En Beğenilen Patlıcan Yemekleri

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
En Beğenilen Patlıcan Yemekleri Tarifi

Patlıcan, ete çok yakıştığı için midir bilinmez belki de en fazla yemeği yapılan sebzelerden biridir. Biz de Türk mutfaklarında her yöreden onlarca tarifinin pişirildiği patlıcanla yapılan yemekler listesi olmazsa olmaz dedik ve herkesin çok beğeneceği bir liste hazırladık.

Patlıcanın kıyma ve kuşbaşına çok yakıştığı etli patlıcan yemekleri, közlenmiş patlıcan tarifi, fırında patlıcan, patlıcan oturtma, patlıcanlı köfte, patlıcan salatası, sarma ve patlıcan kebabının farklı görünümde ve lezzette halleriyle denenme isteği uyandıracak bir sürür tarifi bir araya topladık.

Bu kadar farklı versiyonunun içinde elbet birini evde yapmak isteyeceğiniz patlıcan kebabı tarifleri ise her damak zevkine göre bir tadı içerisinde mutlaka barındırıyor. Adının kebap olması ise sizi asla korkutmasın çünkü birçoğunun yapımı epey pratik. O halde hep birlikte geçelim bu lezzetli patlıcan yemeği çeşitlerini incelemeye!

Bizden söylemesi listeyi incelerken patlıcandan neler yapılır? sorusuna tam 30 farklı cevabı bir arada bulacak, lezzet şöleni yaşayacaksınız.

Yine patlıcan yemeklerinden oluşan nefis pratik patlıcan yemekleri listesi için buraya bakabilirsiniz.

Yemek dışında salata ve mezelerden oluşan patlıcan mezeleri listesi için ise buraya bakabilirsiniz.

 

#1
Fırında Patlıcan Kebabı (Videolu)

Patlıcanın en sevilen en çok yapılan hallerinden biri de patlıcan kebabı. Biz bu tarifimizde patlıcan kebabını çöp şişlere takarak yaptık ve sizin de bu haliyle denemenizi ısrarla öneririz.

#2
Babagannuş Tarifi (videolu)

Közlenmiş patlıcan ve biberin tavada hafif pişirilip salata gibi soslanmasıyla yapılan bu tarif, közlenmiş patlıcanla ne yapılır? diyenlere enfes bir lezzet sunuyor.

Babagannuş Tarifi (videolu)
#3
Lezzeti Garanti Saksı Kebabı Tarifi

Kuşabaşı etli patlıcan yemeklerinden garanti bir tarifle karşınızdayız. Kızartmak yerine yağlayıp fırınladığımız saksı kebabımız bu tarifiyle çok daha hafif oldu. Denemek isteyenleri tarife bekliyoruz.

Lezzeti Garanti Saksı Kebabı Tarifi
#4
Şakşuka Tarifi (videolu)

Küçük küçük patlıcan kızartma ve sebzelerle hazırlanmış bol domatesli bir şakşukaya kim hayır diyebillir? Akşam yemeği yanına patlıcanlı meze arayanları bu nefis tarifi yapmaya davet ediyoruz.

Şakşuka Tarifi (videolu)
#5
Köfteli İslim Kebabı

Görünümü ve enfes sosuyla gönülleri fetheden nefis islim kebabını kesin duymuşsunuzdur. Peki evinizde yapmayı hiç denediniz mi? Daha önce yapımını denemeyenler için tarifimiz burada!

Köfteli İslim Kebabı Tarifi
#6
Şehzade Kebabı Tarifi

Tavada kızartılan patlıcanları ve etleri üst üste ekleyerek salçalı sosuyla lezzetine lezzet kattığımız şehzade kebabı tarifi için tıklayın.

Şehzade Kebabı Tarifi
#7
Puf Puf Patlıcan Kızartması ( Çok Lezzetli )

Un, süt, kabartma tozuna buladığımız patlıcanlarımız kızarınca böyle dışı çıtır puf puf oluyor. Patlıcan kızartmaya yeni bir yöntem getiren bu tarifi incelemek isterseniz tıklayın.

