Pastırma Kaç Kalori? Besin Değerleri, Faydaları

Pastırma Kaç Kalori? Besin Değerleri, Faydaları Tarifi

Pastırmalı Kuru Fasulye, Yumurta, Börek Kalorileri

Pastırma Türk mutfağının klasik lezzetlerinden biridir. Kahvaltılara ve ana yemeklere verdiği eşsiz lezzet ile bilinen pastırma Türkiye’de Kayseri ilinde oldukça meşhurdur. Kayseri’nin yöresel tatlarından biri olan pastırma aslında Eski Türk kültüründen kalan bir yemek mirasıdır. Etin daha uzun ömürlü saklanması amacıyla hazırlanan pastırma, çeşitli baharatlar ile harmanlanır. Baharat çiğ etin hem çürümesini önler hem de tüketimi sırasında hoş bir aroma verir.

Çok eski zamanlarda baharatlı etlerin üzerine taş bırakılırmış ve bastırma yöntemi ile etin korunması sağlanırmış. Bu nedenle kurutulmuş baharatlı et günümüze kadar pastırma olarak gelmiştir. Şimdilerde pastırmayı kendi imkanları ile yapan kişiler de bulunmaktadır. Şarküteri firmaları ise pastırmayı fabrika ortamlarında hazırlar. Siz de çok kolay şekilde evinizde kendi pastırmanızı hazırlayabilir, güvenle tüketebilirsiniz.

Pastırma etini hazırlamak için büyükbaş hayvanların eti kullanılır. Özel olarak fümeleme ve kurutma işleminden geçen kırmızı etler, arzuya göre çemen ile de kapatılabilir. Çemenli ve çemensiz olmak üzere hazırlanan pastırma, pazar kahvaltılarında yumurta ile buluştuğunda ortaya nefis bir tat getirmektedir. Etin baharatla buluştuktan sonra yemeklerde kullanılması kalori hesabı yapanların ilgisini çekecektir.

Pastırmayı sevenlerin merak ettiği pastırma kalori bilgilerini sizler için hesapladık. Börekte, kahvaltıda ve kuru fasulyede pastırma olduğunda kaç kalori alabilirsiniz hepsini tek tek bu satırlara ekledik. Porsiyon kontrolüne devam etmek için yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Tarif için: Ev Yapımı Harika Pastırma

Ev Yapımı Harika Pastırma

Pastırma Kaç Kalori?

Pastırma çemenli ve çemensiz şekilde tüketilebilir. Her iki tercihte de kalori miktarlarında farklılık olmaktadır. Şimdi dilerseniz, dilim ve gramaj bakımından pastırma kalori değerlerini inceleyelim ve çemenli, çemensiz pastırma kaç kalori sorularınıza yanıt verelim:

Çemenli pastırma kaç kalori?

 • 1 dilim pastırma kaç kalori: 25 kalori
 • 5 dilim pastırma: 125 kalori
 • 100 gr pastırma kaç kalori: 250 kalori

Çemensiz pastırma kaç kalori?

 • 1 dilim pastırma: 27 kalori
 • 5 dilim çemensiz pastırma: 135 kalori
 • 100 gram çemensiz pastırma: 269 kalori

Tarif için: Ev Yapımı Pastırma

Ev Yapımı Pastırma

Pastırmalı Kuru Fasulye Kaç Kalori?

Kuru fasulyeyi nasıl seversiniz? Etli, etsiz yahut pastırmalı? Tercihinizi pastırmadan yana kullanıyorsanız pastırmalı kuru fasulyenin kalorisini bilmek hakkınız. Türk mutfağında baklagil çok tüketilmekte; özellikle de kuru fasulye gibi sulu bakliyat yemekleri kuşbaşı et, sucuk ya da pastırma ile oldukça seviliyor. Peki, pastırmalı kuru fasulye kaç kalori? Aman verilen kilolar alınmasın diyoruz ve sizler için pastırmalı kuru fasulyenin içerdiği kalori miktarını bu başlık altına ekliyoruz:

 • 1 yemek kaşığı pastırmalı kuru fasulye: 32 kalori
 • 5 yemek kaşığı pastırmalı kuru fasulye: 160 kalori
 • 200 gram pastırmalı kuru fasulye: 320 kalori

Tarif için: Pastırmalı Kuru Fasulye

Pastırmalı Kuru Fasulye

Pastırmalı Yumurta Kaç Kalori?

