Boza Kaç Kalori?

Boza Kaç Kalori? Tarifi

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori?

Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa ne de güzel olur! Hissederek ve tadını alarak kalori miktarı konusunda da biraz tahmin yürütebilirsiniz. Pek çok kişinin severek tükettiği ve kış içeceği olarak bilinen boza nedir? Sadece bir sıcak içecek midir sizce? Boza tam bir sağlık dostudur. Türk içeceklerini tarihi bir sıraya koyacak olursanız, boza bu listenin en eski içecekleri arasında yerini alacaktır.

Alkolün yasaklandığı dönemlerde Osmanlı halkı boza içmeyi tercih etmiş. Anlatılanlara göre boza Kıpçak Türkleri’nin göç ettiği yerlere taşıdığı bir mutfak kültürü olmuştur. Alkol içeren ve içermeyen olarak iki farklı türde hazırlanmış. Boza neyden yapılır diye merak ediyorsanız boza su, şeker ve baklagil unundan elde edilir. Yapıldığı coğrafyaya göre kullanılan un çeşidi de farklılık gösterir. Ülkemizde genellikle bulgur unu kullanılmaktadır. Boza içmenin de ayrı bir kültürü vardır. Boza üzerindeki bir miktar leblebi, bozanın lezzetini daha da artıracaktır.

Boza, asırlardır Türk kültüründe yer alan bir içecektir. Faydaları ile dikkat çeken boza, Evliya Çelebi’nin de kalemine dokunmuştur. Evliya Çelebi, 17. yüzyılda İstanbul’da boza kültürünün çok yaygın olduğunu ve neredeyse 300 farklı bozacı olduğunu, Seyahatname eserinde belirtmiştir.

Lezzetinden ödün vermeyen bir bardak boza kaç kalori diye hesaplar yapanlar için, boza kalorisini bu sayfada inceledik. Meraklar dinsin artık diyorsanız yazıyı okumaya devam ediniz!

Boza Nasıl Yapılır? Neden Yapılır? Nasıl İçilir? Ev Yapımı Boza Tarifi

boza kalori

Boza Kaç Kalori?

Çok eski zamanlarda bozanın mayalanması ve lezzetlenmesi için mermer kaplar kullanılırmış. Yemek kültürü üzerine yazılan kitaplarda bu şekilde ifade ediliyor. Mermer saklama kaplarında koku da oluşmadığı için daha uzun süre muhafaza edilmiş. Bozada şeker bulunduğu için kilo kontrolü sağlayanlar kalori miktarını merak edecektir.

Bozada bulunan kalori değerleri şöyle ifade edilir:

 • 200 ml ölçüdeki 1 bardak boza kaç kalori: 141 kalori
 • 100 ml boza: 70 kalori
 • 1000 ml boza: 704 kalori

Tarif için: Boza

Ev Yapımı Boza

Boza Besin Değerleri

Boza karbonhidrat açısından zengin bir içecektir. Kalsiyum oranı da bir bardak için oldukça idealdir. Kış soğuklarında içinizi ısıtan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir içecek tercihiniz olabilir. Bozanın besin değeri tablosuna göz atacak olursak şu listemiz dikkat çekecektir:

 • 30.78 gram karbonhidrat
 • 0.6 gram protein
 • 0.07 gram yağ
 • 0.2 gram lif
 • 0 mg kolesterol
 • 2.36 mg sodyum
 • 14.33 mg potasyum
 • 9.33 mg kalsiyum
 • 0 A vitamini
 • 0 C vitamini
 • 0.17 gram demir

Tarif için: Boza

Boza

Boza Kilo Aldırır Mı? Diyette İçilir Mi?

 • Diyet yapanların belirli bir beslenme kuralları vardır. Daha az yağ, daha az tuz ve daha az şeker kullanarak metabolizmalarını hızlandırırlar. Bu süreçte ise yağ yakımı için uygun bir beden hazırlanır.
 • Peki diyet yapan bir kişi boza içebilir mi? Bozanın içinde bulunanlar kilo aldırır mı?
 • Biraz kopya verecek olursak bozanın içindeki şekerin vücudunuza olan etkisini düşünebilirsiniz. Tabi sağlıklı ve ölçülü beslenme düzeninde her besinden az miktarda tüketmek sizin de hakkınız.
 • Kış günlerinin gelmesi ile insanlar daha fazla içecek içme ihtiyacı duyarlar. Bu  içeceklerden biri de boza olacaktır. Bozanın besin değeri tablosuna göz attığınızda karbonhidrat oranının çok fazla olduğunu göreceksiniz.
 • Karbonhidrat açısından zengin bir içecek olduğu için de sürekli içtiğinizde kilo alabilirsiniz.
 • Bu demek oluyor ki; boza fazla tüketimde kilo aldırır. Bu durum kilo almak isteyen kişiler tarafından olumlu yönde değerlendirilebilir. Çok zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız; zaman zaman boza içebilirsiniz.
 • Bozanın vücudunuz için faydalı ve vitaminli bir içecek olduğunu hatırlayabilirsiniz.
 • Bozanın kilo konusundaki etkisini özetlediğimizde, çok fazla boza tüketen insanların kilo alma riskinin daha yüksek olduğunu ifade edebiliriz.
 • Fakat bu bilgiden sonra boza lezzetinden kendinizi mahrum bırakmayın. Zaman zaman ölçülü şekilde tüketilen bir bardak boza, size ve bedeninize iyi gelecektir.

