Yemek Fotoğrafçılığı – Çok İşinize Yarayacak Püf Noktaları, Teknikler

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Yemek Fotoğrafçılığı – Çok İşinize Yarayacak Püf Noktaları, Teknikler Tarifi

Lezzetin Fotoğraflanmış Haline Dair Püf Noktalar

Hünerli ellerden çıkan bir yemek fotoğrafı, yemeğin lezzetini görüntüsüyle bile hissettirebilir. Tadını damağınızda hissedebileceğiniz canlı yemek fotoğrafları için birçok farklı teknik kullanabilirsiniz. Yemeklerin dumanını, su damlacıklarını ve kıvamını ortaya çıkaracak fotoğraflar sayesinde, binbir emek ile üretilen nefis tariflerin de hakkını vermek mümkün olacaktır.

Meyve, sebze ya da hazır gıdalar da yemek fotoğrafçılarının objektiflerinde estetik bir görünüme kavuşabilir. Zevkli ama bir o kadar da sabır ve emek isteyen yemek fotoğrafçılığı için, ekipmanlardan çekim sürecine kadar dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır.

yemek fotoğrafçılığı teknikleri

Yemek Fotoğrafçılığı Nedir?

Still life ya da natürmort olarak adlandırılan fotoğraf türüne dahil edilebilecek yemek fotoğrafçılığı giderek daha fazla önem kazanan bir meslektir. Yemek fotoğrafları, menülerde, reklamlarda ya da dergilerde kullanılabilmektedir. Yemek konulu bloglar ve internet siteleri için de bu tip fotoğraflara ihtiyaç duyulabilmektedir.

Çeşitli yerlerde profesyoneller tarafından yemek fotoğrafçılığı eğitimi de verilmektedir. Yeni başlayanlar için internette de birçok kaynak bulunabilir. Püf noktalarına dikkat ederek ve çokça pratik yaparak kaliteli yemek fotoğrafları çekmek mümkündür. Ticari anlamda özellikle hazır gıda firmaları, ürünlerini tanıtırken yemek fotoğrafı çekimlerine önem vermektedir.

Profesyonel anlamda yemek fotoğrafçılığı ile ilgilenenler, yemek stilisti ve sanat yönetmeni ile birlikte disiplinler arası bir çalışma süreci yürütmelidir. Sanat yönetmeni genellikle işin müşteri tarafında olup, ürünün hangi şekilde sunulması ve genel konseptin ne olacağı konusunda devreye girer. Çekim kısmında ise yemek stilisti ve fotoğrafçı bir aradadır.

Yemek stilistliği ve fotoğrafçılığı farklı birikimler gerektiren konulardır. Yemek stilistinin görevi yemeklerin estetik ve çekici bir görünümüne kavuşup çekime hazır hale gelmesini sağlamaktır. En ince detaylarına kadar stilist tarafından özenle hazırlanan kompozisyon, fotoğrafçının maharetli ellerine bırakılabilir.

Günümüzde sosyal medyada yemek fotoğraflarının paylaşımının artması bu disipline daha fazla ilgi duyulmasını sağlamıştır. Yemek fotoğrafçılığında temel çekim bilgileri mutlaka bilinmelidir. Lens tipleri ve diyafram aralığı gibi konular ile ışık kullanımı bu alanın olmazsa olmazları arasındadır.

Fotoğrafçının gurme olmasına gerek yoktur elbette ama yemekler konusunda tecrübeli olmak ve yemek yemeyi sevmek de ekstra bir katkı sağlayacaktır. Atmosfer yaratırken stilist devreye girecek olsa da, yemek sunumunun estetik yönünü ortaya çıkarmak için tariflerin içeriğini bilmek işinizi keyifle yapabilmenize olanak tanır. Zevkli bir fotoğrafçılık deneyimi sunan yemek fotoğrafçılığı, özellikle yemek bloggerlarının geniş kitlelere hitap edebilmesi için fazlasıyla gereklidir.

yemek fotoğrafçılığı eğitimi

Yemek Fotoğrafçılığı Eğitimi ve İçeriği

Gelişmekte olan bir alan olması nedeniyle yemek fotoğrafçılığı kursları her geçen gün daha çok talep görmektedir. İnternette yemekleri estetik bir biçimde sunabilmek için, yemek fotoğrafçılığı kurslarına başvuranların sayısı giderek artmaktadır. Yemek fotoğrafçılığı kendine has teknikleri olan ve profesyonel bir çalışma süreci gerektiren bir alandır. Bu konuya ilgi duyanlar için çeşitli kurslarda hem teorik hem de pratik eğitimler verilmektedir.

Temel fotoğrafçılık deneyimine sahip olanlar için yemek fotoğrafçılığı kitap ile de geliştirilebilecek bir süreçtir. Kullanılacak ekipmandan, atmosfer yaratmak için gerekli olan tekniklere kadar birçok püf noktanın anlatıldığı, çeşitli dillerde birçok yemek fotoğrafçılığı eğitim kitabı bulabilirsiniz.

yemek fotoğrafçılığı için uygun lens

Yemek Fotoğrafçılığı Ekipmanları

 • İyi bir yemek fotoğrafı çekebilmek için bazı temel ekipmanlara sahip olmak gereklidir. Bunların başında tripod gelir. Kameranın sabit durması ve açının en iyi biçimde ayarlanması için tripod şarttır. İster restoranda ister evinizde olun, sabit bir görüntü için tripod kullanmanız gerekecektir.
 • Bunun yanında ışık ekipmanı da profesyonel olursa, çok daha nitelikli sonuçlar elde edilebilir. Reflektörler ve farklı güçlere sahip ışıklarla çekimlerden dilediğiniz sonucu alabilirsiniz.
 • Yemek fotoğrafçılığı için uygun lens seçimi yapmak da fotoğrafçının dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Makro lensler bu tür çekimler için oldukça uygundur. 50 mm – 150 mm lensler yemek fotoğrafı çekimleri için sıklıkla tercih edilebilmektedir.

