Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği? Neyin Belirtisi? Nasıl Geçer?

Sürekli Uyku Hali Hastalık Mıdır? Neyin Belirtisi?

Bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir beden için verimli şekilde uyumak gereklidir. Uykusuz kalınan günlerde dikkat eksikliği ve yorgunluk baş gösterir. Uzmanlar günün en verimli saatlerinde uyumanın vücut hormonları için sağlıklı olacağını söylerler. Çok geç uyuyup geç saatlerde uyanmak ise bir zaman sonra obeziteye ve çeşitli hastalıklara davet çıkarır. Peki siz günde kaç saat uyuyorsunuz? Uyku ile vedalaşmakta güçlük çekiyor musunuz? Vereceğiniz cevaplar çok önemli. Çünkü vücudunuzun ihtiyacından fazlasını uyumak, bazı hastalıklara davet çıkarabilir.

Gün içinde sürekli uyku halindeyseniz bu konuyu ele almanın vakti geldi. Çünkü sürekli uyku hali psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Uykucu hastalığı olarak bilinen sürekli uyuma isteği tıp literatüründe “narkolepsi” olarak ifade edilmektedir. Halsizlik ve uyuma isteği uzun süre devam eden kişilerde bu hastalık tespit edilmektedir. Eğer sizde de sürekli uyku hali ve halsizlik görülüyorsa hazırladığımız yazı size yardım edebilir.

sürekli uyku hali hangi vitamin eksikliği

Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği?

Çok uyuduğunuzda baş ağrısı ile uyanabilirsiniz. Sürekli uyku hali ve baş ağrısı genellikle kansızlık problemi yaşayan kişilerde görülür. Kansızlığın temel nedeni de demir eksikliğidir. Demir eksikliği ise ülkemizde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Beslenme ve ilaç takviyesi ile tedavisi mümkündür.

Gayet sakin geçen ve enerji harcanmayan günlerde görülen uyku isteği, zaman zaman kalsiyum eksikliğinden meydana gelir. Kan oranındaki kalsiyum yetersizliği sizi uyumaya teşvik eder. Demir ve kalsiyum ağırlıklı beslenilmediği durumlarda uyku hali kaçınılmaz sondur.

sürekli uyku hali neden olur

Sürekli Uyku Hali Halsizlik Neyin Belirtisi?

 • Fazla Kilolar: Her yaşta görülme ihtimali olan narkolepsi, sürekli uyku hali sersemlik gibi etkiler meydana getirir. Uyuyan kişinin metabolizması da yavaşlar. Metabolizma yavaşladığında ise kan akışı çok yavaş gerçekleşir. Enerjili ve dinamik olmak için kan akışının hızlı gerçekleşmesi gereklidir. Uyku hali ve halsizlik aynı zamanda yaşanıyorsa kısa süre içinde çok fazla yemek yemiş olabilirsiniz. Eğer bu şikayetiniz uzun bir zaman dilimi için geçerliyse; fazla kilonuz bedeninizi etkiliyor demektir.
 • Hareketsizlik: Hareketsiz yaşama sahip olan kişilerde görülen sürekli uyku hali ve yorgunluk sebebi de apaçık ortadadır. Duran metabolizma ve hareketsiz kalan bünye, harcayacak enerji bulamaz. Bu faktörlere hazır gıda tüketimi de eklendiğinde kişi tek çareyi sürekli uyumakta bulabilir. Uyandığında ise yorgun ve bitkin bir bedenle güne merhaba diyebilir. Bu durum ise ciddi hastalıklara davet çıkarır.
 • Depresyon: Sürekli uyku hali ve unutkanlık depresyon belirtisi olarak kabul edilmektedir. Stresli ve zor bir süreçten geçen kişi, uykuda rahat edeceğine inanır. Psikolojik araştırmalar sonucunda çok uyuyan kişilerin toplumdan kaçma isteği de belirtiliyor. Yaşanan olumsuz durumlardan kaçmak için kişi tek başına kalmak ve uzunca uyumak ister.
 • Hamilelik: Sürekli uyku hali hamilelik belirtisi midir sorusuna da yanıt verelim. Gebelik döneminde değişen hormonlardan kaynaklı uyku hali görülebilir. Vücutta salgılanan progesteron hormonu, sakinleştirici etkiye sahiptir. Hamilelik ile salgılanan bu hormon da anne adayında yorgunluk ve uykuya neden olmaktadır. Gebelik şüphesinde olan kadınlarda sürekli uyku hali oldukça normaldir.
 • Yaşlılık: Yaşlılarda sürekli uyku hali sıkça görülen bir durumdur. Yaşlanma ile beraber uyku kalitesi de değişmektedir. Uyku ritmi eskisine göre daha farklı hal alır. Gün içinde kısa süreli uykular, sürekli uyku halini davet eder. Yaşlanma ile beraber görülen rahatsızlıkların gece uykusunu bölmesi de, gündüz uykusuna neden olur.

 sürekli uyku hali nedeni

Gözlerde Sürekli Uyku Hali Neden Olur?

