Soğan Kaç Kalori? Yeşil, Kuru Soğan Kaç Kalori?

Soğan Kaç Kalori? Yeşil, Kuru Soğan Kaç Kalori? Tarifi

Türk Mutfağının Olmazsa Olmazı!

Soğan Kalori ve Besin Değeri

Ülkemizde neredeyse her yemeğe lezzet katan soğan, geniş kullanım alanının yanı sıra birçok faydasıyla da bilinir. Büyüklerimizin her fırsatta doğrudan tüketilmesini veya yemeklerin içinde mutlaka bulunması gerektiğini öğütlediği bu sebze, yaygın tarımı sayesinde her marketten veya manavdan rahatlıkla edinilebilir.

soğan kalori

Soğan Kaç Kalori?

Soğan sebzesi, kendi içerisinde üç farklı çeşide ayrılır. Kırmızı, yeşil ve kuru soğan şeklinde çeşitlere sahip olan sebzenin, her türünü ayrı incelemek daha doğru olacaktır.

soğan kalori

Kuru Soğan Kaç Kalori?

Mutfakların vazgeçilmezi, her yemeğin başrol oyuncusu, faydaları dillere pelesenk olmuş kuru soğan, içerdikleri bakımından büyüklerimizi haklı çıkarmayı başarır. Antioksidan maddeler sayesinde özellikle cilde iyi gelen bu sebze, yüksek oranda folik asit ve potasyum maddelerine sahip olmasından dolayı vücut direncini artırır. Kuru soğan kaç kalori sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • 1 Adet Küçük Boy (75 gr.) Kuru Soğan: 30 kcal
 • 1 Adet Orta Boy (100 gr.) Kuru Soğan: 40 kcal
 • 1 Adet Büyük Boy (150 gr.) Kuru Soğan: 60 kcal

soğan halkası kaç kalori

Yeşil Soğan Kaç Kalori?

Tıpkı kuru soğan gibi yüksek antioksidan içeriğine sahip yeşil soğan, sofralara lezzet katmasının yanı sıra içerdiği yüksek lif oranı nedeniyle tok tutar ve kilo vermeye destek olur. Ayrıca lifli içeriğinin yanında demir ve potasyum içeren bu sebze, diyete başlayacakların listesinde mutlaka yer almalıdır.

Yeşil soğan kaç kalori sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • 1 Porsiyon (50 gr.) Yeşil Soğan: 15 kcal
 • 1 Sap (10 gr.) Yeşil Soğan: 3 kcal
 • 1 Adet (20 gr.) Yeşil Soğan: 6 kcal

yeşil soğan kaç kalori

Kırmızı Soğan Kaç Kaloridir?

Sarı soğana göre daha keskin bir tada sahip olan kırmızı soğan, sadece lezzeti değil, içeriğindeki farklı maddelerden dolayı da tercih edilir. Diğer soğan türlerine göre çok daha yoğun antioksidan madde içeriğine sahip bu soğan türü, özellikle cilde iyi gelen birçok formülün anahtarı olarak gösterilir. Kanser riskini de diğer soğan türlerinden daha keskin şekilde azaltmayı başaran kırmızı soğan, içeriğindeki yüksek demir oranından dolayı kansızlığa karşı bir numaralı karşı besin olarak önerilir. 1 soğan kaç kalori sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • 1 Adet (100 gr.) Kırmızı Soğan: 43 kcal

soğan kalori

Soğan Halkası Kaç Kalori?

Günden güne yaygınlaşan fast food tüketiminde, olmazsa olmaz yiyecek türlerinden birisi olarak tercih edilen soğan halkası, sağlıksız içeriği nedeniyle soğanlarla karıştırılmamalıdır. Lezzetli olmasına karşın, kızartma şeklinde sunulan bu yiyecek çeşidi, özellikle diyette olan kişilerin tüketmemesi önerilir. Dışının kızartmaya uygun malzeme ile kaplandıktan sonra kızarmış yağa atılan soğan halkası, içeriğinde yüksek karbonhidrat bulundurur.

 • 1 Porsiyon (100 gr.) Soğan Halkası: 97 kcal

Tarif için: Soğan Halkası Yapılışı

Tarif: Soğan Halkası Yapılışı

Yumurtalı Soğan Kavurması Kaç Kalori?

