Yumurta Akı Tozu: %80i Sağlıklı Protein

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Yumurta Akı Tozu: %80i Sağlıklı Protein Tarifi

Yumurta Akı Tozu: Neredeyse Tamamı Protein!

Yumurta akının ne olduğunu hepimiz biliriz, peki yumurta akı tozu nedir? Bu toz yumurta akının özel yöntemlerle kurutulması sonucu elde edilir. Yumurta akı tozu su ile karıştırıldığında yumurta beyazı oluşur.

Yumurtanın kendisini tüketmek varken neden yumurta akının tozuna ihtiyaç duyalım diyor olabilirsiniz. Sadece yumurtanın beyazının kullanıldığı tariflerde, hızlıca yapılması gereken ve yumurtanın oda sıcaklığına gelmesinin beklenmesine vakit olmayan durumlarda yumurta beyazı tozu kurtarıcı olabilmektedir. Ayrıca yüksek protein içeriğinden dolayı spor yapanlar ve vücut geliştirme ile ilgilenenler için de yumurta akı tozu tercih edilen ek takviyeler arasındadır. Sporcular için kullanılan yumurta akı tozu genelde yumurta akı proteini olarak adlandırılır. Ek olarak saç bakımında da yumurta akı tozu kullanılabilmektedir.

Yumurta akı tozunun protein değerinin ne kadar yüksek olduğunu şu örnekle daha basit anlatabiliriz:

100 gr haşlanmış yumurtada yaklaşık 12,5 gr protein varken toz yumurta beyazında ortalama 80 gr protein bulunmaktadır.

Peki, yumurta akı tozu nasıl elde edilir, faydaları ve zararları nelerdir? Birlikte inceleyelim:

yumurta akı tozu nasıl yapılır

Kaynak: www.myfikirler.org

Yumurta Akı Tozu Nedir?

 • Yumurta akı tozu, yumurta akının özel yöntemler ile toz haline getirilmiş şeklidir.
 • Yumurtanın protein değerinin yüksek olduğunu hepimiz biliriz. Protein oranı özellikle yumurta beyazında yoğundur. Dolayısıyla yumurta akı tozu besin değerleri açısından oldukça zengin bir besindir.
 • Yumurta akının normal halinde ortalama %88 su, %11 protein ve %0.1 yağ vardır.
 • Yumurta akı toz haline geldiğinde ise otomatik olarak su oranı azalır ve protein oranı artar.
 • Yumurta akı tozu protein değeri oransal olarak bütünün %80’nini oluşturur. 1 kg yumurta akı tozu neredeyse 250 kg normal yumurtanın akındaki içeriğe yakındır.
yumurta akı tozu ne işe yarar

Kaynak: yagcimakina.com

Yumurta Akı Tozu Nasıl Yapılır?

 • Yumurta akı tozunun elde edilebilmesi için öncelikle yumurtanın sarısı ile beyazının ayrılması gerekir. Bunun için ev hanımlarının kullandığı birbirinden yaratıcı yöntemlere benzer işlemler yapan teknolojik makinelerden faydalanılmaktadır.
 • Ayrıştırılan yumurta akları filtreleme ve pastörizasyon işlemlerinden geçerek ph değeri ortalama 8.3 olacak hale getirilir. Bu ne anlama gelir? Mikroorganizmaların gelişiminin çok zor olacağı ve böylece sağlıklı bir toz gıda elde edildiği anlamına gelmektedir.
 • Son olarak yumurta akı tozu paketlenir ve bazen de ek takviyelerle zenginleştirilir.
yumurta akı tozu faydaları

Kaynak: www.pureleannutrition.com.au

Yumurta Akı Tozu Ne İşe Yarar?

Yumurta akı tozu nasıl kullanılır ve ne işe yarar sorusunun cevabı yumurta akı tozunu ne için kullanmak istediğinize göre değişir. Ayrıca bu soruyu, eğer yumurta akı tozunu ek gıda takviyesi olarak ya da bir tarifte kullanacaksanız yumurta akı tozu nasıl tüketilir diye sormak daha uygun olur.

