Siyah Havyar Beluga Dünyanın En Pahalı Yiyeceği

Siyah Havyar Beluga Dünyanın En Pahalı Yiyeceği Tarifi

Havyar Camiasının Vip Üyesi Beluga

Sofralarımızda hemen hemen hiç yeri olmasa da adından sıklıkla söz ettiren havyar, ülkemizde de son yıllarda popüler olmayı başarmıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise kadınların güzellik ve bakım için farklı yöntemlere başvurmasıdır.

Yani havyar başlı başına önemli bir besin maddesi olmanın yanı sıra aynı zamanda bir güzellik ürünüdür. Fakat fiyatı dudak uçuklatan cinsten olduğundan ancak havyar özütü ve havyar içeren ürünler ulaşılabilir olmaktadır.

siyah havyar nedir

Siyah Havyar Nedir? Hangi Balıktan Çıkar?

Havyar denince akla hemen kaygan, minik topçuklar ve lüks sofraların resmi göz önüne gelir. Aynı zamanda bu besin maddesi çoğu kişi tarafından da adı duyulunca yüz ekşimesine neden olur. Çünkü havyar aslında dişi balık yumurtasıdır ve gastronomi alanında havyar her çeşit balık yumurtası için kullanılan bir terimdir. Ancak her balığın yumurtası aynı kalitede değildir bu nedenle havyarın da farklı çeşitleri bulunur.

Havyar siyah başta olmak üzere gümüş rengi, gri ve kahverengi gibi farklı renk tonlarında yer alır. Bu çeşitlerin her biri farklı fiyatlandırmalar ile satışa sunulur. Havyar çeşitleri arasında en değerli ve en kaliteli olan ise ‘siyah havyar’ çeşitleridir.

Nadir bulunması ve özel bir yapıya sahip olması nedeni ile siyah havyar fiyatı son derece yüksektir. Her balık yumurtası siyah havyar kalitesinde olmadığı için özellikle Hazar Denizi’nden çıkan Mersin balığı yumurtası tercih edilir. Mersin balığından üretilen ve siyah havyar çeşitleri arasında en değerli olana ise ‘Beluga’ adı verilir.

siyah havyar faydaları

Siyah Havyar Faydaları Nelerdir?

Boyut ve lezzet bakımından ideal yapıda olması bu nedenle de diğer renklerine göre daha değerli olmasının yanı sıra siyah havyarı özel yapan etmenlerden biri de son derece faydalı bir besin maddesi olmasıdır.

Günümüzde kullanımı şifa olarak görülen doğal ürünlerden biridir. Yalnızca besin maddesi olarak değil aynı zamanda güzellik ürünü olarak da kullanılır. Ancak her madde gibi havyar tüketiminin de fazlası zararlı hale gelmesine neden olur.

Peki, bu meşhur siyah havyarın faydaları nelerdir?

 • Protein bakımından son derece zengindir.
 • Yalnızca bir yemek kaşığı havyar kişinin günlük B12 ihtiyacını karşılayabilir.
 • Temel yağ bakımından da oldukça zengin bir besin maddesidir. Vücut için gerekli olan Omega 3 ihtiyacını gidermeyi sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Ancak fazla tüketimi bağışıklık açısından ters etki yaratabilir.
 • İçeriğinde bol miktarda A ve E vitamini bulunur. Bu vitaminler cilde fayda sağlar.
 • İçeriğinde çinko minerali, selenyum ve demir yer alır. (Çinko maddesi sayesinde vücut antikor üretimi artar ve bağışıklık sistemi güçlenir, demir ve selenyum da bağışıklığı destekler.)
 • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hem iç organlara hem de cilde iyi gelir.
 • Vücuda enerji verdiği ve afrodizyak etki yarattığı söylenir.

siyah havyar nasıl yenir

Siyah Havyar Nasıl Yenir?

Önerilen havyar tüketimi taze olması yönündedir. Hem sağlık açısından hem de lezzet açısından taze havyar tüketmek daha doğru olur. Ancak tuz ile pastörize edilmiş havyar çeşitleri de yer alır. Pastörize edilmiş havyarın saklanması daha kolay olsa da besin değeri açısından kayıplara uğrama olasılığı da yüksektir. Bu nedenle havyarın taze olarak servis edildiğinden emin olmak gerekir. Aynı zamanda havyarın saklama süresi de uzun değildir yani kısa sürede tüketilmesi gereklidir. Kolay bozulan bir yapısı olduğu için de fazlasının buzlukta saklanması önerilir. En iyi, en lezzetli ve en taze havyarı tüketebilmek için en doğru zaman dilimi kış mevsimidir.

Havyarın doğalını ve kaliteli çeşidini tüketmek önemlidir. Bunun yanında havyarın nasıl tüketildiğine de dikkat edilmelidir. Eğer siz de siyah havyar tatmak istiyorsanız ilk tercih olarak kızarmış ekmek üzerine sürmeyi deneyebilirsiniz.

Havyar ile küçük kanepeler yaparak lezzetli atıştırmalık seçenekleri de oluşturabilir, sandviç hazırlarken sos olarak da kullanabilirsiniz. Havyar direkt olarak tüketilmesi genellikle lezzet açısından tercih edilmese de bu tüketim şeklinin de herhangi bir sakıncası yoktur.

