Evde Zeytin Yapımı Tarifi
Canan Gunduz
1027
kişinin defterinde

Evde Zeytin Yapımı

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 12-14
Hazırlama: 20dk

Evde Zeytin Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

1 kg için;

 • 1 kg mor renkte henüz tam  siyaha dönmemiş zeytin
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağından 1 parmak eksik kaya tuzu
 • 1 Türk kahvesi fincanın da üzüm sirkesi
 • 1 çay kaşığı toz şeker

2 kg için;

 • 2 kg mor zeytin
 • 2 çay bardağı ayçiçek yağı
 • 2 çay bardağından 2 parmak eksik kaya tuzu
 • 2 Türk kahvesi fincanı üzüm sirkesi
 • 2 çay kaşığı toz şeker

Bu 3 kg olursa ölçüde 3-3-3-3 4 kg olursa 4-4-4-4 gibi (Sizler buna göre ayarlayınız)

Evde Zeytin Yapımı Tarifi Yapılışı

İyi bir sofralık zeytin yapmak için öncelikle zeytinlerin dikkatlice seçilmesi lazım. Sofralık siyah zeytin her çeşit zeytinden yapılabilir, ancak eti fazla, olgun ve çekirdeği küçük olan zeytinleri tercih edin derim ben.

Öncelikle zeytinlerin kabuğu zedelenmiş, yaralı bereli, hastalıklı görünen ve çok yumuşak olanlarının ayrılması ve daha sonra iyice yıkanması gerekiyor.

Zeytininlerinizi ayıklayınız ve bir kaç su iyice yıkayınız hatta en son suyun da zeytinleri mutfak leğeniniz de biraz bekletiniz.

Neden? İlaç kalıntıları varsa üzerlerinde kalmasın diye.

Yapılışı

 1. Yıkanmış mutfak tartısı ile tartılmış….. 1 kg zeytinlerinizi plastik turşu bidonu ya da ağzı geniş pet şişelere doldurunuz. çok da ağzına tepeye kadar doldurmayınız, bidonların üst tarafın da yatay bir daire şeklin de bir çizgi var oraya kadar doldurun. . İlerleyen günler de tuz eriyecek zeytinler suyunu salacak o nedenle çok sıkı doldurmayın. .
 2. Zeytinlerinizin üzerine ( 1 kg için) 1 çay bardağı ayçiçek yağı, 1 bardaktan 1 parmak eksik kaya tuzunu, 1 kahve fincanı üzüm sirkesini ve 1 çay kaşığı toz şekeri ekleyiniz.
 3. Bidonun ağzını sıkıca kapatınız. Bidonu ilk önce iyice çalkalayınız. Sonra yan yatırıp tekrar ileri geri merdane ile hamur açar gibi yuvarlayınız. İşlem tamam bitti :)))))).

Şimdi mutfağınız da bir yere zeytin bidonlarınızı koyunuz. Oda ısısı zeytinleriniz için yeterlidir. Mutfağınız da bir köşede bekleyebilir yani. .

Her gün bidonu yan yatırıp hamur açar gibi ileri geri sallayınız. Bileğinizde sorun var ise annemin yaptığı gibi koridor da mutfakta bir aşağı bir yukarı doğru yuvarlayınız :))))) Bu sallama işini  en az 1- 1, 5 ay her gün yapmalısınız. Bu sallama işlemi 1 dakikanızı almaz :)))))

Zeytinleri hazırladığınız günden 3 ay sonra aynı gün zeytinleriniz yenmek için hazır. . Bu bizim damak tadımıza uygun süre siz 1,5 –  2 ay sonra da tadını beğenirseniz yiyebilirsiniz.

Uyarı : Oldu mu acaba ? Diye merak edip zeytinlerin tadına bakmak isteyebilirsiniz. 1, 5 aydan önce açıp tadına bakmayın. :))))))))))

Hem bu tarifi bizim ile paylaştıkları için. . . . . . Hem de bu zeytinleri pazardan alıp bize yollamak zahmetine katlandıkları için sevgili Füsun ablaya ve Erdoğdu abiye çok çok teşekkür ederiz. İyi ki sizin gibi dostlarımız var. . . Allah razı olsun sizlerden.

Afiyetler olsun. .

Evde Zeytin Yapımı 1

Evde Zeytin Yapımı 3

Evde siyah zeytin nasıl yapılır? Püf noktaları

 • Zeytin kurmak için seçeceğiniz zeytinlerin tam siyaha dönmemiş zeytinlerden olmasına özen göstermelisiniz. Kasım ayı zeytin yapmak için uygun bir zamandır.
 • Zeytinin cinsine göre tarifte belirtilen sürenin sonunda zeytinin acısı hala gitmemiş olabilir. Böyle bir durumda iki günde bir değiştirmek kaydıyla 3 veya 4 kere zeytinin suyunu değiştirebilirsiniz.

Deneyenlerden Fotoğraflar

(2 kişi bu tarifi deneyip fotoğrafını gönderdi)

Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

Evde Zeytin Yapımı Tarifi 04.12.2014 tarihinde yayınladı.
Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.