Tarhana Otu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Çorbaların Lezzet Sırrı: Tarhana Otu

Kış aylarında soğuklardan ne çok etkileniriz değil mi? Sıcacık, şifalı anne eli değmiş bir çorba isteriz. Tarhana çorbasının kokusu burnumuzda tüter adeta. Leziz çorbaya kokuyu veren anne sevgisinin yanında, içindeki bir ottur aslında. Çorbanın adında da geçen tarhana otu; farklı yörelerde çörtük otu, şifalı ot, dikenli ot, tarhana otunun diğer adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir yerlerde diğer isimlerini görünce yabancılık çekmeyin. O çok sevdiğimiz çorbaların lezzet sırrıdır. Yörelerimizin nefis çorbalarının lezzeti de zaten bu şifalı otlarda gizlidir. Kekik, nane, maydanoz, fesleğen derken şifalı otlar listesine siz tarhana otunu da ekleyin. Faydalarını öğrendikten sonra çorbalarınıza ekleyeceğiniz bir tutam tarhana otu, size çok şey kazandıracak.

Yaz mevsimi geldiğinde tarhana mevsimi geldi derler, büyükler. Komşularla toplanıp tarhana yapılır müstakil evlerin bahçelerinde veya apartman bahçelerinde. Bu hazırlık ise hep sağlıklı kalmak içindir. Çorbayı çok seven bir mutfak kültürüne sahip olmamız da bu tatlı telaşın ufak bir detayıdır. Çeşit çeşit sıcak yemeklerle lezzetlenen yemek masalarımızın ilk servisidir nefis kokulu bir çorba. Eh kış mevsimiyse, evde de grip olan aile üyesi varsa mutlaka o evde tarhana çorbası pişecektir. Peki tarhana çorbasındaki bu şifa nereden gelir? Sadece un ve biber midir? Haydi sağlıklı günler için gerekli olan yaşam sırlarına birini daha ekleyelim. Nefis kokulu tarhana otu hakkında bilinmeyenleri bu yazı ile öğrenelim.

Baharatlığınızda Ona Yer Açın: Tarhana Otu Nedir?

Keskin kokulu şifalı otlardan biridir. Turşu yediğinizde burnunuza hoş bir koku gelir ya hani işte o koku tarhana otunun turşuda bıraktığı lezzettir. Kimi salatalarda bile kendine yer bulur. Hep çorbanın içinde gördük, tarhana otu nasıldır neye benziyor diyenler için de araştırdık.

Maydanozgillerden biridir. Ne çok küçük ne de çok büyüktür. Ortalama 25 cm uzunluğa erişir. Çiçeklerinin sar renkli olması da kendini tanıtıcı bir özelliktir. Tarhana otunun öz suyunda uçucu bir yağ vardır. Kokusu kadar görüntüsü de oldukça hoştur. Şifaları ise her hastalığı giderecek niteliktedir. Yemeklerde kullanıldığında ise midenizi rahatlatacak ve sofradan rahat kalkmanıza destek olacaktır.

Tarif: Tarhana Çorbası

Solunum Hastalıklarının Şifası Tarhana Otu Nerede Yetişir?

Tarhana otu kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Mevsimi geldiğinde tarhana otu tohumu kendiliğinden dökülür ve sonraki otlar yetişir. Ege Bölgesi’nde kendisini çok huzurlu hisseder. Genelde İzmir, Aydın, Manisa çevresinde görülür. Özel bir yetişme arazisi ve ilgi istemez. Belki de bahçenizde, yabani otların arasında kendiliğinden yetişmiştir.

Yazımızı bitirdikten sonra bahçenize bir göz atmalısınız. Sıcak ve kuru iklimlerde verimli bir şekilde kendini gösterir. Güneş olmadan hayata tutunamaz. Bu yüzden Ege kıyıları, tarhana otunun en iyi yaşam alanıdır. Ege’de tarhana otunun ismi çörtük veya çürtük olarak geçmektedir.

Tarhana Otu Faydaları Nelerdir?

Tarhana otunun faydaları ile her hastalığa deva olacağız bu yazımızla. Bakalım tarhana otu sizler için ne gibi faydalara sahip :

