Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri

Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve severek tüketilen bir tarifidir. İçeriğinin zenginliği sebebiyle çok sağlıklı bir yiyecek olmasının yanı sıra yapımında kullanılan malzemelerin kolay bulunur ve ekonomik olması da onu tercih sebebi kılar.

4000 yıla dayanan geçmişi ile ana vatanı Adıyaman’dan çıkarak tüm Türkiye’ye dağılan ve günümüzde hemen her yerde bulunup alınabilen bir yiyecek olan çiğ köfte, zaman içerisinde farklı tarzlarda da üretilmeye başlanmıştır. Etli ve etsiz olmak üzere iki çeşidi bulunan çiğ köftenin orijinali acılı olmasına rağmen, sevmeyenler için acısız çeşitleri de mevcuttur.

Çiğ köfte kaç kalori diye düşünenleri bilgilendirmek için farklı türlerine göre farklı kaloriler olduğunu da belirtmek gerekir.

çiğ köfte kaç kaloridir

Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori?

Çiğ köftenin içeriğinde, eğer etsiz yapılacaksa, bulgur, soğan, sarımsak, sıvı yağ, domates ve biber salçaları ve pek çok baharat bulunur. Bulgur, sağlıklı karbonhidratlar ailesinde aittir. Çiğ köfte dürümde kullanılan lavaş ekmeği ise beyaz undan yapılır. Her ne kadar kompleks karbonhidratlar, basit karbonhidratlar gibi kan şekerini ve insülin salgısını aniden yükseltip düşürmese de ait olduğu besin grubunun özellikleri sebebiyle fazlasının yağ olarak depolanabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, her yemekte olduğu gibi, aşırıya kaçılmadan tüketilmesi önerilir.

Bir dürüm çiğ köfte kaç kalori sorusu, aslında bir porsiyon dürüm acılı çiğ köfte kaç kalori sorusu ile eş değerdedir.

 • Bu bir porsiyon ortalama 150 g kadardır ve 360 kcal içerir. İçerisinde genelde 4 adet köfte bulunur.

Yalancı Çiğ Köfte Dürüm

Yalancı Çiğ Köfte Dürüm

Etsiz Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Çiğ köfte üretiminde dışarıda hazır olarak satılan ürünlerin neredeyse hiç birinde et kullanılmaz. Ev yapımı ürünlerde et kullanımı, daha yaygın olarak görülür. Etli ve etsiz hazırlanan çiğ köftenin kalorileri de farklılık gösterir. Çiğ köfte kalori bakımından makul değerler içerisinde kalır.

 • Bir çiğ köfte kaç kalori diye düşünenler tanesinin ortalama 30 g ve 54 kcal olduğunu düşünebilirler.
 • 1 porsiyon çiğ köfte ortalama 125 gramdır ve köftelerin büyüklüklerine göre de değişebilmek kaydıyla içerisinde ortalama 4 köfte bulunur. Kalorisi 216 kcal
 • 100 gr çiğ köfte kaç kalori sorusunun cevabı 180 kcal olarak verilebilir.
 • Bu durumda 200 g çiğ köfte kaç kalori sorusu da 360 kcal olarak cevaplanır.

Ev yapımı olmayan çiğ köfteler fazla miktarda sıvı yağ içermektedir. Bu nedenle hazır çiğ köfte kalorisi ev yapımı olanlara kıyasla daha fazla yağ ve kalori içerebilir.. Yapım aşamasında kullanılan yağ miktarına göre hazır çiğ köftelerin kalori miktarı 100 gramda 500 kaloriyi bulabilmektedir.

6 Püf Noktası ile Etsiz Çiğ Köfte

6 Püf Noktası ile Etsiz Çiğ Köfte

Etli Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Etli çiğ köfte yaparken kullanılacak olan etin özel seçilmesi gerekir. Etin yağsız ve sinirsiz olması gerekir. Varsa tamamen ayıklanmalıdır. Tahta bir çekiçle dövülerek inceltilir. Çekilerek kıyma hâliyle de kullanılabilir. Etli çiğ köftenin orijinalinde yağsız kuzu et, iyice dövülerek inceltildikten sonra kullanılır. Yağsız ve sinirsiz genç dana eti de aynı şekilde kullanılabilir. Kullanılacak et, baharat ve özellikle de isot ile bulgur hariç diğer malzemelerle uzun süre yoğurulur. Daha sonra azar azar bulgur eklenerek yoğurulmaya devam edilir. Ne kadar iyi yoğurulursa çiğ köftenin istenen macunsu yapısına daha çok yaklaşılır. Etsiz çiğ köftenin protein oranı, etliye göre daha düşüktür. Etli çiğ köfte, protein ve potasyum bakımından daha zengin bir besindir.

