Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği? Neyin Belirtisi? Nasıl Geçer?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği? Neyin Belirtisi? Nasıl Geçer? Tarifi

Sürekli Uyku Hali Hastalık Mıdır? Neyin Belirtisi?

Bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir beden için verimli şekilde uyumak gereklidir. Uykusuz kalınan günlerde dikkat eksikliği ve yorgunluk baş gösterir. Uzmanlar günün en verimli saatlerinde uyumanın vücut hormonları için sağlıklı olacağını söylerler. Çok geç uyuyup geç saatlerde uyanmak ise bir zaman sonra obeziteye ve çeşitli hastalıklara davet çıkarır. Peki siz günde kaç saat uyuyorsunuz? Uyku ile vedalaşmakta güçlük çekiyor musunuz? Vereceğiniz cevaplar çok önemli. Çünkü vücudunuzun ihtiyacından fazlasını uyumak, bazı hastalıklara davet çıkarabilir.

Gün içinde sürekli uyku halindeyseniz bu konuyu ele almanın vakti geldi. Çünkü sürekli uyku hali psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Uykucu hastalığı olarak bilinen sürekli uyuma isteği tıp literatüründe “narkolepsi” olarak ifade edilmektedir. Halsizlik ve uyuma isteği uzun süre devam eden kişilerde bu hastalık tespit edilmektedir. Eğer sizde de sürekli uyku hali ve halsizlik görülüyorsa hazırladığımız yazı size yardım edebilir.

sürekli uyku hali hangi vitamin eksikliği

Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği?

Çok uyuduğunuzda baş ağrısı ile uyanabilirsiniz. Sürekli uyku hali ve baş ağrısı genellikle kansızlık problemi yaşayan kişilerde görülür. Kansızlığın temel nedeni de demir eksikliğidir. Demir eksikliği ise ülkemizde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Beslenme ve ilaç takviyesi ile tedavisi mümkündür.

Gayet sakin geçen ve enerji harcanmayan günlerde görülen uyku isteği, zaman zaman kalsiyum eksikliğinden meydana gelir. Kan oranındaki kalsiyum yetersizliği sizi uyumaya teşvik eder. Demir ve kalsiyum ağırlıklı beslenilmediği durumlarda uyku hali kaçınılmaz sondur.

sürekli uyku hali neden olur

Sürekli Uyku Hali Halsizlik Neyin Belirtisi?

 • Fazla Kilolar: Her yaşta görülme ihtimali olan narkolepsi, sürekli uyku hali sersemlik gibi etkiler meydana getirir. Uyuyan kişinin metabolizması da yavaşlar. Metabolizma yavaşladığında ise kan akışı çok yavaş gerçekleşir. Enerjili ve dinamik olmak için kan akışının hızlı gerçekleşmesi gereklidir. Uyku hali ve halsizlik aynı zamanda yaşanıyorsa kısa süre içinde çok fazla yemek yemiş olabilirsiniz. Eğer bu şikayetiniz uzun bir zaman dilimi için geçerliyse; fazla kilonuz bedeninizi etkiliyor demektir.
 • Hareketsizlik: Hareketsiz yaşama sahip olan kişilerde görülen sürekli uyku hali ve yorgunluk sebebi de apaçık ortadadır. Duran metabolizma ve hareketsiz kalan bünye, harcayacak enerji bulamaz. Bu faktörlere hazır gıda tüketimi de eklendiğinde kişi tek çareyi sürekli uyumakta bulabilir. Uyandığında ise yorgun ve bitkin bir bedenle güne merhaba diyebilir. Bu durum ise ciddi hastalıklara davet çıkarır.
 • Depresyon: Sürekli uyku hali ve unutkanlık depresyon belirtisi olarak kabul edilmektedir. Stresli ve zor bir süreçten geçen kişi, uykuda rahat edeceğine inanır. Psikolojik araştırmalar sonucunda çok uyuyan kişilerin toplumdan kaçma isteği de belirtiliyor. Yaşanan olumsuz durumlardan kaçmak için kişi tek başına kalmak ve uzunca uyumak ister.
 • Hamilelik: Sürekli uyku hali hamilelik belirtisi midir sorusuna da yanıt verelim. Gebelik döneminde değişen hormonlardan kaynaklı uyku hali görülebilir. Vücutta salgılanan progesteron hormonu, sakinleştirici etkiye sahiptir. Hamilelik ile salgılanan bu hormon da anne adayında yorgunluk ve uykuya neden olmaktadır. Gebelik şüphesinde olan kadınlarda sürekli uyku hali oldukça normaldir.
 • Yaşlılık: Yaşlılarda sürekli uyku hali sıkça görülen bir durumdur. Yaşlanma ile beraber uyku kalitesi de değişmektedir. Uyku ritmi eskisine göre daha farklı hal alır. Gün içinde kısa süreli uykular, sürekli uyku halini davet eder. Yaşlanma ile beraber görülen rahatsızlıkların gece uykusunu bölmesi de, gündüz uykusuna neden olur.

 sürekli uyku hali nedeni

Gözlerde Sürekli Uyku Hali Neden Olur?