Puf Puf Patlıcan Kızartması ( Çok Lezzetli ) Tarifi
#8
Patlıcan Salatası (videolu)

Közlenmiş patlıcan salatası etli kavurmaların, mangalların, kebapların yanına harika gidiyor. Defalarca denenmiş bu lezzet, sizin tarif defterinizde yoksa hemen ekleyin deriz.

Patlıcan Salatası (videolu) Tarifi
#9
Enfes Patlıcan Oturtma (Fırında)

Patlıcan ve kıyma ile yapılan yemeklerin hepsi de bir harika oluyor. Tıpkı yapımı kolay, lezzeti tam patlıcan oturtma tarifinde olduğu gibi. Bu nefis patlıcan yemeğinin tarifi için tıklayın.

Enfes Patlıcan Oturtma (Fırında) Tarifi
#10
Söğürme (Antep Usulü) (videolu)

Közlenmiş patlıcan yemeklerinden çok övülen, leziz olan bir tarife geldik: Söğürme. Bu tarifle bir kez daha göreceksiniz ki sarımsak, bir patlıcan yemeğine ancak bu kadar yakışır. Sizleri yapmak için buyurun mutfağa bekliyoruz.

Söğürme (Antep Usulü) (videolu) Tarifi
#11
İmam Bayıldı Yapımı

Geleneksel yemeklerimizden biri de imam bayıldı. Patlıcan yemeklerinin etsiz de çok lezzetli olduğunun nefis kanıtı. Görüntüsü ile çok iştah açan bu tarif için tıklayın.

İmam Bayıldı Yapımı Tarifi
#12
Fırında Kıymalı Patlıcan

Kıyma ve patlıcanla yapılabilen onlarca tariften lezzetli bir tanesi daha! Fırında kıymalı patlıcan yemeği sevenleri tarife alalım.

Fırında Kıymalı Patlıcan Tarifi
#13
Ali Nazik Kebabı

Köz patlıcanın, süzme yoğurdun kuşbaşı etle nefis uyumuna Türk Mutfağında Ali Nazik denir. Kebapçılarda yediğiniz kadar leziz bir tarifi için tıklayın.

Tarif için: Ali Nazik Kebabı

Ali Nazik Kebabı Tarifi
#14
Hünkar Beğendi

Yine köz patlıcan, yine tadı tam garanti bir tarif. Adını duydum, ama evde hiç yapmadım diyenleri tarife bekliyoruz.

Tarif için: Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi Tarifi
#15
Patlıcan Lazanya Tarifi

Lazanya sosu ve harcıyla patlıcanlı enfes bir yemek yaptık. Denemek isteyenleri başemelli patlıcanlı bu nefis yemeği yapmaya davet ediyoruz.

Patlıcan Lazanya Tarifi
#16
Patates Püreli Patlıcan Kebabı

Listemize başlarken söylemiştik, patlıcan kebabının çok fazla versiyonu var. Patates püresi ve salçalı soslu bu hali için sizleri tarife alalım.

Patates Püreli Patlıcan Kebabı Tarifi
#17
Tavuklu Patlıcan Kebabı

Patlıcanla yapılan yemekler illaki kıymayla olmaz, tavukla da çok lezzetli yapılabilir. Güveçte veya tepside yapabileceğiniz tavuklu patlıcan kebabının tarifine buyurun!

Tavuklu Patlıcan Kebabı Tarifi
#18
Fırında Patlıcan Yemeği Tarifi

Sebzeli köfteli patlıcan yemeği fırında enfes oluyor. Hafif kızartılan sebzeler ve top köftelerle bu yemek, tabakta renk cümbüşü gibi görünüyor. Denemek isteyenler için ise tarifimiz burada!

