Ceviz Reçeli Tarifi
Emine's
36
kişinin defterinde

Ceviz Reçeli

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 12-14
Hazırlama: 30dk
Pişirme: 1 saat 30dk

Ceviz Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 50-60 adet olgunlaşmamış yeşil ceviz
 • 8 su bardağı şeker
 • 8 su bardağı su
 • 7-8 adet karanfil
 • 3-4 parça limon tuzu

Ayrıca;

 • 1 kase sönmüş kireç

Ceviz Reçeli Tarifi Yapılışı

Çok lezzetli fakat yapım aşaması çok uzun ve meşakkatli olan bir tariftir ceviz reçeli. 🍈🍈🍈🍈🍈 fakat tüm adımları tek tek tamamlayıp hedefe ulaştığınızdığında “iyi ki bunca zahmete katlanmışım” dersiniz. Bu konuda emin olabilirsiniz. En azından biz her sene yapmaya karar verdik bu lezzetli reçeli. Eğer siz de merak ettiyseniz, buyrun geçelim tarife. 🍈🍈🍈.

 1. Cevizlerin kabukları soyulur ve bir kaba alınır.
 2. Üzerine çıkacak kadar su eklenir ve günde 2 kez olmak üzere (sabah-akşam) her gün suyu değiştirilir. Bu işleme 15 gün devam edilir. Başta rengi yeşil olan cevizler zamanla kararıp siyah renk alır.
 3. 15. Günün sonunda kireç kaymağı hazırlanır. Bunun için bir kaba sönmüş kireç konur ve üzerine su doldurulur ve karıştırılır.
 4. Elde edilen karışım ilk etapta bulanık ve beyaz renkli bir sıvı olacaktır. Kısa sürede kireç dibe çöküp üzerinde kalan su durulacaktır.
 5. Üzerinde de kaymak oluşacaktır. 2 saat bu işlem için yeterli olacaktır. Daha sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.
 6. Cevizlerin içinde bulunduğu kabın suyu süzülür ve üzerlerine kireç kaymağı ve oluşan duru suyu ilave edilir.
 7. Cevizler bu kez de kireç kaymağı içerisinde 12 saat bekletilir. Bu aşamayı akşam yaparsanız ertesi sabah diğer işlemler için cevizleriniz hazır hale gelmiş olur.
 8. 12 saat kadar bir süre sonunda cevizler kireçli sudan çıkartılır ve her bir ceviz bir bıçak yardımı ile 3-4 yerinden delinir, bir tencereye alınır.
 9. Üzerlerini geçecek kadar su eklenir ve ortalama 10 dakika kaynatılır.
 10. Sonra suyu süzülür ve bu işlem 2 kez daha tekrarlanır. Yani toplamda 3 kez bu işlem yapılır. Ve. Nihayet sıra cevizlerin tatlandırılması aşamasına gelinir.
 11. Artık 3 kez kaynatılan cevizler tencereye alınır ve üzerine şeker, su ve karanfiller eklenir. Kaynadıkça üzerinde oluşan köpükler alınır ki reçelimiz bulanık olmasın.
 12. 45-60 kadar kaynattıktan sonra altı kapatılır ve kenara alınır. Ertesi sabah tekrar 45 dakika kadar kaynatılır ve kavanozlara sıcakken doldurulur. Hemen kapatılır ve ters çevrilip tezgaha dizilir. Ertesi gün reçel kavanozlarınızı daha sonra tüketmek üzere kilerinize kaldırabilirsiniz. 🤗. 👩‍🍳 afiyet olsun.

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

  Ceviz Reçeli Tarifi 25.06.2020 tarihinde yayınladı.
  Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.