Boza Faydaları Nelerdir?

Bozanın sağlığınıza olan faydalarını öğrendikten sonra, mutfağınızda bozaya daha sık yer verebilirsiniz. İşte bir bardak bozanın sizde oluşturacağı değişimler:

 • Bozada B vitaminleri yer alır. B vitaminlerini içeren boza ise öncelikle kansızlık problemi yaşayan kişilerin kan oranını yükseltecektir.
 • Boza, stresi yok eder ve sinirleri yatıştırır. Kış soğuklarında vücudu sıcak tutarak kan dolaşımını hızlandırır.
 • Saç sağlığı üzerine de faydaları olan boza, saçların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar. Saç diplerine canlılık katarak dökülme problemlerinin önüne geçer.
 • Karbonhidrat oranı bir miktar fazla olduğu için boza kişiye enerji verir. Hamile kadınların boza tüketmesinde herhangi bir engel yoktur. Aksine vitaminli bir içecek olduğu için gebelik döneminde tüketilebilir. Ayrıca emziren kadınlar için de idealdir.
 • Vitamin değeri yüksek olan boza, gelişme çağındaki çocukları her yönden besler. Kas ve kemik gelişimine olumlu etkileri bulunur. Zihin açıcı bir içecektir.
 • Boza antioksidan bir içecektir. Bu yönü ise herkes için önemlidir. Vücuda giren zararlı maddelerin atılımını kolaylaştırır. Eğer kemoterapi görüyorsanız, düzenli olarak boza tüketerek kemoterapinin etkilerini en aza indirebilirsiniz.
 • Bağışıklık dostu olan boza ile hem solunum sistemini korumuş olursunuz hem de enfeksiyonlara karşı bir önlem alırsınız.
 • Geçmeyen öksürükler için de adeta bir ilaç olan boza, boğazı yumuşatarak daha iyi nefes almanızı sağlar.
 • Bozada laktik asit bulunur. Bu özelliği ise sindirim sistemi için dikkat çeker. Mide problemlerini önlemek ve iyileştirmek için günde bir bardak bozaya hayatınızda yer verebilirsiniz.

Bozanın Faydaları, Tarihçesi ve İçeriğindeki Vitaminler

bir bardak boza kaç kalori

Ev Yapımı 4 Kolay Boza Tarifi

Boza, İstanbul’da Vefa semtinde ve Eskişehir’de Hamamyolu’nda çok meşhur bir içecektir. En köklü bozacılar bu civarlarda bulunur. Canınız boza içmek istediğinde evinizde de kolayca boza hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz? Bozanın yapımının çok kolay olduğunu söyleyenler var. Şimdi sizlere vereceğimiz tarifleri deneyerek en iyi bozayı kendi mutfağınızda kolayca hazırlayabilirsiniz. Hangi malzemeler gerekiyor? Boza nasıl yapılır? diyorsanız tarifleri hemen deneyebilirsiniz.

1) Soğuk Günlerin Samimi Dostu: Evde Boza Yapımı

Bulgur ile harika bir içecek yapıldığını bu tarifi deneyerek öğrenebilirsiniz. Mutfakta yemeklerde kullanılan bulgur, maharetli ellerinizden geçiyor ve karşınıza boza olarak çıkıyor. Bir tutam tarçın, bir miktar sarı leblebi ile kış akşamlarında kendinize keyifli bir dinlenme molası verebilirsiniz. Evde boza nasıl hazırlanır diyenleri tarifimize bekliyoruz.

Evde Boza Yapımı

Evde Boza Yapımı

2) Bir Bardak Huzur Bir Bardak Boza

Son günlerde öksürükleriniz ve yorgunluğunuz geçmedi ise, ilacınız bir bardak bozada olabilir. Boza hem stresi yok eder hem de kuru öksürükleri. Daha dinç ve neşeli bir bedenle uyanmak için boza içebilirsiniz. Evde kendi ellerinizle yapmak istediğinizde ise boza tarifiniz bu linkte sizi bekliyor.

