Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )

Canan Gunduz
Canan Gunduz
31.020 Takipçi
 • 12-14 Kişilik
 • Pişirme yok, 5dk Hazırlama

Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle ) Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 kg şekerpare kayısı ( sert kayısı tercih edilmeli)
 • 1 kg toz şeker
 • 1 yemek kaşığı limon suyu veya
 • 1-2 parça limon tuzu

Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle ) Tarifi Yapılışı

Merhabalar,

Nefis şekerpare kayısılar  tezgahta ki yerlerini almaya başladı. Yaşasın :) Bu canım kayısılarla  güzel kıvamlı bir kayısı reçeli yapmak isterseniz hadi başlayalım.

 1. Sabah erkenden  olgun ama sert kayısılarınızı güzelce yıkayın.
 2. Yıkanmış kayısıları ortadan ikiye bölün çekirdeklerini çıkartın.
 3. Çekirdeklerini kırarak iç bademlerini ayırın.( kayısılardan çıkan çekirdekleri kırın ve tadına bakın çekirdekler tatlı ise çekirdeklerin dış kabuklarını soyun..bu ayıklanmış  bademleri ayıkladığınız şekere yatırdığınız tencerenin içine ekleyin..bademler acı ise reçele eklemenize hiç gerek yok )
 4. Altı çok kalın olmayan bir çelik tencereye bir sıra kayısı bir sıra şeker halinde kayısı ve şekeri yerleştirin.
 5. Ayıkladığınız tatlı  iç bademleri de tencereye ekleyin.
 6. Tencerenizin ağzını kapatıp akşama kadar (10-12 saat)kayısıları şeker içinde bekletin.
 7. 12 saat içinde kayısılar şeker içinde sulandı özlerini kokularını şekere verdi. Vakitte akşam oldu. .İlk iş herhangi bir  süzgeci derin  bir tencereye oturtun.
 8. Şimdi kayısıların içinde  olduğu sulanmış  reçel tencerenizi tahta bir kaşıkla bir kaç tur karıştırın altta kalan şekerleri havalandırın,kalan şeker var ise eritin.
 9. Sonra tencerenizi ocağa alın…şeker eriyene kadar tencereyi orta ateşte  kaynatın.
 10. Reçel kaynayana kadar tencereyi arada sırada tahta kaşıkla hep aynı yöne olmak kaydı ile  karıştırın….
 11. Reçel kaynamaya başladığı an reçele bir parça tereyağ atın … reçeli kayısılar hafiften yumuşayana kadar ( 10-15  dakika)  kaynatın…tereyağ reçel kaynarken reçelin köpüklenmesini önleyecek…reçeli çok karıştırıp kayısıları zedelemeyin…
 12. 10-15   dakika sonra kaynayan reçel tenceresinin  altını tamamen kapatın… reçel tenceresinde ki yumuşamış kayısıları delikli kepçe yardımı ile hazırladığınız süzgece çıkartın.
 13. Kayısılar süzgeçte beklesin soğusun. Soğumuş kayısıların üstünü ve reçel şerbetini üstünü  birer kapak yardımı ile  kapatın. . üstü kapatılmış kayısılar ve reçel şurubu sabaha kadar beklesin.
 14. Sabah süzgeçte ki  kayısılardan tencereye süzülen balı geceden altını kapattığımız  reçel şerbetinin içine  ekleyin. Ocağı da  yükseğe yakın orta ateşte yakın ve şerbeti kaynatmaya başlayın.
 15. Kaynayan şerbet kıvam bulup koyulaşınca süzgeçte  bekleyen kayısıları + şerbeti birbirine kavuşturun. Ateşin  altını  kısın.
 16. Kayısıları eklenmiş reçel tencerenizi 5-10  dakika daha kaynatın. Reçelin son aşamasına geldik ..hazır olan reçeli  ocaktan almadan 3 dakika önce kaynayan reçelin içine  1 yemek kaşığı  limon suyu sıkıp reçeli 3 dakika daha kaynatın,reçeli tahta kaşıkla şöyle bir  karıştırın… ve ocağın altını 3 dakika sonra kapatın.kıvamları resimlere bakarak siz ayarlamalısınız…( reçele limon suyu yerine 1-2 parça limon tuzu da ekleyebilirsiniz)
 17. Reçeliniz pişti hazır. 5 dakika bekleyin.
 18. Sonra sıcak reçeli temiz ve kuru bir tahta kaşık yardımı ile cam kavanozlara koyun.
 19. Kayısıları nazikçe şişelere paylaştırın. Kayısılar şişelere yerleştikten sonra tencerede kalan şerbeti de şişelere  pay edip şişelerin ağzını hava almayacak şekilde hemen kapatın.
 20. Şişelerin kapağını kapattıktan hemen sonra şişeleri baş aşağı ters çevirin. Bir 10 dakika sonra şişeleri düz çevirin ve kontrol edin kapaktan akan ,sızan bir şey yok ise şişeleri yine baş aşağı  ters çevirin ve bu şekilde soğutun.
 21. Akan sızan bir şey var ise şişenin kapağını değiştirin ve aynı işlemleri tekrarlayın.
 22. Soğumuş reçelleri rutubetsiz, karanlık, serin bir mutfak dolabında  muhafaza edebileceğiniz gibi buzdolabında da saklayabilirsiniz. Afiyetler olsun.

