Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri

Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri Tarifi

Ayran Kilo Verdirir Mi? Ayran Kalori Değerleri

Geleneksel Türk lezzetleri denince ilk akla gelen içeceklerden biri olan ayran, yoğurdun içine su eklenerek tüketilir. Kişisel beğeniye göre evde hazırlanacaksa yoğunluğu arttırılıp azaltılabilen içecek, asitsiz oluşu ve yüksek protein içeriğinden dolayı faydaları ile ön plana çıkar. Tüm dünya dillerinde ayran olarak bilinir ve özellikle sıcak yaz günlerinin en çok sevilen içeceklerden biridir.

Eski bir Türk kavimi olan Göktürklerin ekşiyen yoğurdun tadını düzeltmek amacıyla içine su eklemesi sonucu tesadüfen ortaya çıkan ayran, Türkiye’de olduğu kadar Asya ve Balkan ülkelerinde de yaygın olarak tüketilir. Yoğurt kullanılarak hazırlanan ayran, asidik özelliği sayesinde içinde bakteri üremesine izin vermez.

Mide ve bağırsakta zararlı mikroorganizmaların üremesini engeller ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Zehirleme özelliği bulunmayan içecek, antioksidan etkisi nedeniyle detoks kürlerinde tercih edilir. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan ayran, özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların kemik ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Hazırlarından Farksız Ayran Tarifi

Ayran Kaç Kalori?

Vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı, vitamin ve minerallerin karşılanmasında önemli rol oynayan ayran, besin değeri ve protein içeriği yüksek bir içecektir. Peki, bir bardak ayran kaç kalori değerindedir? Ayranın yapıldığı yoğurdun yağ içeriği kalori miktarını değiştirir. Yoğurdun yarım yağlı, tam yağlı ya da yağsız olması kalori miktarını arttırıp çoğaltabilir. Genel olarak:

 • 1 bardak tam yağlı yoğurt kullanılarak yapılan ayran 150 mililitredir ve yaklaşık 60 kaloridir.
 • Yarım yağlı ayran yaklaşık 40 kalori,
 • Yağsız ayran yaklaşık 15-25 kaloridir.
 • 1 kutu ayran yaklaşık 200 mililitredir ve yaklaşık 80 kaloridir.
 • 1 şişe ayran yaklaşık 200 mililitredir ve yaklaşık 80 kaloridir.

Sodalı Ayranın 5 Mucizevi Faydası, Zayıflatır Mı?

ayran kalori

Hazır Ayran Kaç Kalori?

Hazır ayran kalori miktarları markasına göre değişiklik gösterebilir. Hazır ayran kaç kalori sorusunun cevabı için ayran kutusunun etiketi okunabilir. Örneğin, bir kutu Sütaş ayran kaç kalori değerindedir?

 • 1 kutu Sütaş ayran yaklaşık 200 mililitredir ve 76 kalori içerir.

1 Litre Ayran Kaç Kalori?

Tam yağlı yoğurt kullanılarak hazırlanan 1 litre ayran kaç kalori değerindedir?

 • Ortalama olarak 1 litre ayran yaklaşık 380 ile 420 kalori içerir.

Ev Yapımı Ayran Kaç Kalori?

Evde hazırlanan ayranların kalori değeri kişisel zevke göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak ev yapımı ayran kaç kalori değerindedir?

 • Ortalama 1 su bardağı yaklaşık 150 mililitre ev yapımı ayranın kalori değeri 50 ile 80 kalori arasında değişir.

Sodalı Ayran Kaç Kalori?

Özellikle yaz günlerinde su yerine soda eklenerek yapılan ayran çeşidi tüketilir. Peki, sodalı ayran kaç kalori değerindedir?

 • Yaklaşık 250 mililitre olan sodalı ayranın kalori değeri 70 ile 90 kalori arasındadır.

Bol Köpüklü Ayran Yapımı

Bol Köpüklü Ayran Yapımı

Ayran Besin Değeri

Yapımında yoğurt ve su kullanılan ayran, yoğurtla aynı vitamin ve mineralleri içerse de oran olarak yoğurda kıyasla daha az besleyiciliğe sahiptir. Ayran içerdiği besin değeri ile yemeğin yanında tüketilecek en sağlıklı içecekler arasında yer alır. Bir bardak ayranın içerdiği besin değeri şu şekilde belirtilmiştir:

 • Karbonhidrat: 6,87 gr.
 • Protein: 3,12 gr.
 • Yağ: 3,75 gr.
 • Kolesterol: 18 mg.
 • Sodyum: 468 mg.
 • Kalsiyum: 93 mg.

