Topraksız Tarım Nedir, Nasıl Yapılır? Malzemeleri

Topraksız Tarım Nedir, Nasıl Yapılır? Malzemeleri

Topraksız (Hidroponik) Tarım: Pratik, Güvenli!

Dünya genelinde tarım alanı söz konusu olduğunda akıllara verimli topraklar gelir. Ancak gelişen teknoloji ve sayısız imkan sayesinde bilim insanları artık toprak olmadan da üretimin yapılabileceğini bizlere kanıtladı. Topraktan uzak, toprak olmadan yapılan tarım faaliyetleri sayesinde geleceğe dönük yatırımlar daha kolay şekilde gerçekleşebiliyor. İlk defa duyanlar toprak olmadan ürün olur mu diye düşünse de; yapılan çalışmalar ve araştırmalar topraksız tarımın mümkün olduğunu bizlere gösterdi.

Geniş üretim alanlarında ve evde topraksız tarım artık mümkün. Gerekli koşullar sağlandığında su ve buhar sayesinde birçok bitki türü kolayca yetişmekte. Üstelik bu süreçte kimse zahmete girmiyor. İklimin ve koşulları yetersiz kaldığı durumlarda kurtarıcı bir sistem olan topraksız tarım sistemleri sayesinde sayısız sebze ve meyve gibi besinlerin üretimi daha kolay hale gelebiliyor.

Günümüzden 20 sene sonrasında daha popüler hale gelecek olan topraksız tarım artık evlerde de denenmeye başladı. Özellikle de balkonda topraksız tarım girişiminde bulunan kişiler, yeşillik ve bazı sebzeleri verimli şekilde büyütüyor. Peki, topraksız tarım nasıl yapılıyor? Bu konuya detaylı bir açıklama yapmak gerekir.

topraksız tarım nasıl yapılır

Topraksız Tarım Nedir?

Topraksız tarım, tarım için uygun olmayan koşullarda bitki, ürün yetiştirmek için uygulanan yöntemdir. Toprağın tarım için uygun koşulları taşımadığı ortamda daha çok  tercih edilen uygulamadır. Bu sistem sayesinde bitkilerin topraktan aldığı vitamin ve mineraller, özel olarak hazırlanan bitki sıvılarından alınır. Bu süreçte toprağa gerek duyulmaz. Dikey ve yatay tarım için ideal bir yöntem olan topraksız tarım, bitkilerin böceklerden ve kimyasallardan uzak tutulmasına da yardım ediyor. Pek çok yönden avantajlı olan topraksız tarım küçük ve büyük çapta yapılması mümkün olan faaliyetlerdendir.

Geleceğin en popüler ve pratik tarım yöntemlerinden biri olan topraksız tarım; olası doğal afetlere karşı da oldukça güvenlidir. İstenilen ortamda gerekli olan sistemler kurulduğunda, maydanozdan domatese kadar birçok ürün yetişebilir.

Hidroponik tarım adıyla bilinen topraksız tarım, çiftçilerin de verim almasına katkıda bulunur. Kolay ve sağlıklı bir tarım sistemi olduğu için toprağı gübreleme ya da sürme işi gerektirmez. Gerekli vitamin ve mineraller, profesyonel şekilde hazırlandıktan sonra topraksız tarımda kullanılır.

topraksız tarım nedir

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Topraksız tarım yıl boyunca devam eden bir yöntemdir. Bu üretim sisteminin nasıl yapıldığına dair oluşan merakları şimdi birkaç maddede gidermek gerekir. Toprak olmadan bitki nasıl yetişir diyenlerin çok şaşıracağı bilgileri açıklıyoruz:

Hidroponik Sistem

Hidroponik tarım, ilk kullanılan topraksız tarım tekniğidir. Sulu üretim yöntemi uygulanır. Bitki kökünü desteklemek için katı bir ortam gerekmez. Marul, çilek, salatalık, domates, fasulye, karpuz, kavun, biber, kekik, ıspanak ve nane yetiştirilebilir.

Aeroponik Sistem

Aeroponik sistem adıyla bilinen bir tekniği olan topraksız tarım, hava odaklı yapılmaktadır; havayla üretim tekniğidir. Bu sistemde kökler çıplak kalır ve gerekli olan besinler periyodik olarak sis sistemiyle sağlanır. Kökler sislerden vitamin ve mineralleri alarak büyümesine devam eder.

Akuaponik sistem de topraksız tarımın bir diğer türüdür; ekinler askıda kaldığından oksijen ile temas kolaylaşır. Üretilen ürün ve gıdaların besin ve su ihtiyacı püskürtme yöntemi ile sağlanır. Maliyeti düşük olduğundan en sık tercih edilen topraksız tarım yöntemidir.

Bu sistemin zihninizde canlanması için balık üretim çiftliklerini düşünebilirsiniz. Balık yetiştirme alanında kullanılan zengin mineralli su, ekin gibi geniş arazili tarım ürünlerini besliyor.

Hidroponik Sistem

Hidroponik sistemde ise süreç şöyledir: Bitki kökleri sıvı ortamda çimlenip büyümeye başlar. Besin takviyesi ise özel sistemle sağlanır.

Tüm topraksız tarım tekniklerinde bitki köklerine vitamin ve mineral takviyesi yapılır. Bu takviyeler sayesinde, topraktan alması gereken besinler bitkiye geçiyor.

Evde Topraksız Tarım İçin Gerekli Malzemeler

Kendi balkonunda topraksız tarım denemek isteyenler için evde uygun koşulların nasıl sağlanacağını ifade edelim. Eğer teras, balkon, bahçe, özel mülk alanında topraksız tarım yapmak isterseniz; bazı donanımları temin etmelisiniz. Bitkilerin çürümemesi için gerekli olan malzemeler listesini şöyle açıklamak doğru olacaktır:

 • Tarım ürünlerini satan yerlerden topraksız tarım için malzemeleri kolayca temin edebilirsiniz. Almanız gereken malzemelerden ilki PVC borudur.
 • Su haznesi, hava pompası, zamanlayıcı, dalgıç pompa, kör tapa da malzeme listesinde yerini alır.
 • Besin çözeltilerini dağıtmak ve ayarlamak için ihtiyaç duyulan kontrol ünitesi de alınması önerilen malzemelerdendir.
 • Fideler zemine dikilmediği için her fide için özel plastik kap kullanılır. Bu kaplar kök genişliğine göre seçilir.
topraksız tarım seti

Topraksız Tarım Avantaj ve Dezavantajları

Bitki ve meyve üretimi için en önemli özellik topraktır. Toprak, bazen iklim koşullarından ötürü zarar görebilir. Donma, kireçlenme ve böceklenme gibi sorunlar yaşanabilir. Topraksız tarımda bu problemlerin riski ortadan kalkar. Bu sistemin avantajlarından bahsedecek olursak şöyle bir liste karşımıza çıkar:

 • Toprak erozyonunu önlemek adına iyi bir tekniktir. Bu sistem sayesinde su ve toprak kaybının önüne geçilebilir.
 • Önemli ölçüde az arazi kullanımını gündeme getiren topraksız tarım, doğayı koruyan bir üretim şekli olarak karşımıza çıkar.
 • Yüksek teknolojinin kullanımı söz konusu olduğu için kısa zamanda yüksek verim hedeflenir.
 • Bu tarım yöntemi sayesinde ürünler kimyasal maddelerden uzak şekilde doğal ve organik yapıda yetişir.

Hidroponik tarımın bazı eksi yönleri de mevcut. Bu konuya da değinmek için şu maddeleri dikkatlice okuyabilirsiniz:

 • İlk üretim alanı için yüksek maliyet oluşturur. Bu nedenle birçok üretici yaptığı masraf karşısında şaşırabilir.
 • Ancak ilk 1-2 sene içinde bu maliyeti karşılayan ürünler elde edilebilir.
 • Düzeneğin kurulması ve tarım alanı için gerekli malzemelerin hazırlanması için kalifiye personel bulunamayabilir.
 • Topraksız tarımla daha önce çalışan ve risklerini bilen personellerle çalışmak gerekir.
 • Hassas bir teknik olduğu için sıkı takip ister. Üretime ve bakıma ara verildiğinde beklenmeyen sonuçlar yaşanabilir.
 • Topraksız tarım seralarının ısıtılması için ısıtma sistemi de gereklidir. Bunun için de maddi açıdan harcama yapılmaktadır.

Evde Saksıda Zeytin En Verimli Nasıl Yetiştirilir?

topraksız tarım maliyeti

Topraksız Tarımla Ne Yetişir?

Hidroponik tarımla mutfakta kullanılan birçok sebze ve meyve türü kolayca yetişmektedir. Bunu için her fide adına yetiştirme koşullarına hakim olmak gerekir. Hem kış hem yaz topraksız tarım çilek verebilir. Uygun ısı ve bakım sağlandığında seralarda yılın her anında çilek görülebilir.

Evlerden eksik olmayan topraksız tarım marul ürünü çok kısa sürede yetişmektedir. En yaygın ürünün marul olduğunu hatırlayabilirsiniz. Marul, adeta hidroponik tarım için var olmuştur. Isı ve su isteği oldukça dengeli olduğundan kısa sürede marul toplanabilir.

Marul üretiminden sonra topraksız tarım domates seraları ile de dikkat çekiyor. Özellikle de kış günlerinde domates üretimi birçok şehirde hidroponik yöntemle elde ediliyor. Fide kaplarına uyum sağlayan birçok bitki ve meyve fideleri, özel bir bakım sonucunda meyvelerini topraksız tarım sayesinde verebilir.

Topraksız tarımla yetiştirebileceğiniz bazı ürünlerin listesi:

 • Biber
 • Salatalık
 • Domates
 • Kabak
 • Bezelye
 • Ispanak
 • Marul
 • Fesleğen
 • Çilek

İncir Nerede, Hangi Koşullarda Yetişir?

topraksız tarım maliyeti

Topraklı ve Topraksız Tarım Arasındaki Farklar

Geleneksel tarım yöntemleri ile topraksız tarım arasında fark günden güne açılıyor. Kullanılan teknolojik aletler, üretilen ürünler, kullanılan işgücü birbirinden çok ayrı değerlerde incelenebilir. Geleceğin tarım sistemi olarak tanınan topraksız tarım ile asırlardır bu topraklarda işlenen geleneksel tarım arasındaki farkı kısaca açıklayalım:

 • Geleneksel tarımda kullanılan toprak, öncesinde işleme ister. Gübreleme ve sürme tekniği ile tarım alanı yıllık ekim için hazırlanır. Ancak topraksız tarımda bu kriter yoktur. Donanımlar uygun koşullarda hazırlanır ve tohumların büyümesi için besin solüsyonları eklenir.
 • Topraklı tarım için toprağın yapısı analiz edilir. Kireç oranı, böceklenme durumu, don olayı ve mineral yapısı incelenir. Hidroponik tarımda bu özellik yoktur. Çünkü, böceklenme ve kimyasal maddelerden uzak şekilde tarıma başlanır.
 • İki tarım yöntemi arasındaki ekonomik fark da dikkat çeker. Topraksız tarımda maliyet de verim de yüksektir.
 • Ancak geleneksel tarımda maliyet azdır. Doğal sulama ve borularla sulama ile bitkiler beslenir. Ancak olası bir doğal afete karşı yapılacak müdahale yok denilebilir.

Nar Hangi Mevsimde Yetişir? Nasıl Ekilir, Yetiştirilir?

topraksız tarım

Topraksız Tarım Maliyeti: Ne Kadara Mal Olur?

Topraksız tarım yapılacak 20 dekar seranın kurulum maliyeti yaklaşık olarak 8.900.000,00 TL değerindedir. Metrekaresi 65 dolar civarındadır.

Erik Hangi Mevsimde, Nasıl Yetişir?

Enginar Hangi Mevsimde, Nasıl Yetişir?

Türkiye’de En Çok Fındık Nerede Yetişir?

Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir?

Yer Fıstığı Nasıl Ekilir, En İyi Nerede Yetişir?

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çilekli Tartım Tarifi

Çilekli Tartım

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Nefis Elmalı Tartım Tarifi

Nefis Elmalı Tartım

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Mantarlı Kış Tartı Tarifi

Mantarlı Kış Tartı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Evdeki Malzemelerden Salep Tarifi

Evdeki Malzemelerden Salep

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türlü ( Kızarmış Malzemelerle ) Tarifi

Türlü ( Kızarmış Malzemelerle )

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
3 Malzemeyle Kurabiye Tarifi

3 Malzemeyle Kurabiye

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Evdeki Malzemelerle Parfe Tarifi

Evdeki Malzemelerle Parfe

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Galette Des Rois Toz Badem Tartı Tarifi

Galette Des Rois Toz Badem Tartı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek Tarifi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin idrar yolundan vücuda girmesiyle meydana gelir.…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek Tarifi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin idrar yolundan vücuda girmesiyle meydana gelir.…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde Şeker Pancarı Yetiştiriciliği Türkiye’nin iklimi, şeker pancarı yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Şeker pancarı üretimi…

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler Tarifi
Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler

Et Marinasyonu: Ağızda Dağılan Lokum Lezzet! Dünya mutfağında ve Türk mutfağındaki birçok yemekte büyük bir…

Majezik Nedir? Prospektüs Tarifi
Majezik Nedir? Prospektüs

Majezik Merak edenler için Majezik prospektüs bilgilerini hazırladık. Tüm cevaplar şimdi burada! Yazının en sonunda…

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs Tarifi
Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

Arveles Nedir? Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Arveles nedir? Arveles 25 mg…

Tarifler Geri
Videolar Geri