Kavanozdaki Yaz Domates Püresi Tarifi
Colonel Harland Sanders
50
kişinin defterinde

Kavanozdaki Yaz Domates Püresi

2 puan, average: 5,00 2 puan, average: 5,00 2 puan, average: 5,00 2 puan, average: 5,00 2 puan, average: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 12-14
Hazırlama: 1 saat
Pişirme: 2 saat

Kavanozdaki Yaz Domates Püresi Tarifi İçin Malzemeler

7 litrelik bir tencere püre için:

 • 5 kg tombul uzun domates
 • 4 büyük kuru soğan
 • Tercihen 0,5 kg yeşil biber
 • 2 tepeleme tatlı kaşığı iri taneli salamura deniz tuzu
 • 6 kaşık natürel sızma zeytinyağı

Kullanılacak mutfak gereçleri:

 • 7 adet standart boy kapaklı kavanoz (720 cc /72 cl)
 • Tel kevgir
 • Küçük kepçe
 • 2 büyük tencere
 • 1 küçük tencere
 • El blenderı
 • Sıcaklığa dayanıklı büyük fırın eldiveni
 • Kalıcı kalem (Permanent marker)

Kavanozdaki Yaz Domates Püresi Tarifi Yapılışı

Artık o nefis lezzetli kıpkırmızı görsel şölen domateslerin yerini yavaş yavaş ağzınızda kum varmış hissi veren domatesimsilere bırakıyor. O zaman çileli bir şekilde saatlerce hazırlarken insana “Senede Bir Gün” şarkısını söylettiren, kavanozdan kışın çıkacak yaz esintisi domates pürelerimizi üretme vakti gelmiş demektir!

Tarif aslında çok basit: domatesleri kes, kabuğunu soyup/ soymayıp, kaynat, kavanoza koyup ağzını kapat. Ben aşağıdaki şekilde yapıyorum ve sizinle de paylaşmak istedim. Tarifin anlatımını adım adım resimlerden de takip edebilirsiniz. Tarifin hepsini okuduktan sonra işe girişmenizi tavsiye ederim.

Domatesi uzun domateslerden almak gerekiyor. Değişik türleri var. Bir en ince uzun olanı var onlardan almayın çünkü içi daha az etli oluyor. Daha çok dolmalık biber gibi tombul uzun olan türü tercih edin. Bastırınca içinin etli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Mümkünse ne çok sert ne çok yumuşak olsunlar. Tadı için tam olgunlaşmamış, uzun süre dayanması için de aşırı olgunlaşmış domatesleri tercih etmeyin. Kesinlikle seçtiren ve mümkünse tattıran bir pazarcıdan emin olduğunuz domatesleri alın.

 1. Domatesleri buz dolabına koyun ve iyice soğuyana kadar en az 4 saat bekletin. Bu adımı sakın atlamayın. Nedenini 6. adımda anlatacağım.
 2. Kavanozları makina da yıkayıp, dezenfekte olduğundan emin olun. Kurumuş kavanozları içine hiç dokunmayacak şekilde fırının içine dizin. Ben yan yatırıp, 2 sıra şeklinde 10 kavanozu sığdırdım fırınımın içine. Daha fazla yapacaksanız 2. bir sıra da dize bilirsiniz. Fırınınızı en yüksek sıcaklıkta üst alt turbo fan ayarında açın ve 30 dakika çalıştırıp, kapayın. Kapağını açmadan bu şekilde bırakın. Kavanozlar yarım saat kadar yüksek ısıya maruz kalıp, bütün bakteriler ölecektir. Böylece domates püremizin ömrünü uzatıp, daha sağlıklı olmasını sağlayacağız. Domates püresinin pişmesinin bitmesine 30 dakika kala fırının kapağını açıp, kapları soğutabilirsiniz.
 3. Küçük bir tencereye yarıdan biraz daha fazla su koyup, kaynatın. Tencerenin altını en düşük ateşe alın. Kavanozların kapaklarını ve domates püresini kavanozlara aktaracağınız kepçeyi suya koyup, 2 dakika kadar kaynatın ve çıkarıp, temiz bir mutfak bezinin üzerine kuruması için bırakın. Ben suyun kapakların içinde kalıp kurumaması için kapakları biraz beze vuruyorum. Bu işlemlerden sonra kapakların ve kepçenin içine asla dokunmayın. Bezi kapalı bir şekilde bir kenara kaldırın.
 4. Soğanları mümkün olan en ince şekilde küp küp doğrayın. Biber eklemek istiyorsanız onları da küçük olmayacak şekilde doğrayıp, çekirdeklerini çıkartın. Ben geçen sene 3 çeşit yaptım: domates, domates-soğan, domates-soğan-biber. Bu sene ise sadece domates-soğan yapıyorum. Standard her sulu tencere yemeğine illa hem domates hem soğan konulduğunu hesaba katarak diğer türleri bu sene yapmamaya karar verdim. Büyük tencerede orta ateşte suyunu biraz bırakıp, rengi çok hafif değişene kadar zeytinyağı ile kavurun. Ocağın altını ve tencerenin kapağını kapatıp, dinlendirmeye bırakın. Kendi sıcaklığıyla için için demlenip pişecektir siz domateslerle ilgilenirken.
 5. Domatesleri iyice yıkayın. Kabukları dişime takıldığı için ben kabuksuz tercih ediyorum. Kabuklu olsa da olur diyorsanız kaynatma kısmını atlayabilirsiniz. Keskin bir bıçakla domateslerin altını bir artı şekilde çizin. Sadece kabukları çizin; bıçağı derin daldırıp domateslerin kendisini kesmeyin. Artının 4 kolu domatesin en az yarısına gelecek kadar uzun olsun.
 6. Büyük başka bir tencerede (ben düdüklümü kullandım) yarısına gelecek kadar su ile doldurun ve suyu kaynamaya yakın buharı çıkana kadar ısıtın. Domatesleri aşırı doldurmayacak şekilde tencereye koyun. Tel kevgiriniz varsa bu işlemi çok kolaylaştırıyor. Ocağın altı en yüksekte kalabilir. Ancak köpükler çıkacak kadar aşırı bir kaynama gerekmiyor ona göre ayarlarsınız. Domatesler kaynadıkça üzerine çizdiğimiz çizgiler iyice açılacak. Domatesleriniz buzdolabından soğuk çıkıp, kısa bir süre sonra kaynamaya geçince aşırı ısı değişikliğinden kabukları çok daha hızlı bir şekilde açılabiliyor. Domateslerin hepsinin boyutu aynı olmadığı için doğal olarak hepsi aynı anda açılmayacaktır. Kabuğu açılan domatesleri birer birer çıkarıp, tercihen metal bir kaba alın. Bu biz diğer domatesleri kaynatırken domateslerin hemen soğumamasını sağlayacaktır. Çıkardığınız domateslerin yerine yenilerini ekleyerek hepsi soyulmaya hazır hale gelene kadar kaynatmaya devam edin.
 7. Kaynatma işlemi bir yandan devam ederken diğer yandan tencereden çıkan domateslerinizin soyacaklarınızı porselen bir tabağa alın. Porselen ısıyı çok hızlı emdiği için kısa bir sürede domatesleriniz elinizi yakmayacak sıcaklığa gelecektir. Fakat tamamen soğurlarsa bu seferde soymak zor hale geliyor. Bu dengeyi yaptıkça ayarlarsınız. Domatesin sularını kaybetmemek için soğanların bulunduğu tencerenin içinde elinizle kolayca kabuklarından ayırın. Çektiğinizde hemen domateşten ayrılacaklardır. Sonra yine tencerenin içinde domatesin sap kısmını da kesin. Domatesler yarı kaynamış halde yumuşak olduğu için eliniz bayağı bir domates içinde kalacak ve sapını kesmek zor olacaktır. Uyarmadı demeyin!
