Yılan Yağı Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar? Sakal, Saç Uzatır Mı?

Dünün Ağrı Kesicisi Bugünün Cilt Bakım Ürünü

Yılan Yağı

Yılan yağı, 18. ve 19. yüzyıllarda Çin’den başlayıp giderek bölgeye yayılan ve ilk başlarda Uzak Doğu’da kendine kullanım alanı bulmuş daha sonra ise tüm dünyaya nam salmış bir alternatif tıp ürünüdür.

Çin’de ‘Enhydris Chinensis’ olarak bilinen su yılanından elde edilmektedir. Uzun süre tazeliğini koruyabilen yılan yağı bugün dünyanın farklı bölgelerinde, zehirsiz olan farklı yılan türlerinden de elde edilmektedir.

yılan yağı nedir

Yılan Yağı Nedir?

İnsanoğlunun alternatif tıbba duyduğu ilginin ürünlerinden biri olan yılan yağı, soğuk presleme yöntemiyle yılandan elde edilen bir yağdır. Eski zamanlarda ağrı ve acı gidermede kullanılan yılan yağının günümüzde saç ve sakal sorunlarını giderme gibi farklı durumlarda da kullanımı tavsiye edilmektedir.

Her yılandan Çin’deki su yılanından elde edilen özel asit ve yağlar elde edilemediği için sektörde suistimale de açık bir durumdadır. Yılan yağı özellikleri itibarıyla eski Mısır’da geleneksel olarak özellikle saç ve sakal sorunlarının tedavisinde kullanılmıştır.

Ayrıca, çeşitli cilt hastalıklarında da yaygın olarak kullanıldığı çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. Sizler için yılan yağının faydalarını görebileceğiniz bir liste hazırladık. Yılan yağı, zehirsiz yılanlardan elde edilerek soğuk sıkma işleminden geçirildikten sonra kullanıma hazır hale gelir ve uzun süre tazeliğini korur.

yılan yağı faydaları

Yılan Yağı Faydaları Nelerdir?

Yılan yağının, Omega 3 yağ asidi, magnezyum, EPA olarak bilinen Eikozapentaenoil Asit, fosfat, A ve D vitaminleri açısından zengin olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Yılan yağı cilt üzerinde kullanıldığında çok hızlı bir şekilde emilme özelliğine sahiptir.

Yaralar üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Dokuların sağlıklı çalışmak için ihtiyaç duyduğu EPA olarak bilinen Eikozapentaenoil Asit sayesinde kellik olan saç bölgesinde doğrudan 1 – 2 damla şeklinde uygulanabilme özelliğine sahiptir.

İçildiğinde ağrı kesici etkisi olan yılan yağı tansiyon düşürücü, eklemlerde kireçlenme önleyici, iltihap söktürücü gibi özellikleri de vardır. Ayrıca beyin hücreleri üzerinde etkileri olduğu ve Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılabileceği yönünde kanıtlanmamış araştırmalar bulunmaktadır. Bilim adamlarının bu konuda araştırmalarını sürdürdüğü bilinmektedir.

 • Yılan yağı saç üzerinde oldukça etkili bir uzama sağlar.
 • Saç kopmalarını engeller.
 • Kimyasal maddelerden zarar görmüş saçları onarır.
 • Hormon bozukluğuna bağlı olmayan kellik sorununa iyi gelir.
 • Seyrek kaşları sıklaştırır.
 • Saçlarda kepeklenmeyi önler.
 • Saç diplerini besler, saçların daha gür, parlak ve güçlü görünmesini sağlar.
 • Yılan yağı sakal ve bıyıkların güçlenmesini sağlar.

Yılan Yağı ve Cilde Faydaları

 • Cildi onarır.
 • Kuru ciltleri nemlendirir ve besler.
 • Aknelerin iyileşmesini sağlar.
 • Sivilcelerin oluşumunu önler.
 • Ciltteki iltihaplı yaraların iyileşmesini sağlar.

Peki, Yılan Yağı Yüze Sürülür Mü?

Bu uygulamayı haftada 2 veya 3 kez tekrarlayarak sonuç alana kadar uygulamanızı tavsiye edilir. Bu sürenin ne kadar süreceği kesin olmamakla birlikte 1 ya da 2 ay sürebilir. Yılan yağı cilde iyi gelen bir özelliğe sahiptir.

Kurumuş, çatlamış, nemini kaybetmiş tüm cilt yüzeyinde kullanılabilmektedir. Kurumuş ya da çatlamış cildinize bir iki adamla yılan yağını yedirerek masaj yapabilirsiniz. Öte yandan yılan yağının farklı sorunlar için de olumlu etkiler gösterir. Yılan yağını ağrılı bölgeye 1-2 damla kullanarak sürülmesi ağrıların giderilmesinde etkili bir yöntemdir.

Yılan yağını, ağrı kesici ya da iltihap tedavisi için kullanacaksanız içmeyi denemeyin! Yılan yağı bünyeniz için zararları olan bir içeriğe sahip olabilir.

Yılan Yağının Ağrı Üzerindeki Etkileri ve Diğer Faydaları

 • Romatizmayı tedavi edici etkisi vardır.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Yılan yağının beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

yılan yağı ne işe yarar

Yılan Yağı Ne İşe Yarar? Yılan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yılan yağının etki gösterdiği farklı sorunlar için farklı kullanım şekilleri olduğunu söylenebilir. Peki, yılan yağı nasıl kullanılır sorusunun cevabına önce saçlardan başlanacak olursa:

Hazırlanışı:

Yılan yağını normalden daha hızlı uzamasını istediğiniz saçınıza direkt olarak kullanmamalısınız. Yılan yağını önce belirli bir oranda farklı bir yağ ile karıştırmalısınız. Bu yağlar zeytinyağı, badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı olabilir. Bir ölçü yılan yağı, bir ölçü de diğer yağdan ekleyip karıştırarak bir yılan yağı maskesi elde edebilirsiniz. Örneğin; saç miktarınıza göre 1 tatlı kaşığı yılan yağı kullanacaksanız, 1 tatlı kaşığı da zeytinyağı kullanmanız gerekir.

Uygulanışı:

Sıra geldi uygulama aşamasına, yılan yağı fayda etmesi için saç dipleriyle buluşmak ister. O yüzden önce saç diplerinden başlamak gerekir. Elinize bir miktar yılan yağı alıp saç diplerine yedirerek saç uçlarına doğru ilerleyin. Hazırladığınız yılan yağı maskesini 10 ya da 15 dakika masaj yaptıktan sonra saçlarınızı kendi haline bırakıp bekleme aşamasına geçebilirsiniz.

Ancak beklemeye geçmeden önce saçlarınızı bir bone ya da streç film yardımıyla sarmanız gerekli. Bu sarma işlemini yağın uçmasını engellemek ve saçın ısısını muhafaza etmek için yapmanız gerekir.

yılan yağı saç

Yılan Yağı Saç Uzatır mı?

Maksimum 2 saatlik bekleme süresi sonrasında –bu süreyi daha kısa da tutabilirsiniz ancak 30 dakikadan az olmaması gerekir- saçınızı ılık su ve şampuanlayıp durulama işlemine geçebilirsiniz. İyice durulandığından emin olduktan sonra saçınızı kurutabilirsiniz. Bu işlemi gün aşırı yapmanız gerekir.

Yılan yağı nasıl kullanılır Ender Saraç bu konuda yaptığı bir tavsiyeyle susam yağı, ampul E vitamini gibi farklı faydalı yağlarında maskeye karıştırılabileceğini tavsiye etmektedir, siz de deneyebilirsiniz. Eğer saçınızın belirli bölgelerinde ya da tamamında saç çıkmaması gibi bir sorununuz var ise bu kez de parmağınızla yılan yağını birkaç damla olacak şekilde o bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Yine bu işlem için de istikrar oldukça önemlidir.

Yılan yağı sabunu ve yılan yağı şampuanı da kullanabileceğiniz ürünler arasında bulunsa da kullanacağınız markanın güvenilir olduğundan emin olmalısınız zira. Para harcadığınız bir ürünün hayallerinizi de alıp götürmesine izin vermeyin!

yılan yağı sakal

Yılan Yağı Sakal Çıkarır mı?

Düzenli uygulamalarınızdan bir süre sonra sonucu siz de gözlerinizle göreceksiniz. Bu sonucun ne kadar süre alacağı, sizin beslenme şeklinize, besinlerle aldığınız protein, mineral ve vitamin miktarına göre değişebilir. Çünkü saçın dış etkenlerle mucizevî olarak kalıcı bir şekilde farklı bir karaktere bürünmeyeceği bilimsel olarak da bilinen bir gerçek.

Yılan yağı saçta olduğu gibi sakal bölgesinde de olumlu etkisi olan bir alternatif tıp ürünüdür. Sakalı seyrek çıkan erkekler, daha gür çıkmasını isteyenler, yine yılan yağı maskesi yaparak sakal bölgesine uygulayabilirler. Doğrudan uygulama da yapabilmeniz mümkün.

Sakal miktarınıza göre değişmek kaydıyla, 5 ya da 6 damla yılan yağını elinizle sakalınıza iyice yedirip 2 saat kadar sakalınızda beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

yılan yağı

Yılan Yağı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Uzak Doğu ülkelerinde tüketildiği için bir sakınca görmeyebilirsiniz; ancak orada yaşayan insanların bağışıklık sistemi ve alışkanlıklarıyla sizin bünyenizin ve bağışıklık sisteminizin aynı olmadığını asla unutmayın. Doğrudan saça ya da cilde uygulanması sırasında ise kaşıntı, döküntü ya da başka anormal bir reaksiyon geliştiğini düşünürseniz doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Yılan yağını neredeyse her aktardan ya da online alışveriş sitelerinden satın alabilmeniz mümkün. Satın almak istediğiniz ürünün yılan yağı güvenilir olup olmaması çok önemli. İçerisine karıştırılan diğer yağlar hakkında da muhakkak bilgi edinmeye çalışın. İyice kalitesinden emin olduğunuz ürünleri kullanmaya özen gösterin. Yılan yağı fiyatı, farklı markalara ve miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak 10-100 TL aralığında bir fiyatı vardır.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yılan Pancarı Otu Yemeği Tarifi

Yılan Pancarı Otu Yemeği

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sakala Çırpa Tarifi

Sakala Çırpa

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sakal Çarpan Çorbası Tarifi

Sakal Çarpan Çorbası

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Sakala Çarpan Çorba Tarifi

Sakala Çarpan Çorba

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Sakala Çarpan Çorba Tarifi

Sakala Çarpan Çorba

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Kullanıma Hazır Sarımsak Tarifi

Kullanıma Hazır Sarımsak

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Sakala Çarpan Çorbası Tarifi

Sakala Çarpan Çorbası

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban Bayramı zamanı geldiğinde pek çok evde büyük bir…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu?

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olacak Mı? Bu yıl mübarek Kurban Bayramı, temmuz ayına denk…

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi? Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü…

Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri Tarifi
Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri

Kurban Bayramı Denince İlk Akla Gelenler Acısıyla tatlısıyla geçen günlerin ardından ne kadar çok zaman…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Sözleri: Anlamlı Tebrik Mesajları Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Diyanet Açıkladı Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir yoludur…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban Bayramı zamanı geldiğinde pek çok evde büyük bir…

İskender Kaç Kalori? Tavuk, Et, Tereyağlı Tarifi
İskender Kaç Kalori? Tavuk, Et, Tereyağlı

1 Porsiyon İskender Kebap Kaç Kalori? İskenderin sözünü açmışken kısaca geçmişinden bahsetmemek, bu geleneksel mutfak…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu?

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olacak Mı? Bu yıl mübarek Kurban Bayramı, temmuz ayına denk…

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi? Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü…

Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen Tarifi
Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen

Sevilen Lezzetlerle Sucuk Kalori ve Besin Değerleri Kendine özgü bir lezzete sahip olan sucuk, kıyma…

Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori? Tarifi
Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Salam Kaç Kalori? Salam kaç kalori konulu yazımız, salamı sık tüketenleri yakından ilgilendiriyor.…

Sosis Kaç Kalori? Dana, Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Sosis Kaç Kalori? Dana, Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri

Sosis Kalori ve Besin Değerleri Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği başta olmak üzere günün…

Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri Tarifi
Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri

Kurban Bayramı Denince İlk Akla Gelenler Acısıyla tatlısıyla geçen günlerin ardından ne kadar çok zaman…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Sözleri: Anlamlı Tebrik Mesajları Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yoğurtlu Ekmek Arası Dürüm Tantuni Kaç Kalori? Tarifi
Yoğurtlu Ekmek Arası Dürüm Tantuni Kaç Kalori?

Mersin’in Meşhur Lezzeti Tantuni Kaç Kalori? Zengin mutfak kültürüne sahip ülkemizin en sevilen yemekleri listesi…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Diyanet Açıkladı Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir yoludur…

Lahmacun Kaç Kalori? 1 Adet, Fındık, Büyük Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori? 1 Adet, Fındık, Büyük

Lahmacun Kalori ve Besin Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı leziz yiyeceklerden biridir. Etli…

Tarifler Geri
Videolar Geri