 • Bir adet etli çiğ köfte, ortalama 30 gramdır ve 65 kcal değerindedir.
 • Etli çiğ köftenin porsiyonunda da etsizinde olduğu gibi ortalama 4 köfte bulunur ve gramajı da diğeri gibi 120-130 g aralığındadır. Ama et girdisinden dolayı kalori değeri, etsize göre daha yüksektir.
 • Etli çiğ köfte porsiyonu 260 kcal,
 • 100 gr etli çiğ köfte 216 kcal.

Etli Çiğ Köfte

Etli Çiğ Köfte

Çiğ Köfte Lavaşı Kaç Kalori?

Çiğ köftelerin sarılarak servis edildiği lavaş ekmeği, aslında sadece dürümlerde değil; hemen her kebapçıda karşınıza çıkan bir ekmek türüdür. Temel malzemeleri buğday unu, içme suyu, bitkisel yağ, rafine tuz ve ekmek mayasıdır. Hazır satılan çeşitlerinde buna çeşitli koruyucu ve raf ömrü uzatıcı katkılar da eklenmiş olabilir. Beyaz undan yapıldığı ve maya içerdiği için gluten veya maya hassasiyetine sahip kişilerde rahatsızlığa sebep olabilir.

 • Çiğ köfte lavaşlarının ortalama çapı, 25 cm civarıdır. Bu büyüklüğe sahip bir lavaş, ortalama 65 gramdır ve 185 kcal içerir. Karbonhidrat ve kalsiyum açısından zengin içeriğe sahiptir.
 • Çift lavaşla çiğ köfte yemeyi sevenler, çift lavaş çiğ köfte kaç kalori sorusunun cevabına kısa bir hesaplama ile ulaşabilirler. Etsiz hazırlanmış 4 köfte ve çift lavaşın kalori değerleri toplamı, içindeki yeşillikler ve soslar da dikkate alınırsa 600-650 kaloriyi bulabilmektedir.
 • Etli çiğ köfte ile yapıldığında ise 650-700 kcal civarında hesaplanabilir.

Evde Lavaş Yapımı

Lavaş Tarifi

Çiğ Köfte Kilo Yapar Mı? Diyette Yenir Mi?

 • Çiğ köfte, aslında içerdiği bulgur, baharatlar ve salçalardan dolayı hem sağlıklı hem de çok besleyici bir gıda türüdür.
 • Basit karbonhidrat değildir; dolayısıyla insülinin hızlı salgılanmasına sebep olmaz ve aniden acıkmayı, açlık ataklarını da önler. Uzun süre tok tutar.
 • Bu özellikleri dolayısıyla diyet yapılırken de yenmesi mümkün olan bir besindir. Dikkat edilmesi gereken nokta, porsiyon kontrolünü doğru yapabilmektir.
 • Diyet yaparken çiğ köfte yenilecekse öğlen yemeklerinde yemek ve 5 adeti geçmemek gerekir.
 • Çiğ köftenin kendisi, karbonhidrat olduğundan yanında yine bir basit karbonhidrat olan lavaşı yememeyi tercih etmek daha doğru olur.
 • Yeşillikler, marul ve domates gibi sebzelerle birlikte yenirse yemekten alınan lif oranı da artacağından sindirim sisteminin düzenli çalışması da sağlanmış olur.
 • Diyetteyken çiğ köfte yemeyi planlayanlar için bir alternatif de diyet yapanların ürünü, kendilerinin evlerinde hazırlamalarıdır.
 • Böylelikle içeriğinde bulunabilen ve şeker, glikoz şurubu gibi diyete uygun olmayan girdileri de içerebilen sosları tüketmek zorunda kalmaktan kaçınabilirler.
 • Hazır nar ekşisi gibi soslarda bulunabilen fruktoz, glikoz gibi içeriklerden de kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır.
 • Temiz ve düşük kalorili olarak evde hazırlanabilen çiğ köfte yanında bir bardak ayranla doyurucu, düşük kalorili ve besin değeri yüksek bir diyet öğle yemeği alınabilir.