Kayısı reçeli nasıl yapılır? püf noktası

Not : Reçellerde, reçelleri pişirirken ya da pişmiş reçelleri tabağa alırken mutlaka ama mutlaka tahta kaşık kullanın.

 • Reçelleri çok da tatlı sevmiyorsanız çok  tatlı meyvelerden yapılan reçellerde  750 gr şekerde kullanabilirsiniz.  şekerpare kayısılar çok tatlı 750 gr şekeri kaldırır  ama normal kayısıya ya da zerdaliye 1 kg şeker eklenirse daha iyi oluyor.
 • Limon ya da limon tuzu reçellere ileri de reçel beklerken şekerlenmesin diye eklenir. Reçelin balının içinde ki şeker limon suyu ile kestirilirse reçeller beklerken şekerlenme olmaz.Tarifi limon sulu yapım şekli ile verdim ama  ben yaptığım reçellere  limon suyu eklemeyi tercih etmiyorum…  limonun reçellere verdiği ağdamsı tadı hiç sevmiyorum. Bence şekerlenmemesi için reçelleri konserve gibi sıcak sıcak kapatmak yeterli oluyor  bu sayede reçeller  şekerlenmiyor. Siz reçelinizi garanti olsun diye limon suyu ekleyerek bildiğiniz şekilde  yapabilirsiniz.
 • Tereyağını kaynamaya başladığı anda reçelinize eklerseniz reçeliniz köpüklenmez.
 • Reçellere eklenen şeker meyvenin şekerine göre eklenir. Genelde tatlı  meyvelere 1 kg ekşi meyveye 1,5 kg şeker gibi  ..ekşi meyveler biraz daha şeker kaldırabilir.
 • Niye reçeli pişirirken kayısıları kaynayan tencereden çıkarttık ve 1 gece beklettik eğer reçelin tüm pişim aşamalarında kayısılar şerbet içinde kalsa erir..reçel hemen hemen marmelat olur. O nedenle kayısıları dışarı almalı bir gece bekletmeli ,soğutmalı kayısıların kendine gelmesi sağlanmalı. .Ertesi sabah şerbeti kaynatmalı kıvam bulunca kayısıları tekrar şerbete eklemeli ve reçeli biraz daha  kaynatarak tamamlamalı. Kısaca ben annemden böyle gördüm böyle yapıyorum :)
 • Reçel 10-15 dakika kaynatılıp ocağın altı kapatılıp   kayısılar içinde iken 1 gece soğutulup bekletilir reçel  ertesi gün yeniden de pişirilebilir…kayısı reçeli o şekilde de olur. Ben o tarifi daha önce  verdiğim için bu sefer farklı olan tarifi paylaştım.
 • Reçelin olduğunu nasıl anlarız bunu daha önce “Reçel yapımını tüm ayrıntıları/  püf noktaları” adlı tarifimde uzun uzun yazdım merak edenler o tarifi okuyabilirler. Kusura bakmayın  buraya tekrar tekrar yazmak istemiyorum.Bu bile çok uzun oldu :)
 • Bu arada tarifte ki kayısı reçelini ben geçen yaz yazlık da  ( Temmuz ayında ) şekerpare kayısı ile yaptım.
 • Başka bir sefer 1 kg dan yaptığınız kayısı reçeline 1 kaşık portakal kabuğu rendesi eklemenizi reçeli o şekilde  pişirmenizi ..kayısı reçelini  bir de öyle  denemenizi tavsiye ederim.
 • Alüminyum tencerelerde pişirilen reçellerin rengi koyu olur..kalın tabanlı tencerede reçeli pişirir, pişirdiğiniz kalın tabanlı tencerenin  içinde reçeli bekletirseniz  ocağı kapatmış olsanız dahi tencere kalın tabanından dolayı  reçeli pişirmeye devam eder o nedenle reçel yapımında  ince tabanlı tencere kullanmanızda yarar var.
 • Ben her şeyi yazmaya çalıştım ama reçelin pişme süresi,kıvamı kayısının cinsine göre farklılık gösterebilir o nedenle süreleri siz belirleyin ya da en iyisi resimleri iyi inceleyin sizin reçeliniz de resimde ki gibi olduysa işlem tamamdır.