Kahvaltılarda farklı lezzetler arayanlar için birebir olan yumurtalı soğan kavurması, besleyici içeriği sayesinde rahatlıkla tüketilebilir. Uzmanların tüketiminde sakınca bulunmadığını belirttiği bu kahvaltılık ürün, ayarında yenildiği takdirde, diyetteki kişiler için de oldukça besleyici bir öğün olur. Yüksek oranda protein alma imkânı sunan bu yemek çeşidi, içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde hem tok tutar hem de güçlendirerek güne dinç başlamanızı sağlar. Yumurtalı pişmiş soğan kaç kalori sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • 1 Porsiyon (140 gr.) Yumurtalı Soğan Kavurması: 197 kcal

Tarif için: Yumurtalı Soğan Kavurması

Tarif: Yumurtalı Soğan Kavurması

Soğan Salatası Kaç Kalori?

Neredeyse her yiyecek çeşidinin içinde yerini alan soğan, ana öğünler gibi salatalara da lezzet katmayı başarır. Farklı tarifleri ile eşsiz lezzetler sunabilen soğanlı salata çeşitleri, besleyici özelliklerinin yanı sıra vücuda faydalı içerikler olarak bilinir. Soğanın faydalı içeriklerinin, semizotu, nohut gibi yan ürünlerle buluştuğu bu salata türleri, diyetteki kişiler için ana öğün olarak tercih edilebilir.

 • 1 Porsiyon (130 gr.) Soğanlı Nohut Salatası: 68 kcal
 • 1 Çorba Kaşığı (20 gr.) Soğanlı Nohut Salatası:11 kcal
 • 1 Porsiyon (130 gr.) Soğanlı Semizotu Salatası: 73 kcal
 • 1 Yemek Kaşığı (15 gr.) Soğanlı Semizotu Salatası: 8 kcal

Tarif için: Hakiki Adana Usulü Soğan Salatası

Tarif: Hakiki Adana Usulü Soğan Salatası

Soğan Besin Değeri

İçerdiği C vitamini ve demir bakımından oldukça faydalı bir sebze olan soğan, vücuda yüksek oranda direnç katmayı başarır. Bunun dışında kalsiyumlu ve bol lifli iç yapısı sayesinde, kan şekerini düzenlemeye kadar faydaları bulunan soğan, hem lezzet hem de besleyicilik açısından tüketiciye fayda sağlar. Soğan kalori tablolarında, genellikle diyetisyenlerin tüketiminde zarar bulmadığı bir sebze olarak yer alır. Bir soğanın içerisinde yer alan besin değeri listesi şu şekildedir:

1 Adet Soğan (100 gr.) Besin Değerleri

 • Karbonhidrat (g) 7.88
 • Protein (g) 1.16
 • Yağ (g) 0.18
 • Lif (g) 1.23
 • Sodyum (mg) 6
 • Potasyum (mg) 176
 • Kalsiyum (mg) 31
 • Vitamin A (iu) 1
 • Vitamin C (mg) 6.5
 • Demir 0.23

soğan besin değeri

Soğan Zayıflatır Mı? Diyette Yenir Mi?

Soğan içerisinde yer alan besleyici ögeler nedeniyle, birçok diyetin kahramanı olmayı başarır. Diyetisyenlerin ısrarla tüketilmesini önerdiği bu sebze, içeriğinde yer alan lifli yapı sayesinde hem tok tutar hem de posalı yapısı ile bağırsakları çalıştırır. Böylece sindirimi kolay bir besin olarak bünyeye girerken, boşaltım sistemlerini de aktif olarak harekete geçirir.