 • Saç Maskesi: Saçlarınız için yumurta akı tozunu Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı masaj ile saçlarınıza yedirdikten sonra, ılık su ile durulama yapabilirsiniz. Zamanla saçlarınız daha canlı ve parlak görünmeye başlayacaktır.
 • Vücut Geliştirme: Yumurta akı tozunu vücut geliştirmenize katkısı olsun diye kullanacaksanız, 500 ml suya, yaptığınız antrenmanın yoğunluğuna göre 10-20 gr arasında karıştırabilirsiniz. Tozun suda çözünmesini kolaylaştırmak için shaker kullanabilirsiniz.
 • Unlu Mamuller: Yumurta akı tozu özellikle unlu mamullerin yapımında da kullanılabilmektedir. Un kullanımına benzer şekilde bu tozdan faydalanabilirsiniz. Açık renkli ve kabarık kekler yapmak istiyorsanız yumurta akı tozunu deneyebilirsiniz.

Yumurta Akı Tozu Faydaları Nelerdir?

Yumurta akı tozu faydaları nelerdir sorusunun cevaplarını gelin madde madde inceleyelim.

 • Sadece yumurta akı kullanılan yemeklerde yumurta akı tozu pratik şekilde kullanılabilir.
 • Yumurta akı tozu hamur işlerini yaparken yumurtanın oda sıcaklığına ulaşmasını bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırır.
 • Raf ömrü uzun olan yumurta beyazı tozları istenildiği zaman kullanılabilir. Böylece zamandan tasarruf sağlanır. Özellikle ticari olarak gıda sektöründe olan pastane gibi işletmeler için bu özellik önemli bir fayda sağlar.
 • Yumurta akı tozunun yağ oranı düşük olduğu için kolesterolü düşük tarifler yapılmasına katkı sağlar.
 • Spor yapanların kas kütlesini korumak ve artırmak için sürekli proteine ihtiyacı vardır. Yumurta akı tozu da bu yüksek protein ihtiyacını kolayca karşılayabilir.
 • Yumurta akı tozu saç maskesi olarak kullanıldığında saçların daha canlı olmasına ve daha kolay uzamasına yardımcı olur.
yumurta akı tozu

Kaynak: www.winnergroup.co.th

Yumurta Akı Tozu Zararlı Mı?

Özellikle spor yaparken protein tozları takviyeleriyle tanıştıysanız büyük ihtimal bu tozların kilo aldırıp aldırmadığına dair de araştırma yapmışsınızdır. Yumurta beyazı tozu da bir çeşit protein tozu olduğu için yumurta akı tozu kilo aldırır mı diye de merak edilir. Sorunun cevabı bazı parametrelere göre değişmektedir:

 • Yumurta akı tozu kullanırken, aldığınız proteinin kasa dönüşmesi için çalışırsanız, vücudunuzda kas oranı arttıkça kilo da alırsınız.
 • Yumurta akı tozu ile alınacak kilolar kas kütlesinin artışıyla olduğu için zararlı olmaz.
 • Yumurta akı tozu olarak satılan ürünlerin içerisinde farklı malzemeler de olabilmektedir. Tüm ek gıda takviyelerinin olduğun gibi yumurta beyazı tozlarının da içeriklerinin dikkatli araştırılması ve uzman kontrolünde kullanılması gerekir.

yumurta akı tozu

Karın Kası Yaparken Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Protein Tozunun Bilinmeyen 5 Zararı, Yan Etkileri

Peynir Altı Suyu Tozu Nedir? Zengin Besin Değerleri

Protein İçeren Besinler Listesi – Yüksek Protein Kaynağı 13 Yiyecek

Kas Yapmak İsteyenler İçin En Etkili 12 Yiyecek, Beslenme Tüyoları

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yumurta Akı Tozu: %80i Sağlıklı Protein 02.06.2020 tarihinde yayınladı.