Ayran Çorbası Kaç Kalori?

Sıcak ya da soğuk olarak servis edilebilen ayran çorbası içeriğinde yer alan kuru bakliyatlar ve yoğurt nedeniyle oldukça besleyici ve sağlıklı bir çeşididir. Ana yemek kadar doyurucu özelliği ile dikkat çeken ayran çorbası pratik yapımı ve lezzeti ile kışın soğuk günlerinde sıcak yazın sıcak günlerinde ise soğuk olarak tüketilebilir. Ayrıca hazırlandıktan sonra buzdolabında uzun süre saklanabilme özelliği de tercih edilme nedenlerinden biridir.

Buğday, nohut, süzme yoğurt, su, tuz ve nane kullanılarak hazırlanan ayran çorbası, isteğe bağlı olarak zeytinyağı, pul biber ve dereotu kullanılarak hazırlanan sosu ile birlikte tüketilebilir. Yüksek oranda lif içeren çorba bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayarak kabızlık sorununu önlemeye yardımcıdır. Aynı zamanda posa oranının yüksekliği uzun süre tokluk hissi sağlar.

 • 1 porsiyon, yani yaklaşık olarak 350 gram ayran çorbası 218 kaloridir.

Ayran Çorbası

Ayran Çorbası

Simit Ayran Kaç Kalori?

En çok tüketilen ve sevilen ara öğünlerden biri olan simit ayran ikilisi hem lezzetli hem de tok tutucu özelliği nedeniyle özellikle zaman kısıtlaması olan durumlarda tercih edilir. Ana öğün olarak da tüketilebilen simit ayran, özellikle gençler ve çocuklar tarafından oldukça sevilir. Kalori açısından yüksek bir besin olan simit ile düşük kalorili bir içecek olan ayran birbirini tamamlar.

Yüksek karbonhidrat içeriği ile ön plana çıkan simit kan şekerini hızlı yükseltir. Ancak ayran ile birlikte tüketildiğinde ayranın yüksek protein içeriği kan şekerinin hızla yükselmesini önler. Ortalama 1 adet simit 350 kalori değerindedir. Gramajı daha az olan sokak simitleri 250 ile 300 kalori arasında iken pastanede ve simit saraylarında satılan simitlerin bir adedi 450 kaloriye kadar yükselebilir.

 • Genel olarak 1 adet simit ve 1 kutu ayranın kalorisi 350 ile 550 kalori arasında değişiklik gösterir.

ayran kaç kalori

Ayran Zayıflatır Mı? Diyette Ayran İçilir Mi?

 • Ayran içmenin tek başına zayıflamaya etkisi yoktur. Ancak yeterli ve dengeli bir zayıflama programında gazlı, şekerli ve asitli içecekler yerine ayran tüketilmesi önerilir.
 • İçeriğindeki kalsiyum, magnezyum, B vitaminleri ve su nedeniyle toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına ve ödem atılmasına yardımcı olan ayran, zayıflama diyetlerinde yer alır.
 • Protein içeriğinin yüksek olması kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlar ve iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 • Özellikle az yağlı yoğurt kullanılarak hazırlanan ayran, diyet listelerinin vazgeçilmez içeceklerinden biridir.
 • Hem vücudun sıvı ihtiyacının karşılanmasını sağlar hem de düşük enerjisi nedeniyle gerekenden fazla enerji alınmasını önler.
 • Metabolizma hızını arttırarak yağ yakımını hızlandırır ve uzun süre tokluk hissi yaratır.

ayran kaç kalori

Ayran Detoksu Nasıl Yapılır?

 • Ayda iki kez yapılması önerilen ayran detoksu ile vücuttaki toksinlerden ve fazla sudan kurtulmak mümkün olabilir.
 • Özellikle halsizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi problemi olanların metabolizmayı canlandırmak için yapabilecekleri ayran detoksu pratik hazırlanışı ve lezzetli içeriği ile oldukça dikkat çekicidir.
 • Ayran detoksu için ayran, kişniş ve nane yaprakları, ince ince dilimlenmiş havuç, yarım çay kaşığı kavrulmuş kimyon tohumu yeterlidir.
 • Kişniş ve nane yaprakları doğranır ve bir kaba alınır. Kabın içerisine ince ince doğranan havuç ve daha sonra ayran eklenerek karıştırılır.
 • Son olarak da kavrulmuş kimyon tohumu eklenir. Ayda peş peşe iki gün 1 ince dilim kepek ekmeği, 1 yumurta ve 1 dilim peynir, domates, salatalık söğüş ile hazırlanan hafifi bir kahvaltıdan sonra gece saat 22:00’a kadar hazırlanan ayran detoksu ikişer saat aralıklarla tüketilir.
 • Ayran detoksu sırasında bol su tüketilmesi ve tuzdan uzak durulması detoksun başarısını arttırır.

