Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Bitkisel Çözüm Önerileri

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Bitkisel Çözüm Önerileri Tarifi

Kronik Cilt Rahatsızlığı:

Sedef Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

Toplumda pek çok kişi, çeşitli rahatsızlıklardan dolayı şikayetçidir. Bu hastalıkların bir kısmı doğuştan gelen, bazıları da daha sonra çeşitli etkenlerle ortaya çıkan durumlardır. Bu yazımızda kronik hastalıklar arasında yer alan sedef hastalığı bilimsel adıyla “psoriasis” hastalığını ele alacağız.

Halk arasında bilinen yanlış bilgileri düzeltmek ve sedef hastalığı tedavisi hakkında bilgi vermek için buradayız. Deride kaşıntıları ile kendini gösteren bu hastalık hakkında, aklınızda oluşan soru işaretleri bu yazımızı okuduktan sonra giderilecektir. Sizi rahatsız eden kaşıntılar belki de sedef hastalığının birer belirtisi olabilir. Aman dikkat diyerek, sizleri biraz daha bilinçlendirmek için başlıyoruz.

sedef hastalığı

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı kronik bir cilt hastalığıdır. Deride ve saç diplerinde görülebilen, yoğun olarak kaşıntı hissi veren ve bulaşıcı olmayan bir rahatsızlıktır. Cilt hücrelerinin yenilenme hızının oldukça fazla olduğu bireylerde görülmektedir. Sedef hastalığı olan kişilerin derilerinde gözle görülür pullanma ve soyulma durumları yaşanır.

Sedef hastalığı son yüzyılda görülen bir hastalık değildir. Neredeyse 2000 yıl öncesinde de dönem halkında görülmüştür. Antik ve İncil kaynakları bu hastalıktan bahseder. Kronik bir rahatsızlıktır. Bu demek oluyor ki yavaş yavaş kendini gösteren ve kalıcı bir hale gelen bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre; genellikle sanayinin geliştiği ülkelerde bu rahatsızlığı yaşayan kişiler oldukça fazladır. Hastalığın seçtiği herhangi bir yaş aralığı ve cinsiyet yoktur. Her kişide görülebilir.

Dizlerde, dirseklerde, kuyruk sokumu çevresinde ve saç diplerinde kendini göstermektedir. Genellikle 30 yaşından sonra görülmeye başlanır. Fakat bazı kişilerde doğuştan da gelebilir. Bu rahatsızlık her 100 kişiden 2’sinde görülmektedir. Tek bir tip değildir. 5 başlık olmak üzere sedef hastalığı çeşitleri bilinmektedir. Bu türlerine kısaca değinecek olursak:

 • Plak: En yaygın şekilde görülen türüdür. Genellikle diz ve dirseklerde kırmızı leke ve dökülmeler ile kendini tanıtır. Sedef hastalığı yaşayan kişilerin neredeyse %80’inde bu tip sedef görülür.
 • Guttat: Bu tip sedef, daha çok genç yaşlarda görülmektedir. Bacak ve kollarda görülen minik kırmızı lekeler ile kendini belli eder.
 • Püstüler: Beyaz, iltihaplı kabarcıklar ile diğerlerinden ayrılır. Görülme ihtimali yetişkinlerde daha çoktur. Genel olarak el ve ayaklarda görülebilir.
 • Ters: Bu tür sedef genellikle vücudun kıvrımlı bölümlerinde görülmektedir. Kasık, koltuk altı ve göğüs gibi yerlerde görülür. İltihaplı olduğu için kişiyi daha çok rahatsız eder.
 • Eritrodermik: En nadir görülen sedef hastalığı türüdür. Hastanın sürekli ateşi yükselir ve bağışıklık sistemi çok zayıf olduğundan diğer hastalıklara da oldukça müsaittir.

sedef hastalığı tedavisi

Sedef Hastalığı Neden Oluşur?

Sedef hastalığı başlangıcı ufak kaşıntıların ve deri dökülmelerinin dönem dönem yaşanması ile oluşur. Bağışıklık sisteminin zayıf kaldığı durumlarda da kendini gösterir. Uzmanlar henüz bu hastalığın nedeni hakkında net bir kanıya varmış değiller. Genetik faktörler ve çevresel faktörlerin etkisiyle, etkilenen epitel hücreler bu hastalığı meydana getirmektedir.

Genetik faktörler görülmese bile yaşanılan enfeksiyonlar, sürekli kullanılan ilaçlar bu hastalığın oluşmasına meydan hazırlayabilir. Bu hastalığın görüldüğü kişilerde hastalığı tetikleyen en büyük faktörün stres olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, kalp ve obezite sedef hastalığının oluşma ihtimalini artıran diğer nedenlerdendir.

sedef hastalığı belirtileri

Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 • Deride görülen tabakalar ve dökülmeler,
 • Tırnaklarda oluşan ufak çukurlar, sarı ve kahverengi renk değişimi, tırnağın kalınlaşması
 • Diz, dirsek ve kollarda görülen kırmızı renkli leke görünümündeki deri kabarcıkları,
 • Deride oluşan kırmızı lekelerin etrafındaki kuruluklar ve çatlamalar,
 • Uzun süreli eklem ve kas ağrısı,
 • Eklem ağrılarından kaynaklı görülen hareketsizlik sedef hastalığı belirtisi arasında yer almaktadır.