 • Düzensiz uykular gözlerde ve bedende uyku halinin nedenidir.
 • Huzursuz bacak sendromu olarak ifade edilen uyurken bacaklarda görülen ağrı ve uyuşma, sabahları uykulu gözlere neden olur. Gece uyuşma ve sancı ile uyanarak uykunuzu bölmüş olursunuz. Yeniden uykuya odaklanma ise biraz vakit alır. Bu şikayetlerin sonucunda gözlerinizde uyku hali meydana gelirken, tüm gün uyuma isteği çekebilirsiniz.
 • Yoğun miktarda kafein tüketimi vücudunuzda demir emilimini sınırladığı için gözlerde uyku hali görülür. Demir eksikliğinin bir belirtisi de göz altı çevresinde meydana gelen morluklardır.
 • Alkol alışkanlığı olan kişilerde uykudan sonra göz altında şişlik yaşanır. Gözlerde görülen bu durum ise uyku isteğini daha da tetikler. Alkolün verdiği etki ile de gün boyunca uyumak isteyebilirsiniz.
 • Kronik olarak kullanılan bazı ilaçların yan etkisi uykudur. Düzenli şekilde alınan ilaçlar size gün içinde uyku isteğini hatırlatacaktır. Alışkanlık haline geldiğinden gözlerinizde uyku hissedilir.
 • Yoğun çalışma temposu da kişide sürekli uyku isteğini uyandırır. Bu şekilde devam eden iş hayatı ise kişide gözlerde uyku halini bırakır.
 • Uyku apnesi adı verilen uykunun solunum nedeniyle bölünmesi, kişiye gün içinde uykuyu hatırlatır. Verimli uyuyamayan kişi sürekli uykuyu düşünecektir ve gözlerde bu yorgunluk hissedilecektir.

sürekli uyku hali nasıl geçer

Sürekli Uyku Hali Nasıl Geçer? Ne Yapmalı?

Yeni doğan bir bebeğin sürekli uyku hali oldukça normaldir. Gelişimini sağlıklı şekilde devam ettirmesi için uyuması gereklidir. Uyku esnasında büyüme hormonları salgılandığı için yetişkinler ile uyku saati bir tutulamaz. Okul çağındaki bir çocuğun sürekli uyku hali ise erken uyanma ve gün içindeki aktivitelerden dolayı yaşanmaktadır. Çocuklarda görülen uyku halleri yorgunluktan kaynaklanabilir. Uyku haliyle beraber ciltte leke ve ışığa karşı hassasiyet başladıysa doktor gözlemi şart olacaktır. Menenjit hastalığının bir habercisi olabilir. Gün içindeki halsizlik ve uyku hali için ise bol C vitaminli gıdaları tüketmesi iyi olacaktır.

Yetişkinlerde görülen sürekli uyku hali ve üşüme kansızlık belirtisi olduğundan, kan yapan yiyeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir. Kuru yemiş ve kırmızı meyveler kan değerini yükselten besinlerdendir. Düzenli kahvaltı, bol su tüketimi, sebze ve meyve yeme alışkanlığı ile üşüme ortadan kaldırılır. Kan değerleri ideal dengeye gelince uyku hali ortadan kalkacak; düzenli uyku saatleri meydana gelecektir.

Ayrıca:

 • Uyandığınızda limonlu su içmek metabolizmayı harekete geçirecektir. Aktif metabolizma ise uyku isteğini ortadan kaldırır.
 • Protein içeren kahvaltılar ile dinamik olabilirsiniz. Yumurta ve süt ürünlerini tercih edip sürekli uyku halini üzerinizden atmak çok kolay.
 • Yüzünüzü soğuk su ile yıkayıp kan dolaşımını harekete geçirebilirsiniz.
 • Uyku saatlerinizi belirleyin ve aynı saate uyumaya çalışın. Düzen alındığında aynı saate uyuyup uyanabilirsiniz.
 • Sevdiğiniz bir sporla uğraşın. Zevk alarak yapacağınız sporla vücudunuz harekete geçecek ve halsizlik ortadan kalkacaktır.
 • Tıbbi destek isteyen durumlarda yani depresyon gibi nedenlerde uzman ile yola çıkmak en sağlıklı ve doğru karar olacaktır.

sürekli uyku hali için hangi doktora gidilmeli

Sürekli Uyku Hali İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Uykuyu kontrol eden sinirler beyin sisteminde yer aldığı için sürekli uyku problemini çözmek için “nöroloji” bölümüne gitmeniz gereklidir. Uzun süre devam eden sürekli uyku hali ve halsizlik sorunu ancak bir doktor denetimi ile iyileştirilebilir. Uykuya neden olan faktörler gerekli testler sonucunda belirlenir. Uygun görülen ilaçlar ve tedavi yöntemi ile uyku hali çözülebilir.

Sürekli uyku hali psikolojik etkenlerden dolayı kişiyi rahatsız ediyorsa psikolojik destek almak gerekecektir. Bu amaçla bir psikiyatr ile iletişime geçebilirsiniz. Doktor gerekli incelemelerden sonra sizi ilgili uzmana sevk edecektir.

Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler

Uykusuzluk Çekenlere Ninni Gibi Gelecek 8 Etkili Tavsiye

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği? Neyin Belirtisi? Nasıl Geçer? 24.09.2018 tarihinde yayınladı.