Tarçını Fazla Tüketmenin Bilmediğiniz 7 Zararı

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Tarçını Fazla Tüketmenin Bilmediğiniz 7 Zararı Tarifi

Aşırı Tüketmekten Kaçının: Tarçının Zararları

Meyveler, sebzeler, baharatlar ya da pek çok gıda özellikle son yıllarda daha doğal ve organik üretim teknikleri ile sofralara gelmektedir. Tüketilen besinlere her zaman dikkat etmek mümkün olmayabilir ancak yediklerime dikkat ederim diyenlerdenseniz elbette gıdaları araştırmak sizin için önemli olacaktır.

Vücudumuz için yararlı olduğunu düşündüğümüz besinlerin aslında aşırı ya da yanlış tüketimde zararlı olacağını biliyor muydunuz? Tıpkı tarçın gibi! Hem yemeklerin hem de tatlıların önde gelen baharatları arasında olan tarçın, özellikle kış mevsimi ile birlikte göz önünde olsa da kendine has aroması ve içeriği sayesinde metabolizma düzenleyici, kan basıncını dengeleyici ve vücuda enerji verici bir etkiye sahiptir. Henüz sofralarınıza tarçını ilave etmediyseniz ya da tarçın tüketmekte tereddüt ediyorsanız, tarçının faydaları hakkında bilgi edinebilir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Her ne kadar çok faydalı bir baharat olsa da tıpkı diğer gıdalar gibi tarçın da aşırı tüketimde bazı zararlı durumlara yol açabilir. Fazlaca tüketilirken iki defa düşünülmesi gereken bu baharatı daha yakından tanımak ve tarçının zararları nelerdir sorusuna cevap almak ister misiniz? İşte sizler için düzenlediğimiz bu yazı sayesinde siz de tarçının zararlarını daha yakından tanıyabilecek, tarçın tüketirken ekstra dikkatli olabileceksiniz.

İşte tarçın tüketmenin çok fazla bilinmeyen zararları!

tarçın zararları

1) Alerjik Belirtiler Oluşturabilir

 • Hassas bir vücuda ya da cilde sahipseniz ne tüketeceğinizi 2 defa düşünmekte fayda var.
 • Baharatların birbirinden farklı özellikleri her ne kadar yemeklere tat katmaya yarasa da, tarçın gibi keskin baharatlar aşırı kullanımda bazı tepkimelere yol açabilir.
 • Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda gün içerisinde ya da haftada birkaç defa yüksek miktarda tarçın tüketilmesi vücudun belirli bölgelerinde alerjiye sebep olmaktadır.
 • Eğer siz de alerjik problemler yaşıyorsanız tarçın tüketirken öncelikle doktorunuza danışmanızı ve yeteri miktarda tarçın tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

kaşıntı alerji

2) Kan Şekerini Düşürebilir

 • Tarçının zararları arasında dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi aşırı tarçın tüketiminin kan şekerinde dengesizlik oluşturmasıdır.
 • Kan şekeriniz normalden daha düşükse ya da zaman zaman bu problemle karşılaşıyorsanız tarçın tüketmek sizin için uygun olmayabilir.
 • Aynı zamanda gereğinden fazla tüketilen tarçın kan şekerini düşürmenin yanı sıra, tansiyon ya da kalp rahatsızlıklarını da tetikleyebilir.
 • Herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek adına yemeklerde ya da tatlılarda tercih ettiğiniz tarçın miktarını düşürerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz.

kan şekeri

3) Ciltte Tahrişe Neden Olabilir

 • Kendine özgü aroması olan tarçın yemeklerde olduğu kadar cilt bakımında da etkili yöntemler arasındadır.
 • Cilt bakım rutinlerinize tarçın ilave ederek çeşitli maskeler oluşturabilir ve bu sayede cildinizi besleyebilirsiniz; ancak cilt bakımlarında uygulanan tarçın her zaman olumlu etki göstermeyebilir ya da cilt ve deri üzerinde yaralanmalara neden olabilir.
 • Hassas bir cilde sahipseniz, sık sık sivilce problemleri yaşıyorsanız ya da herhangi bir cilt hastalığı geçirdiyseniz cilt bakımına tarçın eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

tahriş

4) Beyin Kanamasına Neden Olabilir

 • Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen tarçının beyin kanaması riskini artırdığını biliyor muydunuz?
 • Tarçının içerisindeki kumarin adlı madde, aşırı tüketim sonucunda kanın sulanmasına neden olmaktadır.
 • Özellikle son yıllarda sahte tarçının piyasada yayılmasıyla birlikte hem tatlılarda hem de yiyeceklerde kullanılan tarçının tehlikesi artmaktadır.
 • Siz de beyin kanaması riskini önlemek için tarçın alırken sahte ya da gerçek tarçın olup olmadığına dikkat edebilir, içindeki kumarin oranını göz önünde bulundurabilirsiniz.

beyin kanaması

5) İlaç Kullanımına Olumsuz Etki Yapabilir

 • Söz konusu tarçın olduğunda saymakla bitmeyen faydaları bir kenarda dursun; eğer aşırı tarçın tüketenlerdenseniz risk altındasınız demektir.
 • Özellikle kalp ve damar problemleri yaşayanlar için tehlike oluşturan tarçın, ilaç kullananlar için de olumsuz etkiye neden olmaktadır.
 • Tarçının zararları konusunda İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların da belirttiği üzere, herhangi bir kalp ilacı, diyabet ilacı ya da düzenli olarak kullandığınız ilaçlar tarçın ile birleştiğinde vücuda zarar vermektedir.
 • Bu nedenle tarçın tüketimini en aza indirgemekte ve öncesinde bir uzman görüşü alarak doğru miktarda tarçın tüketmekte fayda var.

ilaç

6) Böbreklere Zarar Verebilir

 • Tarçının böbreklere zararı var mı sorusuna bir cevap arıyorsanız yapmanız gereken tek şey vücudun ihtiyacından fazla olan tarçını hayatınızdan çıkarmak!
 • Tüketimi en fazla olan baharatlar arasında bulunan tarçın, hem alerjik özelliğe sahip olması hem de içerisindeki kumarin bileşiği nedeniyle aşırı tüketimden kaçınılması gereken bir baharattır.
 • Tüketilen pek çok gıdada olduğu gibi tarçının da aşırı tüketilmesi, birden fazla organa zarar vermekte ve vücut sistemini bozmaktadır.
 • Özellikle önceden yaşadığınız herhangi bir böbrek problemi varsa ya da hassas bir metabolizmaya sahipseniz, normalden fazla tarçın tüketmekten mutlaka kaçınmalısınız.

böbrek ağrısı

7) Kabızlığa Neden Olabilir

 • Düzenli kullanıldığı sürece tarçın sindirim sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir.
 • İçeriğinde bulunan bol miktardaki lif sayesinde bağırsakların işlevleri daha iyi yerine getirilir.
 • Ancak tarçının vücut için alışkanlık haline gelen bir özelliği vardır ve bu da zamanla sindirim sisteminde olumsuz bir etki oluşturur.
 • Kullanım miktarına dikkat edilmeyen tarçın, zamanla mide ve bağırsaklarda problemler oluşturabilir ve aşırı tüketim sonucunda kabızlığa neden olabilir.

kabızlık

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Her Cilt Tipine Uygun 5 Mucizevi Tarçın Maskesi Tarifi

Tarçın Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tarçınlı Su Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Tarçınlı Su Diyeti

Tarçın Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Tarçını Fazla Tüketmenin Bilmediğiniz 7 Zararı 29.08.2019 tarihinde yayınladı.