Siyah Havyar Beluga Dünyanın En Pahalı Yiyeceği

(5 oy, puan: 5,00)
Siyah Havyar Beluga Dünyanın En Pahalı Yiyeceği Tarifi

Havyar Camiasının Vip Üyesi Beluga

Sofralarımızda hemen hemen hiç yeri olmasa da adından sıklıkla söz ettiren havyar, ülkemizde de son yıllarda popüler olmayı başarmıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise kadınların güzellik ve bakım için farklı yöntemlere başvurmasıdır.

Yani havyar başlı başına önemli bir besin maddesi olmanın yanı sıra aynı zamanda bir güzellik ürünüdür. Fakat fiyatı dudak uçuklatan cinsten olduğundan ancak havyar özütü ve havyar içeren ürünler ulaşılabilir olmaktadır.

siyah havyar nedir

Siyah Havyar Nedir? Hangi Balıktan Çıkar?

Havyar denince akla hemen kaygan, minik topçuklar ve lüks sofraların resmi göz önüne gelir. Aynı zamanda bu besin maddesi çoğu kişi tarafından da adı duyulunca yüz ekşimesine neden olur. Çünkü havyar aslında dişi balık yumurtasıdır ve gastronomi alanında havyar her çeşit balık yumurtası için kullanılan bir terimdir. Ancak her balığın yumurtası aynı kalitede değildir bu nedenle havyarın da farklı çeşitleri bulunur.

Havyar siyah başta olmak üzere gümüş rengi, gri ve kahverengi gibi farklı renk tonlarında yer alır. Bu çeşitlerin her biri farklı fiyatlandırmalar ile satışa sunulur. Havyar çeşitleri arasında en değerli ve en kaliteli olan ise ‘siyah havyar’ çeşitleridir.

Nadir bulunması ve özel bir yapıya sahip olması nedeni ile siyah havyar fiyatı son derece yüksektir. Her balık yumurtası siyah havyar kalitesinde olmadığı için özellikle Hazar Denizi’nden çıkan Mersin balığı yumurtası tercih edilir. Mersin balığından üretilen ve siyah havyar çeşitleri arasında en değerli olana ise ‘Beluga’ adı verilir.

siyah havyar faydaları

Siyah Havyar Faydaları Nelerdir?

Boyut ve lezzet bakımından ideal yapıda olması bu nedenle de diğer renklerine göre daha değerli olmasının yanı sıra siyah havyarı özel yapan etmenlerden biri de son derece faydalı bir besin maddesi olmasıdır.

Günümüzde kullanımı şifa olarak görülen doğal ürünlerden biridir. Yalnızca besin maddesi olarak değil aynı zamanda güzellik ürünü olarak da kullanılır. Ancak her madde gibi havyar tüketiminin de fazlası zararlı hale gelmesine neden olur.

Peki, bu meşhur siyah havyarın faydaları nelerdir?

 • Protein bakımından son derece zengindir.
 • Yalnızca bir yemek kaşığı havyar kişinin günlük B12 ihtiyacını karşılayabilir.
 • Temel yağ bakımından da oldukça zengin bir besin maddesidir. Vücut için gerekli olan Omega 3 ihtiyacını gidermeyi sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Ancak fazla tüketimi bağışıklık açısından ters etki yaratabilir.
 • İçeriğinde bol miktarda A ve E vitamini bulunur. Bu vitaminler cilde fayda sağlar.
 • İçeriğinde çinko minerali, selenyum ve demir yer alır. (Çinko maddesi sayesinde vücut antikor üretimi artar ve bağışıklık sistemi güçlenir, demir ve selenyum da bağışıklığı destekler.)
 • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hem iç organlara hem de cilde iyi gelir.
 • Vücuda enerji verdiği ve afrodizyak etki yarattığı söylenir.

siyah havyar nasıl yenir

Siyah Havyar Nasıl Yenir?

Önerilen havyar tüketimi taze olması yönündedir. Hem sağlık açısından hem de lezzet açısından taze havyar tüketmek daha doğru olur. Ancak tuz ile pastörize edilmiş havyar çeşitleri de yer alır. Pastörize edilmiş havyarın saklanması daha kolay olsa da besin değeri açısından kayıplara uğrama olasılığı da yüksektir. Bu nedenle havyarın taze olarak servis edildiğinden emin olmak gerekir. Aynı zamanda havyarın saklama süresi de uzun değildir yani kısa sürede tüketilmesi gereklidir. Kolay bozulan bir yapısı olduğu için de fazlasının buzlukta saklanması önerilir. En iyi, en lezzetli ve en taze havyarı tüketebilmek için en doğru zaman dilimi kış mevsimidir.

