Bulgur Kaç Kalori?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Bulgur Kaç Kalori? Tarifi

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi?

Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların başında gelir. Uzun raf ömrü ve klasik lezzeti ile sevilerek tüketilen bulgur, aynı zamanda kilosuna dikkat edenler için de mucizevi besinlerden biridir. Yüksek protein değeri ile tok tutan ve lifli yapısı ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan bulgur, kilo vermeye çalışanlar için harika bir seçenektir.

bulgur kaç kalori

Bulgur Kaç Kalori?

 • Mutfakların vazgeçilmezi olan bulgur kalori açısından 1 gramında yaklaşık olarak 3 kalori bulundurur.
 • Tek başına sade pilavı yapılabildiği gibi farklı yemeklere de katılarak tüketilen bulgurun 162 gramlık bir su bardağında 527 kalori vardır.
 • Diyet yapanlar ise özellikle 100 gr bulgur kaç kalori diye düşünür. Bir su bardağından az olan 100 gram bulgurda ortalama 300 kalori bulunur.
 • Mutfakta sevilerek tüketilen bir bulgur çeşidi olan ince bulgurun da kalorisi merak konusudur ve ince bulgur halk arasında “kısırlık bulgur” olarak da bilinir. Özellikle zayıflamak isteyenler, ince taneli bulgur veya kısırlık bulgur kaç kalori diye merak eder. Kısırlık bulgurun 165 gramlık bir su bardağında 586 kalori vardır.

haşlanmış bulgur kaç kalori

Haşlanmış Bulgur Kaç Kalori?

 • Suda haşlanarak çeşitli şekillerde tüketilen haşlanmış bulgurun 142 gramlık bir su bardağında 118 kalori vardır.
 • Haşlanmış 30 gramlık bir çorba kaşığı bulgur ise 25 kaloridir.
 • 35 gramlık tepeleme bir çorba kaşığı bulgurda ise 29 kalori bulunur.
 • Sade halde tüketilen veya yemeklere eklenen haşlanmış bulgurun 285 gramlık büyük bir porsiyonunda 273 kalori olduğunu hatırlatalım.

bulgur kalori

Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Anadolu mutfağının klasik lezzeti olan bulgur pilavı, genellikle domates, biber gibi çeşitli sebzeler ile
hazırlanır.

 • Domates ve biberle hazırlanmış 140 gramlık orta porsiyon bulgur pilavı 254 kaloridir. Arpa şehriye ile hazırlanan bulgur pilavının 170 gramlık porsiyonunda ise 266 kalori bulunur. Ayrıca arpa şehriyeli bulgur pilavı, doğru oranda tüketildiğinde tok tutan yapısı ile diyet dostu bir yemektir.

Tarif için: Bulgur Pilavı

Bulgur Köftesi Kaç Kalori?

Bulgur köftesi, genellikle sarımsaklı veya yoğurtlu hazırlanır ve bulgur olarak ince bulgur tercih edilir.

 • İnce bulgurla hazırlanan sarımsaklı bulgur köftesinin 220 gramlık orta boy porsiyonunda 306 kalori vardır.
 • Bulgur köftesi, ince bulgurla hazırlandığı için ince bulgur kaç kalori merak edilir. 165 gramlık bir su bardağı ince bulgur 586 kaloridir.
  Kalorisinin daha düşük olması için kızartma yerine haşlanarak hazırlanması tavsiye edilen sarımsaklı bulgur köftesinin 20 gramlık bir adedinde 28 kalori bulunur.
 • Haşlanarak hazırlanan ve üzerine yoğurt dökülerek servis edilen yoğurtlu bulgur köftesinin 180 gramlık orta porsiyonunda ise 363 kalori vardır.

Tarif için: Bulgur Köftesi

Bulgur Çorbası Kaç Kalori?

 • Besleyici ve doyurucu bir çorba olan bulgur çorbası, pilavlık bulgurla hazırlanır ve 190 gramlık bir porsiyonu 93 kaloridir.
 • 300 gramlık büyük bir kase bulgur çorbasında ise yaklaşık olarak 148 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Bulgur çorbası, düşük kaloriye sahip olduğu ve doyurucu bir çorba türü olduğu için diyet sırasında tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Tarif için: Bulgur Çorbası

Esmer Bulgur Kaç Kalori?

 • Buğdayın öğütülmesi ile elde edilen ve geleneksel Anadolu bulguru olarak bilinen esmer bulgurun 100 gramında 325 kalori bulunur.
 • Ağırlıklı olarak salatalarda, çorbalarda ve sulu yemeklerde kullanılan esmer bulgurun 150 gramlık bir su bardağında ise 487 kalori vardır.

esmer bulgur kaç kalori

Bulgur Besin Değeri

Tahıl grubunda yer alan bulgur, B grubu vitaminleri açısından zengin bir besindir ve karbonhidrat, protein ve lif açısından önemli bir kaynaktır. Yalnızca 100 gramında 18.6 gram karbonhidrat, 3.1 gram protein bulunur ve yine 100 gramında 18 gram lif vardır. Özellikle zengin bir lif kaynağı olarak zayıflamayı kolaylaştırır.

Vitamin değerlerine bakıldığında önemli bir B12 vitamini kaynağı olduğu görülür ve bununla birlikte B1, B3, B6 vitaminlerini içerir. Bulgur, bir yetişkinin günlük B vitamini ihtiyacının %15’ini karşılar. Mineral açısından ise magnezyum, demir, potasyum ve çinko içeren besin, beyaz ekmek ve pirince nazaran kan şekerini daha yavaş yükseltir. Özellikle glisemik indeksi daha düşük olan bulgur, kana daha yavaş karıştığı için daha sağlıklıdır.

bulgur kilo aldırır mı

Bulgur Kilo Aldırır Mı?

Diyet yaparken pirince alternatif olarak tüketilen bulgur, tok tutucu özelliğe sahip olduğu için öğünleri daha kolay atlatmayı sağlar. Protein içeren yapısı ile birlikte sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olduğu için doygunluk verir ve yağ içermediği için kilo aldırmaz.

Özellikle içerdiği B grubu vitaminleri ile diyet yaparken oluşan halsizliğe karşı koruma sunar ve dinç kalmayı sağlar. Bulgur, yalnızca karbonhidrat ve B vitaminleri açısından değil; lif açısından da oldukça zengin bir besin olduğu için diyet listelerinde mutlaka bulunması gerekir.

Bilindiği gibi lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak vücutta bulunan suyu emer ve ödemin dışarı atılmasını sağlar. Böylece kilo vermeyi kolaylaştırarak zayıflamaya çalışanların beğenisini kazanır.

bulgur kaç kalori

Bulgurla Hazırlanan Diyete Uygun 5 Leziz Tarif

Türk yemek kültüründe önemli bir yeri olan bulgur, doygun tadı ile birçok farklı yemeğin baş kahramanı olur. Pilavdan salataya kadar her yemeğe katılır ve diyet yaparken de sofralardan eksik olmaz. Özellikle doyurucu yapısı ile kilosuna dikkat edenlerin mutlaka menülerinde yer verdiği bulgur ile leziz diyet yemekleri hazırlayabilirsiniz.

1) Tok Tutan Diyet Bulgur Salatası

Diyet listelerinin olmazsa olmazı olan salatanın en doyurucu hâli olan diyet bulgur salatası, haşlanmış bulgurla hazırlanır. Bulgurun yanı sıra yeşillik ve domatesle de süslenen salata, sağlıklı kilo vermek için mutlaka denemeniz gereken tarifler arasına girer. Diyet Bulgur Salatası

2) Masalardan Eksik Etmeyeceğiniz Körili Mantarlı Diyet Bulgur Pilavı

Lezzetli görünümü ile iştah açan körili mantarlı diyet bulgur pilavı, size diyet yaptığınızı unutturacak bir tarif olur. Mantar tadını ve köri baharatının lezzetini bulgurun doyurucu tadı ile birleştiren tarif, çeşitli sebzeler ile lezzetine lezzet katar. Doyurucu ve besleyici tadı ile ana öğünlerde yoğurt eşliğinde tüketebileceğiniz pilav, kolay hazırlanması ile de tercih edilir. Körili Mantarlı Diyet Bulgur Pilavı

3) Kolay Hazırlanan Diyet Bulgur Pilavı

Yalnızca 5 dakikada hazırlayabileceğiniz enfes bir tarif olan diyet bulgur pilavı, esmer buğdayla veya kara bulgurla yapılır. Geleneksel bulgur pilavlarına benzer yapısı ile diyet yaparken normal yemekleri size aratmayacak olan tarif, ayrıca doğal ve hafif bir lezzet olarak sofranıza gelir. Diyet Bulgur Pilavı

4) Yaz Diyetlerinin Baş Tacı Bulgurlu Semizotu Yemeği

Bulguru sulu yemeklerde kullanmak isteyenler için harika bir seçenek olan bulgurlu semizotu yemeği, düşük kalorisi ile diyet menülerine yakışan bir lezzettir. Semizotunun hafif ekşimsi tadını bulgurla bir araya getiren yemek, yaz diyetlerinin baş tacı olmaya adaydır. Bulgurlu Semizotu Yemeği

5) Tatlı Krizlerinin Kurtarıcısı: Bulgurlu ve Meyveli Diyet Tatlı

Diyette tatlıdan vazgeçemeyenler için harika bir seçenek olan bulgurlu meyveli tatlı, yağsız sütle hazırlanır. Hafif tadı sayesinde tatlı krizlerinin kurtarıcısı olan tarif, lezzeti ile hem tatlı yeme isteğini giderir hem de doygunluk vererek ara öğünleri kolaylıkla atlatmayı sağlar. Ayrıca, bulgurlu meyveli
tatlı, kısa sürede kolay hazırlanışı ile de gönlünüzü kazanır. Bulgurlu ve Meyveli Diyet Tatlı

Bulgur ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Pilav tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bulgur Faydaları ve Besin Değerleri ile Enfes Tarifler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Bulgur Kaç Kalori? 08.08.2018 tarihinde yayınladı.