Fırında Patlıcan Yemeği Tarifi
#19
Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Tarifi

Patlıcanla yapılabilecek tariflerden sırada zeytinyağlı yemeği var. Hafif, lezzetli bu tarifi özellikle etsiz yemek tercih edenlere ve patlıcan seven herkese öneririz.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Tarifi
#20
Patlıcan Kebabı

Bu seferde tepside patlıcan kebabı tarifi. Patlıcan kebabının evlerde yapılan en pratik şekli. Adının kebap olması sizi korkutmasın, bu tarif çok çabuk hazırlanıyor, sofrada baş köşeye oturuyor. Yapılışını merak ettiyseniz sizi tarife alalım.

Tarif için: Patlıcan Kebabı

Patlıcan Kebabı Tarifi
#21
Fırında Kaşarlı Patlıcan Yemeği

Hafif etsiz patlıcan yemeğimizi kaşarla fırınlayınca tadı daha da katmerleniyor. Patlıcan yemeği mutlaka evlerde pişer fakat bir de bu tarifle denemek isterseniz tarife tıklayabilirsiniz.

Fırında Kaşarlı Patlıcan Yemeği Tarifi
#22
Saksı Kebabı Yapımı

Yanına pirinç pilavıyla kimsenin hayır diyemeyeceği mis gibi saksı kebabı. Patlıcanlı kebaplardan bu tarifi de çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Mutfağa girmek için öncelikle tarifine buyurun!

Saksı Kebabı Yapımı Tarifi
#23
Fırında Soslu Patlıcan Kebabı

Patlıcanları dizmeden önce, tepsiye hazırladığımız enfes sosu döktük. Pişen etlerin tadının sosla iç içe geçtiği soslu patlıcan kebabı tam ağızlara layık bir lezzet oldu.

Fırında Soslu Patlıcan Kebabı Tarifi
#24
Patlıcan Sarmalı Şiş Kebap

İslim kebabını sevenlere ona yakın bir tat sunuyoruz. Çöp şişe sarılı bu patlıcan kebap tarifi de diğerleri gibi yiyenlerden tam puan alacak lezzette!

Patlıcan Sarmalı Şiş Kebap Tarifi
#25
Ramazan Sofralarına Müthiş Parmak Kebabı

Patlıcan ve patateslerin parmak gibi doğranıp sıra sıra dizildiği bu tarifimizin görünümü de çok leziz oluyor. Misafir sofralarına, akşam yemeklerine hiç kuşkuya düşmeden yapmanızı önerdiğimiz bir fırın yemeği!

Ramazan Sofralarına Müthiş Parmak Kebabı Tarifi
#26
Rulo Patlıcan Kebabı

Listemizdeki patlıcan kebabı tariflerinden işte biri daha! Köftesi ruloların içinde olan, soslu bu tarifimizi de en az diğerleri kadar çok seveceksiniz.

Rulo Patlıcan Kebabı Tarifi
#27
Köfteli Patlıcan Sarma (Domates Soslu)

Patlıcana minik köfteler sarınca lezzeti de görünümü de çok nefis oluyor. Patlıcan sarma domates sosuyla denenmesi gereken patlıcanlı tariflerin başını çekiyor.

Köfteli Patlıcan Sarma (Domates Soslu) Tarifi
#28
Nefis Güveçte Patlıcan Kapama

Patlıcan yemekleri listesi kapama tarifi olmadan eksik kalırdı. Bir de güveçte piştiği için de bu tarifimizin lezzetine lezzet katıldı. Patlıcan kapama tarifi için tıklayın.

Nefis Güveçte Patlıcan Kapama Tarifi
#29
Sebzeli Köfte Dizme

Patlıcan, köfte ve patateslerin yan yana dizildiği bu tarifimiz tabakta da tepsideki kadar lezzetli görünüyor. Sebzeli köfte dizme yapılışı için sizi tarife alalım.

Sebzeli Köfte Dizme Tarifi
#30
Patlıcan Kapama

Bu seferde görüntüsü çok sevilen başka bir patlıcan kapama tarifiyle listemizi sonlandıralım. Yemeğe kıyılamayacak görüntüde bu yemek için buyurun tarife!

Tarif için: Patlıcan Kapama

Patlıcan Kapama Tarifi
En Beğenilen Patlıcan Yemekleri 14.06.2017 tarihinde yayınladı.