Kışlık Şeftali Kompostosu Tarifi
Keziban Yavuz
146
kişinin defterinde

Kışlık Şeftali Kompostosu

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 6-8
Hazırlama: 45dk
Pişirme: 15dk

Kışlık Şeftali Kompostosu Tarifi İçin Malzemeler

  • 5 kg şeftali ( İri ve kokulu yarma şeftali)
  • 15 adet yarım kiloluk kavanoz
  • Yeterince toz şeker
  • Yeterince içme suyu

Kışlık Şeftali Kompostosu Tarifi Yapılışı

Önce kavanozlar ve kapaklar hazırlanır. Bir tencere kaynar suda kavanozlar bekletilir.
Kapaklar kaynatılır ve o sıcak suda bekletilir. Kavanozlar sıcak sudan çıkarılır ve bezin üzerine dizilir. Şeftaliler yıkanır, soyulur ve ikiye bölünür. Her yarım kiloluk kavanoza bir şeftali konulacak. Önce yarım şeftalinin ortasına bir tatlı kaşığı toz şeker konulur. O yarım şeftali kavanoza yerleştirilir. Diğer yarım şeftalinin de ortasına yine bir tatlı kaşığı toz şeker konulur ve diğer yarım şeftalinin üzerine kavanoza yerleştirilir. Üzerine içme suyu konulur. Bütün şeftalililer bitinceye kadar bu şekilde kavanozlara yerleştirilir. Kaynar suda ki kapaklar kavanozlara kapatılır. Daha sonra büyük bir tencerede kavanozlar 15 dk kaynatılır. (Ben beşer beşer kaynattım. Tencerem 5 kavavoz aldı. ) Kaynayan kavanozlar kapakları kontrol edilerek ters çevrilerek konulur, bir gün bekletilir ve kışın kullanılmak üzere uygun yerde saklanır.

Kışlık Şeftali Kompostosu

Kışlık Şeftali Kompostosu

Kışlık Şeftali Kompostosu

Kışlık Şeftali Kompostosu

    Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

    Kışlık Şeftali Kompostosu Tarifi 14.08.2017 tarihinde yayınladı.
    Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.