yemek fotoğrafı çekmek

Yemek Fotoğrafı Nasıl Çekilir? İpuçları ve Tavsiyeler

 • Yemek fotoğrafı çekim süreci için atılacak ilk adım yemek stilistinin yemeği ve ona eşlik edecek objeleri ayarlaması olacaktır. Sıcak yemekler çekilecekse hızlı olmak ilk kuraldır. Dumanıyla birlikte sıcaklığını hissettiren bir yemek görünümü için mümkünse ilk yarım dakikada, en kötü ihtimalle iki dakika içinde çekimi yapmak, fırından ya da tencereden yeni çıkmış hissiyatı vermek açısından önemlidir. Zamanla yarışılan bu sürecin öncesinde ışıkları, dekoru ve diğer tüm ayrıntıları deneme çekimleri eşliğinde hazır bir hale getirmek de işinizi kolaylaştıracaktır. Yemeği çevreleyecek malzemeler ve aksesuarın çeşitliliği fotoğrafa zenginlik katacak unsurlar arasındadır.
 • Işığı yeterli miktarda kullanmak ve yumuşatmak da işin fark yaratacak noktaları arasında yer alır. Kontrollü doğal ışık kullanımı ya da stüdyoda ekipmanlar ile ortaya çıkacak profesyonel bir ışık çalışması, çekimin kaliteli görünmesinin temelini oluşturur.
 • Doğru lens seçimi de yemeklerin görüntüsünü direkt olarak etkileyecek faktörler arasındadır. Ortam müsaitse alan derinliği gibi etkiler de fotoğraflarda kullanılabilir. Fotoğrafçının sanatsal yönüyle fotoğrafı güzelleştirmesi mümkündür ama bu noktada aşırıya kaçılmamalıdır. Ürünün ya da yemeğin öne çıkmasını engelleyecek her şeyden kaçınılmalıdır. Seri çekimler şeklinde çeşitli denemeler gerçekleştirerek doğru açı, ışık ve atmosfere kavuşmak mümkün olacaktır.
 • Fotoğraf çekildikten sonra post prodüksiyon aşaması da önem kazanacaktır. Çekimlerdeki renkler arasında öne çıkarılmak istenenler bu aşamada belirginleştirilebilir. Ürünün ya da yemeğin renklerinin canlı bir görünüm kazanması, fotoğrafın etkileyiciliğini arttıracaktır. Kontrast ve beyaz dengesi de bu evrede istendiği şekilde yeniden düzenlenebilmektedir. Post prodüksiyonun nitelikli bir biçimde gerçekleşmesi için görsellerin RAW olarak kaydedilmesi önerilir. Öncesi ve sonrası ile sabırlı bir çalışma süreci gerektiren yemek fotoğrafçılığı, her geçen gün daha da önem kazanan bir meslek dalı olmaktadır.

yemek fotoğrafçılığı ekipmanları

Yemek Fotoğrafçılığı Teknikleri

 • Çekim esnasında yemeğe odaklanmak çok önemlidir. Çevreye koyulacak objeler ya da malzemeler yemekten daha dikkat çekici olmamalıdır. Bu noktada yemek stilisti ile fikir alışverişi yapabilir, yemeğin kolayca öne çıkabileceği bir atmosfer yaratabilirsiniz.
 • Yemek fotoğrafı çekim teknikleri uygulanırken ışığın kullanımına dikkat edilmelidir. Flaş kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Ekipman yoksa gün ışığını yönlendirecek çeşitli yansıtma elemanları kullanılabilir. Eğer ışık ekipmanı varsa ağırlıklı olarak yandan ve arkadan aydınlatmak iyi bir görsellik ortaya çıkmasında etkili olacaktır.
 • Yemekler yeni pişirilmiş, sebze ve meyveler ise taze olmalıdır. Buna ilave olarak sebze ve meyvelere canlılık katmak için sprey ile su sıkılabilir. Zeytinyağı sürmek de parlaklık vermesi için kullanılan yöntemler arasındadır.
 • Lens seçiminde de yakın plana uyacak tercihler yapılmalıdır. Genellikle geniş açılı lensler kullanılmaması önerilmektedir.
 • Yemek fotoğrafı çekmenin püf noktaları bilindiği takdirde, iştah kabartan hoş görünümlü çerçeveler yakalanabilir. Sıcak yemeklerin çekiminde, yemeğin yapıldığı malzemelerin pişmemiş doğal halleri de kompozisyona eklenebilmektedir.
 • Arka plan seçiminde, kompozisyonu çok karışık hale getirecek desenli seçimler yapılmamalıdır. Beyaz sık kullanılan bir fon olsa da, yemek ortamını doğal bir şekilde sunmak için birçok farklı unsur kullanılabilir.
 • Alan derinliği kullanımı da iyi bir yöntemdir. Bunun için arka planda yemeğe ya da ürüne uygun bir mutfak ortamı seçilebilir.
 • Tabak içindeki yemekler tepe çekimleriyle görüntülenebilir; fakat özellikle hazır gıdalarda daha değişik açılarla görselliği zenginleştirebilirsiniz.
Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yemek Fotoğrafçılığı – Çok İşinize Yarayacak Püf Noktaları, Teknikler 18.04.2018 tarihinde yayınladı.