Havyarın doğalını ve kaliteli çeşidini tüketmek önemlidir. Bunun yanında havyarın nasıl tüketildiğine de dikkat edilmelidir. Eğer siz de siyah havyar tatmak istiyorsanız ilk tercih olarak kızarmış ekmek üzerine sürmeyi deneyebilirsiniz.

Havyar ile küçük kanepeler yaparak lezzetli atıştırmalık seçenekleri de oluşturabilir, sandviç hazırlarken sos olarak da kullanabilirsiniz. Havyar direkt olarak tüketilmesi genellikle lezzet açısından tercih edilmese de bu tüketim şeklinin de herhangi bir sakıncası yoktur.

Ancak havyar tüketimi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Yapısı itibari ile yüksek oranda tuz ve kolesterol içeren havyarın tüketilmesinden önce -tansiyon gibi besine bağlı değişen hastalıklar için- bir doktora danışılması önerilir.

siyah havyar üretimi

Siyah Havyar Maskesi Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Güzellik için denenen en ilginç yöntemlerden biri de balık yumurtasının cilt için kullanılmasıdır. Havyar hem doğal hem de vitamin ve mineral bakımından zengin bir maddedir; bu nedenle de güzellik alanında çalışan bilim insanlarının gözünden kaçmamıştır.

Havyar özü içeren ürünlerin kullanımı ilk olarak Rusya’da başlamıştır. Rus kadınlarının güzel ve pürüzsüz ciltleri araştırılınca altında yatan nedenlerden birinin de havyar olduğu gözlenmiştir. Havyar içeren krem çeşitleri ve siyah havyar özlü maske çeşitleri hemen hemen tüm dünyada ses getirmeyi başarmıştır. Hassas ve problemli cilt tiplerine de iyi geldiği gözlenmiştir. En çok tercih edilen ürünlerinin arasında ise siyah havyar kremi ve havyar özü içeren maske çeşitleri bulunur.

Havyarın doğal içeriği sayesinde:

 • Cilt, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri elde eder.
 • İçerdiği yağ oranı sayesinde cilde nem verir.
 • Cildin kurumasını önler.
 • Cilt yenilenmesini sağlar ve cildi onarır.
 • Daha parlak ve sağlıklı bir görünüm sağlar.
 • Cilt dokusunu onarır ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Cildin pürüzsüz gözükmesini sağlar.

siyah havyar fiyatı

Siyah Havyarın Zararları Nelerdir?

Siyah havyar son derece yararlı bir besin maddesi olsa da her ürün gibi fazla ve bilinçsiz tüketimi insan sağlığına zararlı olabilir. Besin toleransı düşük olan kişiler, kolesterol hastası kişiler havyar tüketimi öncesinde doktora danışmalıdır.

Havyarın zararlı olmasına neden olabilecek bir diğer etmen ise kalitesiz, sahte veya son kullanma tarihi geçmiş havyar tüketmek olur. Bu durumlarla karşılaşıldığı zaman havyar zehirlenmesi meydana gelebilir. Özellikle havyar satın alırken markasına ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

beluga havyarı

Siyah Havyarın Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Havyarın bu derece faydalı olması aynı zamanda değerli olmasına da neden olur. Ancak kaliteli siyah havyar üretimi ve üretim süreci de bir o kadar zorlu geçer. Öncelikle Mersin balığı yakalanmalıdır ve ardından karın bölgesindeki yumurtalar balığa zarar vermeden çıkarılmalıdır. Bu işlem kolay gibi gözükse de Mersin balığı nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer aldığı için süreç son derece zorlu geçer. Avlanmanın yasaklanması ve sınırlandırılması ile birlikte siyah havyar fiyatları daha da yükselmiştir.

Günümüzde herhangi bir siyah havyar satın almak için ödeyeceğiniz fiyat 100 gram için yaklaşık 45 TL’dir. Yani havyarın bir kilosu yaklaşık olarak 500 TL gibi bir fiyata denk gelir.

Ancak kaliteli havyar tüketimi konusunda daha üst seviyelere çıkmak da mümkündür. Mersin balığı ile üretilen veya havyar konusunda son derece ilerlemiş olan Rusya’dan getirtilen özel havyarların kilogram fiyatı 1000-3000 TL arasında değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra siyah havyar ile üretilen ürünlerin fiyatları da aynı şekilde yüksek olur.

Kaliteli Mersin balığı kullanılarak üretilen siyah havyar bakım ürünlerinin fiyatları da yaklaşık olarak 300-700 TL arasında değişiklik göstermektedir. Siyah havyar veya siyah havyardan üretilen ürünleri satın almak için büyük süpermarket zincirleri veya güvenilir internet siteleri tercih edilmelidir.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Siyah Havyar Beluga Dünyanın En Pahalı Yiyeceği 16.04.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: