Uyku Getiren Bitki Çayları, 11 Farklı Şifalı Bitki – Diyetisyen Tavsiyeleri

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Uyku Getiren Bitki Çayları, 11 Farklı Şifalı Bitki – Diyetisyen Tavsiyeleri Tarifi

Uyku Getiren Şifalı 11 Bitki Çayı ve Özellikleri

Hepimizin zaman zaman uykusuzluk çektiği olmuştur. Başımızı yastığa koyarız ama bir türlü uykumuz gelmez. Bir o tarafa bir bu tarafa döneriz… Sonra mecbur yataktan kalkmak zorunda kalırız. Çünkü uykusuz bir gece bizi bekliyordur.

Uykusuzluğa birçok faktör neden olabilir. Bu faktörler iki gruba ayrılır:

 • 1. grup: Depresyon, stres veya anksiyete gibi duygusal durumlar.
 • 2. grup: Eklem iltihabı, baş ağrısı, astım, tiroid sorunları, reflü, gastrit veya menopoz gibi hastalıklar sonucu ortaya çıkan fiziksel durumlar.

Fakat, uykusuz kalmak için bu nedenlerin olmadığı durumlar da vardır. Bu durumlara örnek; çok fazla düşünmek ve bazı sorunları çok büyütmek gibi nedenlerden dolayı uykusuzluk durumu ortaya çıkabilir. Bu makalede sizi biraz olsun rahatlatıp uykusuzluk ile başa çıkmanıza yardımcı olacak birkaç bitkiden bahsedeceğim.

uyku getiren bitki çayları

Uyku Getiremeye Yardımcı Şifalı 11 Bitki Çayı

1) Kedi Otu

Kedi otu tarihte uzun yıllar uyku problemi olanlar için kullanılmıştır. Bu bitki sinirleri rahatlamasına ve kasları gevşemesine yardımcı olur. Stres, depresyon ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Adet sancısının azalmasına yardımcı olur.

kedi otu

2) Papatya

Hem büyükler hem de çocuklar ve bebekler için çok faydalıdır. Papatya çayı mide ağrısına, gaz kramplarına iyi gelir. Yetişkinlerde baş ağrısı ve uykusuzluk çektiklerinde kullanabilirler. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Papatya Fantazisi Çayı

3) Ihlamur

Sadece uykusuzluk için değil; sinirleri yatıştırmak, kasları gevşetmek, ağrıları azaltmak ve mide ağrısını gidermek için kullanılabilir. Ihlamur çayı; baş, karın ve boyun ağrılarına da iyi gelir. Ballı Tarçınlı Ihlamur

4) Melisa

Melisa çayı, sinir sistemini rahatlatan bir bitki olduğu için uykusuzluk sorunlarıyla başa çıkmak için önerilir.

melisa

5) Şerbetçi Otu

Şerbetçi otu çayı, özellikle stres ve uykusuzluk için önerilir. Ayrıca sindirim sisteminin düzenlenmesi için kullanılabilir. Migrene ve yorgunluğa iyi gelir.

şerbetçi otu

6) Çarkıfelek Çiçeği

Çarkıfelek çiçeği; yatıştırıcı, uyku getirici ve bedeni rahatlatıcı özelliği vardır. Ayrıca anksiyete, denge bozukluğu ve damar hastalıkları tedavisinde kullanılır.

çarkıfelek çiçeği

7) Lavanta

Lavanta çayı, rahatlamayı desteklemesi ve sinirlerin sakinleşmesi için kullanılır.

lavanta çayı

8) Limon Otu

Turunçgil kokulu aromatik bitki limon otu, oğul otu olarak da bilinir. Orta Çağ’dan beri stresi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için kullanılmaktadır. Kronik olarak uyku problemleri yaşıyorsanız, yatmadan önce limon otu çayı içebilirsiniz. Bu çay, uykusuzluğa bağlı semptomları azaltmasıyla bilinmektedir.

limon otu

9) Manolya Kabuğu

Manolya bitkisi Çin tıbbında karın ağrısı, burun tıkanıklığı ve stres gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Kaygı yatıştırıcı etkisi ile bilinmektedir. Yatıştırıcı etkisi sapları, çiçekleri ve kabuğunda bulunmaktadır.

10) Rezene

Rezene çayı, eski çağlardan beri sinir sistemi olmak üzere kaslar ve mide üzerinde iyileştirici etkisi olan bir bitkidir. Bir süre sonra etkisini göstererek tüm kasların gevşemesini sağlayarak uykunuzun erkenden gelmesini sağlayacaktır. Rezene Çayı

11) Anason

Anason çayı; rahatlatıcı etkisiyle uyku sorununa iyi gelmektedir. Uyumaya yakın içmesi daha kesintisiz bir uyku ve rahat bir gece geçirmesini sağlar. Sinir sistemini rahatlatıcı etkisinden dolayı dolaşım bozukluğu olan kişilerde tercih edebilir. Yıldız Anason Çayı

Uykusuzluğu Karşı Bitkisel Çay Tarifi

Malzemeler:

 • 1 tutam papatya
 • 1 çay kaşığı anason
 • 1 tutam melisa
 • 1 çay kaşığı rezene
 • 500 ml kaynamış su

Hazırlanışı:

 • Bu karışım kaynamış suyun içinde 3 – 4 dakika kadar demlenir.
 • İsterseniz içine 1-2 dilim limon ilave edebilirsiniz.

Tarif için: Kolay Kilo Verdiren Form Çayı

Bebeklere Uyku Getiren Çaylar

 • Papatya: Altı ayını dolduran bebekler için kullanılabilir. 5 yaşından küçük çocukların günde yarım bardaktan fazla papatya çayı içmesi önerilmez. Papatya çayı açık olarak verilmelidir.
 • Rezene: Bebeklerin ve çocukların rahat uykuya dalmasını sağlar. Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda gaz sancısının azalmasını sağlar. Ayrıca annenin sütünün artmasına yardımcı olur.
 • Oğul Otu: Sakinleştirici etkisi olan bir bitkidir. Çocuklarda uykusuzluğa iyi gelir. Kurutulmuş oğul otunun 1,5 gramı sıcak suyla karıştırılıp çocuğa içirilebilir. Ayrıca oğul otu esansiyel yağından birkaç damla kaynayan suya damlatılır ve buharı çocuğa koklatılır.
 • Lavanta: Lavanta çocuklarda ve bebeklerde rahatlamayı sağlar. 3 damla lavanta esansiyel yağı 2 veya 3 bardak kaynar su ile karıştırılır. Bundan çıkan buharların nefesle alınması uyumaya yardımcı olur. Ayrıca hava nemlendiricilerinin içine birkaç damla lavanta yağı damlatılabilir. Bu makinenin çocuğun odasında güvenli bir yere konulması gerekir.

bebeklere uyku getiren çaylar

Bebeklere Bitki Çayı Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Yeni doğan bebeklere bitki çayı verilmesi önerilmez.
 • Bebeklere bitki çayı vermek için en az 6 ayı doldurması gerekir.
 • 6 aydan sonra bitki çayı içebilir. Ama unutmayın ki bebeklere bitki çayı verirken küçük miktarda başlamak gerekir.
 • Bebeklere uyku veren bitki çaylarından olan papatya gibi çayları tercih edebilirsiniz.
 • Bebeğinize ve çocuklarınıza bitki çayı verirken aslında ilaç verdiğinizi unutmayın. Bu nedenle verdiğiniz miktara dikkat etmelisiniz.
 • Aşırı miktarlarda vermeyin. En zararsız bitki çayını bile her gün değil, gün aşırı verin.

uyku getiren çaylar

Diyetisyen A. Gamze GÖKTEKİN

Tarifleri için: Diyetisyen Gamze Göktekin

Instagram: @dyt.gamzegoktekin

Facebook: Diyetisyen Gamze Göktekin

İlginizi çekebilir: Zayıflama Çayı – Diyetisyenden Detoks Etkili, Yağ Yakan 5 Mucize Tarif

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Uyku Getiren Bitki Çayları, 11 Farklı Şifalı Bitki – Diyetisyen Tavsiyeleri 18.02.2019 tarihinde yayınladı.