Ayran Diyeti Nasıl Yapılır? 1 Haftada 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi

ayran kaç kalori

Fazla Kilolardan Arındıran 4 Ayran Detoksu Tarifi

1) Hem Kolay Hem Lezzetli: 2 Günde 2 Kilo Verdiren Ayran Detoksu

Nohut, mercimek, bulgur, su ve light yoğurt kullanılarak hazırlanan karışım, sabah 10:00’da yapılan kahvaltıdan sonra gece saat 22:00’a kadar 2 saatlik aralıklara tüketilir. Tuz eklenmeden hazırlanan ayran detoksu iki gün uygulandıktan sonra bırakılmalıdır. 2 günlük uygulamanın sonunda 500 gramla 2 kilogram arasında kilo kaybı sağlayan ayran detoksu kolay uygulanabilirliği ve başarılı kilo verdirmesi nedeniyle en çok tercih edilen detoks çeşitlerinden biridir.

Ayran Detoksu

Ayran Detoksu

2) Aç Kalmadan Zayıfla: İki Günde İki Kilo Verdiren Ayran Detoksu

Nohut, bulgur, yeşil mercimek, yoğurt ve su kullanılarak hazırlanan ayran detoksu çorbası 2 gün boyunca sabah hafif bir kahvaltıdan sonra gece 22:00’a kadar ikişer saatlik aralıklarla içilir. İçeriğinde yer alan yüksek lif ve proteinden dolayı aç kalmayı önleyen detoks ile iki günde 1-2 kilogram verilebilir.

İki Günde İki Kilo (Ayran Detoxu)

İki Günde İki Kilo (Ayran Detoxu)

3) Baklagiller ile Yoğurdun Birlikteliği: Mucize Ayran Detoksu

Nohut, yeşil mercimek, light yoğurt, bulgur ve su kullanılarak hazırlanan ayran detoksu iki gün boyunca kahvaltıdan itibaren ikişer saatte bir birer kepçe ya da ikişer kepe şeklinde tüketilir. Gün içinde en az 2 litre su tüketilmesi önerilen detokş çeşidi ile vücuttaki fazla su atımı kolaylaşır. 2 günde yaklaşık 1.5-2 kilogram kaybedilmesi amaçlanan detoks kürü lezzeti ve tok tutucu özelliği nedeniyle tercih edilir.

Mucize Ayran Detoksu 2 Günde 2 Kilo

Mucize Ayran Detoksu 2 Günde 2 Kilo

4) Maden Suyu ve Yoğurdun Mükemmel Uyumu: Ayran Detoksu

Maden suyu, yoğurt ve taze nane kullanılarak hazırlanan ayran detoksu gece yatmadan önce ara öğün olarak tüketilir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan karışım, yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenleyici etkiye sahip olan ayran detoksu özellikle sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı etkisi ile de ön plana çıkar.

Ayran Detoksu

Ayran Detoksu

Yoğurt Kaç Kalori?

Hurma Yoğurt Diyeti, Diyetisyen Onaylı Liste

Düzenli Ayran İçmenin 10 İnanılmaz Faydası

Yoğurt Suyunun Faydaları: Hiç Duymadığınız 15 Şaşırtan Faydası

Yoğurt Diyeti Metabolizma Hızlandıran Kolayca Yağ Yakan Diyet

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ev Yapımı Ayran Tarifi

Ev Yapımı Ayran

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Yayık Ayran Tarifi

Yayık Ayran

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Köpüklü Ayran Tarifi

Köpüklü Ayran

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ayran Detoxu Tarifi

Ayran Detoxu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Fresh Ayran Tarifi

Fresh Ayran

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ayran Tarifi

Ayran Tarifi

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal Ayran (Ev Yapımı) Tarifi

Doğal Ayran (Ev Yapımı)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ayran Aşı Tarifi

Ayran Aşı

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri