Pekmez Kaç Kalori? Besin Değerleri – Kilo Aldırır Mı?

Pekmez Kaç Kalori? Besin Değerleri – Kilo Aldırır Mı? Tarifi

Çeşitlerine Göre Pekmez Kalorileri – Fit Tarifler

Yoğun kıvamı, koyu rengi ve hafif keskin tadı ile sofraların vitamin deposu olan pekmez, farklı meyvelerden hazırlanan bir besindir. Yüksek besin değeri ve lezzeti ile bilhassa kış aylarında masalardan eksik etmediğimiz pekmez; üzüm, dut, keçiboynuzu, andız, hurma gibi meyvelerden hazırlanır.

Kalorisi ve besin değerleri hazırlandığı meyveye göre değişir ve şekerli tadı ile dikkatli tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Özellikle diyet yapanların ve kilosunu korumak isteyenlerin aşırı tüketmemesi gereken pekmezin besin değerlerini, kalorisini ve kilo aldırıp aldırmayacağını yazımızdan öğrenebilirsiniz!

pekmez kalori

Üzüm Pekmezi Kaç Kalori?

Pekmez denilince aklımıza ilk gelen üzüm pekmezi; beyaz, siyah ve mor üzümlerden hazırlanır. Ağırlıklı olarak kahvaltıda tüketilen üzüm pekmezi, tatlılarda da kullanıldığı için mutfakta geniş bir kullanıma sahiptir.

Şekerli tadı ve kendine özgün kokusu ile hem lezzetli hem de besleyici olan üzüm pekmezinin kalorisi miktarına göre değişir:

 • 100 gramlık orta porsiyon üzüm pekmezinde 242 kalori bulunurken,
 • 12 gramlık 1 kaşık üzüm pekmezi 30 kaloridir.
 • 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezinde ise 22 kalori olduğu görülür.

Tarif için: Üzüm Pekmezi Yapımı

Tarif: Üzüm Pekmezi Yapımı

Keçiboynuzu Pekmezi Kaç Kalori?

Diğer adıyla harnup pekmezi olarak tanınan keçiboynuzu pekmezi, kurutulmuş keçiboynuzu meyvesinin sıcak suda yumuşatılarak kaynatılması ile hazırlanır. Diğer pekmez çeşitlerine nazaran daha yoğun bir kıvama ve keskin bir tada sahiptir. Yüksek besin değeri ile şifa amacıyla tüketilen pekmez, kalori açısından oldukça zengin bir besindir:

 • Yemeklerden önce aç karnına bir veya iki kaşık şeklinde yenilen keçiboynuzu pekmezinin 1 çorba kaşığında 41 kalori bulunur.
 • 100 gramlık tam porsiyon keçiboynuzu pekmezinde ise 278 kalori bulunur.
keçiboynuzu pekmezi kalori

Dut Pekmezi Kaç Kalori?

Ağırlıklı olarak olgunlaşmış karadut meyvesinden yapılan dut pekmezi, hafif mayhoş tadı ile çok şekerli bir tada sahip değildir. Hafif tadı ve daha akışkan kıvamı ile genellikle kahvaltı sofralarında tüketilen besin, tatlılarda da kullanılır.

 • Çok yönlü bir kullanıma sahip olan karadut pekmezinin 70 gramlık orta porsiyonu 299 kalori içerir.
 • Özellikle kış aylarında öksürüğe karşı tüketilen dut pekmezinin 1 çorba kaşığında 30 kalori bulunur.

Karadutun yanında beyaz duttan da pekmez üretilir ve karadut pekmezi ile ortalama aynı kalori değerine sahiptir.

Tarif için: Dut Pekmezi

Tarif: Dut Pekmezi

Pekmezli Kek Kaç Kalori?

Şeker yerine pekmez kullanılarak hazırlanan pekmezli kek, normal keke nazaran daha doğal bir tada sahiptir. Pekmezden aldığı aroma ile iştah açan pekmezli kek, daha sağlıklı lezzetler elde etmek isteyenlere hitap eder. İçerisinde şeker bulunmamasına rağmen pekmezden aldığı tat ile kıvamında bir lezzet taşır.

 • Genellikle üzüm pekmezi veya dut pekmezi ile hazırlanan pekmezli kekin orta kalınlıkta 1 diliminde 223 kalori bulunur.
 • İnce 1 dilim pekmezli kek ise yaklaşık 112 kalori içerir.
 • Ayrıca pekmezli kekin içine eklenen kakao, ceviz, fındık, kuru meyve gibi malzemelerin kekin kalorisini değiştireceği göz önüne alınmalıdır.

Tarif için: Şekersiz Pekmezli Kek

Tarif: Şekersiz Pekmezli Kek

Pekmez Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi?

 • Zengin besin değeri ile severek tüketilen pekmez, yüksek oranda şeker içerdiği için kilo aldıran bir besindir.
 • Birkaç hafta düzenli tüketildiğinde özellikle kilo almakta zorlanan kişilere kilo aldıran pekmezin tüketildiği miktar çok önemlidir.
 • Birkaç gün art arda tüketildiğinde istenen sonuçları veren pekmezin farklı meyvelerden yapıldığı göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Özellikle kalori açısından yüksek olan keçiboynuzu pekmezi ve dut pekmezi kahvaltıda düzenli yenildiğinde kolayca kilo almayı sağlar.
 • Yüksek kalori değeri ile kilo problemi olanların ve zayıflamak isteyenlerin aşırı tüketmemesi gereken pekmez, sağlık açısından tüketilecekse miktarına dikkat edilmelidir.
 • Abartılmadığı sürece aç karnına yenen 1 kaşık pekmez kalori açısından çok yüksek değerlere sahip olmadığı için sağlığına dikkat edenler tarafından arada bir tüketilebilir.

Peki, diyette yenir mi?

 • Diyet esnasında pekmez tüketimi ise tavsiye edilmez.
 • Tek başına zayıflamaya yardımcı olmayacağı gibi diyette yenildiğinde kilo almanıza neden olabilir.
 • Diyette halsizliğe karşı tüketileceği zaman ise pekmezi, doğru oranlarda tüketmek gerekir.
 • Tatlı krizlerinde bir yemek kaşığı kadar pekmezi, meyvelerin üzerine dökerek tüketebilirsiniz.
 • Önemli bir kalsiyum kaynağı olduğu için doğru oranda tüketildiğinde diyete yardımcı olur.

Tarif için: Pekmezli Tatlı

Tarif: Pekmezli Tatlı

Pekmezli 5 Nefis Diyet Tarif

Kahvaltıda sade halde veya tahinle karıştırılarak tüketilen pekmez, şekerli tadı ile geçmişten günümüze beyaz şeker yerine kullanılan tatlandırıcı besinlerden biridir. Geleneksel Türk mutfağında toz şekere alternatif olarak daha sağlıklı bulunan pekmez, besin değerleri açısından daha zengin olduğu için sağlıklı tarifler hazırlamayı mümkün kılar. Yüksek oranda kalsiyum ve demir içeren pekmez besin değerleri ile özellikle hamur işlerinde ve tatlılarda tercih edilir.

1) Muhteşem Bir Atıştırmalık: Pekmezli Fincan Diyet Kek

Görünümü ile yalnızca diyet yaparken değil her daim menülerde yer vereceğiniz pekmezli fincan kek, tek başına muhteşem bir atıştırmalık. Kakao ve fındık gibi besinler ile lezzetlendirilen tarif, kısa sürede kolayca hazırlanır. İçerisinde yağ bulunmayan pekmezli fincan kek, düşük kalorisi ile diyeti bozmayan lezzetli bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir. İsteğe göre içerisine damla çikolata ekleyebileceğiniz kekin, bir tanesi yalnızca 130 kalori olduğu için diyet yaparken tatlı krizlerine birebirdir. Pekmezli Fincan Diyet Kek

Tarif: Pekmezli Fincan Diyet Kek

2) Sağlıklı ve Lezzetli Pekmezli Yulaflı Kurabiye

Rengini pekmezden alan yulaflı kurabiye, tam bir sağlık deposudur. Toz şeker yerine pekmez kullanılarak hazırlanan ve içerisinde muz, fıstık ezmesi ve yulaf bulunan tarif, un içermez ve sağlıklı bir tarif olarak çay saatlerinize eşlik eder. Mis gibi pekmez kokusu ile iştah açan yulaflı kurabiye, pratik hazırlanan bir tarif olduğu için sevilir. 15 dakikada kolayca hazırlayabileceğiniz kurabiyeyi, ailecek severek yiyebilirsiniz. Pekmezli Yulaflı Kurabiye

Tarif: Pekmezli Yulaflı Kurabiye

3) Sofralara Lezzet Katan İlave Yağsız – Şekersiz Tahin Pekmezli Kek

İçinde şeker ve yağ bulunmayan pekmezli kek, pekmezin şekeri ile doğal bir lezzet taşır. Tahin pekmez ikilisi ile besleyici yönü güçlü olan kek, sağlıklı tarifler denemek isteyenler için idealdir. Pekmezin lezzetli aromasını taşıyan kek, enfes görünümü ile misafirler sunumlarında da masanıza renk katar. Ayrıca yağ içermediği için diyete uygun olan tahin pekmezli kek tarifi, lezzetli ile tatlı krizlerini kolayca atlatmayı sağlar. İlave Yağsız – Şekersiz Tahin Pekmezli Kek

Tarif: İlave Yağsız – Şekersiz Tahin Pekmezli Kek

4) Ağızda Dağılan Yulaf Kepekli Pekmezli Kek

Ağızda dağılan yumuşacık kıvamı ile kek sevenlerin favori tarifi olacak olan yulaf kepekli pekmezli kek, diyet yapanlar için oldukça doyurucu bir atıştırmalık seçimi olur. İçerdiği pekmez ve yulafla doğal tatları sevenlere hitap eder. Yulafla birlikte zengin bir vitamin kaynağı olan buğday ruşeymi içerdiği için lif açısından zengin bir kaynaktır ve uzun süre tok tutarak öğün arasında harika bir kurtarıcı olur. Yulaf Kepekli Pekmezli Kek

Tarif: Yulaf Kepekli Pekmezli Kek

5) Adı Gibi Güzel Pekmezli İncir Rüyası

Diyet dostu tariflerden bir diğeri olan pekmezli incir rüyası, hoş görünümü ile gönülleri çalar. Düşük kalorisi ve zengin malzemeleri ile diyette rüyaları süsleyen kurabiyenin hem içinde hem de üzerinde pekmez kullanılır. İncir, Hindistan cevizi, fındık gibi zengin besin değerine sahip malzemeler içeren kurabiye, tam tahıllı unla hazırlanır. Küçük kurabiyeler şeklinde hazırlanan ve üzeri pekmezle süslenen kurabiyenin bir adeti yalnızca 41 kalori içerdiği için diyet sırasında gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Pekmezli İncir Rüyası

Tarif: Pekmezli İncir Rüyası

Pekmez ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir? Neden Yapılıyor? Nasıl Kullanılır?

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu da Benim Usulüm Pekmez Peltesi Tarifi

Bu da Benim Usulüm Pekmez Peltesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Pekmez Pestili Tarifi

Pekmez Pestili

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Pekmezi Muhallebi Tarifi

Pekmezi Muhallebi

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Çökelekli Pekmez Tarifi

Çökelekli Pekmez

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Pekmez Tatlısı Tarifi

Pekmez Tatlısı

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Pekmez Tatlısı Tarifi

Pekmez Tatlısı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Pekmez Helvası Tarifi

Pekmez Helvası

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Pekmez Kreması Zile Pekmezi Tarifi

Pekmez Kreması Zile Pekmezi

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Pekmez Peltesi Tarifi

Pekmez Peltesi

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri