Soğan Kaç Kalori? Yeşil, Kuru Soğan Kaç Kalori?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Soğan Kaç Kalori? Yeşil, Kuru Soğan Kaç Kalori? Tarifi

Türk Mutfağının Olmazsa Olmazı!

Soğan Kalori ve Besin Değeri

Ülkemizde neredeyse her yemeğe lezzet katan soğan, geniş kullanım alanının yanı sıra birçok faydasıyla da bilinir. Büyüklerimizin her fırsatta doğrudan tüketilmesini veya yemeklerin içinde mutlaka bulunması gerektiğini öğütlediği bu sebze, yaygın tarımı sayesinde her marketten veya manavdan rahatlıkla edinilebilir.

soğan kalori

Soğan Kaç Kalori?

Soğan sebzesi, kendi içerisinde üç farklı çeşide ayrılır. Kırmızı, yeşil ve kuru soğan şeklinde çeşitlere sahip olan sebzenin, her türünü ayrı incelemek daha doğru olacaktır.

soğan kalori

Kuru Soğan Kaç Kalori?

Mutfakların vazgeçilmezi, her yemeğin başrol oyuncusu, faydaları dillere pelesenk olmuş kuru soğan, içerdikleri bakımından büyüklerimizi haklı çıkarmayı başarır. Antioksidan maddeler sayesinde özellikle cilde iyi gelen bu sebze, yüksek oranda folik asit ve potasyum maddelerine sahip olmasından dolayı vücut direncini artırır. Kuru soğan kaç kalori sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • 1 Adet Küçük Boy (75 gr.) Kuru Soğan: 30 kcal
 • 1 Adet Orta Boy (100 gr.) Kuru Soğan: 40 kcal
 • 1 Adet Büyük Boy (150 gr.) Kuru Soğan: 60 kcal

soğan halkası kaç kalori

Yeşil Soğan Kaç Kalori?

Tıpkı kuru soğan gibi yüksek antioksidan içeriğine sahip yeşil soğan, sofralara lezzet katmasının yanı sıra içerdiği yüksek lif oranı nedeniyle tok tutar ve kilo vermeye destek olur. Ayrıca lifli içeriğinin yanında demir ve potasyum içeren bu sebze, diyete başlayacakların listesinde mutlaka yer almalıdır.

Yeşil soğan kaç kalori sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • 1 Porsiyon (50 gr.) Yeşil Soğan: 15 kcal
 • 1 Sap (10 gr.) Yeşil Soğan: 3 kcal
 • 1 Adet (20 gr.) Yeşil Soğan: 6 kcal

yeşil soğan kaç kalori

Kırmızı Soğan Kaç Kaloridir?

Sarı soğana göre daha keskin bir tada sahip olan kırmızı soğan, sadece lezzeti değil, içeriğindeki farklı maddelerden dolayı da tercih edilir. Diğer soğan türlerine göre çok daha yoğun antioksidan madde içeriğine sahip bu soğan türü, özellikle cilde iyi gelen birçok formülün anahtarı olarak gösterilir. Kanser riskini de diğer soğan türlerinden daha keskin şekilde azaltmayı başaran kırmızı soğan, içeriğindeki yüksek demir oranından dolayı kansızlığa karşı bir numaralı karşı besin olarak önerilir. 1 soğan kaç kalori sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • 1 Adet (100 gr.) Kırmızı Soğan: 43 kcal

soğan kalori

Soğan Halkası Kaç Kalori?

Günden güne yaygınlaşan fast food tüketiminde, olmazsa olmaz yiyecek türlerinden birisi olarak tercih edilen soğan halkası, sağlıksız içeriği nedeniyle soğanlarla karıştırılmamalıdır. Lezzetli olmasına karşın, kızartma şeklinde sunulan bu yiyecek çeşidi, özellikle diyette olan kişilerin tüketmemesi önerilir. Dışının kızartmaya uygun malzeme ile kaplandıktan sonra kızarmış yağa atılan soğan halkası, içeriğinde yüksek karbonhidrat bulundurur.

 • 1 Porsiyon (100 gr.) Soğan Halkası: 97 kcal

Tarif için: Soğan Halkası Yapılışı

Yumurtalı Soğan Kavurması Kaç Kalori?

Kahvaltılarda farklı lezzetler arayanlar için birebir olan yumurtalı soğan kavurması, besleyici içeriği sayesinde rahatlıkla tüketilebilir. Uzmanların tüketiminde sakınca bulunmadığını belirttiği bu kahvaltılık ürün, ayarında yenildiği takdirde, diyetteki kişiler için de oldukça besleyici bir öğün olur. Yüksek oranda protein alma imkânı sunan bu yemek çeşidi, içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde hem tok tutar hem de güçlendirerek güne dinç başlamanızı sağlar. Yumurtalı pişmiş soğan kaç kalori sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • 1 Porsiyon (140 gr.) Yumurtalı Soğan Kavurması: 197 kcal

Tarif için: Yumurtalı Soğan Kavurması

Soğan Salatası Kaç Kalori?

Neredeyse her yiyecek çeşidinin içinde yerini alan soğan, ana öğünler gibi salatalara da lezzet katmayı başarır. Farklı tarifleri ile eşsiz lezzetler sunabilen soğanlı salata çeşitleri, besleyici özelliklerinin yanı sıra vücuda faydalı içerikler olarak bilinir. Soğanın faydalı içeriklerinin, semizotu, nohut gibi yan ürünlerle buluştuğu bu salata türleri, diyetteki kişiler için ana öğün olarak tercih edilebilir.

 • 1 Porsiyon (130 gr.) Soğanlı Nohut Salatası: 68 kcal
 • 1 Çorba Kaşığı (20 gr.) Soğanlı Nohut Salatası:11 kcal
 • 1 Porsiyon (130 gr.) Soğanlı Semizotu Salatası: 73 kcal
 • 1 Yemek Kaşığı (15 gr.) Soğanlı Semizotu Salatası: 8 kcal

Tarif için: Hakiki Adana Usulü Soğan Salatası

Soğan Besin Değeri

İçerdiği C vitamini ve demir bakımından oldukça faydalı bir sebze olan soğan, vücuda yüksek oranda direnç katmayı başarır. Bunun dışında kalsiyumlu ve bol lifli iç yapısı sayesinde, kan şekerini düzenlemeye kadar faydaları bulunan soğan, hem lezzet hem de besleyicilik açısından tüketiciye fayda sağlar. Soğan kalori tablolarında, genellikle diyetisyenlerin tüketiminde zarar bulmadığı bir sebze olarak yer alır. Bir soğanın içerisinde yer alan besin değeri listesi şu şekildedir:

1 Adet Soğan (100 gr.) Besin Değerleri

 • Karbonhidrat (g) 7.88
 • Protein (g) 1.16
 • Yağ (g) 0.18
 • Lif (g) 1.23
 • Sodyum (mg) 6
 • Potasyum (mg) 176
 • Kalsiyum (mg) 31
 • Vitamin A (iu) 1
 • Vitamin C (mg) 6.5
 • Demir 0.23

soğan besin değeri

Soğan Zayıflatır Mı? Diyette Yenir Mi?

Soğan içerisinde yer alan besleyici ögeler nedeniyle, birçok diyetin kahramanı olmayı başarır. Diyetisyenlerin ısrarla tüketilmesini önerdiği bu sebze, içeriğinde yer alan lifli yapı sayesinde hem tok tutar hem de posalı yapısı ile bağırsakları çalıştırır. Böylece sindirimi kolay bir besin olarak bünyeye girerken, boşaltım sistemlerini de aktif olarak harekete geçirir.

Ayrıca vücudun ihtiyacı olan birçok vitamini ve minerali sağlayabilen soğan, her açıdan bünyeye katkı gösterir. Bu sebeplerden dolayı, soğanın zayıflatma özelliği bulunur. Dolayısıyla diyetteki kişiler de gönül rahatlığıyla soğan tüketebilir. Soğan, alerjik durumlar haricinde düzenli tüketilmesi önerilen bir sebze olarak bilinir.

soğan kalori

Soğan ile Hazırlanan Düşük Kalorili 5 Diyet Tarif

Ülkemizde neredeyse her yörenin mutfağında vazgeçilmez olan soğan, öğünlere büyük lezzet katar. Sizler için hazırladığımız, evlerinizde gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz ufak diyet tarifi listesi şu şekildedir:

1) Ev Yapımı ve Düşük Kalorili! Kırmızı Soğan Salatası

Gündelik tüketimlerde kolayca uygulanabilecek kırmızı soğan salatası, diyete başlamak isteyenler veya diyette olanlar için eşsiz bir lezzet sunar. İçeriğinde birkaç sebzenin yer aldığı bu salata tarifi, hem besleyici hem de lezzetli bir tabak olarak sofralarınızda yerini alacak. Karışık Kırmızı Soğan Salatası

2) Lezzetli ve Hafif Ana Öğün: Soğanlı Havuç Kavurması

Diyet yapanların en zorlandığı konulardan birisi olan, doyurucu ve lezzetl bir yemek bulma sorunu bu tarif ile çözülür. Garnitür olarak yemeklere büyük lezzet katan havuç ile soğanın kavurulması ile sofralara gelen eşsiz yemek, sahip olduğu yüksek posalı içerenler sayesinde bağırsakları çalıştırarak diyet sırasında gözle görülür bir güç sağlar. Soğanlı Havuç Kavurma

3) Benzersiz Lezzette Bir Aperitif: Soğan Çorbası

Diyet sırasında sıvı tüketimi oldukça büyük önem taşır. Bu yüzden bolca çorba içilmesi önerilir. Soğan gibi besleyiciliği yüksek bir sebze ile bu önemli detayı birleştiren tarif, diyette olan kişilere benzersiz bir aperitif yaratır. Sunum sırasında yan ürünlerin de çorba içine eklenebildiği bu tarifte, günlük lif ihtiyacı kolaylıkla karşılanır. Soğan Çorbası

4) Doyurucu ve Lezzetli Bir Kahvaltı: Domatesli Soğanlı Yumurta

Diyette olan kişilerin genellikle ihmal ettiği; ancak en önemli öğün olduğu her defasında vurgulanan kahvaltı, bu tarif ile bambaşka bir anlam kazanır. Yumurta, domates ve soğan içerisindeki faydalı maddelerin yanı sıra benzersiz lezzette doyurucu bir kahvaltı sunar. Domatesli Soğanlı Yumurta

5) Diyetlerin 1 Numaralı Antioksidan Kaynağı: Soğan Suyu

Birçok uzman tarafından tüketilmesi şiddetle önerilen soğan suyu, sebzenin içerisinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde vücuttan fazlalıkları atmakta yardımcı olur. Ayrıca cilde iyi gelen soğan suyu, sivilce ve akne oluşumlarını engellemeyi başarır. Hem yapımı hem de tüketimi oldukça pratik olan bu içecek, öğünlerin öncesinde veya sonrasında gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Soğan Suyu Her Derde Deva

Soğan ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Tarifi, Ne Zaman Başlanmalı?

Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Yapılır?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Soğan Kaç Kalori? Yeşil, Kuru Soğan Kaç Kalori? 11.01.2019 tarihinde yayınladı.