Ayrıca vücudun ihtiyacı olan birçok vitamini ve minerali sağlayabilen soğan, her açıdan bünyeye katkı gösterir. Bu sebeplerden dolayı, soğanın zayıflatma özelliği bulunur. Dolayısıyla diyetteki kişiler de gönül rahatlığıyla soğan tüketebilir. Soğan, alerjik durumlar haricinde düzenli tüketilmesi önerilen bir sebze olarak bilinir.

soğan kalori

Soğan ile Hazırlanan Düşük Kalorili 5 Diyet Tarif

Ülkemizde neredeyse her yörenin mutfağında vazgeçilmez olan soğan, öğünlere büyük lezzet katar. Sizler için hazırladığımız, evlerinizde gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz ufak diyet tarifi listesi şu şekildedir:

1) Ev Yapımı ve Düşük Kalorili! Kırmızı Soğan Salatası

Gündelik tüketimlerde kolayca uygulanabilecek kırmızı soğan salatası, diyete başlamak isteyenler veya diyette olanlar için eşsiz bir lezzet sunar. İçeriğinde birkaç sebzenin yer aldığı bu salata tarifi, hem besleyici hem de lezzetli bir tabak olarak sofralarınızda yerini alacak. Karışık Kırmızı Soğan Salatası

Tarif: Karışık Kırmızı Soğan Salatası

2) Lezzetli ve Hafif Ana Öğün: Soğanlı Havuç Kavurması

Diyet yapanların en zorlandığı konulardan birisi olan, doyurucu ve lezzetl bir yemek bulma sorunu bu tarif ile çözülür. Garnitür olarak yemeklere büyük lezzet katan havuç ile soğanın kavurulması ile sofralara gelen eşsiz yemek, sahip olduğu yüksek posalı içerenler sayesinde bağırsakları çalıştırarak diyet sırasında gözle görülür bir güç sağlar. Soğanlı Havuç Kavurma

Tarif: Soğanlı Havuç Kavurma

3) Benzersiz Lezzette Bir Aperitif: Soğan Çorbası

Diyet sırasında sıvı tüketimi oldukça büyük önem taşır. Bu yüzden bolca çorba içilmesi önerilir. Soğan gibi besleyiciliği yüksek bir sebze ile bu önemli detayı birleştiren tarif, diyette olan kişilere benzersiz bir aperitif yaratır. Sunum sırasında yan ürünlerin de çorba içine eklenebildiği bu tarifte, günlük lif ihtiyacı kolaylıkla karşılanır. Soğan Çorbası

Tarif: Soğan Çorbası

4) Doyurucu ve Lezzetli Bir Kahvaltı: Domatesli Soğanlı Yumurta

Diyette olan kişilerin genellikle ihmal ettiği; ancak en önemli öğün olduğu her defasında vurgulanan kahvaltı, bu tarif ile bambaşka bir anlam kazanır. Yumurta, domates ve soğan içerisindeki faydalı maddelerin yanı sıra benzersiz lezzette doyurucu bir kahvaltı sunar. Domatesli Soğanlı Yumurta

Tarif: Domatesli Soğanlı Yumurta

5) Diyetlerin 1 Numaralı Antioksidan Kaynağı: Soğan Suyu

Birçok uzman tarafından tüketilmesi şiddetle önerilen soğan suyu, sebzenin içerisinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde vücuttan fazlalıkları atmakta yardımcı olur. Ayrıca cilde iyi gelen soğan suyu, sivilce ve akne oluşumlarını engellemeyi başarır. Hem yapımı hem de tüketimi oldukça pratik olan bu içecek, öğünlerin öncesinde veya sonrasında gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Soğan Suyu Her Derde Deva

Tarif: Soğan Suyu Her Derde Deva

Soğan ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Tarifi, Ne Zaman Başlanmalı?

Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Yapılır?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kısır (207 Kalori) Tarifi
Kısır (207 Kalori)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama93
Yeşil Soğan Salatası Tarifi
Yeşil Soğan Salatası Tarifi4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama25
Yumurtalı Yeşil Soğan Salatası Tarifi
Yumurtalı Yeşil Soğan Salatası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama12
Yeşil Soğan Tavası (Diyet) Tarifi
Yeşil Soğan Tavası (Diyet)1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama83
Pişmiş Kuru Soğan Salatası Tarifi
Pişmiş Kuru Soğan Salatası4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama25
Kuru Üzümlü Soğan Kavurması Tarifi
Kuru Üzümlü Soğan Kavurması12-14 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama10
Kuru Patlıcan Soğan Dolması Tarifi
Kuru Patlıcan Soğan Dolması8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama5
Kıymalı Yumurta (300 Kalori) Tarifi
Kıymalı Yumurta (300 Kalori)2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama15
Yumurta Salatası 100 Kalori Tarifi
Yumurta Salatası 100 Kalori1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama33
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri