Yer Fıstığı Yağı Kilo Aldırır Mı? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

“Belinizi kalınlaştırmayacak tek bir kalori deposu varsa, o da fıstıktır.”

Yer Fıstığı Yağı

Bitkisel yağlar içinde, zeytinyağından sonra gelen en yararlı olan yağ çeşidi yer fıstığı yağıdır. Latince adı Arachis Hypogaea olan yer fıstığı bitkisinden elde edilir. Yer fıstığı yağı bitkinin yenilebilen tohumlarından üretilir. Bitkinin çiçekleri yer üzerinde olmakla beraber, fıstık olarak adlandırılan tohumları yer altındadır. Bu yüzden ona yer fıstığı denir.

Bezelye ve fasulye gibi baklagiller (Fabaceae) ailesine ait bir bitkidir. Bitkinin yağı, işlenme şekillerine göre değişim gösteren, yumuşak ya da keskin bir tada sahiptir. Yer fıstığı yağı ve faydaları hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm ayrıntıları bu yazıda bulabilirsiniz.

yer fıstığı yağı

Yer Fıstığı Yağı Nasıl Yapılır?

Yer fıstığın bitkisi zengin protein içeriğine sahiptir. Ayrıca sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, albümin ve vitamin zengini bir bitkidir. Başlı başına bir sağlık kaynağıdır. Yer fıstığının tohumunda %45 ile %60 oranında yağ bulunur. Bünyesinde bulundurduğu fosfolipidlerin az olması nedeniyle yer fıstığı yağının rafine edilmesi, özellikle pamuk yağına oranla çok daha kolaydır. İçerik olarak zeytinyağına en yakın yağ çeşididir ve yüksek oranda oleik asit içerir. Yer fıstığı yağı yüksek ısıya dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kızartmaların yapımında tercih edilir.

Yer fıstığı yağı üretimi farklı yöntemlerle yapılır. Rafine edilerek elde edilen yer fıstığı yağında, bitkinin alerjen kısımları yok edilir. Yer fıstığına alerjisi olanlar için üretilen yağ şeklidir. Rafine yağı çoğunlukla büyük restoranlarda kızartmaların yapımında kullanılır. Tavuk ve patates kızartmaları bunların başında gelir. Soğuk preslenme yöntemiyle yapılan çeşidi ise bitkinin ezilerek yağının çıkarılması sonucunda elde edilir.

Bu yöntemle elde edilen yağda, bitkinin lezzeti ve besin değeri daha fazla korunmuş olur. Bir diğer yapım şekli, karışım olarak hazırlanmasıdır. Bu yöntemde yer fıstığı yağı, çoğunlukla soya fasulyesi yağı veya benzeri yağlarla harmanlanarak elde edilir. Karışım yağlar daha uygun fiyatlı yağlardır. Kızartmalar için seçilebilecek en uygun yağ çeşidi yer fıstığı yağıdır.

yer fıstığı yağı ne işe yarar

Yer Fıstığı Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yer fıstığını oluşturan bileşenler: oleik asit, linoleik asit (Omega-6) ve palmitik asit gibi yağ asitleridir. 100 gr yer fıstığı yağında: 17.7 gr doymuş yağ, 48.3 gr tekli doymamış yağ ve 33.4 gr da çoklu doymamış yağ bulunur. Yer fıstığı yağı, çeşitli alanlarda kullanılabilen özelliktedir. Yemek sanayinde olduğu gibi kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılır. Yoğun E vitamini içerdiği için kozmetik sanayinde sıklıkla ondan yararlanılır. Kremleri ve çeşitli cilt bakım ürünleri yapılan yer fıstığı yağı, cilde parlaklık verir, pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Yer fıstığı yağının cilde faydaları oldukça fazladır. Beyaz etlerle çok uyumludur. Yer fıstığı yağından, mayonez yapımında, hamur işlerinde, tatlılarda, margarin yapımında faydalanılır. Çin yemeklerinde sıkça kullanılan bir yağdır. Kızartmalar, salatalar ve balık konserveleri için özellikle tercih edilir. Yüksek ısıya dayanıklı olması nedeniyle, kızartıldıktan sonra bir süre saklanması gereken yiyecekler için uygundur. Bu nedenle işlenmiş hazır gıda sektöründe tercih edilir.

Yer fıstığı yağı ile hazırlanan paketlenmiş yiyeceklerde, besinin antioksidan değerini korumaya yarar. Yer fıstığı tohumunun yağı alındıktan sonra geriye kalan küspesi, yüksek oranda protein içerdiği için bebek maması yapımında kullanılır. Bu yağ ayrıca yer fıstığı yağı kapsülü gibi gıda takviyeleri şeklinde de kullanılır. Yağ olarak satılan besin takviyesinden, günde bir ya da iki tatlı kaşığı içilebilir.

yer fıstığı yağı faydaları

Yer Fıstığı Yağı Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı bitkisi ve yağı oldukça faydalıdır. Kuru yemiş olarak tüketimi yaygın olan yer fıstığının yağ olarak kullanımı her geçen yıl artmaktadır. Genel olarak yer fıstığı yağının yararları hakkında şu bilgilere yer verilebilir:

