Yer Fıstığı Yağı Kilo Aldırır Mı? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığı Yağı Kilo Aldırır Mı? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Tarifi

“Belinizi kalınlaştırmayacak tek bir kalori deposu varsa, o da fıstıktır.”

Yer Fıstığı Yağı

Bitkisel yağlar içinde, zeytinyağından sonra gelen en yararlı olan yağ çeşidi yer fıstığı yağıdır. Latince adı Arachis Hypogaea olan yer fıstığı bitkisinden elde edilir. Yer fıstığı yağı bitkinin yenilebilen tohumlarından üretilir. Bitkinin çiçekleri yer üzerinde olmakla beraber, fıstık olarak adlandırılan tohumları yer altındadır. Bu yüzden ona yer fıstığı denir.

Bezelye ve fasulye gibi baklagiller (Fabaceae) ailesine ait bir bitkidir. Bitkinin yağı, işlenme şekillerine göre değişim gösteren, yumuşak ya da keskin bir tada sahiptir. Yer fıstığı yağı ve faydaları hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm ayrıntıları bu yazıda bulabilirsiniz.

yer fıstığı yağı

Yer Fıstığı Yağı Nasıl Yapılır?

Yer fıstığın bitkisi zengin protein içeriğine sahiptir. Ayrıca sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, albümin ve vitamin zengini bir bitkidir. Başlı başına bir sağlık kaynağıdır. Yer fıstığının tohumunda %45 ile %60 oranında yağ bulunur. Bünyesinde bulundurduğu fosfolipidlerin az olması nedeniyle yer fıstığı yağının rafine edilmesi, özellikle pamuk yağına oranla çok daha kolaydır. İçerik olarak zeytinyağına en yakın yağ çeşididir ve yüksek oranda oleik asit içerir. Yer fıstığı yağı yüksek ısıya dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kızartmaların yapımında tercih edilir.

Yer fıstığı yağı üretimi farklı yöntemlerle yapılır. Rafine edilerek elde edilen yer fıstığı yağında, bitkinin alerjen kısımları yok edilir. Yer fıstığına alerjisi olanlar için üretilen yağ şeklidir. Rafine yağı çoğunlukla büyük restoranlarda kızartmaların yapımında kullanılır. Tavuk ve patates kızartmaları bunların başında gelir. Soğuk preslenme yöntemiyle yapılan çeşidi ise bitkinin ezilerek yağının çıkarılması sonucunda elde edilir.

Bu yöntemle elde edilen yağda, bitkinin lezzeti ve besin değeri daha fazla korunmuş olur. Bir diğer yapım şekli, karışım olarak hazırlanmasıdır. Bu yöntemde yer fıstığı yağı, çoğunlukla soya fasulyesi yağı veya benzeri yağlarla harmanlanarak elde edilir. Karışım yağlar daha uygun fiyatlı yağlardır. Kızartmalar için seçilebilecek en uygun yağ çeşidi yer fıstığı yağıdır.

yer fıstığı yağı ne işe yarar

Yer Fıstığı Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yer fıstığını oluşturan bileşenler: oleik asit, linoleik asit (Omega-6) ve palmitik asit gibi yağ asitleridir. 100 gr yer fıstığı yağında: 17.7 gr doymuş yağ, 48.3 gr tekli doymamış yağ ve 33.4 gr da çoklu doymamış yağ bulunur. Yer fıstığı yağı, çeşitli alanlarda kullanılabilen özelliktedir. Yemek sanayinde olduğu gibi kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılır. Yoğun E vitamini içerdiği için kozmetik sanayinde sıklıkla ondan yararlanılır. Kremleri ve çeşitli cilt bakım ürünleri yapılan yer fıstığı yağı, cilde parlaklık verir, pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Yer fıstığı yağının cilde faydaları oldukça fazladır. Beyaz etlerle çok uyumludur. Yer fıstığı yağından, mayonez yapımında, hamur işlerinde, tatlılarda, margarin yapımında faydalanılır. Çin yemeklerinde sıkça kullanılan bir yağdır. Kızartmalar, salatalar ve balık konserveleri için özellikle tercih edilir. Yüksek ısıya dayanıklı olması nedeniyle, kızartıldıktan sonra bir süre saklanması gereken yiyecekler için uygundur. Bu nedenle işlenmiş hazır gıda sektöründe tercih edilir.

Yer fıstığı yağı ile hazırlanan paketlenmiş yiyeceklerde, besinin antioksidan değerini korumaya yarar. Yer fıstığı tohumunun yağı alındıktan sonra geriye kalan küspesi, yüksek oranda protein içerdiği için bebek maması yapımında kullanılır. Bu yağ ayrıca yer fıstığı yağı kapsülü gibi gıda takviyeleri şeklinde de kullanılır. Yağ olarak satılan besin takviyesinden, günde bir ya da iki tatlı kaşığı içilebilir.

yer fıstığı yağı faydaları

Yer Fıstığı Yağı Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı bitkisi ve yağı oldukça faydalıdır. Kuru yemiş olarak tüketimi yaygın olan yer fıstığının yağ olarak kullanımı her geçen yıl artmaktadır. Genel olarak yer fıstığı yağının yararları hakkında şu bilgilere yer verilebilir:

