Evde Kefir Yapımı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 4 saat üzeri Pişirme
950
Yorumlar (58)
Yeni Gelen Yorumlar
 • Profil fotoğrafı

  neresini içiyoruz kefirimi yiyecegiz yoksa bıraktıgı suyumu 16 aylık oglum var nasıl verebilirim

 • Profil fotoğrafı

  bunun mayasını nerden bulabilirim?

  • Pınar Topuk

   Fatma hanım ben adanalıyım eşim Antep’li iki lahmacunuda çok kez tattım dogruyu söylemek gerekirse bu işi en ıyı Antep yapıyor ama biz adanalıların damak tadıda bu lahmacuna alışmış tesekkurler sevgıler

  • Pınar Topuk

   Çok pardon yorumlar karıştı en sağlıklı kefır tanelerını bulmak için unıversıtelerın ziraat fakultelerını araştırın derım sevgıler

 • Profil fotoğrafı

  Çookkk çok teşekkür ederim pınar hanım araştırıcam:)

 • Profil fotoğrafı

  Kefir neden yapılıyor?tadı nasıl ve ne faydaları var ki?markeetlerde satılanlar sağlıklı mı içmek için ellerinize sağlık pınar hanım:)

  • Pınar Topuk

   Kefirin karnabahar gıbı özel maya hucrelerı var tadı ayrana benzer marketlerde satılıyor ancak tabıkı içinde katkı ve koruyucu maddeler içeriyor faydalarına gelince o kadar çokki saymakla bitmez Google da bir taratın derim Tuğba hanım hikayesi ilk aşagıdakı gıbı gecıyor ılk nasıl meydana çıkmış bende bılmıyorum
   Kefirin gücünün bilinmesi ve isimlendirilmesi 18.yy başlarına kadar uzanır.Kefir tanelerinin Allah’ın Kuzey Kafkasyalı müslümanlara bir hediyesi olduğuna inanılır.Kefir tanelerini her jenerasyon bir sonrakine aktararak devam ettirmiştir.Kefir taneleri bir sülalenin elinde nasıl üretildiği gizlenerek uzun zaman üretilmiştir.

   1900 lerin başlarında Tüm Rus sağlıkçıkları derneği Blandov kardeşlerle irtibata geçti, bu kardeşler Kuzey Kafkasya da peynir fabrikası işletiyorlardı. Kardeşlere kefir tanelerini ele geçirmek için yardım edip etmeyeceklerini sordular. Kardeşler bu iş için Irina Sakharova adından yanlarında çalışan güzel bir işçi kızı kullanmaya karar verdiler.Irina Kafkas prensi Bek-Mirza Barchorov’u kefir tanelerinden biraz almak için ikna edecekti. Irina gerçekten prensi güzelliğiyle etkiledi ama prens bu kıymetli probiotik-elması vermeyi inançlarından dolayı reddetti.

   Buna rağmen prens irina’dan vazgeçmek istemedi.İrina tam geri dönecekken prensin adamları tarafından kaçırılarak geri getirildi.Geleneklere göre kaçırdığı için evlenmek zorunda olan prens tam bunu gerçekleştirecekken Blandov kardeşler irinayı prensin elinden kaçırdı.Durumu rus çarının mahkemesine götüren irinaya prens altın ve elmaslar teklif etti .İrina ise bunların yerine kefir istedi.Bu sayede elmastan daha değerli kefiri elde eden irina 1908 yılında Moskova’ya ilk kefiri getirmiş oldu.Kefir ilaç olarak tüberküloz hastalarını tedavi etmekte kullanıldı..

   İrina 1973 yılında 85 yaşında iken SSCB Besin endüstrisi bakanına bir mektup yazarak kefir’in rus halkına ulaştırılmasındaki oynadığı baş rolü anlatmıştır..

NYT Yazar
Tarifler Geri
Videolar Geri