 8. Ocağı en yüksek ateşte açın. Tuzu ilave edin. El blenderıyla domatesleri iri tane kalmayacak şekilde püre haline getirin. Soğanlar dipte kaldığı için yanmasın bu arada karıştırın. Tel kevgiri püreden geçirerek iri tane kalmadığından emin olun. Ocak güçlü bir şekilde fokur fokur kaynadığı zaman ocağın altını en kısıktan biraz fazlaya getirin. Tencerenin kapağını bir parmak boşluk kalacak şekilde kapatın. 15 dakika kaynamaya bırakın. 5 dakikada bir gelip kevgirle püreyi homojen kıvama gelene kadar karıştırın.
 9. Kaynayan püreyi tekrar iyice karıştırın ve altını kapatın. Kapakların ve kepçenin bulunduğu bezi ocağın yanına alın. Fırından soğumuş bir kavanozu içine dokunmadan çıkarın. Benimkiler tam soğumamış olduğu için fırın eldiveni kullandım. Küçük kepçe ile kavanozu doldurun. Pürenin kavanozun çeperine gelmemesine özen gösterin çünkü bunlar hava ile temas edip kuruyacaktır. İlla etrafa sıçrama yapacaktır. Tencere kapağını kavanozla aranızda tutarsanız bir kalkan gibi üstünüze gelmez. Doldururken ne kadar suyu ne kadar posa koyduğunuza dikkat edin ki bazı kavanozlar sırf su bazıları sırf posa olmasın. Bu yüzden devamlı karıştırın koyarken. Üstüne sadece birkaç milim yer kalacak kadar çok doldurun. Ne kadar az hava alırsa o kadar taze kalır ve uzun dayanır. Kapağını sıkıca kapayın. Bu aşamadan sonra kavanozu sakın sağa sola sallamayın. Kapağına domates püresi yapışırsa eğer zamanla kuruyup illa biraz bozulacaktır. Taze 1 kavanoz dolusu pürenin üstünde böyle kurumuş rengi dönmüş bir tabaka domatesin kalmasını istemezsiniz. Bütün kapları bu şekilde doldurup ağzını kapatıp bir köşeye soğumaya bırakın. Kavanozu ters çevirmenin hiçbir faydası bulunmamaktadır. Ben bu tarif ile 6-7 kavanoz domates püresi elde ettim.
 10. Kavanozlar tamamen soğuduğu zaman kapaklarının içine doğru bombe yapıp yapmadığını kontrol edin. Bu vakumlanma işleminin gerçekleştiğinin ve dışarıdan hava almadığının göstergesidir. Eğer vakumlanma yoksa kapakta bir sorun vardır ve hala hava alıyor demektir. O kavanoz diğerleri gibi uzun süre dayanmaz dışarıda bozulur. Ya tekrardan bir taşım kaynatıp kavanoza koyup değişik bir kapak denemeniz, ya da uğraşmak yerine buzdolabına alıp en kısa sürede yemeğinizde kullanmanız gerekir. Aynı şekilde doldurduğunuz son kavanoz da büyük ihtimal yarı dolu kalacaktır. İlk onu kullanmayı ihmal etmeyin.
 11. Kavanozların üzerine üretim tarihini, içine biber gibi farklı malzemeler koyduysanız içeriğini kalıcı bir kalem ile yazın. Ben 4-5 parti halinde hazırladığım için bu işlemi ayrıca direkt parti numarasını da yazıyorum bakınca ayırt etmesi kolay olsun diye.
 12. Kullanacağınız zaman kolay açılması için küçük bir yemek bıçağı ile kapakla kavanoz arasındaki boşluktan kapağı yukarı doğru ittire bilirsiniz. Kavanozun içine hava girip vakumlanma ortadan kalkıyor. Ondan sonra kolay bir şekilde herhangi bir kavanoz gibi rahatlıkla açılabiliyor.

Bir diğer bir tarifim Pizza Mamma Mia’yı yaparken burada hazırladığımız domates püresini kullanabilirsiniz: https://www. nefisyemektarifleri. com/pizza-mamma-mia/

Şubat ayında dışarıda kar yağarken, kanter içinde domates püresi yaptığınız bu Eylül gününü hatırlayıp gülümsemeyi ihmal etmeyin.

Afiyet Olsun!

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

Kavanozdaki Yaz: Domates Püresi

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

  Kavanozdaki Yaz Domates Püresi Tarifi 04.09.2018 tarihinde yayınladı.
  Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.