Ev Yapımı 5 Değişik Çiğ Köfte Tarifi

1) Hazır Almaya Son Veren Evde Çiğ Köfte Tarifi

İçeriğinden emin olduğunuz, ellerinizle yaptığınız lezzetli ve katkısız etsiz çiğ köftenin en klasik hâline ulaşabileceğiniz bu tarifle çiğ köfte uzmanı olabilirsiniz.

Evde Çiğ Köfte

Evde Çiğ Köfte

2) Daha Hızlısı Yok: 10 Dakikada Blenderla Harika Çiğ Köfte

Çiğ köfte yaparken size en zor gelen kısmı yoğurmaksa, alternatif bir çözüm düşünebilirsiniz. Her mutfakta bulunan blender ile saatlerce yoğurup yorulmadan, 10 dakika gibi kısacık bir sürede bile nefis çiğ köfteler hazırlamak mümkündür.

10 Dakikada Blenderla Harika Çiğ Köfte

Blenderla Çiğ Köfte

3) Tercihi Etsizden Yana Olanlar İçin: Etsiz Çiğ Köfte

Etsiz çiğ köfte seviyor ve kendi yaptığınız ürünleri tüketmeyi tercih ediyorsanız, kafanızda hiçbir soru işareti bırakmadan tarifi uygulamanıza olanak sağlayan videolu anlatımlara ulaşabilirsiniz. Her aşamayı görerek, hatasız ve nefis çiğ köfteler için videoyu izlemeyi tercih edebilirsiniz.

Etsiz Çiğ Köfte

Etsiz Çiğ Köfte

4) Şahane Pratik Lokum Çiğ Köfte

Çiğ köftenin en önemli özelliği olan yumuşacık ve lokum gibi kıvamı nasıl tutturacağınızdan emin değilseniz, tarif sayesinde işinizi kolaylaştıracak püf noktalarına ulaşabilirsiniz. Nefis kıvamlı ve lezzetli çiğ köfteleri pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz?

Şahane Pratik Lokum Çiğ Köfte

Şahane Pratik Lokum Çiğ Köfte

5) Orijinal Lezzet Arayanlara Özel Etli Çiğ Köfte

Etli çiğ köfte, aslında orijinal olan tariftir ve yapımında çok kimse uzmanlaşmamış olabilir. Gerçek etli çiğ köfte tarifine göz atmak, yapmak ve sevdiklerinize gönül rahatlığıyla sunmak için bu tariften yardım alabilirsiniz.

Etli Çiğ Köfte Yapımı

Etli Çiğ Köfte Yapımı

Etli Çiğ Köfte Tarifleri ve Etsiz Çiğ Köfte Tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bulgur Kaç Kalori?

Mercimek Köftesi Kaç Kalori? Besin Değeri – Düşük Kalorili 5 Fit Tarif

Kinoa Kaç Kalori? Salatası, Köftesi, Kısırı Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kısır Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Diyete Uygun Nasıl Hazırlanır?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte6-8 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama235
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte4-6 kişilik, Pişirme yok, 50dk Hazırlama7
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte8-10 kişilik, 5dk Pişirme, 15dk Hazırlama81
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte12-14 kişilik, Pişirme yok, 1 saat 30dk Hazırlama50
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama3
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama8
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte8-10 kişilik, Pişirme yok, 40dk Hazırlama28
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte6-8 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama258
Etsiz Çiğ Köfte Tarifi
Etsiz Çiğ Köfte10-12 kişilik, Pişirme yok, 40dk Hazırlama90
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif Tarifi
Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif

Bu listede Ege'den Doğu Anadolu'ya, Trakya'dan Akdeniz'e, Karadeniz'den İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya en…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Tarifler Geri