Kolay Meze Tarifleri Az Malzemeli Çok Pratik 10 Leziz Tarif

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kolay Meze Tarifleri Az Malzemeli Çok Pratik 10 Leziz Tarif Tarifi

En basit menüyü bile zenginleştirecek, lezzetini arşa çıkaracak bir tür güç varsa, o kesinlikle mezelerdir. Genelde yılbaşı sofraları, doğum günü partileri, kutlama yemekleri gibi özel günlerde daha sık tercih edilseler de, aslında sıradan bir günün sıradan yemeklerini lezzetlendirmek için de başvurulabilir kendilerine. Biz bugün kolay meze tarifleri için hazırlandık ve tam 10 farklı meze tarifini listeledik.

Az malzemeyle bile harikalar yaratabileceğinizi kanıtlayanlar bir yana dururken, çok malzemeyle de hızlıca hazırlanabilen meze tarifleri olduğunu keşfedeceksiniz. Hem ekonomik hem de pratik olan bu mezeleri tercih etmeniz için bir özel güne ihtiyacınız yok! Ama bir davet yemeğine hazırlanıyorsanız da hayatınızı kurtaracak nitelikteler…

O zaman ağzınıza layık, nefis bir akşam yemeği için gerekli olabilecek 10 meze tarifini sıralamaya başlayalım!

Meze tarifleri kategorisinden daha fazla tarife ulaşabilirsiniz.

#1
Havuçlu Yoğurt Mezesi

Şipşak hazırlanabilen bir mezenin akla ilk gelen malzemelerinden biridir havuç. Sofranızın, misafirlerle buluşmasına dakikalar kalsa bile hazırlayabileceğiniz bu meze, pratikliği ile ününü çoktan salmıştır. Ayrıca lezzetini ceviz ile kuvvetlendirmek, havuçlu yoğurt mezesi için alınacak en doğru karardır!

Havuçlu Yoğurt Mezesi Tarifi
#2
Köpoğlu Mezesi

Patlıcanın yoğurtla buluştuğu bir tarif: köpoğlu mezesi. Eğer daha çok malzemeli bir meze hazırlamak istiyor, bir yandan da pratik olmasını istiyorsanız bu tarif kaçmaz! Patlıcanları közleyip, diğer malzemelerle bir güzel karıştırmanız yeterli. Sonrası damaklarda şenlik!

Tarif için: Köpoğlu Mezesi

Köpoğlu Mezesi Tarifi
#3
Közlenmiş Patlıcanlı Ezme

Patlıcanı bir de yoğurtsuz meze haline getirelim! Belki de adını en sık duyduğumuz meze tariflerinden biri olan közlenmiş patlıcan ezme, tadına aşina olduğumuz vazgeçilmez lezzetlerden. Özellikle et-tavuk yemeklerine epey yakışan bu tarif bir gün elbet lazım olacaktır, siz deftere eklemeyi unutmayın!

#4
Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Zeytinyağlıları hem şekerli tadı hem ferahlığı sebebiyle epey seviyoruz. Hem ana yemek öncesinde, hem de ana yemekle beraber tüketilebilecek bu zeytinyağlı mezeyi, hazırlaması da oldukça kolay. Soğuduktan sonra servis edin ve yemeklerinizin lezzetini nasıl da ikiye katladığını görün!

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi
#5
Muhammara Tarifi (videolu)

Ekmekle oldukça sıkı-fıkı olduğunu en başta belirtmemiz gereken bir meze tarifi: muhammara. Özellikle kahvaltı sofralarıyla mükemmel uyum sağladığını bilsek de, akşam yemeklerinin başlangıçlarını da başarıyla temsil edecektir. Bu mezeden beklentilerinizi en üst seviyede tutup, yoğun tadı ve doyuruculuğu ile sizi mest etmesine izin verebilirsiniz!

Muhammara Tarifi (videolu)
#6
Fava(Bakla Ezmesi)

Menüsünde bir balık yemeğini başrole alanların, dikkatlerini buraya vermesini rica ediyoruz! İşte balığa en çok yakışacak mezelerden biri: fava. Hem görünüşü, hem de tadıyla övgü toplamanıza sebep olacak bu tarifin, sofranıza havalı bir dokunuş katacağı kesin. Bu mezeyi yapmaya başlamadan önce, tarifte yer alan püf noktaları okumayı da unutmayın!

Tarif için: Fava(Bakla Ezmesi)

Fava(Bakla Ezmesi) Tarifi
#7
Patatesli Meze Tarifi

Duyup, duyabileceğiniz en ferah meze tariflerinden birine geldi sıra. Patatesli, salatalıklı, yoğurtlu, mayonezli bir tarif. Eğer daha önce patates ve salatayı birbirine kavuşturmadıysanız, büyük bir kayıp yaşadınız demektir. Adeta kaşık kaşık yeme isteği uyandıran patatesli meze, yemekler arası geçişte müthiş bir rahatlatıcı etki de sağlayacak!

Patatesli Meze Tarifi
#8
Yoğurtlu Tarator (Meze)

Kolay ve pratik meze tarifi denildiğinde, ondan bahsetmemek olmaz. Tarator, meze listelerinin olmazsa olmazlarından biridir. Biz havuç ve kabak kullanılarak yapılanını ele alsak da, aslında hayal gücünüze göre ekleme yapabileceğiniz bir tarif kendisi. Yemekten hemen önce hazırlayıp, sunuma yetiştirebileceğiniz kolaylıkta olması ise onu en cazip yapanlardan!

Yoğurtlu Tarator (Meze) Tarifi
#9
Tavuklu Meze

Yemeklerden arta kalan haşlanmış tavukları değerlendirebileceğiniz bir mezeye ne dersiniz? Tavukları yoğurt, mayonez, ceviz ve biraz sarımsakla birleştirerek nefis bir tarif ortaya koyacak olmak, kulağa hoş geliyor. Doğrusu bu meze için sıfırdan tavuk haşlamak bile isteyebilirsiniz! İşte sofranıza koyduğunuz an, yemeklerinizin lezzet konusunda level atlayacağı o tarif!

Tarif için: Tavuklu Meze

Tavuklu Meze Tarifi
#10
Şakşuka Tarifi (videolu)

Bazen bir sebze yemeği, bazen bir meze olarak sofralarımıza konuk olan şakşuka, şüphesiz her haliyle gönüllerde taht kurmayı başarıyor. Daha yoğun kıvamlı ve daha doyurucu bir meze arayışında olup, pratiklikten de ödün vermiyorsanız bu tarife bir bakın deriz. Ne de olsa patlıcanın dahil olduğu bir mezenin leziz olmama şansı yok!

Şakşuka Tarifi (videolu)
Kolay Meze Tarifleri Az Malzemeli Çok Pratik 10 Leziz Tarif 05.11.2018 tarihinde yayınladı.