Ancak havyar tüketimi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Yapısı itibari ile yüksek oranda tuz ve kolesterol içeren havyarın tüketilmesinden önce -tansiyon gibi besine bağlı değişen hastalıklar için- bir doktora danışılması önerilir.

siyah havyar üretimi

Siyah Havyar Maskesi Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Güzellik için denenen en ilginç yöntemlerden biri de balık yumurtasının cilt için kullanılmasıdır. Havyar hem doğal hem de vitamin ve mineral bakımından zengin bir maddedir; bu nedenle de güzellik alanında çalışan bilim insanlarının gözünden kaçmamıştır.

Havyar özü içeren ürünlerin kullanımı ilk olarak Rusya’da başlamıştır. Rus kadınlarının güzel ve pürüzsüz ciltleri araştırılınca altında yatan nedenlerden birinin de havyar olduğu gözlenmiştir. Havyar içeren krem çeşitleri ve siyah havyar özlü maske çeşitleri hemen hemen tüm dünyada ses getirmeyi başarmıştır. Hassas ve problemli cilt tiplerine de iyi geldiği gözlenmiştir. En çok tercih edilen ürünlerinin arasında ise siyah havyar kremi ve havyar özü içeren maske çeşitleri bulunur.

Havyarın doğal içeriği sayesinde:

 • Cilt, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri elde eder.
 • İçerdiği yağ oranı sayesinde cilde nem verir.
 • Cildin kurumasını önler.
 • Cilt yenilenmesini sağlar ve cildi onarır.
 • Daha parlak ve sağlıklı bir görünüm sağlar.
 • Cilt dokusunu onarır ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Cildin pürüzsüz gözükmesini sağlar.

siyah havyar fiyatı

Siyah Havyarın Zararları Nelerdir?

Siyah havyar son derece yararlı bir besin maddesi olsa da her ürün gibi fazla ve bilinçsiz tüketimi insan sağlığına zararlı olabilir. Besin toleransı düşük olan kişiler, kolesterol hastası kişiler havyar tüketimi öncesinde doktora danışmalıdır.

Havyarın zararlı olmasına neden olabilecek bir diğer etmen ise kalitesiz, sahte veya son kullanma tarihi geçmiş havyar tüketmek olur. Bu durumlarla karşılaşıldığı zaman havyar zehirlenmesi meydana gelebilir. Özellikle havyar satın alırken markasına ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

beluga havyarı

Siyah Havyarın Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Havyarın bu derece faydalı olması aynı zamanda değerli olmasına da neden olur. Ancak kaliteli siyah havyar üretimi ve üretim süreci de bir o kadar zorlu geçer. Öncelikle Mersin balığı yakalanmalıdır ve ardından karın bölgesindeki yumurtalar balığa zarar vermeden çıkarılmalıdır. Bu işlem kolay gibi gözükse de Mersin balığı nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer aldığı için süreç son derece zorlu geçer. Avlanmanın yasaklanması ve sınırlandırılması ile birlikte siyah havyar fiyatları daha da yükselmiştir.

Günümüzde herhangi bir siyah havyar satın almak için ödeyeceğiniz fiyat 100 gram için yaklaşık 45 TL’dir. Yani havyarın bir kilosu yaklaşık olarak 500 TL gibi bir fiyata denk gelir.

Ancak kaliteli havyar tüketimi konusunda daha üst seviyelere çıkmak da mümkündür. Mersin balığı ile üretilen veya havyar konusunda son derece ilerlemiş olan Rusya’dan getirtilen özel havyarların kilogram fiyatı 1000-3000 TL arasında değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra siyah havyar ile üretilen ürünlerin fiyatları da aynı şekilde yüksek olur.

Kaliteli Mersin balığı kullanılarak üretilen siyah havyar bakım ürünlerinin fiyatları da yaklaşık olarak 300-700 TL arasında değişiklik göstermektedir. Siyah havyar veya siyah havyardan üretilen ürünleri satın almak için büyük süpermarket zincirleri veya güvenilir internet siteleri tercih edilmelidir.

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Beluga (Siyah Mercimek) Çorbası Tarifi

Beluga (Siyah Mercimek) Çorbası

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Erişteli Siyah (beluga) Mercimek Çorbası Tarifi

Erişteli Siyah (beluga) Mercimek Çorbası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat 30dk Pişirme
Dünyanın En Kolay Böreği Tarifi

Dünyanın En Kolay Böreği

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Dünyanın En Kolay Kurabiyesi Tarifi

Dünyanın En Kolay Kurabiyesi

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Dünyanın En Kolay Kurabiyesi Tarifi

Dünyanın En Kolay Kurabiyesi

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Dünyanın En Pofidik Omleti Tarifi

Dünyanın En Pofidik Omleti

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Dünyanın En Güzel Browniesi Tarifi

Dünyanın En Güzel Browniesi

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Dünyanın En Kolay Balon Pişisi Tarifi

Dünyanın En Kolay Balon Pişisi

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Dünyanın En Kolay Pizzası (Videolu) Tarifi

Dünyanın En Kolay Pizzası (Videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri