Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori?

8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 (8 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori? Tarifi

Çay Saatinde 1 Dilim Kek İyi Gider ;)

Peki, Hangi Kek Kaç Kalori?

Kim bir dilim keke hayır diyebilir ki? Elbette, 1 dilim kek kaç kalori sorusunu soranlar diyebilir. Sağlıklı beslenmeye dikkat eden ya da formunu korumaya çalışan hatta eski formunu geri kazanmak için diyet yapanların en fazla sorduğu sorular arasında gelir bir dilim kekin kaç kalori olduğu sorusu.

Başta evlerde olmak üzere pastane ve kafelerde en fazla tüketilen tatlılardan biri olan kekler, hazırlaması kolay olduğu için öğrenci evlerinde de en fazla yapılan tatlılar arasında yer almaktadır. Un, şeker, yağ, kabartma tozu ve yumurta ana maddelerinden oluşan keklerin yapımında ek olarak kullanılan meyveler, kakao, çikolata parçaları veya farklı tatlandırıcılar besin değerleri arasında fark yaratsa da tüm dünyada vazgeçilmez hafif hamur tatlılarındandır. Kalori oranları ciddi farklılık gösteren kekler, ortalama 180 derece ısıtılmış fırınlarda yaklaşık 40 dakikada pişirilmektedir.

ev yapımı kek kaç kalori

Sade Kek Kaç Kalori?

Kekler arasında en az besin değerine sahip olanlar ev yapımı sade keklerdir. Basit ana malzemelerden oluşan sade kekler, özellikle diyet yapan veya dikkatli beslenmeyi tercih edenlerin favorileri arasında yer almaktadır.

 • En fazla merak edilen 1 dilim ev yapımı kek kaç kalori sorusunun cevabı da içerdiği çeşitli katkı maddelerine bağlı olarak değişmekle birlikte 140 – 180 kalori arasındadır.
 • 1 porsiyon da aynı kalori değerine karşılık gelir.
 • Sade kekin 100 gramında ise yaklaşık 350 kalori bulunmaktadır.

Tarif için: Sade Kek

Tarif: Sade Kek

Kakaolu Kek Kaç Kalori?

Kakaolu kekler, orta dereceli kalorili kekler sınıfında yer almaktadır. Yapımında kullanılan beyaz undan dolayı uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmese de kolay tarifi ile yetişkinlerin, bir bardak süt ile de çocukların favorileri arasında yer alır.

 • Vanilya ile desteklendiğinde kokusu ile herkesi büyüleyen 1 dilim kakaolu kek kaç kalori diye merak edenlere cevabımız yaklaşık 270 kalori olacaktır.
 • 1 porsiyon ve 100 gram kakaolu kekte ise yaklaşık 400 kalori bulunmaktadır.

Tarif için: Kakaolu Kek (Tam Kıvamında)

Üzümlü Kek Kaç Kalori?

Üzümlü kek, sade kek tarifine en yakın tarifi olan ve kolay hazırlanan kekler arasında yer alır. Yapım aşamasında kuru üzüm kullanıldığı için malzemeleri her mevsim bulunabilen üzümlü kekler, yine mevsimine göre portakal, limon gibi narenciyelerle de desteklenerek çeşitlendirilebilir. Meyveli keklerin yapımında aklınızda bulunması gereken küçük bir sırrı da hatırlatmak istiyoruz. Neredeyse sıvı halde bulunan kek hamurundaki meyvelerin dibe batmalarına engel olmak için meyveleri una bulamanız sizi bu aksiliğin önüne geçirecektir.

 • Peki, 1 dilim üzümlü kek kaç kalori? 1 dilim veya 1 porsiyon üzümlü kekte yaklaşık 250 kalori bulunmaktadır.
 • 100 gram üzümlü kekte ise 400 kalori olduğu bilinmektedir.

Tarif için: Kuru Üzümlü Kek

Havuçlu Kek Kaç Kalori?

Kek sevenler için havuçlu kekin yeri ayrıdır. Havuçlu kek romantizmi temsil eder. Havuçlu kek şımarmaya ihtiyaç duyduğunuz zamanların vazgeçilmez tatlısıdır. Özellikle de tarçınlı yapıldığında ona kimse hayır diyemez. Yanında bir fincan kahve de varsa, deyim yerindeyse şiir gibi olur. Temel kek malzemelerine 3 adet havuç rendelenmesi ile kolayca hazırlanabilen havuçlu kek, tarçın ve ceviz de ilave edilerek daha lezzetli hale getirilebilir.

 • 1 dilim havuçlu kek kaç kalori diye merak edip sorduğunuzda, uzmanından aldığınız cevap ya da internette yaptığınız bir araştırmadan edindiğiniz yanıt 400-500 kalori arasında olduğudur.
 • 1 porsiyonda yaklaşık 600 kalori,
 • 100 gram havuçlu kekte ise 350 kalori olarak değerlendirilmektedir.

Tarif için: Havuçlu Cevizli Tarçınlı Kek

Limonlu Kek Kaç Kalori?

Klasik kek malzemelerine ilave olarak rendelenmiş limon kabuğu ve Hindistan cevizi eklenerek hazırlanan limonlu kek neşeli anların kekidir. Düşük kalorisi, limon aromalı tadı ve kokusu ile en çok sevilen kekler arasında yer alır. Yılın her döneminde severek yediğimiz limonlu kek kaç kalori içeriyor?

 • 1 dilim ve 1 porsiyon limonlu kekte yaklaşık 150 kalori bulunur.
 • Ayrıca limonlu kekin 100 gramında da ortalama 270 kalori bulunmaktadır.

Tarif için: Limonlu Kek

Islak Kek Kaç Kalori?

Islak kekler kalori oranı en yüksek olan kekler arasındadır. Çikolata, kakao, çay ve çeşitli meyvelerle yapılabilen ıslak kekler içerdiği yüksek kalori miktarının yarısını yapımında kullanılan yağdan ve şekerden almaktadır. Mevsimine göre dondurma veya çay ile servis edilmesi tavsiye edilen ıslak kekler, yoğun lezzetinden dolayı her yaştaki tatlı sevenlere hitap eden keklerdendir.

Bu dayanılmaz lezzet doğal olarak 1 dilim ıslak kek kaç kalori sorusunu da akıllara getirmektedir.

 • Islak kekin 1 porsiyonu yaklaşık 570 kalori,
 • 100 gram gelen 1 dilimi ise ortalama 380 kaloridir.

Tarif için: Islak Kek Tarifi

Cheesecake Kaç Kalori?

Her yaş grubunun severek tükettiği cheesecakeler kalori oranı en karmaşık kek türüdür. Frambuazlı, limonlu, incirli, çikolatalı, çilekli gibi çok çeşidi bulunan cheesecakelerin 250 ile 750 kalori arasında değişen onlarca çeşidi bulunmaktadır. Çeşitleri olduğu kadar yapımı son derece pratik olan cheesecakeler, kilosuna dikkat etmek isteyenlerin tercih etmeyeceği bir kek türüdür. Cheesecake kaç kalori diye merak edenlere en çok tercih edilen limonlu cheesecake için ortalama bir örnek olarak verebiliriz.

 • 1 dilim ve 1 porsiyon limonlu cheesecakete yaklaşık 500 kalori bulunmaktadır.
 • Bu oran 100 gram limonlu cheesecakete 400 kalori olarak belirtiliyor.

Tarif için: Frambuazlı Cheesecake Nasıl Yapılır?

Pankek Kaç Kalori?

Pankekler yaklaşık 10 cm büyüklüğünde kalın hamur disklerinden yapılan bir kek türüdür. Çoğunlukla kahvaltılarda tercih edilen ve yoğun besleyici bu pankeklerin en ünlüleri, yaban mersinli, muzlu, ballı, çikolata ve fındık ezmeli olanlardır. Kreplerle benzer olmasından dolayı sıklıkla karıştırılan ve kilo sorunu olanların uzak durması gereken tatlılardan olan pankek kaç kalori?

 • Çok çeşidi bulunan pankeklerin en sade olanının 1 adedi yaklaşık 180 kalori içeriyor.
 • Bu oran 1 porsiyonda 450,
 • 100 gramda 250 kaloridir.

Tarif için: Kolay Pankek Tarifi

Browni Kek Kaç Kalori?

Çikolatalı kekler arasında kendine has yapısı ve lezzetiyle öne çıkan Browni Amerikalılarla Kanadalıların ayrı ayrı sahiplendiği ilginç bir kek türüdür. Bazı tiplerinde kabartma tozu kullanılmazken kıvam olarak yoğun, lezzetli ve kalorili keklerdendir. Yemek sonrası tatlı olarak veya ziyaretlerin en gözde ikram keklerinden olan browni kek kaç kalori diye bakacak olursak:

 • 1 porsiyon ve 1 dilim browninin 300 kalori,
 • 100 gram browninin ise yaklaşık 400 kalori olduğu değerlendirilmektedir.

Tarif için: Brownie (Islak Kek)

Düşük Kalorili 3 Nefis Diyet Kek Tarifi

1) Yağsız ve Şekersiz Diyet Kekler

Sağlıklı beslenmek zorunda olan veya beslenme alışkanlıklarına dikkat edenlerin en çok mücadele ettikleri gıdalar arasındadır. Ancak usta ellerde hesaplı şekilde hazırlanan diyet kekler artık kilo sorunu olanlara veya endişe edenlere tehdit oluşturmamaktadır. Yağsız ve Şekersiz Diyet Kek

2) Bu Keklerdan Daha Hafifi YOK!

Sağlıklı beslenmenin yaşı yoktur. Her yaşta beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Diyet kek genel tüketiciye hitap eden ve özellikle de dikkatli beslenenlerin tercih ettiği kek türüdür. Lezzet açısından eksiklik hissettirmeyen ve gün geçtikçe çeşitliliğini artıran diyet kekler her yaşta tüketici için daha sağlıklı ürünler olarak değerlendirilmektedir. Diyet Kek

Tarif: Diyet Kek

3) Şekersiz, Unsuz ve Yağsız Masum Kek

Yeme alışkanlıklarının değiştiği son dönemlerde karşılaşabileceğiniz en güzel keklerden biri de Şekersiz, Unsuz ve Yağsız Kek çeşitleridir. Kuru yemişlerle yapılan bu kekler, lezzet açısından eksiklik hissettirmemekle birlikte, sağlıklı besin grubunda hak ettiği yerini almaktadır. Şekersiz Unsuz Yağsız Kek

Kek tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kek Nasıl Kabarır? Püf Noktaları Nelerdir?

Altın Değerindeki İpuçları ile Kek Yapmanın Püf Noktaları

Bir Dilim Pasta Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pasta Kalori Değerleri

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori? 12.10.2018 tarihinde yayınladı.