Çekirdek Kaç Kalori?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Çekirdek Kaç Kalori? Tarifi

Çekirdek Kilo Aldırır Mı?

Hangi Çekirdek Kaç Kalori?

Bir başlayınca sonu gelmek bilmeyen ve adeta bağımlılık yapan çekirdek, en keyifli sohbetlerin, mis gibi semaver çayının, en heyecanlı yerinde dizilerin, filmlerin ve daha nice samimi ortamların mini mini eşlikçisi. Bir avuç çekirdekle yetinildiği nerede görülmüş, o kase illa ki cömertçe doldurulacak değil mi? Zaten bir başını hatırlıyoruz bu çitlemelerin bir de elimizi kaseye atınca ufak tuz kırıntılarından başka bir şey kalmadığını fark edince sonunun geldiğini anlıyoruz, arası yok yani.

Yemesi iyi güzel hoş da, hanımlar beyler peki çekirdek kaç kalori? 1 kereden bir şey olmaz ama çekirdek kilo aldırır mı? Diyette olanlar çekirdek yerse başlarına neler gelir?

İşte, bu yazıda çekirdek kalori değerleri tüm detaylarıyla aydınlık kazanacak. Hadi bu seferlik yemesi size kalorileri bize olsun, çekirdeğini alan gelsin merak konusu olan soruları cevaplamaya başlıyoruz. Keyifli okumalar!

ayçekirdeği kaç kalori

Çekirdek Kaç Kalori?

Çekirdek türlerine göre kalori değerleri değişkenlik gösterebileceğinden, hangi çekirdek kaç kalori listeler halinde açıklıyor olacağız, işte çekirdek kalori değerleri:

Ay Çekirdeği Kaç Kalori?

Ay çiçeğinden elde edilen ay çekirdeği, en sık tüketilen çekirdek çeşitlerinden biri. Farklı damak zevklerine uygun olarak tuzlu, az tuzlu veya tuzsuz olarak üretilen ay çekirdeği, yağ oranı çok yüksek olsa da aynı zamanda iyi bir protein kaynağı.

1 avuç (36 gr) ay çekirdeğinde 7.2 gr karbonhidrat, 7.48 gr protein, 18.53 gr yağ, 3.1 gr lif, 3.24 mg sodyum, 232.2 mg potasyum, 28.8 mg kalsiyum, 18 iu A vitamini, 0.5 mg C vitamini, 1.89 demir ve aynı zamanda çinko, selenyum, mangan ve bakır minerallerini içerir.

Peki, hepimizin severek tükettiği ay çekirdeği kaç kalori?

 • 1 avuç (36 gr) ay çekirdeği 210 kcal
 • 1 orta kase (150 gr) ay çekirdeği 876 kcal
 • 100 gram ay çekirdeği 584 kcal

1 kase çekirdek kaç kalori? 150 gramlık porsiyon için 876 kcal.

Bir avuç çekirdek kaç kalori? 36 gramlık porsiyon için 210 kcal.

100 gr çekirdek kaç kalori? 100 gram ay çekirdeği 584 kcal.

kabak çekirdeği kaç kalori

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori?

Diyet yapanlara, zayıflamaya çalışanlara müjde! Ölçülü miktarlarda olmak kaydıyla diyet sırasında tüketilebilir. Diğer çekirdek türlerine göre besleyiciliği çok daha yüksek olan kabak çekirdeğini bir avuç tükettiğiniz takdirde günlük çinko ihtiyacınızın %20’lik, magnezyum ihtiyacınızın da %30’luk bölümünü karşılamış olursunuz. Omega 3, lif ve demir açısından da iyi bir kaynak olan kabak çekirdeği aynı zamanda zihinsel aktiviteleri destekler, afrodizyak etkilidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

10 gramlık 1 avuç kabak çekirdeği 1.42 gr karbonhidrat, 2.44 gr protein, 4.56 gr yağ, 0.88 gr lif, 1.8 mg sodyum, 81.4 mg potasyum, 4.1 mg kalsiyum, 3.8 iu A vitamini, 0.02 mg C vitamini, 1.25 demir içerir ve aynı zamanda fosfor, mangan, selenyum ve çinko açısından da kolay ulaşılabilen ekonomik bir kaynaktır. Ancak yağ oranının yüksek olması 1 avuçluk porsiyonun aşılması durumunda kilo aldırıcı özelliğini açığa çıkarabilir.

Peki, kabak çekirdeği kaç kaloridir?

 • 1 avuç (10 gr) kabak çekirdeği 56 kcal
 • 1 yarım avuç (5 gr) kabak çekirdeği 28 kcal
 • 1 çay bardağı (100 gr) kabak çekirdeği 560 kcal
 • 1 küçük kahve fincanı (150 gr) kabak çekirdeği 840 kcal

100 gr kabak çekirdeği kaç kalori? 1 çay bardağına eşit gelen 100 gr kabak çekirdeği 560 kcal.

1 avuç kabak çekirdeği kaç kalori? 10 gramlık 1 avuç kabak çekirdeği 56 kcal.

Detaylı bilgi için: Kabak Çekirdeği Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Tarif için: Kabak Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

Tuzsuz Çekirdek Kaç Kalori?

Tuzlu ay çekirdeğine oranla daha düşük kalori değerlerine sahip olan kavrulmuş ve tuzsuz ay çekirdeği, aşırı ve düzenli tüketilmediği takdirde sağlık için faydalı mineralleri içerdiğinden tavsiye edilebilir. Beslenme uzmanları, kilo kontrolü sürecinde olanların tuzsuz ve çiğ çekirdekleri tüketmesini önermektedir. Tuzsuz ve işlenmemiş -çiğ- çekirdekler gün içinde gelen kısa süreli açlık krizlerini bastırabilecek lif değerlerine sahiptir. Diyet yapanlar, ara öğün vakitlerinde ölçülü olmak kaydıyla 1 avuç veya yarım avuç gibi, mineral ve vitamin kaynağı çekirdekleri tercih edebilirler.

1 avuç (25 gr) kavrulmuş, tuzsuz ay çekirdeği 6.2 gr karbonhidrat, 4.83 gr protein, 12.45 gr yağ, 2.78 gr lif, 0.75 mg sodyum, 212.5 mg potasyum, 17.5 mg kalsiyum, 2.25 iu A vitamini, 0.35 C vitamini, 0.95 demir ve aynı zamanda fosfor, çinko ve bakır minerallerini içerir.

Kavrulmuş tuzsuz ay çekirdeği kalori değerleri detaylarıyla şu şekildedir:

 • 1 avuç (25 gr) kavrulmuş, tuzsuz ay çekirdeği 146 kcal
 • 1 orta kase (150 gr) kavrulmuş, tuzsuz ay çekirdeği 873 kcal
 • 100 gram kavrulmuş, tuzsuz ay çekirdeği 582 kcal

tadım çekirdek kaç kalori

Tadım Çekirdek Kaç Kalori?

Çeşitlerine göre tadım çekirdek kalori değerleri detaylarıyla şu şekildedir:

Tadım Kavrulmuş Ay Çekirdeği (Kırmızı Paket) Kalori Değerleri

 • 1 paket (200 gr) 1024 kcal
 • 1 avuç (30 gr) 154 kcal
 • 1 orta kase (100 gr) 512 kcal

Tadım Kavrulmuş Bol Tuzlu Ay Çekirdeği (Mavi Paket) Kalori Değerleri

 • 1 paket (200 gr) 1118 kcal
 • 1 avuç (30 gr) 168 kcal
 • 1 orta kase (100 gr) 559 kcal

çekirdek kilo yapar mı

Çekirdek Kilo Yapar Mı?

Yedikçe yediren hatta bağımlılık yapan bir lezzeti olmasının yanı sıra küçük mahalle bakkallarından büyük süpermarketlere dek her yerde bulunabilmesi ve ucuz fiyatları onu kolay ulaşılabilir hale getiriyor. Pek çoğumuzun bildiği üzere evet, çekirdek kilo yapar. Bunun da nedeni içeriğinde yüksek yağ barındırmasıdır. Tüketiminde aşırıya kaçıldığında, mesela aşırı derken oturup bir paket çekirdeği tek başınıza bitirebiliyorsanız veya her akşam elinizin altında mutlaka cömert bir kase çekirdek bulunuyorsa işler biraz kötüye gidiyor diyebiliriz.

Kilo almaya sebep olduğu gibi alınan bu kilonun büyük çoğunluğu da yağ kaynaklı olacaktır. Bunun yanı sıra kiloyla beraber ciltte yağlanma ve sivilcelenme de baş gösterebilir. Üstelik paketlenmiş çekirdekler, kavrulmuş ve tuz oranı yüksek olduğu için bu tehlike daha da artıyor.

çekirdek kaç kalori

Peki, hep kötü yanlarından mı bahsedeceğiz? Elbette hayır. Aslında doğru tüketildiğinde çekirdeğin tok tutma özelliğinin olduğunu biliyor muydunuz? Protein, lif, E, A ve C vitamini, çinko, selenyum, bakır ve fosfor açısından hepsini bir arada barındıran bir kaynak olarak çekirdek gün içinde ölçülü miktarlarda ve belirli aralıklarla tüketildiğinde açlık hissini bastıran bir özelliğe sahip.

Çiğ, tuzsuz, kavrulmamış ve özellikle de kabak çekirdekleri, içeriğindeki mineraller bakımından diyet ara öğünlerinde tercih edilebilir. İşlenmiş çekirdek çeşitlerinin kalori ve yağ oranı da otomatik olarak artacağından çiğ çekirdek kalori ve besin değeri açısından idealdir. İçeriğindeki protein kas dokusunu güçlendirir, lif değerleri ise kısa süreli açlık krizlerini bastırıp sağlıksız atıştırmalıklardan uzak tutar. Vitamin oranı ise bağışıklık sisteminde koruyucu bir etki yaratıyor.

Yani sözün özü olarak çekirdeğin azı karar çoğu zarar desek yerinde olur. Çekirdek zayıflatır mı? Soracak olursanız elbette böyle bir özelliği yok; ancak çiğ ve işlenmemiş çekirdekler günün belirli vakitlerinde -gündüz saatlerinde- siz aktiften gelen açlık hissini bastırabileceği gibi günlük selenyum ve çinko ihtiyacınızın bir bölümünü karşılayacaktır. Çekirdek kilo yapar mı? Sorusuna kısa ve özet bir cevap olarak ise paketlenmiş bol tuzlu ve işlenmiş çekirdeklerin vücutta yağ depolayacağından kilo alımına sebep olacağı kesindir, diyebiliriz. Bu sebeple fazla tüketmeye meyilli olduğunuz zamanlarda kalori değerlerini aklınıza getirmeniz kuvvetli bir caydırıcı olabilir.

Çekirdek ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Çekirdek Faydası, Besin Değerleri ve Çeşitleri

Karpuz Çekirdeği Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Çekirdek Kaç Kalori? 19.07.2018 tarihinde yayınladı.