 • Düzensiz uykular gözlerde ve bedende uyku halinin nedenidir.
 • Huzursuz bacak sendromu olarak ifade edilen uyurken bacaklarda görülen ağrı ve uyuşma, sabahları uykulu gözlere neden olur. Gece uyuşma ve sancı ile uyanarak uykunuzu bölmüş olursunuz. Yeniden uykuya odaklanma ise biraz vakit alır. Bu şikayetlerin sonucunda gözlerinizde uyku hali meydana gelirken, tüm gün uyuma isteği çekebilirsiniz.
 • Yoğun miktarda kafein tüketimi vücudunuzda demir emilimini sınırladığı için gözlerde uyku hali görülür. Demir eksikliğinin bir belirtisi de göz altı çevresinde meydana gelen morluklardır.
 • Alkol alışkanlığı olan kişilerde uykudan sonra göz altında şişlik yaşanır. Gözlerde görülen bu durum ise uyku isteğini daha da tetikler. Alkolün verdiği etki ile de gün boyunca uyumak isteyebilirsiniz.
 • Kronik olarak kullanılan bazı ilaçların yan etkisi uykudur. Düzenli şekilde alınan ilaçlar size gün içinde uyku isteğini hatırlatacaktır. Alışkanlık haline geldiğinden gözlerinizde uyku hissedilir.
 • Yoğun çalışma temposu da kişide sürekli uyku isteğini uyandırır. Bu şekilde devam eden iş hayatı ise kişide gözlerde uyku halini bırakır.
 • Uyku apnesi adı verilen uykunun solunum nedeniyle bölünmesi, kişiye gün içinde uykuyu hatırlatır. Verimli uyuyamayan kişi sürekli uykuyu düşünecektir ve gözlerde bu yorgunluk hissedilecektir.

sürekli uyku hali nasıl geçer

Sürekli Uyku Hali Nasıl Geçer? Ne Yapmalı?

Yeni doğan bir bebeğin sürekli uyku hali oldukça normaldir. Gelişimini sağlıklı şekilde devam ettirmesi için uyuması gereklidir. Uyku esnasında büyüme hormonları salgılandığı için yetişkinler ile uyku saati bir tutulamaz. Okul çağındaki bir çocuğun sürekli uyku hali ise erken uyanma ve gün içindeki aktivitelerden dolayı yaşanmaktadır. Çocuklarda görülen uyku halleri yorgunluktan kaynaklanabilir. Uyku haliyle beraber ciltte leke ve ışığa karşı hassasiyet başladıysa doktor gözlemi şart olacaktır. Menenjit hastalığının bir habercisi olabilir. Gün içindeki halsizlik ve uyku hali için ise bol C vitaminli gıdaları tüketmesi iyi olacaktır.

Yetişkinlerde görülen sürekli uyku hali ve üşüme kansızlık belirtisi olduğundan, kan yapan yiyeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir. Kuru yemiş ve kırmızı meyveler kan değerini yükselten besinlerdendir. Düzenli kahvaltı, bol su tüketimi, sebze ve meyve yeme alışkanlığı ile üşüme ortadan kaldırılır. Kan değerleri ideal dengeye gelince uyku hali ortadan kalkacak; düzenli uyku saatleri meydana gelecektir.

Ayrıca:

 • Uyandığınızda limonlu su içmek metabolizmayı harekete geçirecektir. Aktif metabolizma ise uyku isteğini ortadan kaldırır.
 • Protein içeren kahvaltılar ile dinamik olabilirsiniz. Yumurta ve süt ürünlerini tercih edip sürekli uyku halini üzerinizden atmak çok kolay.
 • Yüzünüzü soğuk su ile yıkayıp kan dolaşımını harekete geçirebilirsiniz.
 • Uyku saatlerinizi belirleyin ve aynı saate uyumaya çalışın. Düzen alındığında aynı saate uyuyup uyanabilirsiniz.
 • Sevdiğiniz bir sporla uğraşın. Zevk alarak yapacağınız sporla vücudunuz harekete geçecek ve halsizlik ortadan kalkacaktır.
 • Tıbbi destek isteyen durumlarda yani depresyon gibi nedenlerde uzman ile yola çıkmak en sağlıklı ve doğru karar olacaktır.

sürekli uyku hali için hangi doktora gidilmeli

Sürekli Uyku Hali İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Uykuyu kontrol eden sinirler beyin sisteminde yer aldığı için sürekli uyku problemini çözmek için “nöroloji” bölümüne gitmeniz gereklidir. Uzun süre devam eden sürekli uyku hali ve halsizlik sorunu ancak bir doktor denetimi ile iyileştirilebilir. Uykuya neden olan faktörler gerekli testler sonucunda belirlenir. Uygun görülen ilaçlar ve tedavi yöntemi ile uyku hali çözülebilir.

Sürekli uyku hali psikolojik etkenlerden dolayı kişiyi rahatsız ediyorsa psikolojik destek almak gerekecektir. Bu amaçla bir psikiyatr ile iletişime geçebilirsiniz. Doktor gerekli incelemelerden sonra sizi ilgili uzmana sevk edecektir.

Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler

Uykusuzluk Çekenlere Ninni Gibi Gelecek 8 Etkili Tavsiye

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Uyku Öncesi Menemeni Tarifi
Uyku Öncesi Menemeni1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama14
Uykudan Önce Ekmek Arası Tarifi
Uykudan Önce Ekmek Arası1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama19
Kıymalı Pide Nasıl Yapılır? En kolay hali
Kıymalı Pide Nasıl Yapılır? En kolay hali8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 40dk Hazırlama29 B
Vita Kurabiyesi Tarifi
Vita Kurabiyesi12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama96
Vitamin Frozen Tarifi
Vitamin Frozen2-4 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama28
Vitamin Çorba Tarifi
Vitamin Çorba4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama37
Vitamin Deposu Tarifi
Vitamin Deposu1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama90
Vitamin Kek Tarifi
Vitamin Kek8-10 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama4
Vitamin Yemeği Tarifi
Vitamin Yemeği2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama9
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif Tarifi
Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif

Bu listede Ege'den Doğu Anadolu'ya, Trakya'dan Akdeniz'e, Karadeniz'den İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya en…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

Tarifler Geri