Gelincik Reçeli (Kireç Kaymağında) Tarifi
Tuba
21
kişinin defterinde

Gelincik Reçeli (Kireç Kaymağında)

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 1-2
Hazırlama: 4 saat üzeri
Pişirme: 35dk

Gelincik Reçeli (Kireç Kaymağında) Tarifi İçin Malzemeler

 • Gelincik çiçeği
 • Şeker
 • Su
 • Limon tuzu
 • Vaniya

Kireç kaymağı için:

 • Sönmemiş kireç
 • Su

Gelincik Reçeli (Kireç Kaymağında) Tarifi Yapılışı

Kireç kaymağı için, 10-12 lt suya yumruk kadar sönmemiş kireç atılır ve kirecin erimesi beklenir. 1 gün sonra kireç kaymağınız hazır olacaktır. ( Bu işlemi plastik kapta yapmıyoruz, çünkü eriyebilir. Ben büyük bir tencerede yapıyorum. Sönmemiş kireci inşaat malzemeleri satan yerlerden bulabilirsiniz) Üstteki su kireç kaymağı oluyor, bulandırmadan topluyoruz. Ben böyle bir kez yapıyorum ve cam kavanozlara dolduruyorum, ihtiyacım oldukça kullanıyorum.

Gelincik çiçeklerini topluyoruz ve çok zaman kaybetmeden, kırmızı yapraklarını sapından ayırıyoruz. Yapraklardaki siyah kısımları da makasla kesip kalan kırmızı kısımları kireç kaymağına atıp, 4-5 saat bekletiyoruz. (Bu işlem çiçek yapraklarının erimemesi için. ) Daha sonra yaprakları kireç kaymağından çıkarıp iyice yıkıyoruz. İstediğimiz ölçüde su ve şekeri kaynatıyoruz ve içine yapraklarımızı atıyoruz. Simsiyah olacaklar, ben 20-25 dk civarı kaynatıyorum. Ocaktan almadan 5 dk önce limon tuzu ekliyoruz reçelimize ve limon tuzuyla simsiyah renk reçel rengine dönüyor. 5 dk dolduğunda ocağı kapatıyoruz. Bu aşamada aroma vermesi için vanilya ekliyorum ben. Reçelimizin uzun süre dayanmasını istiyorsak sıcakken konserve gibi kavanoza koyup sıkıca kapatıyoruz. Afiyet olsun.

Gelincik Reçeli (Kireç Kaymağında) 2

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

  Gelincik Reçeli (Kireç Kaymağında) Tarifi 01.07.2014 tarihinde yayınladı.
  Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.