  • Yer fıstığı yağı kansere karşı koruyucu özellik taşır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Prostat, kalın bağırsak ve meme kanserine karşı savaş verir.
  • Bünyesinde barındırdığı zengin magnezyum desteği ile kas ve kemikleri güçlendirir. B-1, B-2, B-8, E vitamin içeriği sayesinde öğrenme çağındaki çocukların ve yetişkinlerin öğrenme kapasitelerini artırır.
  • Bünyesindeki tekli doymamış yağ asitleri ile iyi kolesterol seviyesini yükseltir ve kötü kolesterolü düşürür. Bu da dolaşım sistemine ve kalp sağlığına büyük katkılar sağlar.
  • Mideye çok faydalıdır. Mide ekşimelerine, gastrit ve mide yanmalarına karşı kullanımı tavsiye edilir.
  • Sindirimi kolaylaştırma özelliği ile kabızlık, bağırsak tıkanıklığı ve bağırsak tembelliği sorunlarına iyi gelir.
  • Yer fıstığı yağı kandaki şeker oranını düzenler. Bu özelliği ile şeker hastalarına önerilen bir yağdır.
  • Kilo verdirme özelliği olduğu görülmüştür. Metabolizmayı hızlandırdığı için düzenli olarak kullanıldığında kilo vermek isteyenlere yardım edebilir. Bu amaçla yer fıstığı yağı hapı kullanılabilir.
  • Yer fıstığı yağı cilde faydalıdır. Sedef hastalığına iyi gelir. Sedef hastalığının tedavisinde güçlü bir koruma sağladığı, hastalığın yayılmasını engellediği belirtilir.
  • Vücuda zindelik ve kuvvet verme özelliği vardır. Bedensel ve zihinsel yorgunluklara iyi geldiği söylenir. Hormonların faaliyetleri düzenleyen yer fıstığı yağı, cinsel gücü artırıcı özellik taşır.

yer fıstığı

Yer Fıstığı Yağı Kilo Aldırır Mı?

Yer fıstığı tohumu %30 – 60 oranında yağ içerdiği için “yer fıstığı yağı iştah açar mı” gibi sorular gündeme gelebilir. Kilo almak isteyenler, yer fıstığını yüksek oranda tüketirlerse belki faydasını görebilirler. Fakat yer fıstığı yağı tüketimi, kilo almaya ya da iştah açmaya etken değildir.

Prof. Dr. Mehmet Öz: “Belinizi kalınlaştırmayacak tek bir kalori deposu varsa, o da fıstıktır.” diyerek bu sorunun yanıtını vermektedir. Yapılan araştırmalarda günde 100 kalorilik yer fıstığı yemenin kilo artışına neden olmadığı deneylerle saptanmıştır. Çünkü yer fıstığında bolca lif, protein ve sağlıklı yağlar vardır. Ayrıca içerdiği yağ ve kaloriler sindirim sistemi tarafından emilmez.

Yer fıstığından alınan yağın yakılması çok kolaydır. Vücut yer fıstığındaki tekli doymamış yağları hızla enerjiye çevirebilir. Aksine metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermek isteyenlere yardımcı olabilen bir yağdır.

yer fıstığı yağ oranı

Yer Fıstığı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Yer fıstığını tüm aktarlarda ve kuru yemiş satışı yapan yerlerde ve marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Değişik gramajlarda paketlenmiş ürünlerin fiyatları farklılıklar gösterir. Bir kilogram yer fıstığının ortalama fiyatı 20 – 30 TL civarındadır. Marka ve satış noktasına göre fiyatları değişir.

Yer fıstığı yağı da değişen fiyatlarla satılır. Yemeklik olarak kullanılan yağın satış fiyatı ortalama olarak 20 – 30 TL arasında değişim gösterir. Tüm büyük marketlerde rahatça bulabilirsiniz. Yer fıstığı yağının gıda takviyesi olarak satış şekli de mevcuttur. Bazı markalar tarafından 100 ml olarak satışa sunulan örnekleri vardır. Buna ek olarak yer fıstığı yağı kapsülü ve hapları da satılmaktadır. Bu ürünlerin satış fiyatları 30 – 60 TL arasında değişen fiyatlar içerir.

yer fıstığı

Yer Fıstığı Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yer fıstığı yağının uzun süreli ve çok miktarda tüketimi bazı sakıncalar doğurabilir. Fazla oranda tüketimi, damar sertliğine ve kolesterol artışına neden olabilir. Isıya dayanıklı olmakla beraber uzun süre yüksek ısıya maruz kalması iyi değildir. İçerisindeki değerli yağ asitlerini kaybedeceği için yararlı etkileri azalır. Hafif ısıda kullanılması ve soğuk olarak tüketilmesi daha doğru olur. Yer fıstığı yağının içerdiği yüksek orandaki omega-6 yağlarına karşı dikkatli olmak gerekir. Çünkü bunlar, iltihaplanmaya neden olabilir.

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yer Fıstığı Ezmesi Tarifi

Yer Fıstığı Ezmesi

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kavrulmuş Yer Fıstığı Tarifi

Kavrulmuş Yer Fıstığı

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tuzlu Yer Fıstığı Tarifi

Tuzlu Yer Fıstığı

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Yer Fıstığı Sütü Tarifi

Yer Fıstığı Sütü

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Yer Fıstığı Kremalı Kurabiye Tarifi

Yer Fıstığı Kremalı Kurabiye

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Evde Tuzlu Yer Fıstığı Tarifi

Evde Tuzlu Yer Fıstığı

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yer Fıstığı Ezmeli Kurabiye Tarifi

Yer Fıstığı Ezmeli Kurabiye

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Karemeli Yer Fıstığı Kurabiye Tarifi

Karemeli Yer Fıstığı Kurabiye Tarifi

12-14 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Tarifler Geri
Videolar Geri