Protein kaynağı yumurta pastırma ile pişirildiğinde, mutfakta iştah açan nefis kokular yayılır. Pastırmalı yumurta kahvaltılara yakışan bir lezzettir. Yumurtada var olan kolesterol pastırma ile birleştiğinde besin içeriğini epey yükseltebilir. Bu noktada eğer tansiyon, kolesterol ya da kalp rahatsızlığınız varsa pastırmalı yumurta kalori ve yağ miktarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca kilo kontrolü sağlamaya devam ediyorsanız pastırmalı yumurta yediğinizde alacağınız kalorileri şöyle ifade edelim:

 • 1 porsiyon pastırmalı yumurta: 165 kalori
 • 100 gram pastırmalı yumurta: 220 kalori

Tarif için: Pastırmalı Yumurta

Pastırmalı Yumurta

Pastırmalı Börek Kaç Kalori?

Pastırma eklendiği her yemeği lezzetlendirmektedir. Bu defa börek içinde lezzetini yarıştırıyor. Pastırma genellikle paçanga böreği içinde kullanılır ve eklenen diğer malzemeler ile damaklarda hoş bir tat bırakır. Paçanga dışında ıspanaklı, pırasalı ya da pazılı yeşillik içeren böreklerde de pastırma kullanılabilir. Elbette pastırma, böreğin var olan kalorisini artıracaktır. Peki, çay keyiflerinin ve yemek masalarının sevilen lezzeti pastırmalı paçanga böreği kaç kaloridir?

 • 1 porsiyon paçanga böreği: 504 kalori
 • 50 gram paçanga böreği: 186 kalori
 • 100 gram paçanga böreği: 371 kalori

Tarif için: Fırında Paçanga Böreği (Videolu)

Fırında Paçanga Böreği (Videolu)

Pastırma Besin Değerleri

Pastırma B vitaminleri ve protein açısından oldukça güçlü bir besindir. Genellikle çemenli şekilde satılmaktadır. Tuzlanıp kurutma yönteminden geçen pastırma tansiyon hastaları için çok önerilen bir besin değildir. Bu nedenle eğer kalp, kolesterol veya tansiyon probleminiz varsa pastırmayı mümkün olduğunca az yemeniz önerilir. Pastırma tükettiğiniz günlerde bolca su içmeli ve günlük egzersizlerinizi artırmalısınız. Pastırma besin değerleri içerisinde yer alan yağ ve kolesterolün etkilerini bu şekilde bir nebze azaltabilirsiniz.

Pastırmanın besin değeri listesine göz atacak olursak şu rakamları göreceğiz:

 • 8.85 gram protein
 • 4.17 gram yağ
 • 18 mg kolesterol
 • 10.8 mg sodyum
 • 55.5 mg potasyum
 • 9.3 mg kalsiyum
 • 1.2 iu A vitamini
 • 3.9 gram demir

Tarif için: Pastırmalı Kiş (Videolu)

Pastırmalı Kiş (Videolu)

Pastırma Faydaları ve Zararları

Pastırma çiğ etin özel olarak kurutma işleminden geçmesi ile hazırlanır. Bir miktar tuz içerdiği için bazı kişiler için sağlıklı kabul edilmez. Pek çok gıda gibi pastırma faydaları da mevcut; ancak ölçülü ve sağlıklı kaynaklardan tüketim şart. Faydalı olması, günlük düzenli tüketime sebebiyet vermemeli. Aksi durumda yağlı ve tuzlu bir yiyecek olan pastırma zararları özellikle mide, kalp ve tansiyon rahatsızlıkları olanlar için yan etkiler içerebilir. Uzmanlar pastırma faydaları ve zararları üzerine şu sözleri ifade etmektedir:

Pastırmanın Faydaları

 • Vitamin ve mineral açısından zengin bir besin olan pastırma, kişinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi rahatlıkla karşılamaktadır.
 • Çok az işlem gördüğü için besin değerini korur. İşlenmiş bir et değildir sadece özel kurutma ve salamura yönteminden geçmektedir.
 • Çemenli pastırma kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca kişinin bağırsak florasını da düzenler.
 • Baharatlı yapısından ötürü sindirim problemlerini giderici etkisi vardır. Metabolizmayı aktif tutan bir et ürünüdür.
 • Pastırma HDL kolesterolü kontrol altına almaktadır.

