Ekşi Maya Yapımı Tarifi
Elif Bulak
64
kişinin defterinde

Ekşi Maya Yapımı

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 6-8
Hazırlama: 10dk

Ekşi Maya Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

 • Beyaz un
 • Tam buğday unu
 • İçme Suyu

Ekşi Maya Yapımı Tarifi Yapılışı


 1. 1. ve 2. GÜN
  1 çay bardağı tepeleme tam buğday unu ve 1 çay bardağı tepeleme beyaz unu temiz bir cam kavanozun içine dökün, üstüne 1 çay bardağı içme suyu ekleyin ve 8-10 dk boyunca tahta kaşıkla güzelce karıştırın. En son kavanozun yanlarında kalan hamur parçalarını sıyırın. Kavanozun üstüne temiz bir peçete koyun, lastik ile bağlayın. Mayanızın sonradan ne kadar arttığını anlamak İçin bir keçeli kalemle çizebilir veya bir lastikle belirleyebilirsiniz. Artık mutfağınızın sıcak bir köşesinde mayanız olmaya hazır hale geldi. Şimdi bekleme zamanı. 2 gün bu şekilde aynı yerde aynı oda sıcaklığında bekleyecek. Mayamızın üstü yavaş yavaş kabuk tutmaya başlayacak. Mayanızın kıvamı ne çok sert olacak ne de cıvık olacak, cıvık ise unlardan biraz ekleme yapın kıvamını bulun, çok sert ise çok çok az su koyun. Tahta kaşığınız sizi karıştırdıkça zorlamalıdır.
 2. 3. GÜN
  Mevcut mayamızın göz kararı %70’ini çöpe atıyoruz. (Ziyan olmaması için keklerinizde, poğaçalarınızda hamurunuza karıştırabilirsiniz. )Kaynar sudan geçirilmiş temiz bir kavanoza %30 kalan mayamızı boşaltıyoruz. İlk kullandığımız çay bardağına 1, 5 parmak eksik içme suyu, 1 çay bardağı silme beyaz un, 1 çay bardağı silme tam buğday unu ekleyip güzelce karıştırıyoruz. Yine ne cıvık ne de çok sert bir maya olacak, orta sertlik diyebilirim. Ben karıştırırken elimin avuç içi kıpkırmızı oldu diyebilirim, biraz güç isteyecek. Üstünü bir peçeteyle kapatıp, mayamızın ne kadar kabardığını görmek için lastikle işaretliyoruz.
 3. 4. GÜN
  Yine mevcut mayamızın göz kararı %70’ini çöpe atıyoruz ve 3. gün yaptığımız işlemlerin aynısını tekrarlıyoruz.
 4. 5. GÜN
  Bugün mevcut mayamızın 70 gr’ını kullanacağız, geri kalanı çöpe atacağız. Hassas tartısı olmayanlar, temiz kavanoza mevcut mayalarından 1. 5 parmak kalınlığında koyabilirler. Mayamızı 1 çay bardağından 1 parmak eksik tam buğday unu, 1 çay bardağından 1 parmak eksik beyaz un ve 1 çay bardağından 1. 5 parmak eksik içme suyu ile besliyoruz. Üzerini kapatıp işaret koyup mutfağımızın sıcak bir köşesinde bekletiyoruz.
 5. 6. GÜN
  Bugün ölçülerimizi biraz arttıracağız. Büyük ve temiz bir kavanoza mevcut mayamızdan 100 gr alacağız. Hassas tartısı olmayan 4 yemek kaşığı miktarında alabilirler. 1 çay bardağı beyaz un, 1 çay bardağı tam buğday unu, 1 çay bardağından 1 parmak eksik içme suyu ile mayamızı besliyoruz. Üzerini kapatıp işaret koyup bir köşeye alıyoruz.
 6. 7. GÜN
  Bugün 500 ml’lik iki ayrı kavanoza ihtiyacımız olacak. Mevcut mayamızı iki kavanoza eşit bir şekilde paylaştırıyoruz. Yarım çay bardağı suyu ve eşit miktarda beyaz un ve tam buğday ununu karıştırıp toplamda 1 çay bardağından 1 parmak eksik olacak şekilde un karışımını mayamıza ekliyoruz. Aynı işlemi diğer kavanoz içinde yapıyoruz. İki kavanozumuzu da besledikten sonra üstünü kapatıp, işaretleyip bir kenara koyuyoruz.
 7. 8. GÜN
  Her iki kavanozun da %70’ini iki yeni temiz kavanoza ayrı ayrı boşaltın. %70’ini şu şekilde ayarlayabilirsiniz; mayanızı kavanoza boşalttıktan sonra dibinde kalan mayayı sıyırmayın. Böylelikle %70’ini boşaltmış, %30’unu kavanozun dibinde bırakmış olacaksınız. Her iki kavanozu da 7. günki ölçülerle aynı şekilde besliyoruz. Bu işlemi gündüz yaptıysanız akşam aynı uygulamaları tekrar yapıp mayanızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kavanozunuzun birini kullanıp diğerini bir sonraki kullanımlarınız için buzdolabında saklayabilirsiniz. İlk zamanlar gün aşırı, mayanız güçlendikçe ilerleyen zamanlarda haftada bir mayanızı beslemeyi unutmayın. Evinizden ekmek kokusu eksik olmasın, herkese kolay gelsin :)
 8. Bu işlemi gündüz yaptıysanız akşam aynı uygulamaları tekrar yapıp mayanızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kavanozunuzun birini kullanıp diğerini bir sonraki kullanımlarınız için buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabına kaldırmadan önce mayanızın biraz kabarmasını bekleyin. İlk zamanlar gün aşırı, mayanız güçlendikçe ilerleyen zamanlarda haftada bir mayanızı beslemeyi unutmayın. Evinizden ekmek kokusu eksik olmasın, herkese kolay gelsin :)

Ekşi Maya Yapımı

Ekşi Maya Yapımı

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

  Ekşi Maya Yapımı Tarifi 03.04.2020 tarihinde yayınladı.
  Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.