  • Böbrek taşı düşürenler, yoğun sancı içinde düşürmeye çalışanlar bu maddemize kulak verin. Taş düşürme süreciniz ağır ve sancılı geçiyorsa, tarhana otu size bu konuda çok yarar sağlayacaktır. İdrar yollarını rahatlatıp böbrek taşını sizden bir an önce uzaklaştıracak özelliğe sahip.
  • İdrar söktürücü özelliği sayesinde, böbreklerinizin daha sağlıklı çalışmasına yardım edecektir.
  • Ağır yemek sonrasında veya kronik mide ağrılarınızda kendinizi iyi hissetmezsiniz. Mide ağrıları için çözüm arar durursunuz. Bu bilgiden sonra mide ağrılarınızı sona erdireceksiniz. Çünkü tarhana otu, midenizdeki gaz ve sancıları yok edip sizi daha iyi hissettiren şifalı bir ottur. Bu şifadan mahrum kalmayın.
  • Sigara içmek ve sigara dumanına maruz kalmak, solunum yolları için tehlikeli bir durumdur. Daha sağlıklı akciğerler için tarhana otundan şifa alabilirsiniz. Akciğerinizi temizleyici özelliğe sahip olan tarhana otu, nefes alışlarınızı daha düzenli ve sağlıklı hale getirecektir.
  • Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışan insanların solunum sıkıntılarından biri de boğazdaki kuruluk ve rahatsız edici balgamdır. Tarhana otu ile bu sorunları ortadan kaldırmak oldukça kolay.
  • Ergenlik dönemindeki çocuklar için, kas gelişimini de destekleyici özelliğe sahiptir. Sevmeyenler için çorba ile tüketilmesini öneriyoruz.
  • Saman nezlesi adı verilen mevsimsel nezleye de şifa olmaktadır, tarhana otu. Saman nezlesi genellikle bahar aylarında ortaya çıkan çocuklarda ve yetişkinlerde etkisini gösteren bir nezle türüdür. Aman dikkat! Nezle olursanız, şifası bu yazıda saklı.
Tarif: Ev Tarhanası Çorbası

Şifalarından Mahrum Kalmayın: Tarhana Otu Nasıl Kullanılır?

Tarhana otunun kullanımı hakkında, adı bize biraz kopya veriyor aslına. Çok sevilen, hastalıklara şifa olan tarhana çorbasındaki o nefis koku, tarhana otunun kullanılmasından kaynaklanır.

Topraktan alınan tarhana otu en temiz hale gelene kadar dezenfekte edilir. Daha sonra güneş altında kuruması sağlanır. Tarhana otu kuruduktan sonra toz haline getirilir. Cam kavanozda nem almayacak şekilde saklanması uygundur. Baharat haline gelen tarhana otunu salatalarda, turşu yapımında, çorbalarda ve yemeklerde kullanıp yemeklerinizi lezzetlendirebilirsiniz. Bitki çayı olarak tükettiğinizde ise midenizdeki rahatsızlıkları yok edebilirsiniz.

Şifalarından faydalanmanın başka bir yolu da tarhana otu ile kür hazırlamaktır. Bitki çayı demleme yöntemini, tarhana otu için de geçerlidir. Günde 1 bardağı geçmeyecek şekilde tükettiğinizde sizi rahatsız eden, enerjinizi düşüren hastalıkların yavaş yavaş sizden uzaklaştığını göreceksiniz.

Tarhana otu çayı hazırlamak için bir fincana bir tutam kuru tarhana otu tozu ekleyin ve sıcak su ilave edin. Yaklaşık 5 dakika demini aldıktan sonra çayınızı içebilirsiniz. Tarhana otuna alerjisi olanların tüketim konusunda doktordan tavsiye alması daha sağlıklı bir adım olacaktır. Şifalı olan bitkiler yanlış kullanımda hastalığa dönmemeli.

Tarif: Bebekler İçin Tarhana Çorbası (+6 Ay)

Akciğer Dostu Tarhana Otu Nerede Bulunur? Nerelerde Satılır?

Tarhana otu için özel bir sera veya araziye ihtiyaç yoktur. Kendini rahat hissettiği sıcak topraklarda yetişir. Ege kıyılarında yaşayan insanlar için bulması çok zor değildir fakat ya diğer bölgelerdeki okurlarımız da almak isterse? Sıcağı sever tarhana otu dedik, Doğu Anadolu’daki okurlarımız nereden ulaşabilir bu şifa kaynağına? Güneş ister daima diye yazdık, Karadeniz’in yağmurlu sabahlarına uyanan okurlarımız da almak ister haliyle. İşte bu talepleri duyan Egeli çiftçiler, gelişen teknolojinin de etkisiyle, ülkenin dört bir yanına tarhana otu satışı yapmaya başlamışlardır. Üstelik bir tık ile kapınıza kadar gelebiliyor.

Yaşadığınız şehirde aktarlar da vardır muhakkak. Aktarlardan da bulabileceğiniz şifalı tarhana otu suyu ortalama 15 TL’den alıcıya sunulmaktadır. Tarhana otu fiyatı ise demet olarak 20 TL’den piyasada kendine yer bulmuştur.

Faydalarından mahrum kalmamak adına, sizin de evinizde tarhana çorbası her daim bulunmalıdır. Hastalıklı günlerin en iyi kurtarıcısı tarhana çorbası ve içindeki tarhana otu şifası ile daha sağlıklı olmak zor değil. Sağlıklı günlerin gizemi bazen bir kase tarhana çorbasında, bazen bir fincan tarhana otu çayında bazen de yemeklerinize eklediğiniz çörtük baharatında saklıdır. Onu keşfedin ve sağlığınıza değer verin.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Mücver Kaç Kalori? Tarifi
Mücver Kaç Kalori?

Sebzeli Kekin En Çıtır Hali! Çeşitlerine Göre Mücver Kalori Değerleri Yaz aylarında sofralara misafir olan…

Boza Kaç Kalori? Tarifi
Boza Kaç Kalori?

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori? Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa…

Tarifler Geri
Videolar Geri