  • Yer fıstığı yağı kansere karşı koruyucu özellik taşır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Prostat, kalın bağırsak ve meme kanserine karşı savaş verir.
  • Bünyesinde barındırdığı zengin magnezyum desteği ile kas ve kemikleri güçlendirir. B-1, B-2, B-8, E vitamin içeriği sayesinde öğrenme çağındaki çocukların ve yetişkinlerin öğrenme kapasitelerini artırır.
  • Bünyesindeki tekli doymamış yağ asitleri ile iyi kolesterol seviyesini yükseltir ve kötü kolesterolü düşürür. Bu da dolaşım sistemine ve kalp sağlığına büyük katkılar sağlar.
  • Mideye çok faydalıdır. Mide ekşimelerine, gastrit ve mide yanmalarına karşı kullanımı tavsiye edilir.
  • Sindirimi kolaylaştırma özelliği ile kabızlık, bağırsak tıkanıklığı ve bağırsak tembelliği sorunlarına iyi gelir.
  • Yer fıstığı yağı kandaki şeker oranını düzenler. Bu özelliği ile şeker hastalarına önerilen bir yağdır.
  • Kilo verdirme özelliği olduğu görülmüştür. Metabolizmayı hızlandırdığı için düzenli olarak kullanıldığında kilo vermek isteyenlere yardım edebilir. Bu amaçla yer fıstığı yağı hapı kullanılabilir.
  • Yer fıstığı yağı cilde faydalıdır. Sedef hastalığına iyi gelir. Sedef hastalığının tedavisinde güçlü bir koruma sağladığı, hastalığın yayılmasını engellediği belirtilir.
  • Vücuda zindelik ve kuvvet verme özelliği vardır. Bedensel ve zihinsel yorgunluklara iyi geldiği söylenir. Hormonların faaliyetleri düzenleyen yer fıstığı yağı, cinsel gücü artırıcı özellik taşır.

yer fıstığı

Yer Fıstığı Yağı Kilo Aldırır Mı?

Yer fıstığı tohumu %30 – 60 oranında yağ içerdiği için “yer fıstığı yağı iştah açar mı” gibi sorular gündeme gelebilir. Kilo almak isteyenler, yer fıstığını yüksek oranda tüketirlerse belki faydasını görebilirler. Fakat yer fıstığı yağı tüketimi, kilo almaya ya da iştah açmaya etken değildir.

Prof. Dr. Mehmet Öz: “Belinizi kalınlaştırmayacak tek bir kalori deposu varsa, o da fıstıktır.” diyerek bu sorunun yanıtını vermektedir. Yapılan araştırmalarda günde 100 kalorilik yer fıstığı yemenin kilo artışına neden olmadığı deneylerle saptanmıştır. Çünkü yer fıstığında bolca lif, protein ve sağlıklı yağlar vardır. Ayrıca içerdiği yağ ve kaloriler sindirim sistemi tarafından emilmez.

Yer fıstığından alınan yağın yakılması çok kolaydır. Vücut yer fıstığındaki tekli doymamış yağları hızla enerjiye çevirebilir. Aksine metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermek isteyenlere yardımcı olabilen bir yağdır.

yer fıstığı yağ oranı

Yer Fıstığı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Yer fıstığını tüm aktarlarda ve kuru yemiş satışı yapan yerlerde ve marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Değişik gramajlarda paketlenmiş ürünlerin fiyatları farklılıklar gösterir. Bir kilogram yer fıstığının ortalama fiyatı 20 – 30 TL civarındadır. Marka ve satış noktasına göre fiyatları değişir.

Yer fıstığı yağı da değişen fiyatlarla satılır. Yemeklik olarak kullanılan yağın satış fiyatı ortalama olarak 20 – 30 TL arasında değişim gösterir. Tüm büyük marketlerde rahatça bulabilirsiniz. Yer fıstığı yağının gıda takviyesi olarak satış şekli de mevcuttur. Bazı markalar tarafından 100 ml olarak satışa sunulan örnekleri vardır. Buna ek olarak yer fıstığı yağı kapsülü ve hapları da satılmaktadır. Bu ürünlerin satış fiyatları 30 – 60 TL arasında değişen fiyatlar içerir.

yer fıstığı

Yer Fıstığı Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yer fıstığı yağının uzun süreli ve çok miktarda tüketimi bazı sakıncalar doğurabilir. Fazla oranda tüketimi, damar sertliğine ve kolesterol artışına neden olabilir. Isıya dayanıklı olmakla beraber uzun süre yüksek ısıya maruz kalması iyi değildir. İçerisindeki değerli yağ asitlerini kaybedeceği için yararlı etkileri azalır. Hafif ısıda kullanılması ve soğuk olarak tüketilmesi daha doğru olur. Yer fıstığı yağının içerdiği yüksek orandaki omega-6 yağlarına karşı dikkatli olmak gerekir. Çünkü bunlar, iltihaplanmaya neden olabilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kavrulmuş Yer Fıstığı Tarifi
Kavrulmuş Yer Fıstığı12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama4
Yer Fıstığı Sütü Tarifi
Yer Fıstığı Sütü2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama19
Yer Fıstığı Ezmesi Tarifi
Yer Fıstığı Ezmesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama20
Evde Tuzlu Yer Fıstığı Tarifi
Evde Tuzlu Yer Fıstığı6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama19
Yer Fıstığı Ezmeli Kurabiye Tarifi
Yer Fıstığı Ezmeli Kurabiye6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama232
Taze Yer Fıstığı Haşlaması Tarifi
Taze Yer Fıstığı Haşlaması6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama22
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama67
Karemeli Yer Fıstığı Kurabiye Tarifi
Karemeli Yer Fıstığı Kurabiye Tarifi12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 40dk Hazırlama28
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Teremyağlı 20 Nefis Tarif Tarifi
Teremyağlı 20 Nefis Tarif

Malzeme listesinde yer aldığı tariflere tat katan, Teremyağ ile hazırlanmış 20 tarif bu listede! Kurabiyeler,…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, sohbet esnasında pek çok soru ile…

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi
Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin…

Tarifler Geri
Videolar Geri