Hoşça kalın.

Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )
Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle )

Kayısı reçeli kaç dakika kaynatılır?

 • Bir gece önceden şekerde bekletilen kayısılar şekerlenirken aynı zamanda yumuşarlar. Bu sebepten böyle sert kayısılarla yapılan reçellerde pişirme süresi genellikle kaynamaya başladıktan sonra, kısık ateşte 30 dakikadır.
 • Reçelin pişirme süresine meyvelerin sertliğine bakılarak karar verilebilir. Çok sertse biraz daha kaynatabilirsiniz.
 • Reçelin pişip pişmediği bir de şerbetine bakılarak anlaşılır. Şerbeti çok akışkansa biraz daha kaynatılması gerekir.
 • Pişme süresi kısa tutulan reçelde küflenmeler olur. Bu sebepten reçelin iyi kaynaması çok önemli bir etken.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Kayısı Reçeli ( Tüm Ayrıntıları İle ) 18.06.2016 01:13 tarihinde yayınlandı.

Bu sayfa 05.12.2019 15:06 tarihinde güncellendi.

Ben de Yaptım
Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
 • Profil fotoğrafı

  1 kg kayisidan kac kavanoz recel cikiyor

 • Profil fotoğrafı

  mutlaka yeni alınmış kavanoz mu olmalı ben evdeki kavanozlarda yapsam olur mu kullanılmış kavanoz

  • Canan Gunduz

   Eski kavanoz olur ama esas önemli olan kapağın yeni ya da tam kapanıyor olması..kapak sağlam değilse reçelleriniz küflenir…tekrar ediyorum cam şişe değil kapak önemli ..
   Hoşça kalın

 • Profil fotoğrafı

  nekadar karmaşık anlatmissiniz

 • Profil fotoğrafı

  canan hanim ilk asamayi kaynattiktan sonra serbeti ve kayisilari bir gece bekletin demissiniz buzdolabindami yoksa mutfaktami bekleticez

 • Profil fotoğrafı

  benimki marmelat gibi oldu. gök olmasina ragmen cinsinden mi kaynaklaniyor acb

 • Profil fotoğrafı

  limonu ekleyince şerbeti ağdalaştı .limon tuzuyla daha güzel oluyo bence.tarif için teşekkürler.

 • maviş

  İkinci aşamada amaç reçelin sululuğunu önlemek ise altını meyveler piştiği anda kapatın direk güneş alacak bir yerde (üstünü tülle kapatarak) iki gün güneşlendirin,yoğun kaynatmaya gerek kalmayacağı gibi asla küf de yapmıyor.Kolay gelsin.

 • Profil fotoğrafı

  Merhabalar benim bir sorum olacak tereyagi yerine margarin kullansam nasıl olur acaba

 • Profil fotoğrafı

  merhaba yarım kilo için ölçü ne olmalı yarısı mı

 • Meliha'nın mutfağı

  Canan ablacım Vişne reçelinede baktım gerçekten anlatımla beraber çoook muhteşem,Yalnız ben biraz erken davrandım kendi usulümce yapmıştım ama bidaha kine senin tarifi deniycem.Ustam benim çok seviyorum seni ♥Allaha emanet ol.Lezzetli tariflerinin devamını bekliyorum Hoşça kal♥♥♥♥♥

 • Meliha'nın mutfağı

  Ablam benim tarifi birebir uyguladım.Bende bu tarife benzer kayısı reçeli yapmıştım.Açık söylemek gerekirse seninki Harika oldu çooook teşekür ederim.Kocaman sevgiler♥♥♥♥♥♥

  • Canan Gunduz

   Tatlım günaydın :)))) resmini gördüm gerçekten çok çok güzel olmuş ellerine sağlık…dakikalı vişne reçelini de deneyebilirsin… rengine inanamayacaksın..inan şimdi kahvaltıdan kalktık yine reçelin rengine hayran kaldım..beyaz tabakta ki pembelik muhteşem…benden de sana kocaman sevgiler…

   Hoşça kal

 • Profil fotoğrafı

  Canan hanım portakal kabuğu rendesi ekleyebilirsiniz demissiniz.2kilo kayisiya ne kadar koyabilirim? Hangi aşamada koymaliyim?birde tadı nasıl olur acaba?

 • selvi'nin tatli mutfagi

  canan hanim receli yaptim siselere doldurdum:) tadina bakmak icin sabirsizlaniyorum.tesekkurler tarif icin

 • Esra Aydın

  Bizede Malatya dan kayısı geldi ne yapsamda ziyan olmasa diyordum önüme tarif çıktı :)))

 • Elizan

  Elinize saglık Canan hanım,afiyet olsun size..Bende isterdim yapmayı evde yiyen yok nedense…sevglerimle..

  • Canan Gunduz

   Tatlım merhaba,

   Bizim ev halkı da ne yazık ki çilek ve vişneden farklı reçel tüketmeyi pek sevmiyor :((((( ..bunları ben seviyorum kendim için yapıyorum…benim favorilerim portakal,kayısı ve gül reçeli :)))))

   Hoşça kal

 • Profil fotoğrafı

  Canan hn.cim hayirli Ramazanlar, bu ne guzel bir anlatim. Hic yemek yapmayi bilmeyen biri bile sizin tariflerinizle harika yemekler ortaya cikarabilir. Bikmadan usanmadan bu kadar guzel anlatimlariniz icin cok cok tesekkurler, sizlerden ogrenecegimiz daha coook seyler var. En kisa zamandada tarifinizi deneyecegim, kayisi receline bayilirim, hoscakalin :)

 • ❤Hasibe'nin❤ Mutlu❤ Mutfağı❤

  Sevgili Canan Hanimcim Õncelikle Ellerinize Emeğinize Sağlik Reçeliniz muhteşem olmuş Ayrica Būtūn Tariflerinizdeki Açik Net Ve Aydinlatici Anlatiminiza Bayiliyorum Hiiiç Sıkılmadan keyifle okuyorum Sizi tebrik Ve Takdir ediyorum Harikasiniz Bu arada kõzlenmiş Biber turşunuzu En kisa zamanda Deneyeceğim inşallah Bizim buralarda Biberler kizarmağa Başladi Tekrar ellerinize sağlik Allah razi olsun sizden Allaha emanet olun Çok õpūyorum sizi Sevgiyle kalin Hoşçakalin

  • Canan Gunduz

   Hasibe hanımcım merhabalar,

   İlk önce çok naziksiniz çok teşekkür ederim…közlenmiş biber turşusuna gelince denemenizi şiddetle tavsiye ederim…yapacağınız biberler şöyle koyu kırmızı bordo ya yakın ve etli etli olanlardan olursa tarif ++++ lezzetli olur…benden söylemesi :)))))))

   Hoşça kalın

 • Profil fotoğrafı

  Canan Hanım ankatımınız ve tarifiniz çok güzel . Ben bu yaşıma geldim reçel yapmayı bilmiyorum ona buna bir göstersene diyorum.Sizin anlatımınızla artık buna gerek kalmadı. Deniyeceğim inşallah. Şimdiden Allah cc . sizden razı olsun. Takipçinizim artık.

  • Canan Gunduz

   Zeliha hanımcım aslında reçel yapmak çok zor değil zaman geçtikçe pratiklik kazandıkça şekeri bile göz kararı kullanırsınız..reçellerde önemli olan püf noktaları bilmek hangi meyve ne kadar şeker kaldırır,ne tip tencere kullanılmalıdır ,reçele köpüklenmemesi için tereyağ eklenmelidir vs. gibi…bir kez yapın gerisi gelir..ayrıca Allah sizden de razı olsun..bu cümle var ya bu cümle beni benden alıyor o kadar mutlu oluyorum ki anlatamam….teşekkürler…

   Hoşça kalın

 • Ceyda

  Basit gibi görünen ama emek isteyen reçel tarifi bu kadar güzel anlattığınız için teşekkür ederim gelecek diğer güzel tariflerinizi sabırsızlıkla bekliyorumm sizden çok şey öğrendik Allah razı olsunn hayırlı ramazanlar

  • Canan Gunduz

   Ceydacım çok teşekkür ederim Allah sizden de razı olsun…genelde kişiler çilek ve vişne reçeli sever ben onları da severim ama gül,portakal ve kayısı reçelini çok çok severim…:)))))

   Hoşça kalın

 • Meliha'nın mutfağı

  Canan hanımcım ellerinize sağlık yine muhteşem bir anlatım.Tamda acaba neden böyle yaptı diye merak ederken hemen alta sorumun cevabınıda yazıyomuşsunuz zaten :-) gerçekten tebrik ediyorum sizi bu kadar uzun uzun anlatmak sabır ister ama insanları çok iyi aydınlatıyorsunuz.Allah razı olsun sizden:-) Bu arada Mutfak idolümsünüz♥ sizin gibi bilgi sahibi olmayı çok isterim.3 meleğim kızım var sizden öğrendiklerimi Allah ömür verirse onlara aktarma yı çok istiyorum.Ayrıca kayısı teceline ailecek bayılıyoruz.Yapıcam ve sizinle paylaşacam İnşallah♥♥Çooook çok öptüm sizi Allaha emanet olun Sevgilerimle♥♥♥♥♥

  • Canan Gunduz

   Tatlım güzel sözlerin için çok çok teşekkür ederim…Melihacım kızlarını,meleklerini Allah bağışlasın maşallah..bizde 3 kız kardeşiz ve bu durumdan ailem son derece memnun :))))) cancazım benimde amacım uzun uzun yazarak kişileri bilgilendirmek bu güzel site sayesinde bildiklerimi kişilere aktarmak…başarılı oluyorsam ne mutlu bana…1 kişi bile bilmediği bir şeyi öğrendi ise Allah razı olsun! dediyse başarmışım demektir…laf aramızda birazda gelecekteki gelinlerime,yeğenlerime benden” baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş” diye paylaşıyorum….sen benim yaşıma gelince benden daha bilgili olacaksındır şimdi internet var bilgiye ulaşım sın derece kolay…ee tabii yemek olayında okumak kadar bilgi kadar deneyimde önemli…seni kocaman öpüyor kızların ve eşinle sana güzel bir hafta sonu diliyorum…

   Hoşça kal

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ayva Reçeli Videosu Tarifi
Ayva Reçeli Videosu14-16 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama14 B
Tam Kıvamında Süt Reçeli (videolu) Tarifi
Tam Kıvamında Süt Reçeli (videolu)10-12 kişilik, 45dk Pişirme, 20dk Hazırlama17 B
Çilek Reçeli (Tam Kıvamında Açıklamalı) Tarifi
Çilek Reçeli (Tam Kıvamında Açıklamalı)4-6 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama25 B
Tam Kıvamında Vişne Reçeli Tarifi
Tam Kıvamında Vişne Reçeli2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama58
Pratik Ayva Reçeli Tarifi
Pratik Ayva Reçeli6-8 kişilik, 1 saat Pişirme, 15dk Hazırlama10 B
Ayva Reçeli Tarifi
Ayva Reçeli Tarifi14-16 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama9 B
Pratik Şeftali Reçeli Tarifi
Pratik Şeftali Reçeli6-8 kişilik, 1 saat Pişirme, 15dk Hazırlama8 B
Çilek Reçeli (Tam Kıvamında) Tarifi
Çilek Reçeli (Tam Kıvamında)6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama1257
Muhteşem Çıtır Patlıcan Küpleri Tarifi
Muhteşem Çıtır Patlıcan Küpleri2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama545
Etli Patates Yemeği Tarifi
Etli Patates Yemeği4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 30dk Hazırlama24
Et Sulu Bulgur Pilavı Tarifi
Et Sulu Bulgur Pilavı4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama13
Buzluk İçin Lavaş Tarifi
Buzluk İçin Lavaş12-14 kişilik, 5dk Pişirme, 2 saat Hazırlama74
Yoğurt Yatağında Soslu Vejeteryan Köfte Tarifi
Yoğurt Yatağında Soslu Vejeteryan Köfte4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 45dk Hazırlama45
Häfele Dolap Kulpları ile Evinizin Tüm Havasını Değiştirin Tarifi
Häfele Dolap Kulpları ile Evinizin Tüm Havasını Değiştirin

Häfele Dolap Kulpları ile Evinizin Tüm Havasını Değiştirin Ev yaşamı, kaliteli dekorasyon ve iç mekanın…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Aynısefa Bitkisi, Yağı, Kremi ve Faydaları ile Tüm Kullanım Alanları Tarifi
Aynısefa Bitkisi, Yağı, Kremi ve Faydaları ile Tüm Kullanım Alanları

Henüz Tanışmadıysanız Çok Şey Kaçırdınız: Aynısefa Çiçeği Kozmetik ürünlerine düşkünlüğümüz ne olacak böyle? Çeşit çeşit…

Ev Yapımı Reçel Tarifleri Tarifi
Ev Yapımı Reçel Tarifleri

Ülkece kahvaltıya ne kadar düşkün olduğumuz malum. Yabancı milletlerin kahvaltı sofralarıyla kıyaslandığında bizimki fonda Mehter…

Masterchef Nedir? Merak Edilen Tüm Bilgiler Tarifi
Masterchef Nedir? Merak Edilen Tüm Bilgiler

Tüm Gerçekleriyle: Masterchef Türkiye 2020 Son günlerin popüler yarışması Masterchef Türkiye milyonlarca kişiyi ekrana kilitlemektedir.…

Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta Yetiştiriciliği İçin Rehber Bilgiler Lavanta, yeşil yapraklar arasından çıkan mor renkli Akdeniz bitkisidir. Kokusu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, sohbet esnasında pek çok soru ile…

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi
Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin…

Kurban Bayramı’nı Kilo Almadan Nasıl Geçirebiliriz? Tarifi
Kurban Bayramı’nı Kilo Almadan Nasıl Geçirebiliriz?

Kurban Bayramı'nda Kilo Almayı Önleyen İpuçları Senenin son bayramı geldi. Bir de yaz tatili olunca…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap İslam aleminin hasretle beklediği, mübarek Kurban Bayramı günlerinde inananların…

Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır? Diyanet Tarifi
Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır? Diyanet

Kurban Vekâleti Verirken ve Alırken Ne Söylenmeli? Kurban Bayramı’na adım adım yaklaştığımız bu günlerde birçok…

Tarifler Geri
Videolar Geri