli bir konudur. Detaycı olun.
 • Rüzgardan koruyun. Tam çiçekleneceği dönemde rüzgara maruz kalan sardunya, yıpranır ve çiçeklenmesi ertelenir.

Çuha Çiçeği Bakımı, Faydaları, Yağı Nasıl Kullanılır? Çayı Neye İyi Gelir?

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir, Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Sümbül Çiçeği Bakımı: 6 Adımda İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

Mürver Çiçeği Faydaları Nelerdir? Çayı Neye İyi Gelir?

Kadife Çiçeği Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Ev Bitkileri İsimleri, Çeşitleri ve Bakımı İçin Püf Noktalar

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları 15.10.2018 tarihinde yayınladı.