Boza

Boza

3) Anne Sütü Artırıcı Geleneksel Lezzet Boza

Bol vitamin içeren bozanın kadın ve erkeklere olan faydaları bitmedi. Şifa dağıtan boza bu defa emziren annelerin imdadına koşuyor. Süt miktarını artıran bu lezzet, annelere enerji de veriyor. Yorucu ve telaşlı bir güne hazırlanmak için boza tarifini deneyip lezzete ortak olabilirsiniz.

Anne Sütü Artırıcı Geleneksel Lezzet Boza

Anne Sütü Artırıcı Geleneksel Lezzet Boza

4) Kış, Tarçın ve Leblebi Sanatı: Boza

Boza her ne kadar kış mevsimi ile yakıştırılsa da her mevsimde afiyetle tüketilebilecek bir içecektir. Bulgur ve şeker ile hazırlanan bu faydalı içecek, sağlığınızı koruyacak kadar etkili. Yorgun olanlara enerji, emziren annelere ise vitamin kazandırıyor. Biraz tarçın ile lezzetlendirdiğiniz bozanın yanında leblebi yemek ise bir gelenek!

Boza

Boza

Süt Kaç Kalori? Besin Değerleri

Leblebi Kaç Kalori? Besin Değerleri

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çikolata Kaç Kalori? Sütlü, Beyaz, Bitter Çikolata

Su Kaç Kalori? Zayıflatan, Ödem Attıran Diyet Su Hazırlama

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Evde Boza Yapımı Tarifi
Evde Boza Yapımı12-14 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama2 B
Kalori Kraliçesi Tarifi
Kalori Kraliçesi10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 30dk Hazırlama121
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama8
Kısır (207 Kalori) Tarifi
Kısır (207 Kalori)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama95
Diyet Kahvaltısı 320 Kalori Tarifi
Diyet Kahvaltısı 320 Kalori1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama30
Kıymalı Yumurta (300 Kalori) Tarifi
Kıymalı Yumurta (300 Kalori)2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama15
Kalori Cetveli (100 gr) Tarifi
Kalori Cetveli (100 gr)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama267
Karnabahar Yemeği ( Tamamı 200 Kalori) Tarifi
Karnabahar Yemeği ( Tamamı 200 Kalori)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama25
Fit Cupcake (Tanesi 77 Kalori) Tarifi
Fit Cupcake (Tanesi 77 Kalori)6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama10
İstiridye Mantarı Nasıl Temizlenir, Pişirilir? Tarifi
İstiridye Mantarı Nasıl Temizlenir, Pişirilir?

İstiridye Mantarı Nam-ı Diğer Kavak Mantarı İsmiyle inci gibi değerli bir mantar olduğunu daha ilk…

Havyar Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
Havyar Nedir? Nasıl Yenir?

Seçkin Sofraların Misafiri Havyar Havyar Nedir? Balık yumurtasına verilen isimle tanınan dünyanın en kaliteli havyarları…

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Tarifi
Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Egzersizler, Diyet Listesi ve Doğal Kürler Şu güne kadar pek çok kişi zayıflama konusunda onlarca…

Zeytin Nasıl Yapılır?
Zeytin Nasıl Yapılır?

“Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin.” Demiş şair... Ege ve Akdeniz denilince akla ilk gelendir zeytin.…

Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske
Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske

Cilt Bakımında Yaş Maya Mucizesi ile Tanışın! Yaş maya, insanlığın var olduğu dönemden günümüze kadar…

Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

İlaç Reçetelerini Unutturur: Kombu Mantarı ve Çayı Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan kombu mantarı çayı sıra…

İstiridye Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
İstiridye Nedir? Nasıl Yenir?

Bir Kez Tattıktan Sonra Vazgeçemeyeceksiniz! İstiridye Ilıman denizlerde, kalabalık bir ortamda yaşamayı benimseyen çift kabuklu…

Balıklar Hakkında Merak Edilenler Tarifi
Balıklar Hakkında Merak Edilenler

Derya Kuzularının Mavi Dünyası Besleyiciliği, lezzetleri ve görünümleriyle önemli bir kategoriyi oluşturan balık çeşitleri ile…

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen…

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Tarifi
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Oltadan Tabağa Uskumru Hakkında Her Şey Uskumru deniz balığı olup uskumrugiller familyasına adını veren oldukça…

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021
Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021

Interrail Planlayanlar İçin En İyi Rehber Yazı Yurt dışında interrail ile uygun fiyatlı tren seyahati…

Tarifler Geri
Videolar Geri