Pastırmanın Zararları ve Yan Etkileri

 • Pastırma alırken güvendiğiniz yerlerden almanız önerilir. Sağlıksız ortamlarda hazırlanan pastırma ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
 • Pastırmayı kızartarak yerseniz daha yüksek kaloriye sahip olur. Bu noktada pastırma çiğ yenir mi diye düşünebilirsiniz. İyi şekilde kurutulmuş pastırmayı çiğ şekilde tüketebilirsiniz. Çiğ pastırma sandviçlerde ve salatalarda lezzetli bir yiyecek olabilir.
 • Tuzlama ile korunan pastırma tansiyonu ve kolesterolü tehlike altına sokabilir. Bu nedenle tuz oranına dikkat ederek yemeniz önerilmektedir.
 • Küflenen ve bozulmaya başlayan pastırmayı yemekten kaçının. Olası bir besin zehirlenmesini önlemek için bozulmuş pastırmaları yok edebilirsiniz.

Tarif için: Pastırmalı Omlet Tarifi (Videolu)

Pastırmalı Omlet Tarifi (Videolu)

Pastırma Nasıl Yenir?

Pastırma ile lezzetli tatlara imza atmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Pastırma eklenen 5 nefis lezzet önerisi ile karşınızdayız. Sizlere tavsiye ettiğimiz pastırmalı lezzetleri denemek için kolları sıvamanın ve mutfağa geçmenin vakti geldi. Buralar lezzet kokuyor!

1) Pastırmalı Mantarlı Hakiki Su Böreği

Bol protein içeren bir lezzet ile pastırmalı yemekleri denemeye başlayabilirsiniz. Su böreği lezzetine pastırma tadı eklendiğinde dilim dilim yediren bu tarif, görenlerin iştahını açıyor. Çay saatlerine ve kahvaltılara özel bir tarif arıyorsanız, işte aradığınız tarif! Pastırmalı Mantarlı Hakiki Su Böreği

2) Lokanta Usulü Pastırmalı Kuru Fasulye

Lokantalarda pişirilen kuru fasulyenin sırrını merak edenlerden misiniz? Eğer hala merak ediyorsanız işte size nefis bir tarif daha. Pastırma eklenen kuru fasulye tadına evinizde şahit olmak için yapmanız gerekenler burada yazıyor. Tıklayın ve deneyin! Lokanta Usulü Pastırmalı Kuru Fasulye

Tarif: Lokanta Usulü Pastırmalı Kuru Fasulye

3) Damak Çatlatan Pastırmalı Kaşarlı Yumurtalı Ekmek

Kahvaltılar için eşsiz bir tarif önerisinde bulunacağız. Oldukça kolay şekilde hazırlanan bu yumurtalı ekmeklerin sırrı kullanılan malzemelerde saklı. Pastırmalı, kaşarlı ve yumurtalı bir ekmekle güne başlamak için hemen tarife göz atabilirsiniz. Pastırmalı Kaşarlı Yumurtalı Ekmek

Tarif: Pastırmalı Kaşarlı Yumurtalı Ekmek

4) Çıtır Çıtır Pastırmalı Ispanaklı Dilimli Rulo Börek

Misafir telaşları içindeyseniz sizlere nefis bir sır vereceğiz. Pastırmalı ıspanaklı dilimli rulo böreği deneyerek gelen konuklarınızı el lezzetinize hayran bırakabilirsiniz. Pastırma, havuç ve ıspanağın mükemmel uyumu için tarife tıklamanız yeterli! Pastırmalı Dilimli Rulo Börek (Videolu)

Pastırmalı Dilimli Rulo Börek (Videolu)

5) Süper Ara Sıcak Pastırmalı Kaşarlı Mantar Dolma

Yemeklerin yanında unutulmaz bir tat hazırlamak istediğinizde pastırmalı kaşarlı mantar dolmayı denemelisiniz. Kısa süre içinde hazırlanan bu nefis dolmalar her yemeğin yanında çok uyumlu olacak. Denemek istiyorum diyenleri tarife bekliyoruz. Pastırmalı Kaşarlı Mantar Dolma

Pastırmalı Kaşarlı Mantar Dolma

6) Püf Noktalarıyla Pastırmalı Humus Nasıl Yapılır?

Balık, et sofralarını taçlandıran özel nohut mezesi humusu bir de pastırmalı deneyin! Kremsi püre kıvamında humus ve hafif kızarmış mis kokulu pastırmalar damak taçlandıran bir mezeye dönüşüyor. Toprak güveç kaplarda fırında çok pratik hazırlayabileceğiniz videolu tarifi size özel burada listeledik! Pastırmalı Humus Tarifi (Videolu)

Pastırmalı Humus Tarifi (Videolu)

Sucuk Kaç Kalori?

Pastırmalı Aşırı Leziz 24 Tarif

Pastırma Yemenin En Leziz 7 Değişik Yolu

Sosis Kaç Kalori? Dana Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri

Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori?

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pastırma Sote Tarifi

Pastırma Sote

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Kağıtta Pastırma Tarifi

Kağıtta Pastırma

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kağıtta Pastırma Tarifi

Kağıtta Pastırma

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Besin Değeri Yüksek Yulaflı Mama Tarifi

Besin Değeri Yüksek Yulaflı Mama

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Pastırma Kayseri Usulü Tarifi

Pastırma Kayseri Usulü

6-8 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Pastırma Tadında Omlet Tarifi

Pastırma Tadında Omlet

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Kahvaltılık Kağıtta Pastırma Tarifi

Kahvaltılık Kağıtta Pastırma

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Istakoz Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Tarifler Tarifi
Istakoz Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Tarifler

Istakoz: Özgün Aromasıyla Lüks Deniz Mahsulü Hem tatlı hem de tuzlu sularda yaşayabilen ıstakozlar, su…

Propolis Nedir? Doğal Antibiyotik İlaç! Tarifi
Propolis Nedir? Doğal Antibiyotik İlaç!

Propolis: Doğanın Elinden Mucizevi Antibiyotik! Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte vücut direncinde düşme yaşanmaya başlar.…

Süzme Yoğurt Nedir? 8 Faydası, Nasıl Yapılır?
Süzme Yoğurt Nedir? 8 Faydası, Nasıl Yapılır?

Süzme Yoğurt: Yüksek Proteinli Probiyotik! Yoğurt, protein açısından zengin bir süt ürünüdür. Yıllardır sağlık sektöründeki…

Propolisin Sağlığınıza İyi Gelecek 15 Faydası Tarifi
Propolisin Sağlığınıza İyi Gelecek 15 Faydası

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Arılar insanlık ve hayatın devamı için oldukça büyük bir öneme…

Lavanta Suyunun İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası Tarifi
Lavanta Suyunun İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası

Lavanta Suyu: Doğanın İyileştirici Kozmetiği! Akdeniz ikliminin hoş kokulu bitkilerinden biri olan lavanta suyu, sağlık…

Masterchef’te Sık Kullanılan Yemek Pişirme Teknikleri Tarifi
Masterchef’te Sık Kullanılan Yemek Pişirme Teknikleri

Masterchef'te Yemek Pişirirken Hangi Teknikler Kullanılıyor? Ekranların sevilen yemek yarışması Masterchef, her sene olduğu gibi…

Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir? Tarifi
Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir?

Beyaz Altın: Ülkemizde Pamuk Nasıl Yetiştirilir? Türkiye’nin verimli toprakları, pamuk yetiştirmek için oldukça geniş bir…

4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi Tarifi
4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi

Evde En İyi Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve en sevilen içeceklerden biridir. Kahve çekirdekleri temelde…

Mangonun Az Bilinen 8 Mucizevi Faydası Tarifi
Mangonun Az Bilinen 8 Mucizevi Faydası

Mango: Buda Onun Gölgesinde Meditasyon Yaptı! Tropik bölgelerden mutfaklarımıza kadar ulaşan mangonun heyecan verici ve…

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm Tarifi
Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? Halk dilinde mide üşütmesi olarak isimlendirilen gastroenterit, bakteri, virüs ve parazitler…

Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Tarifi
Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Hücre Yenileyen Retinol Cilde Faydaları & Kullanımı Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kadın ve erkekler…

Hamilelikte Nane Limon İçilir Mi? Zararlı mı Sağlıklı mı? Tarifi
Hamilelikte Nane Limon İçilir Mi? Zararlı mı Sağlıklı mı?

Hamilelikte Nane Limon İçmek Faydalı mı? Nane ve limon ikilisi, pek çok evin vazgeçilmezi. Her…

Tarifler Geri
Videolar Geri