sedef hastalığı tedavisi

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı tedavisi mümkün olmayan fakat çeşitli ilaçlarla etkileri azaltılabilen bir rahatsızlıktır. Kendiliğinden geçtiği çok nadir görülmüştür. Bu rahatsızlık bir ömür boyu devam eder. Erken tanı yapıldığında etkileri en aza indirilir. Lezyon adı verilen kırmızı lekeler deride %10’luk bir oranda görülüyorsa; bu durumda sistematik tedavi veya fototerapi ihtiyacı duyulur. Belirtiler görüldüğünde ve sedef hastalığından şüphelendiğiniz durumda sedef hastalığı doktoru olan dermatoloji ve iç hastalıkları doktorlarına gitmelisiniz.

Kremlerle de etkileri en aza indirilebilir. Fakat deride yayılma durumuna göre daha disiplinli ve uzman kontrolünde bir tedavi önerilir. Aksi halde hastalığın boyutu daha da ilerler. Doktor, sedef hastalığı görülen kişiye A vitamini takviyesinde bulunur. Kullanılan kremler deriyi nemlendirmesi amacıyla kullanılır.

Son yıllarda sedef hastalığı ışın tedavisi ile giderilmeye başlanmıştır. Hastalığı tam olarak bitirmese de deride görülen şikayetler bu tedavi türü ile daha aza inmiştir. Bu tedaviler özel dermatoloji kliniklerinde yapılır. Tedavi sürecinde “Puva” adı verilen ultraviyole ışınlarını yayan bir odada hasta bir süre kalır. Bu tedavinin uygulandığı dönemler kış aylarıdır.

sedef hastalığı bulaşıcı mı

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Sedef hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğuna dair doğru bilinen yanlışlar vardır. Bu duruma bu başlık altında açıklık getirmek isteriz. Sedef hastalığı temas veya hava yoluyla bulaşan hastalıklardan değildir. Bağışıklık sisteminin verdiği bir tepki olduğu için; bir grip veya soğuk algınlığı gibi başka bir kişiye geçmez. Fakat ailede sedef hastalığı görülen bir kişi varsa, bu genetik olarak diğer aile üyelerinde de görülebileceğini ifade eder.

sedef hastalığı nasıl geçer

Sedef Hastalığı Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Kronik cilt hastalıklarından olan sedef hastalığı evde tedavi edildiğinde kesin olarak hastalığı ortadan kaldırmaz. Fakat sizi rahatsız eden belirtileri en aza indirerek, daha sağlıklı ve rahat günler sunar. “Sedef hastalığı lekeleri nasıl geçer?” sorunuzu bu başlık altında cevaplayarak sizlere yardımcı olacağız. Aynı zamanda sedef hastalığı şifalı bitkiler önerileri ile kaşıntı ve dökülme problemlerinizi de olabildiğince en az seviyeye getireceğiz.

İşte sedef hastalığına çözüm olacak doğal öneriler:

 • İbrahim Saraçoğlu sedef hastalarının eğer şeker hastalığı problemi yoksa; kurutulmuş siyah üzüm çekirdeği tüketmelerini önermektedir.
 • Sedef hastalığı perhizi yapmalısınız. Bu diyet sürecince sarımsak, turşu, karabiber, kırmızı biber, domates, portakal ve greyfurt suyundan uzak durmalısınız. Bu gıdalar deri hastalıklarının etkilerini daha da göstermektedir. Bu gıdaları tüketirseniz sedef hastalığınızı daha da ilerletmiş olursunuz.
 • 1 tatlı kaşığı lavanta yağını, bir su bardağı sıcak su içinde demleyerek akşam yemeklerinden sonra içtiğinizde, sedef hastalığının sonucunda oluşan kaşıntıların şiddetini azaltabilirsiniz.
 • Çörek otunu hastalığınız sürecinde bir kase yoğurt ile tüketmelisiniz. Bu önerimiz, sedef hastalığının ilk dönemlerinde hastalığınızı ortadan kaldırabilir. İlerlemiş sedef rahatsızlığı için ise etkilerini en aza indirip daha iyi olmanızı sağlıyor.
 • Aloe vera bitkisini veya jelini kaşıntı hissettiğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Böylece kızarıklık ve dökülmeler yavaşlayacaktır.
 • Çay ağacı yağına alerjisi olmayanlar için çay ağacı yağı önerilmektedir. Rahatsız olunan bölgeye günde bir defa bir pamuk yardımı ile masaj yapabilirsiniz.
 • Sürekli nemli ortamlarda bulunmalısınız. Cildinizin nem dengesini korumalısınız.
 • Ilık su ile duş almaya özen gösterin. Sıcak su cildinizi daha da yoracaktır.
 • Yemeklerinizde zerdeçal kullanabilirsiniz. Zerdeçal antiseptik özelliği ile vücudunuzda oluşan iltihapları yok edecektir.
 • Cildinizde kuruma ve kızarıklık hissettiğinizde doğal zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Özellikle de uyku öncesinde yapılan masaj, daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Mantarı Nedir? Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Bitkisel Çözüm Önerileri 02.07.2018 tarihinde yayınladı.